Dvina Open 2015


Date
Aug 22 - 23, 2015
City
Novopolotsk, Belarus
Venue

7th School

Address
Belarus, Novopolotsk, Druzhby street, 7
Details

On the second floor in the Assembly Hall

Website
Dvina Open 2015 website
Organizer
Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница)
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact
vpyatnitsa@worldcubeassociation.org, itsiareshka@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on August, 18 or when we reach 60 competitors. Registration fee: 60 000 BYR ~ 4 USD. Only 3x3: 10 000 BYR ~ 0.7 USD

Events
Main event
Competitors
33
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Aniskin won with an average of 9.90 seconds in the 3x3x3 Cube event. Dmitry Dobrjakov finished second (9.91) and Vladislav Kaminskiy finished third (10.26).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 8.19 9.90 Russia 8.1911.06DNF10.098.55
2 Dmitry Dobrjakov 7.24 9.91 Russia 7.2411.289.928.5311.82
3 Vladislav Kaminskiy 8.68 10.26 Belarus 8.689.8012.6610.6810.31
4 Dmitry Dergunov 9.65 10.69 Russia 10.7314.529.6510.7410.60
5 Pavel Yushkevich 10.03 10.79 Belarus 10.46DNF10.0310.0511.87
6 Ilya Zabrodsky 10.47 12.51 Belarus 11.6916.4913.1812.6610.47
7 Ivan Zabrodin 11.47 12.60 Russia 19.2512.8011.7111.4713.29
8 Nikita Loika 10.61 13.42 Belarus 15.1710.6117.2114.3510.74

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 7.78 8.30 Russia 9.818.107.788.907.90
2 Dmitry Aniskin 7.62 9.63 Russia 9.367.629.1710.7710.37
3 Vladislav Kaminskiy 8.42 10.54 Belarus 10.308.4210.1911.1611.12
4 Pavel Yushkevich 9.05 10.56 Belarus 9.8713.0010.929.0510.90
5 Dmitry Dergunov 9.62 10.60 Russia 11.0410.9211.239.859.62
6 Nikita Loika 10.38 11.91 Belarus 13.5310.8311.3613.9310.38
7 Ivan Zabrodin 11.52 12.46 Russia 12.8911.5211.6412.8413.26
8 Ilya Zabrodsky 11.15 12.55 Belarus 14.5812.1514.2811.1511.21
9 Anatoly Kim 11.55 12.60 Belarus 14.0011.5512.1118.7311.69
10 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 10.30 12.88 Belarus 13.6012.0714.2012.9710.30
11 Ilya Tsiareshka 10.68 13.08 Belarus 13.0913.1913.6710.6812.96
12 Andrey Ivanov 12.72 13.91 Russia 14.2216.0612.8812.7214.63
13 Nikita Chistyakov 12.70 14.13 Belarus 15.1912.7014.9613.3514.09
14 Ustsin Vashchanka 15.22 16.71 Belarus 17.2317.1615.2215.7317.26
15 Philip Khursevich 14.92 17.45 Belarus 18.9517.8219.7115.5814.92
16 Nadezhda Shvabovich 16.38 19.51 Belarus 19.8316.3822.7317.7320.96
17 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 17.92 20.50 Belarus 25.4120.5520.9320.0317.92
18 Gleb Kolos 19.36 22.61 Belarus 23.2122.5722.0623.9119.36
19 Ilya Zaitsev 19.55 23.54 Belarus 24.5121.0119.5525.1131.79
20 Vladimir Lapin 21.88 23.64 Russia 22.8625.0221.8839.9723.05

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 7.16 8.17 NR Russia 7.167.498.348.699.89
2 Dmitry Dergunov 8.54 10.19 Russia 12.0210.649.4210.528.54
3 Dmitry Aniskin 7.90 10.27 Russia 10.3811.667.9010.589.86
4 Pavel Yushkevich 8.31 10.70 Belarus 11.269.3611.4812.728.31
5 Vladislav Kaminskiy 10.08 11.30 Belarus 10.0811.8111.1413.1610.95
6 Ilya Zabrodsky 11.18 12.48 Belarus 15.5112.2611.1812.1812.99
7 Ivan Zabrodin 11.16 12.78 Russia 12.0011.5911.1614.7614.84
8 Anatoly Kim 10.91 14.59 Belarus 14.3716.0219.9913.3710.91
9 Andrey Ivanov 13.33 14.69 Russia 14.2317.3616.1813.6713.33
10 Ilya Tsiareshka 11.25 14.86 Belarus 15.7511.2516.1113.6115.21
11 Nikita Loika 13.97 14.96 Belarus 15.1513.9715.4614.2716.56
12 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 14.61 16.06 Belarus 15.6017.0515.5414.6120.65
13 Philip Khursevich 15.86 16.27 Belarus 15.8616.6516.1116.0617.20
14 Nikita Chistyakov 13.71 16.44 Belarus 16.2913.7117.0419.9715.99
15 Ustsin Vashchanka 15.35 17.92 Belarus 15.3520.0917.6022.2516.06
16 Vladimir Lapin 20.02 23.57 Russia 20.0222.8733.4924.9822.87
17 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 21.44 23.91 Belarus 27.7041.6321.4421.6522.37
18 Gleb Kolos 19.67 24.11 Belarus 23.0324.5130.8424.7819.67
19 Ilya Zaitsev 22.22 24.22 Belarus 27.1022.3422.2223.2227.68
20 Nadezhda Shvabovich 20.77 24.94 Belarus 28.9125.7927.3120.7721.71
21 Makar Barkan 19.63 25.21 Belarus 25.8319.6329.3434.8320.45
22 Andrei Besedin 21.15 25.85 Belarus 22.61DNF26.6028.3521.15
23 Anton Besedin 22.03 26.98 Belarus 22.0328.6925.9529.0326.29
24 Artem Chizhikov 26.59 28.50 Belarus 31.7326.5936.1726.6827.08
25 Daniil Sasin 30.18 34.51 Belarus DNF39.9332.0331.5830.18
26 Diana Murnik 29.61 35.81 Russia 40.2437.3832.9037.1529.61
27 Stepan Stepanov 30.88 35.84 Belarus 30.8840.1240.9035.4531.95
28 Alexey Rusin 31.54 38.11 Belarus 36.0947.4931.5433.6144.63
29 Sergey Novik 23.69 39.56 Belarus 1:06.40DNF26.1023.6926.18
30 Andrey Monyak 31.84 40.79 Belarus 31.8435.771:14.8548.6737.92
31 Aliaksei Anisimau 39.01 42.70 Belarus 56.8145.9140.3939.0141.80
32 Vladimir Kushnir 37.25 44.35 Russia 51.4244.4943.3845.1737.25
33 Yulia Zhavoronok 55.02 1:13.19 Belarus 1:22.481:28.6255.021:17.011:00.08

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 2.84 3.36 Russia 3.352.914.683.822.84
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2.74 3.62 Belarus 3.223.942.743.706.14
3 Vladislav Kaminskiy 2.73 3.63 Belarus 3.643.294.153.972.73
4 Dmitry Aniskin 2.86 3.74 Russia 3.683.452.864.604.09
5 Pavel Yushkevich 3.71 4.57 Belarus 5.184.324.463.714.94
6 Dmitry Dergunov 3.43 4.65 Russia 3.635.103.435.795.23
7 Ivan Zabrodin 3.62 5.19 Russia 6.565.193.623.838.75
8 Nikita Chistyakov 5.72 7.08 Belarus 8.915.726.887.097.28

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 2.65 2.92 Russia 2.787.002.833.142.65
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2.40 3.39 Belarus 7.402.402.903.793.49
3 Ivan Zabrodin 2.98 3.39 Russia 3.972.983.195.733.01
4 Dmitry Dergunov 3.25 3.61 Russia 3.406.433.633.793.25
5 Pavel Yushkevich 3.14 3.97 Belarus 3.624.683.145.033.60
6 Vladislav Kaminskiy 3.24 4.11 Belarus 5.084.893.563.893.24
7 Dmitry Dobrjakov 2.61 4.17 Russia 3.562.613.246.095.71
8 Nikita Chistyakov 2.88 4.46 Belarus 3.154.315.926.512.88
9 Ilya Zabrodsky 3.57 4.59 Belarus 3.968.044.993.574.83
10 Anatoly Kim 4.04 4.63 Belarus 5.124.044.584.774.53
11 Gleb Kolos 4.68 4.93 Belarus 4.945.146.804.714.68
12 Nikita Loika 4.41 5.67 Belarus 7.614.415.885.185.96
13 Philip Khursevich 4.47 5.69 Belarus 5.865.258.005.964.47
14 Nadezhda Shvabovich 5.21 6.83 Belarus 6.217.836.647.655.21
15 Ilya Tsiareshka 4.42 6.95 Belarus 8.736.084.429.056.03
16 Anton Besedin 5.42 7.35 Belarus 8.356.7911.316.905.42
17 Andrei Besedin 6.16 8.25 Belarus 8.037.419.306.169.86
18 Alexey Rusin 7.63 9.55 Belarus 8.729.07DNF10.877.63
19 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 6.19 9.95 Belarus 6.3014.076.1911.7911.75
20 Ilya Zaitsev 9.33 11.53 Belarus 10.50DNS9.3312.8011.30

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 3.32 3.66 Russia 3.323.335.423.983.66
2 Vladislav Kaminskiy 2.67 3.96 Belarus 3.904.222.674.143.83
3 Ivan Zabrodin 3.63 4.16 Russia 3.634.894.614.203.66
4 Anatoly Kim 2.70 4.33 Belarus 4.425.172.703.914.67
5 Dmitry Dergunov 3.36 4.34 Russia 4.423.364.454.157.47
6 Dmitry Aniskin 3.22 4.42 Russia 3.737.003.223.745.80
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.92 4.73 Belarus 6.865.713.923.994.48
8 Ustsin Vashchanka 3.69 5.37 Belarus 3.7218.133.695.237.16
9 Pavel Yushkevich 4.51 5.44 Belarus 5.535.544.515.268.77
10 Nikita Chistyakov 3.57 5.61 Belarus 5.705.593.575.537.55
11 Nikita Loika 3.80 5.88 Belarus 6.766.566.674.403.80
12 Ilya Tsiareshka 5.01 6.26 Belarus 9.075.016.875.866.06
13 Nadezhda Shvabovich 5.93 6.67 Belarus 7.406.036.595.939.57
14 Ilya Zaitsev 7.49 7.84 Belarus 7.837.837.867.499.34
15 Andrei Besedin 6.41 7.86 Belarus 6.419.348.007.058.54
16 Ilya Zabrodsky 5.65 7.94 Belarus 8.118.876.915.658.79
17 Philip Khursevich 6.63 8.04 Belarus 7.656.67DNF9.796.63
18 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.69 8.07 Belarus 9.159.745.695.849.23
19 Gleb Kolos 6.83 8.38 Belarus 7.516.8310.299.987.64
20 Alexey Rusin 7.23 9.30 Belarus 12.6010.409.547.237.97
21 Anton Besedin 7.76 9.55 Belarus 10.4314.9710.407.767.81
22 Sergey Novik 5.95 10.11 Belarus 14.847.2913.185.959.87
23 Daniil Sasin 5.71 10.75 Belarus 10.8113.649.0212.435.71
24 Andrey Monyak 8.02 10.84 Belarus 9.4714.7219.678.028.33
25 Artem Chizhikov 7.10 11.16 Belarus 15.6210.5210.5012.467.10
26 Makar Barkan 7.94 11.29 Belarus 7.9412.7610.0913.4111.01
27 Stepan Stepanov 8.37 13.56 Belarus 9.439.0222.2326.608.37
28 Diana Murnik 12.94 14.17 Russia 29.6414.4314.6813.4012.94
29 Aliaksei Anisimau 9.50 14.93 Belarus 18.8716.0514.699.5014.06
30 Vladimir Lapin 11.05 15.93 Russia 17.2611.0525.2715.2215.30

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 35.23 38.14 Russia 44.3140.3237.8636.2335.23
2 Vladislav Kaminskiy 38.04 42.87 Belarus 42.6543.0438.0446.6142.93
3 Dmitry Aniskin 37.25 44.01 Russia 43.6337.2544.6153.1043.78
4 Pavel Yushkevich 44.22 45.82 Belarus 45.7844.2254.1544.2447.45
5 Dmitry Dergunov 43.86 46.07 Russia 44.4846.3551.1647.3743.86
6 Ivan Zabrodin 39.19 46.81 Russia 41.6950.7439.1948.0151.56
7 Nikita Loika 44.93 48.09 Belarus 49.7145.0249.5553.7544.93
8 Anatoly Kim 40.67 48.29 Belarus 55.7253.9840.6745.0545.85
9 Ilya Zabrodsky 43.47 48.36 Belarus 43.4744.2544.9855.8456.94
10 Andrey Ivanov 39.76 49.46 Russia 52.0554.4552.2344.0939.76
11 Nikita Chistyakov 45.16 52.44 Belarus 47.1453.0657.7557.1345.16
12 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 53.56 55.83 Belarus 53.941:12.4554.4353.5659.13
13 Ilya Tsiareshka 54.44 59.64 Belarus 54.441:02.2355.841:04.071:00.84
14 Nadezhda Shvabovich 1:13.58 1:21.48 Belarus 1:23.201:22.751:21.661:20.021:13.58
15 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:18.81 1:25.42 Belarus 1:21.441:29.861:18.811:44.411:24.95
16 Ilya Zaitsev 1:23.31 1:33.80 Belarus 1:51.971:26.211:31.561:23.311:43.63
17 Daniil Sasin 1:48.90 1:50.40 Belarus 1:48.901:50.531:50.74DNF1:49.92
18 Andrei Besedin 1:38.34 DNF Belarus 1:38.341:48.211:51.68DNFDNF
19 Gleb Kolos DNF DNF Belarus DNFDNFDNSDNSDNS

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 31.48 37.41 Russia 37.8345.8231.4838.0136.38
2 Dmitry Aniskin 38.23 41.88 Russia 39.2444.2742.1245.6538.23
3 Anatoly Kim 37.45 43.77 Belarus 37.4548.0543.4154.1139.85
4 Pavel Yushkevich 42.85 45.01 Belarus 42.8546.6342.9550.9645.44
5 Ilya Zabrodsky 42.59 46.12 Belarus 45.3354.4342.5947.3445.68
6 Ivan Zabrodin 44.82 48.15 Russia 48.1644.8247.5448.7459.66
7 Vladislav Kaminskiy 43.08 49.71 Belarus 1:37.7047.6253.0443.0848.48
8 Dmitry Dergunov 48.84 50.85 Russia 48.8454.2949.1858.4949.09
9 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 49.15 51.09 Belarus 49.2054.5052.0352.0549.15
10 Nikita Chistyakov 50.24 54.78 Belarus 50.2452.8950.851:02.691:00.61
11 Andrey Ivanov 49.12 54.82 Russia 55.3259.6853.9449.1255.20
12 Nikita Loika 43.88 55.18 Belarus 55.6658.8451.7343.8858.16
13 Ilya Tsiareshka 58.60 1:01.83 Belarus 1:13.3858.6858.6059.821:07.00
14 Ustsin Vashchanka 58.81 1:08.48 Belarus 1:13.421:00.0558.811:13.891:11.98
15 Nadezhda Shvabovich 1:12.91 1:26.60 Belarus 1:48.751:12.911:29.651:15.681:34.47
16 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:19.64 1:27.12 Belarus 1:26.741:19.641:26.961:33.161:27.66
17 Andrei Besedin 1:35.22 1:57.36 Belarus 1:35.221:57.672:09.181:45.262:09.15
18 Gleb Kolos 1:36.18 2:01.70 Belarus 1:38.562:13.942:35.432:12.611:36.18
19 Daniil Sasin 1:38.77 DNF Belarus 1:38.77DNF2:11.211:39.73DNF
20 Ilya Zaitsev 1:47.38 Belarus 1:47.38DNF
21 Anton Besedin 1:56.49 Belarus 1:56.49DNF
22 Sergey Novik 1:58.53 Belarus DNF1:58.53
23 Andrey Monyak 2:08.78 Belarus 2:08.782:56.00
24 Vladimir Lapin 2:26.28 Russia 2:45.792:26.28
25 Aliaksei Anisimau 2:53.33 Belarus DNF2:53.33
26 Artem Chizhikov DNF Belarus DNFDNF

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 1:16.74 1:21.16 Russia 1:21.981:34.921:16.741:20.391:21.12
2 Ivan Zabrodin 1:23.79 1:25.11 Russia 1:24.481:24.841:23.791:26.001:39.08
3 Dmitry Aniskin 1:21.61 1:28.69 Russia 1:31.22DNF1:29.781:25.061:21.61
4 Vladislav Kaminskiy 1:23.71 1:29.90 Belarus 1:41.031:25.441:30.871:23.711:33.39
5 Anatoly Kim 1:29.68 1:34.78 Belarus 1:38.431:36.271:33.971:29.681:34.10
6 Dmitry Dergunov 1:29.34 1:40.33 Russia 1:56.561:29.34DNF1:35.011:29.43
7 Nikita Chistyakov 1:37.99 1:53.98 Belarus DNF1:45.941:59.081:37.991:56.91
8 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:42.36 1:57.10 Belarus 1:42.361:54.901:59.20DNF1:57.20

5x5x5 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 1:18.21 1:21.96 Russia 1:19.141:21.121:18.211:25.63DNF
2 Vladislav Kaminskiy 1:11.24 NR 1:22.78 Belarus 1:20.871:26.181:11.241:21.301:28.25
3 Dmitry Aniskin 1:17.09 1:26.65 Russia 1:31.881:17.091:33.691:22.751:25.31
4 Anatoly Kim 1:19.54 1:27.11 Belarus 1:21.531:19.541:35.791:29.401:30.39
5 Ivan Zabrodin 1:29.70 1:36.44 Russia 1:40.111:35.021:39.641:29.701:34.67
6 Dmitry Dergunov 1:27.49 1:39.22 Russia 1:40.691:46.331:27.491:37.431:39.54
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:38.17 1:45.57 Belarus 1:50.001:42.931:48.581:45.201:38.17
8 Pavel Yushkevich 1:38.19 1:47.57 Belarus 1:47.861:38.191:53.001:44.701:50.14
9 Nikita Chistyakov 1:43.76 1:49.26 Belarus 1:52.171:44.281:51.731:51.781:43.76
10 Andrey Ivanov 1:42.35 1:52.11 Russia 1:44.951:42.352:14.791:59.081:52.31
11 Nikita Loika 1:53.23 2:03.38 Belarus 2:08.892:03.531:57.731:53.232:24.86
12 Ustsin Vashchanka 2:02.20 2:11.57 Belarus DNF2:12.602:02.832:02.202:19.28
13 Ilya Tsiareshka 2:53.66 Belarus 2:53.662:54.84
14 Andrei Besedin DNF Belarus DNFDNF
14 Daniil Sasin DNF Belarus DNFDNF

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 2:27.86 2:40.70 Belarus 2:37.912:56.332:27.86
2 Ivan Zabrodin 2:50.49 2:54.72 Russia 2:55.912:57.772:50.49
3 Anatoly Kim 2:51.22 2:55.13 Belarus 2:51.223:02.432:51.73
4 Vladislav Kaminskiy 2:53.19 3:03.43 Belarus 3:04.703:12.412:53.19
5 Dmitry Dergunov 2:56.62 3:11.20 Russia 2:56.623:32.363:04.61
6 Dmitry Aniskin 3:06.16 3:14.99 Russia 3:22.013:06.163:16.79
7 Nikita Loika 4:35.65 Belarus 4:35.65
8 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 3:56.73 3:58.41 Belarus 3:56.733:59.703:58.80
2 Ivan Zabrodin 3:50.48 4:02.39 Russia 4:15.123:50.484:01.56
3 Vladislav Kaminskiy 4:00.30 4:17.96 Belarus 4:23.864:00.304:29.71
4 Anatoly Kim 4:13.58 4:27.38 Belarus 4:28.944:39.614:13.58
5 Dmitry Aniskin 4:36.91 4:49.73 Russia 5:02.364:49.934:36.91
6 Dmitry Dobrjakov 4:33.94 4:55.16 Russia 5:10.085:01.464:33.94
7 Dmitry Dergunov 5:25.60 DNF Russia 5:25.60DNFDNS
8 Nikita Loika 6:17.03 Belarus 6:17.03
9 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Ivanov 46.70 DNF Russia DNF46.7057.91
2 Nikita Loika 1:45.99 DNF Belarus DNF2:01.941:45.99
3 Ivan Zabrodin 2:14.15 DNF Russia DNF2:14.15DNF
4 Makar Barkan 6:02.11 DNF Belarus 6:02.11DNFDNS
5 Ilya Tsiareshka DNF DNF Belarus DNFDNFDNS

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Ivanov 46.04 59.69 Russia 46.041:17.0755.95
2 Nikita Loika 2:10.06 DNF Belarus 2:10.062:21.32DNF
3 Ivan Zabrodin 2:24.30 DNF Russia 2:24.302:47.07DNF
4 Makar Barkan 6:34.92 DNF Belarus 6:58.206:34.92DNS
5 Ilya Tsiareshka 9:03.24 DNF Belarus 9:03.24DNSDNS
6 Anatoly Kim DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
6 Andrei Besedin DNF DNF Belarus DNFDNFDNS
6 Nikita Chistyakov DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
6 Philip Khursevich DNF DNF Belarus DNFDNFDNS
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF DNF Belarus DNFDNFDNS
6 Vladimir Lapin DNF DNF Russia DNFDNSDNS
6 Vladislav Kaminskiy DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Ivanov 29 Russia 29
2 Pavel Yushkevich 30 Belarus 30
3 Nikita Loika 31 Belarus 31
4 Anatoly Kim 34 Belarus 34
4 Dmitry Dergunov 34 Russia 34
4 Gleb Kolos 34 Belarus 34
4 Vladislav Kaminskiy 34 Belarus 34
8 Dmitry Dobrjakov 36 Russia 36
9 Ivan Zabrodin 38 Russia 38
9 Nikita Chistyakov 38 Belarus 38
9 Ustsin Vashchanka 38 Belarus 38
12 Ilya Tsiareshka 39 Belarus 39
13 Philip Khursevich 46 Belarus 46
14 Vladimir Lapin 60 Russia 60
15 Ilya Zaitsev 63 Belarus 63
16 Dmitry Aniskin DNF Russia DNF
16 Ilya Zabrodsky DNF Belarus DNF
16 Nadezhda Shvabovich DNF Belarus DNF
16 Sergey Novik DNF Belarus DNF
16 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 12.71 14.83 Russia 17.7115.7114.4814.3112.71
2 Pavel Yushkevich 15.19 16.33 Belarus 16.1216.6316.2420.0715.19
3 Dmitry Dobrjakov 14.17 16.54 Russia 16.0121.7817.2116.4114.17
4 Dmitry Aniskin 16.05 17.28 Russia 16.8816.0517.4517.8617.52
5 Ilya Zabrodsky 16.15 17.90 Belarus 16.6719.3918.8316.1518.19
6 Nikita Chistyakov 16.22 19.01 Belarus 17.1320.4822.1319.4316.22
7 Vladislav Kaminskiy 17.74 19.09 Belarus 18.1917.7420.4524.4618.64
8 Anatoly Kim 17.52 20.04 Belarus 18.5920.3017.5221.3421.24
9 Ivan Zabrodin 17.77 20.80 Russia 19.7017.7727.0621.2421.45
10 Nikita Loika 21.84 23.25 Belarus 23.7624.1521.8421.8428.31
11 Philip Khursevich 20.13 23.80 Belarus 23.2923.1724.9325.5420.13
12 Andrey Ivanov 18.90 24.67 Russia 22.6827.0226.0225.3218.90

3x3x3 One-Handed Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 13.93 15.18 Russia 15.4515.4814.6115.8613.93
2 Dmitry Dobrjakov 13.16 15.24 Russia 19.6413.5013.1614.0818.13
3 Dmitry Aniskin 14.54 15.77 Russia 14.7616.2416.3014.5419.23
4 Pavel Yushkevich 16.76 17.41 Belarus 17.0416.7617.4617.7319.05
5 Nikita Chistyakov 14.22 17.64 Belarus 16.5814.2218.9717.4318.90
6 Ilya Zabrodsky 15.05 18.76 Belarus 19.0915.0518.5618.6320.41
7 Vladislav Kaminskiy 15.48 19.30 Belarus 21.1815.4817.2220.8419.83
8 Ivan Zabrodin 13.54 19.42 Russia 20.5819.6821.9218.0113.54
9 Anatoly Kim 17.12 19.89 Belarus 22.9019.6922.0017.9817.12
10 Andrey Ivanov 19.90 21.58 Russia 20.6919.9022.8325.0321.23
11 Nikita Loika 20.53 22.82 Belarus 20.5323.9623.2525.2721.25
12 Philip Khursevich 23.64 25.70 Belarus 28.5123.6424.2426.6526.20
13 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 21.30 25.98 Belarus 23.1125.1321.3035.6329.71
14 Ustsin Vashchanka 25.43 29.81 Belarus 30.4936.3028.0030.9325.43
15 Nadezhda Shvabovich 22.04 30.96 Belarus 28.7638.51DNS22.0425.60
16 Gleb Kolos 32.64 36.66 Belarus 36.8738.3732.6434.7340.18
17 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 32.55 42.35 Belarus 40.09DNF42.6444.3332.55
18 Ilya Tsiareshka 37.32 DNF Belarus DNF39.8541.2137.32DNF
19 Sergey Novik 38.08 DNF Belarus 43.1838.08DNFDNF41.17

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 12.47 13.89 Russia 12.4715.4713.2814.8113.57
2 Dmitry Dergunov 13.00 14.36 Russia 14.6617.1914.1013.0014.32
3 Pavel Yushkevich 16.03 16.72 Belarus 18.8316.2516.2817.6316.03
4 Vladislav Kaminskiy 15.89 17.96 Belarus 18.4117.1218.3621.7715.89
5 Dmitry Aniskin 15.90 19.34 Russia 22.7517.0919.4921.4315.90
6 Nikita Chistyakov 16.49 19.84 Belarus 21.6120.5619.9316.4919.04
7 Ilya Zabrodsky 18.87 20.00 Belarus 21.3119.0418.8720.3920.58
8 Ivan Zabrodin 15.95 21.44 Russia 21.9915.9521.6820.6422.34
9 Anatoly Kim 17.92 21.44 Belarus 24.0119.4617.9221.0723.78
10 Nikita Loika 19.86 25.17 Belarus 24.2126.9025.7325.5719.86
11 Philip Khursevich 19.48 25.36 Belarus 26.2419.4831.4723.1826.65
12 Andrey Ivanov 21.62 26.66 Russia 26.5027.9225.5531.9721.62
13 Nadezhda Shvabovich 21.33 27.59 Belarus 33.4521.3323.2026.7532.82
14 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 27.73 33.15 Belarus 27.7341.8229.0137.0433.41
15 Ustsin Vashchanka 22.70 39.29 Belarus 58.80DNF33.6625.4122.70
16 Ilya Tsiareshka 32.98 40.52 Belarus 45.1332.9835.3151.2341.12
17 Gleb Kolos 32.14 41.39 Belarus 42.5340.1646.3041.4932.14
18 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 37.26 42.93 Belarus 44.8039.1445.2544.8637.26
19 Sergey Novik 39.14 43.55 Belarus 1:08.1139.1439.3651.5339.75
20 Ilya Zaitsev 45.18 52.00 Belarus 54.8045.1855.3546.1155.08
21 Makar Barkan 48.93 1:01.51 Belarus 1:04.621:25.201:05.3348.9354.57
22 Andrey Monyak 52.59 1:11.29 Belarus 52.591:12.951:42.681:17.711:03.22
23 Vladimir Lapin 54.67 1:25.17 Russia DNF1:19.821:46.4154.671:09.27
24 Alexey Rusin 1:11.00 1:25.46 Belarus 1:11.931:11.001:43.711:52.561:20.75
25 Andrei Besedin 1:14.16 DNF Belarus 1:14.16DNFDNF1:20.321:22.19
26 Daniil Sasin 1:44.66 Belarus 1:44.66DNF

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.48 7.66 Belarus 7.086.676.489.229.85
2 Ivan Zabrodin 8.28 9.14 Russia 10.478.288.498.4616.23
3 Nikita Loika 7.91 9.64 Belarus 10.3610.2512.597.918.31
4 Pavel Yushkevich 9.08 11.18 Belarus 11.0210.879.0811.6512.08
5 Sergey Novik 9.04 11.32 Belarus 11.5310.9611.469.0413.16
6 Dmitry Aniskin 10.76 13.16 Russia 13.7317.3710.7611.7813.98
7 Nikita Chistyakov 12.07 15.68 Belarus 21.2522.3712.0712.9412.86
8 Vladislav Kaminskiy 13.10 15.72 Belarus 15.6613.10DNF15.0616.43
9 Anatoly Kim 14.59 17.36 Belarus 17.9114.5916.7619.6617.42
10 Ustsin Vashchanka 13.95 18.68 Belarus 13.95DNF14.5022.0319.51
11 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 16.75 20.42 Belarus 18.12DNF16.7525.8317.30
12 Ilya Zabrodsky 21.92 27.90 Belarus 21.9234.6125.2723.8241.21
13 Gleb Kolos 29.00 31.61 Belarus 43.9130.1229.0035.3629.36
14 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 13.20 DNF Belarus 13.2021.72DNF17.97DNF
15 Daniil Sasin 29.96 DNF Belarus DNF31.60DNF42.6629.96

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 58.75 1:06.19 NR Russia 1:03.0758.751:00.811:22.131:14.69
2 Vladislav Kaminskiy 1:24.23 1:27.96 Belarus 1:29.711:24.231:31.681:25.811:28.35
3 Anatoly Kim 1:26.62 1:30.83 Belarus 1:28.771:26.621:32.821:37.151:30.90

Megaminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 56.14 1:06.26 Russia 1:11.091:08.171:04.1056.141:06.50
2 Vladislav Kaminskiy 1:24.70 1:27.30 NR Belarus 1:35.621:25.731:24.701:26.351:29.83
3 Anatoly Kim 1:18.07 NR 1:31.73 Belarus 1:37.521:18.071:24.911:43.701:32.76
4 Ivan Zabrodin 1:38.23 1:43.69 Russia 1:49.051:38.351:43.661:58.091:38.23
5 Nikita Loika 1:38.53 1:50.40 Belarus 1:38.531:47.411:53.641:50.162:13.26
6 Nikita Chistyakov 1:44.33 1:56.90 Belarus 2:01.912:04.081:44.331:50.441:58.36
7 Dmitry Dergunov 1:49.65 2:02.18 Russia 1:49.65DNF2:24.061:51.821:50.67
8 Pavel Yushkevich 1:44.16 2:09.66 Belarus 2:17.192:05.491:44.162:06.312:31.56
9 Ustsin Vashchanka 2:08.50 2:21.75 Belarus 2:18.052:08.502:16.592:30.61DNF
10 Ilya Tsiareshka 2:43.33 Belarus 2:47.902:43.33
11 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2:53.88 Belarus DNF2:53.88
12 Andrei Besedin DNF Belarus DNFDNS
12 Anton Besedin DNF Belarus DNFDNF
12 Nadezhda Shvabovich DNF Belarus DNFDNS
12 Stepan Stepanov DNF Belarus DNFDNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.70 4.25 Belarus 3.704.124.504.136.24
2 Sergey Novik 5.13 6.14 Belarus 6.775.136.425.227.93
3 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4.91 6.41 Belarus 5.644.974.918.639.75
4 Dmitry Aniskin 5.27 6.80 Russia 7.055.277.435.93DNF
5 Ivan Zabrodin 5.12 7.24 Russia 5.126.166.2210.419.35
6 Nikita Loika 4.58 7.68 Belarus 4.58DNF8.477.417.16
7 Vladislav Kaminskiy 6.31 7.73 Belarus 6.316.5418.188.088.56
8 Nikita Chistyakov 6.10 7.89 Belarus 6.396.1010.308.998.29
9 Pavel Yushkevich 6.58 8.27 Belarus 7.726.587.819.2810.21
10 Anatoly Kim 6.95 9.28 Belarus 9.326.958.879.679.65
11 Ilya Zabrodsky 9.19 9.93 Belarus 9.639.1910.389.9310.23
12 Dmitry Dobrjakov 7.12 DNF Russia 7.1212.08DNF14.51DNF

Pyraminx Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Novik 3.63 6.14 Belarus 6.563.637.014.857.76
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4.79 6.30 Belarus 7.714.966.294.797.66
3 Pavel Yushkevich 4.19 6.49 Belarus 8.344.196.136.087.25
4 Ivan Zabrodin 4.91 6.54 Russia 7.358.194.916.345.93
5 Dmitry Dobrjakov 5.49 6.76 Russia 7.015.496.426.8610.84
6 Dmitry Aniskin 3.65 6.91 Russia 7.583.657.777.056.09
7 Nikita Loika 3.51 7.47 Belarus 5.423.519.7510.927.25
8 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.06 7.58 Belarus 9.136.725.066.889.92
9 Nikita Chistyakov 4.35 7.78 Belarus 9.034.359.116.188.13
10 Ilya Zabrodsky 4.60 7.82 Belarus 7.934.605.549.9811.21
11 Anatoly Kim 6.54 8.30 Belarus 8.496.548.048.968.37
12 Vladislav Kaminskiy 6.58 9.12 Belarus 9.389.706.588.279.80
13 Ilya Zaitsev 6.16 10.35 Belarus 6.16DNF9.678.6412.73
14 Nadezhda Shvabovich 8.56 11.34 Belarus 10.3810.6812.9713.748.56
15 Yulia Zhavoronok 4.84 12.46 Belarus 13.1211.544.8416.4812.72
16 Anton Besedin 8.07 13.07 Belarus 8.0713.4811.6014.5814.14

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Loika 4.42 5.33 Belarus 6.584.544.424.869.06
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4.20 6.30 Belarus 7.346.056.436.414.20
3 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.02 6.37 Belarus 8.327.715.585.815.02
4 Dmitry Aniskin 4.02 6.55 Russia 4.566.949.694.028.14
5 Ivan Zabrodin 4.81 7.25 Russia 7.904.817.507.666.58
6 Pavel Yushkevich 4.88 7.34 Belarus 8.714.889.448.364.95
7 Ilya Zabrodsky 6.70 8.00 Belarus 9.576.707.329.507.17
8 Sergey Novik 5.99 8.12 Belarus 5.996.9214.336.4111.02
9 Nikita Chistyakov 6.80 8.31 Belarus 9.137.4910.098.306.80
10 Dmitry Dobrjakov 6.95 9.30 Russia 13.056.9510.708.458.75
11 Ilya Zaitsev 7.63 9.41 Belarus 8.3811.597.638.2512.39
12 Vladislav Kaminskiy 7.54 9.63 Belarus 8.0511.7610.867.549.97
13 Anatoly Kim 7.43 10.61 Belarus 11.2610.839.747.4311.31
14 Nadezhda Shvabovich 9.51 10.80 Belarus 16.9010.169.5110.3311.90
15 Anton Besedin 8.43 11.66 Belarus 15.5510.758.6915.938.43
16 Yulia Zhavoronok 7.54 13.24 Belarus 15.9216.4311.1212.687.54
17 Stepan Stepanov 10.62 13.39 Belarus 18.6811.3217.8210.6211.04
18 Alexey Rusin 9.93 13.83 Belarus 16.0014.5310.9620.599.93
19 Daniil Sasin 10.46 14.18 Belarus 15.1813.2014.1715.5210.46
20 Artem Chizhikov 10.03 15.47 Belarus 12.1122.1415.7410.0318.56
21 Ilya Tsiareshka 11.79 15.70 Belarus 11.7913.1017.1116.89DNF
22 Ustsin Vashchanka 9.37 15.75 Belarus 15.0219.6830.879.3712.56
23 Andrei Besedin 14.46 18.56 Belarus 26.2614.4621.2815.7118.69
24 Vladimir Lapin 25.24 32.91 Russia 25.24DNF38.2330.0230.49

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 4.74 6.22 Russia 10.225.284.746.157.22
2 Vladislav Kaminskiy 6.36 7.57 Belarus 11.598.547.696.496.36
3 Pavel Yushkevich 5.45 7.62 Belarus 8.916.039.435.457.93
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4.81 8.09 Belarus 13.587.5110.676.084.81
5 Dmitry Dergunov 6.37 8.16 Russia 10.366.767.536.3710.20
6 Nikita Loika 4.98 8.28 Belarus 10.088.316.444.9815.93
7 Dmitry Aniskin 5.48 9.12 Russia 8.578.0912.195.4810.71
8 Ilya Zaitsev 7.65 9.12 Belarus 9.407.658.82DNF9.15
9 Nikita Chistyakov 6.27 9.26 Belarus 7.8614.338.6911.246.27
10 Dmitry Dobrjakov 8.41 11.11 Russia 13.5913.639.588.4110.15
11 Anatoly Kim 7.57 11.39 Belarus 12.7011.3110.167.5713.80
12 Ilya Zabrodsky 8.51 12.59 Belarus 9.3314.368.5114.0837.75
13 Andrei Besedin 8.48 13.13 Belarus 14.8914.378.4812.5212.51
14 Nadezhda Shvabovich 12.59 14.26 Belarus 15.1112.5913.9913.6816.47
15 Andrey Monyak 8.76 18.76 Belarus 18.0418.9419.318.7622.64

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 3.82 6.02 Russia 7.273.825.345.447.41
2 Dmitry Aniskin 6.19 7.33 Russia 6.1915.586.388.267.35
3 Ilya Zaitsev 5.94 7.91 Belarus 9.375.946.8810.097.47
4 Vladislav Kaminskiy 4.10 8.13 Belarus 12.048.636.099.674.10
5 Pavel Yushkevich 6.72 8.30 Belarus 6.728.908.867.1512.29
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 6.33 8.46 Belarus 10.256.337.917.2314.03
7 Nikita Chistyakov 6.06 8.49 Belarus 9.707.248.919.316.06
8 Nadezhda Shvabovich 7.59 9.97 Belarus 7.59DNF12.388.369.18
9 Nikita Loika 8.08 10.41 Belarus 9.6110.388.0811.24DNF
10 Dmitry Dergunov 7.59 10.45 Russia 8.0012.4711.067.5912.30
11 Ilya Zabrodsky 5.65 10.50 Belarus 9.705.6511.0310.76DNF
12 Dmitry Dobrjakov 9.53 10.91 Russia 11.7014.119.9811.059.53
13 Andrey Monyak 8.79 10.95 Belarus 10.608.7912.7613.379.48
14 Andrei Besedin 8.38 10.98 Belarus 11.108.3810.5416.3511.31
15 Anatoly Kim 6.94 13.35 Belarus 16.196.9417.0710.1013.75
16 Ilya Tsiareshka 11.78 14.32 Belarus 12.7513.9117.4816.3011.78
17 Sergey Novik 8.97 15.19 Belarus 19.328.9714.1316.5814.87
18 Makar Barkan 11.98 16.39 Belarus 17.9515.5723.0015.6511.98
19 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 10.24 17.52 Belarus 21.3413.5522.2110.2417.66
20 Alexey Rusin 14.05 19.01 Belarus 17.3027.5114.5325.2114.05
21 Philip Khursevich 10.91 19.24 Belarus 26.3610.9125.1917.8514.69
22 Artem Chizhikov 11.78 21.15 Belarus 51.0824.4311.7816.7822.25
23 Daniil Sasin 16.55 21.35 Belarus 22.4821.8316.5525.7119.74
24 Stepan Stepanov 17.95 22.15 Belarus 29.7422.6117.9523.4720.38

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 14.66 20.32 Belarus 22.2221.0020.6619.2914.66
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 22.58 26.18 Belarus 26.3927.1122.5825.0329.08
3 Ivan Zabrodin 22.87 DNF Russia DNFDNF22.87DNFDNF

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 15.02 15.97 NR Belarus 15.0215.8618.3115.7316.31
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 21.04 28.11 Belarus 24.1821.0434.2034.1526.01
3 Ivan Zabrodin 28.13 31.94 Russia 33.2529.4634.2333.1028.13
4 Dmitry Aniskin 22.33 34.10 Russia 44.9958.6922.3330.8626.46
5 Nikita Loika 36.64 41.27 Belarus 41.7736.6444.6545.6937.38
6 Anatoly Kim 31.46 41.72 Belarus 31.4638.7549.4544.4241.98
7 Vladislav Kaminskiy 36.78 47.47 Belarus 37.18DNF36.7844.571:00.65
8 Nikita Chistyakov 41.00 1:05.30 Belarus DNF1:00.501:10.581:04.8141.00
9 Andrei Besedin 55.00 1:22.54 Belarus 1:23.681:21.951:22.001:25.1955.00

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Ivanov DNF DNF Russia DNFDNFDNF
1 Ivan Zabrodin DNF DNF Russia DNFDNFDNS

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Ivanov 16:05.00 DNF Russia DNF16:05.00DNF

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Ivanov 8/10 33:25 Russia 8/10 33:25
2 Anatoly Kim DNF Belarus DNF
2 Nikita Loika DNF Belarus DNF
2 Vladislav Kaminskiy DNF Belarus DNF

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 48.34 NR 51.72 NR Belarus 48.3452.2054.63
2 Nikita Loika 1:16.08 1:19.31 Belarus 1:20.481:16.081:21.38
3 Ivan Zabrodin 1:23.49 1:26.26 Russia 1:30.311:24.981:23.49
4 Pavel Yushkevich 2:30.84 Belarus 2:30.84
5 Vladislav Kaminskiy 2:34.88 Belarus 2:34.88
6 Anatoly Kim DNF Belarus DNF
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF