Cubing Autumn in Vitebsk 2019


Date
Sep 28, 2019
City
Vitebsk, Belarus
Venue

14th School

Address
Vitebsk, Maksima Gorkogo str. 163 B
Details

Assembly Hall

Website
Cubing Autumn in Vitebsk 2019 website
Organizers
Nazar Famichou (Назар Фомичёв), Vladislav Shoshin, and Zakhar Lukonin (Захар Луконин)
WCA Delegate
Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница)
Contact

Назар Фомичёв, Захар Луконин

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Please see the website for more details.

Стоимость участия и другую важную информацию смотрите в группе во ВКонтакте.

Events
Competitors
43
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 60 competitors.
The base registration fee for this competition is 5 Br (Belarusian Ruble).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 90% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Оплата за дисциплины:
1-2 дисциплины - 5 BYN
3-5 дисциплины - 10 BYN
Оплатпроизводится через сайт Белоруской федерации спидкубинга

Переходим по ссылке.
В правом углу - кнопка "Оплата".
Выбираем "Благотворительный взнос".
Производим оплату.

Payment for event:
1-2 event - 5 BYN
3-5 event - 10 BYN

If you are a foreigner, contact the organizers to pay
Nazar Famichou, Zakhar Lukonin

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Nikita Starodubov 8.13 9.02 Belarus 9.6510.088.179.238.13
2x2x2 Cube Anton Suzin 1.80 3.10 Belarus 3.943.071.803.322.92
4x4x4 Cube Nikita Starodubov 32.30 37.32 Belarus 36.4539.3636.9538.5732.30
Pyraminx Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 3.71 5.02 Belarus 3.715.354.406.565.31
Skewb Danila Dubovik 3.64 4.18 Belarus 3.76DNF3.644.923.86
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:30.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue 14th School.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Minsk.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 28, 2019)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
Registration
Assembly Hall
From 10:00 AM
To 11:00 AM
Pyraminx Combined First round
Assembly Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:00 PM
Skewb Combined First round
Assembly Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
3x3x3 Cube First round
Assembly Hall
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:00 PM
To 02:00 PM
2x2x2 Cube First round
Assembly Hall
Format
Ao5
Time limit
1:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:30 PM
Lunch
Assembly Hall
From 02:30 PM
To 03:00 PM
Pyraminx Final
Assembly Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:00 PM
To 04:00 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Assembly Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 04:00 PM
To 04:25 PM
Skewb Final
Assembly Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:25 PM
To 05:05 PM
3x3x3 Cube Second round
Assembly Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:05 PM
To 05:35 PM
2x2x2 Cube Final
Assembly Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:35 PM
To 05:45 PM
Break
Assembly Hall
From 05:45 PM
To 06:45 PM
3x3x3 Cube Final
Assembly Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:45 PM
To 07:00 PM
Break
Assembly Hall
From 07:00 PM
To 07:30 PM
Awards
Assembly Hall

Оплата за дисциплины:
1-2 дисциплины - 5 BYN
3-5 дисциплины - 10 BYN

Оплату можно сделать через сайт Федерации.
http://scfed.by
Переходим по ссылке. В правом углу - кнопка "Оплаты".
Выбираем "Спонсорская помощь/благотворительный взнос".
Производим оплату.
Беларуская федерация спидкубинга
http://scfed.by

Указывайте пожалуйста имя и фамилию участника, за которого оплачиваете

или же

ОО "ФЕДЕРАЦИЯ СПИДКУБИНГА"
Адрес: РБ, Г. МИНСК, УЛ. ТАРХАНОВА, Д. 13А ОФ. 33, СЕК.12
УНП: 194906027
Текущий (расчетный): BY91ALFA30152420680010270000 в BYN в ЗАО 'Альфа-Банк', БИК: ALFABY2X

Квитанции об оплате присылать организаторам на почту или делегату.

Payment for event:
1-2 event - 5 BYN
3-5 event - 10 BYN

If you do not speak Russian, contact the organizers to pay

If you don't speak Russian, contact the organizers to pay
Nazar Famichou, Zakhar Lukonin

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.