Danish Open 2016


Date
Jun 10 - 12, 2016
City
Roskilde, Denmark
Venue

Hedegårdenes skole

Address
Københavnsvej 34 4000 Roskilde
Website
Danish Open 2016 website
Organizers
Camilla Jul Nielsson, Henrik Buus Aagaard, Lars Vennike Nielsson, Matias Rasmussen, and Mikela Elleby Jørgensen
WCA Delegates
Henrik Buus Aagaard and Matias Rasmussen
Contact
henrikthedane@gmail.com, matias.kbr@gmail.com, fam.nielsson@gmail.com, lars.nielsson@gmail.com, mikela98@gmail.com
Information

Pris og registrering
Registreringen koster 100 dkr, og er forudbetalt.
Der er plads til 90 deltagere
Transport
Tog til Roskilde st. Og så Bus 123 mod Valby eller 600S mod Hillerød til Ros torv (stopper lige udenfor venue). Tjek rejseplanen.dk
Regelsæt
Denne konkurrence følger WCA regelsættet, det er derfor forventet at alle deltager er bekendt med dette. Alle deltagere er derfor også underforstået med at deres resultater vil blive publiceret på WCA's hjemmeside, inklusiv navn, nationalitet og køn.
Betalingspolitik
Aflysning:
Hvis du tilmelder dig konkurrencen, men du ikke kan komme og du informerer os via e-mail, før den 3. juni, 2016 vil vi overføre halvdelen af ​​den betalte afgift tilbage.
Redigering af registrering: tilføje events: Skriv en mail med hvilke events du vil tilføje før 3. juni 2016.
Redigering registrering: fjerne events: Skriv en mail med hvilke events du vil fjernes fra før 3. juni 2016.
Registreringer uden betalinger: De registreringer uden betaling, vil blive slettet efter tilmeldingsfristen. (3. juni 2016.)
Acceptering af registreringer: Vi betragter en registrering for gyldig, når registreringen er færdig, og tilmeldingsgebyret er betalt. Vi vil først acceptere tilmeldingen efter begge disse betingelser er opfyldt.
Overnatning
Plads til 70 personer til overnatning på venue.
Det er først til mølle princippet, og det er gratis.
Kontakt Camilla (fam.nielsson@gmail.com )
Indkvartering kan fra fredag aften.
Man kan overnatte fra fredag til søndag.

Events

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Hampus Hellqvist 8.09 9.65 Sweden 8.238.0911.299.9910.73
2 Daniel Wallin 8.80 10.29 Sweden 8.8012.4010.0010.2010.68
3 Martin Vædele Egdal 8.82 10.64 Denmark 11.0311.6211.218.829.68

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 1.50 2.00 NR Denmark 2.041.533.851.502.43
2 Micki Kanaiya Harning 2.35 2.69 Denmark 3.002.412.353.082.66
3 Daniel Wallin 2.27 3.00 Sweden 2.542.882.274.843.58

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Karina Grandjean Beck 36.49 40.90 Denmark 45.7640.13DNF36.8136.49
2 Daniel Wallin 36.53 42.93 Sweden 41.3438.9448.6348.5236.53
3 Oscar Roth Andersen 43.04 43.83 Denmark 45.0847.6343.3243.1043.04

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Karina Grandjean Beck 1:13.41 1:17.84 Denmark 1:13.411:22.711:19.861:18.891:14.78
2 Oscar Roth Andersen 1:13.93 1:21.66 Denmark 1:19.511:19.661:13.931:26.501:25.82
3 Daniel Wallin 1:16.99 1:22.57 Sweden 1:30.791:16.991:33.111:17.511:19.40

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Karina Grandjean Beck 2:28.18 NR 2:36.64 Denmark 2:45.582:28.182:36.17
2 Callum Hales-Jepp 2:40.94 2:48.36 United Kingdom 2:40.942:53.582:50.55
3 Martin Vædele Egdal 2:39.49 2:49.16 Denmark 2:46.372:39.493:01.63

7x7x7 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 3:43.79 NR 3:55.88 NR Denmark 3:43.794:04.143:59.72
2 Daniel Wallin 3:43.42 3:59.40 Sweden 3:43.423:59.144:15.64
3 Karina Grandjean Beck 3:51.97 3:59.45 Denmark 3:51.974:02.554:03.83

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Callum Hales-Jepp 1:00.21 1:07.84 United Kingdom 1:10.821:12.481:00.21
2 Manu Vereecken 1:01.49 NR DNF Belgium 1:38.50DNF1:01.49
3 Martin Vædele Egdal 1:32.09 DNF Denmark DNF1:32.09DNF

3x3x3 Fewest Moves

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 27 NR 31.00 NR Denmark 273234
2 Callum Hales-Jepp 32 34.00 United Kingdom 333732
3 Daniel Vædele Egdal 34 35.33 Denmark 343636

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 14.06 18.65 Denmark 14.0617.4419.5618.9620.90
2 Karina Grandjean Beck 16.43 18.72 Denmark 19.4616.7120.0216.4320.00
3 Callum Hales-Jepp 15.09 18.80 United Kingdom 15.0917.9519.7518.70DNF

3x3x3 With Feet

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Daniel Vædele Egdal 39.10 41.41 Denmark 39.1043.6541.47
2 Henrik Buus Aagaard 45.56 47.53 Denmark 50.7146.3145.56
3 Callum Hales-Jepp 43.75 48.65 United Kingdom 52.1943.7550.00

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Thomas Schmidt 6.28 NR 7.42 NR Denmark 7.788.666.766.287.73
2 Daniel Wallin 5.20 7.61 Sweden 5.209.175.689.627.97
3 Klaus Andersen 7.20 8.26 Denmark 7.6110.838.648.547.20

Megaminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Roth Andersen 45.91 54.00 Denmark 53.1754.2045.9155.2054.62
2 Daniel Wallin 55.77 1:02.51 Sweden 58.111:03.281:06.131:08.6355.77
3 Karina Grandjean Beck 1:03.38 1:05.83 Denmark 1:06.601:07.881:06.891:03.381:04.01

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 3.18 4.06 Denmark 5.973.584.144.453.18
2 Daniel Wallin 3.23 4.27 Sweden 4.283.233.974.854.55
3 Oscar Roth Andersen 3.55 5.03 Denmark 3.554.145.075.88DNF

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Daniel Wallin 3.24 4.16 Sweden 5.373.244.084.174.23
2 Daniel Vædele Egdal 3.77 4.26 Denmark 4.134.284.373.774.88
3 Thomas Schmidt 3.45 5.17 Denmark 3.455.375.474.666.32

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Daniel Wallin 11.51 12.57 Sweden 14.0813.4012.4111.8911.51
2 Martin Vædele Egdal 12.18 15.67 NR Denmark 16.1717.2413.5912.1823.65
3 Thomas Schmidt 12.46 15.75 Denmark 19.7817.7115.2412.4614.31

4x4x4 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Callum Hales-Jepp 4:41.95 United Kingdom DNF4:41.95

5x5x5 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Manu Vereecken 16:43.00 NR Belgium 16:43.00DNS

3x3x3 Multi-Blind

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Callum Hales-Jepp 11/13 47:39 United Kingdom 11/13 47:39
2 Manu Vereecken 9/10 47:57 Belgium 9/10 47:57
3 Darja Makurina 3/4 35:50 Latvia 3/4 35:50