Copper Country Cubing Fall 2019


Date
Oct 25 - 27, 2019
City
Houghton, Michigan, United States
Venue

Michigan Tech Memorial Union Building

Address
Michigan Tech Memorial Union Building, Houghton, MI 49931, United States
Details

Different rooms at different times over three floors, follow signs!

Organizer
Michael Conard
WCA Delegates
Joshua Feran and Walker Welch
Contact
michaelaconard@hotmail.com, wwelch@worldcubeassociation.org, jferan@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information

This will be the second Copper Country Cubing (Michigan Technological University) competition, in Michigan's great Upper Peninsula.

The Memorial Union Building (MUB) is located between the middle and west end of the Michigan Tech campus. Check the schedule to see if the events at that time will be in the second floor ballroom, first floor alumni lounge, or ground floor commons.

We are excited to be bringing all 18 official WCA events to the area, which doesn't get many competitions. The first CCC competition had only 8 events and 23 competitors, so this time we're making it bigger and better! Friday is reserved for big BLD and feet, so you can arrive just for Saturday and Sunday if you aren't interested in that subset of events.

Events
Competitors
48
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is $10 (United States Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 90% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of $10 (United States Dollar).
Spectators can attend for free.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Joshua Feran 9.39 10.20 United States 12.1110.0310.859.399.71
2x2x2 Cube Walker Welch 1.71 2.62 United States 2.751.713.052.073.64
4x4x4 Cube Joshua Feran 32.60 36.25 United States 36.3634.6737.7332.6037.81
5x5x5 Cube Joshua Feran 1:05.48 1:09.38 United States 1:05.481:06.021:08.701:17.891:13.42
6x6x6 Cube Walker Welch 1:57.90 2:03.67 United States 2:06.961:57.902:06.14
7x7x7 Cube Walker Welch 2:45.03 2:56.00 United States 3:12.102:45.032:50.88
3x3x3 Blindfolded Mark Boyanowski 29.62 DNF United States DNF35.6229.62
3x3x3 Fewest Moves Joshua Feran 25 29.33 United States 323125
3x3x3 One-Handed Walker Welch 14.94 17.18 United States 16.8716.7928.5917.8814.94
3x3x3 With Feet Walker Welch 59.09 1:09.12 United States 1:28.541:02.0459.091:11.471:13.84
Clock Joshua Feran 6.73 7.11 United States 6.736.787.09DNF7.45
Megaminx Joshua Feran 49.29 53.51 United States 49.2953.8757.1453.6053.07
Pyraminx Marcus Kamen 1.99 2.49 United States 2.902.342.772.371.99
Skewb Walker Welch 4.26 4.88 United States 5.078.135.154.264.43
Square-1 Walker Welch 14.36 19.70 United States 23.0423.2018.4814.3617.59
4x4x4 Blindfolded Mark Boyanowski 2:50.79 DNF United States DNF4:34.452:50.79
5x5x5 Blindfolded Joshua Feran 19:09.00 DNF United States DNF19:09.00DNS
3x3x3 Multi-Blind Mark Boyanowski 24/25 33:11 United States 24/25 33:11
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 4:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 20:00.00 cumulative * Top 75% advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 With Feet Combined First round Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 3:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 6:00.00
Clock First round Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:30:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Michigan Tech Memorial Union Building.
The schedule is displayed in the timezone America/New_York.

Schedule for Friday (October 25, 2019)

From 04:00 PM
To 05:15 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Ground Floor Keweenaw Commons
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 04:00 PM
To 04:15 PM
MBLD Cube Drop Off (6+ cubes)
Ground Floor Keweenaw Commons
From 05:15 PM
To 06:00 PM
3x3x3 With Feet Combined First round
Ground Floor Keweenaw Commons
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 06:00 PM
To 07:15 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Ground Floor Keweenaw Commons
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 07:15 PM
To 07:45 PM
3x3x3 With Feet Final
Ground Floor Keweenaw Commons
Format
Ao5
Time limit
6:00.00
From 07:45 PM
To 09:30 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Ground Floor Keweenaw Commons
Format
Bo3
Time limit
1:30:00.00 cumulative *

Schedule for Saturday (October 26, 2019)

From 07:00 AM
To 08:00 AM
Setup
Second Floor Ballroom
From 08:00 AM
To 08:30 AM
Registration
Second Floor Ballroom
From 08:30 AM
To 09:40 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Second Floor Ballroom
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
From 09:30 AM
To 09:40 AM
First Time Competitor Tutorial
Second Floor Ballroom
From 09:40 AM
To 10:35 AM
2x2x2 Cube First round
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:35 AM
To 11:30 AM
3x3x3 Cube First round
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:30 AM
To 12:15 PM
Lunch
Second Floor Ballroom
From 12:15 PM
To 01:05 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Second Floor Ballroom
Format
Bo3
Time limit
20:00.00 cumulative *
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:05 PM
To 01:40 PM
Pyraminx First round
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 01:40 PM
To 02:25 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Second Floor Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:25 PM
To 03:00 PM
Skewb First round
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:00 PM
To 04:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Second Floor Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 4:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 04:00 PM
To 05:00 PM
Dinner Break
Second Floor Ballroom
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
First Floor Alumni Lounge
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 06:00 PM
To 06:15 PM
Break
First Floor Alumni Lounge
From 06:15 PM
To 07:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
First Floor Alumni Lounge
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 07:15 PM
To 07:30 PM
Break
First Floor Alumni Lounge
From 07:30 PM
To 08:30 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
First Floor Alumni Lounge
Format
Mo3
Time limit
1 hour

Schedule for Sunday (October 27, 2019)

From 07:00 AM
To 08:00 AM
Setup
Second Floor Ballroom
From 08:00 AM
To 08:45 AM
6x6x6 Cube Combined Final
Second Floor Ballroom
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 08:45 AM
To 09:25 AM
Square-1 Combined First round
Second Floor Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 09:25 AM
To 10:15 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Second Floor Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 10:15 AM
To 10:45 AM
3x3x3 Cube Second round
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 10:45 AM
To 11:25 AM
Clock First round
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:25 AM
To 12:05 PM
Lunch
Second Floor Ballroom
From 12:05 PM
To 12:50 PM
Megaminx Combined Final
Second Floor Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 12:50 PM
To 01:10 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Second Floor Ballroom
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 01:10 PM
To 01:30 PM
Pyraminx Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 01:30 PM
To 02:00 PM
4x4x4 Cube Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:00 PM
To 02:20 PM
Skewb Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:20 PM
To 02:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:40 PM
To 03:10 PM
5x5x5 Cube Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 03:10 PM
To 03:30 PM
Clock Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:30 PM
To 03:55 PM
2x2x2 Cube Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:55 PM
To 04:20 PM
Square-1 Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
1:30.00
From 04:20 PM
To 04:40 PM
3x3x3 Cube Final
Second Floor Ballroom
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 04:40 PM
To 05:00 PM
Awards
Second Floor Ballroom
From 05:00 PM
To 05:30 PM
Clean Up
Second Floor Ballroom

New Competitors:

-Before the competition, watch this great video made by WCA Senior Delegate Kit Clement with the basics of how it all works.
-There is also this written tutorial on the WCA website that is very helpful.
-We encourage first time competitors to test out the timing equipment before your first attempt! Feel free to ask a staff member how competing works.
-The competitors will be split up into groups for competing. You will be assigned a group, which you can find on the Groups Tab.
-On the day of the competition when your group number is called you bring your puzzle up and put it in the box that has a scorecard with your name on it and wait in the competitor waiting area until your name is called.
-It's a good idea to arrive before the scheduled time for your event because if you are not there for the last call you might not be allowed to compete.
-Read the "All Competitors" information below.

All Competitors:

-Be familiar with the WCA Regulations!
-We are going to need all the help we can get from volunteer judges throughout the day to make the competition run well. You may judge in any group you are not competing in and it is greatly appreciated!
-If you do not know how to judge all of the staff members are more than happy to teach you.
-Parents and spectators are welcome to judge too, it's a great way to have a new experience and be more involved with the event, other than competing!
-Flash photography is NOT allowed because it is very distracting to people while they are solving.
-You must NOT talk about the scrambles of an event while it is still in progress.
-Make sure all screens of any cameras or phones you have on the table are facing away from you and do not touch them during the attempt, otherwise this will result in a DNF (2i2).
-Please treat the venue with respect, pick up any trash, keep track of your puzzles, and respect other people's puzzles.

Schedule Changes:

-If the competition is running smoothly with plenty of volunteers and we get ahead of schedule, we will utilize A1a3 as much as possible to increase time limits and cutoffs to let as many people do their solves to the best of their ability as we can. However, if we are lacking volunteers or the competition begins to fall behind schedule, we reserve the right to make the limits stricter as needed. We don't want that to happen, so please consider helping out when you aren't competing!
-We will also actively utilize 9p3 in regards to second and final rounds. If you won't be present for a further round you made it to please let us know so we can drop you and move someone else into the round; similarly, if you aren't present when the further round begins we may assume that to be your withdrawal and drop you so the next competitor in the rankings can compete.
-If there are not at least 8 competitors registered for Feet solving on Friday (Oct 24) we will have to drop Feet round 2. This will likely result in pushing 5x5x5 Blindfolded 30 minutes forward in the schedule to start at 7:15pm instead of 7:45pm.
-For all rounds with a set number for how many advance to the next round, if that number is larger than 75% of the total competitors in that round only 75% will advance (i.e. for 21 competitors in 2x2x2 only 15 will advance instead of 16).

Concessions and souvenir sales will be available on Saturday and Sunday during the competition, excluding lunch hours.

Concessions

$1 – Cold drinks (water, apple juice, orange juice, Arnold Paulmer, Gatorade, coke/sprite)
$1 – Pringles, assorted chips/snack bars/candy/fruit
$2 – Hot drinks (Medium roast Starbucks coffee, hot chocolate, green tea, apple cider)
$2 – Rubik’s cube sugar cookies

Souvenirs

$16 – Competition T-shirts, competition info/club logo on front and early registered competitors names on back w/ Erno Rubik quote
$9 – Competition branded metal water bottles
$7 – Empty competition swag bags (you get one free with registration)

Swag - Stuff we all get

Everyone will receive a competition bag containing a couple snacks and an Ice Mountain water bottle as part of their $10 registration. You can collect this at registration :)

Live results will be available at this link during the event: https://live.worldcubeassociation.org/competitions/CopperCountryCubingFall2019

Note that we are using WCA Live for this competition, not CubeComps!

Note that Groups are subject to change until the start of the competition.

Legend:
    H = helping, judging or running puzzles
    S = scrambling
    D = delegating, any task needed and general overseeing/regulations enforcing

-The number in the main column such as "333" is the group you will be competing in, so bring up your puzzle when that group is called.
-The letter+number in the helping column such as "Helping 333" is the job you will be doing for that group. "H3" = helping group 3, "S2" = scrambling group 2
-In almost all cases you will be asked to help out with the group following the group you competed in, or in the first group if you're in the last group.
-We need all the help we can get to run the competition smoothly and on schedule, so please help where you are assigned and whenever else you can!
-We don't ever want to do it, but if we do not have enough volunteer judges/runners/etc and we call you up to help, refusal can result in you being disqualified from that event or the entire competition, via regulations 1e2 and 2k.

Friday Groups

Saturday Groups

Sunday Groups

Groups for rounds 2 and 3 will be based on rankings from the prior round, so look at the results on WCA Live and listen to find out what the splits will be.

Legend:
    H = helping, judging or running puzzles
    S = scrambling
    D = delegating, any task needed and general overseeing/regulations enforcing

Name 333ft Helping 333ft 444bf 555bf 333mbf
Andrew Shattuck 1 H2 H H 1
Edwin Yazbec 1 H2 H H H
Ethan Potinsky 1 H2 H H H
Joshua Feran 2 D 1 1 1
Mark Boyanowski 2 H1 1 1 1
Meghan Hemmer 1 H2 H H H
Michael Conard 2 S1 1 1 1
Philip Cuthbertson 2 H1 1 1 1
Rachel Feran 1 S2 S S S
Timothy Lawrance H H 1 H 1
Walker Welch 2 H1 1 1 1

Legend:
    H = helping, judging or running puzzles
    S = scrambling
    D = delegating, any task needed and general overseeing/regulations enforcing

Name 333 Helping 333 222 Helping 222 777 Helping 777 333bf Helping 333bf 333fm 333oh Helping 333oh Pyraminx Helping Pyraminx Skewb Helping Skewb
Adam Dums 2 H3 2 H3 1 H2 1 1 H2 2 H1 1 S2
Aidan Doyle 2 H3 1 H2 2 H1 2 H1 1 H2
Ali Chehab 1 H2 1 H2 1 H2 2 H1
Andrew Shattuck 3 S3 2 S3 2 H1 2 H1 1 2 H1 2 H1 2 H1
Bailey Loukinen 3 H1 2 H3 1 H2 2 H1 2 H1 1 H2
Beau Wilson 1 H2 1 H2 1 H2 1 H2
Caleb Mykel Young 1 H2
Carter Carson 3 H1 3 H1 2 H1 2 H1 2 H1
Cecilia Chehab 1 H2 1 H2 1 H2
Christian Peters 1 H2 1 H2 1 H2 1 H2
Christien Fanta 1 H2 1 H2 1 H2
David Madigan 3 H1 3 H1 2 H1
Name 333 Helping 333 222 Helping 222 777 Helping 777 333bf Helping 333bf 333fm 333oh Helping 333oh Pyraminx Helping Pyraminx Skewb Helping Skewb
Desmond Christopher Jasurda 1 H2 2 H3 1 1 H2 1 H2 1 H1
Destin Shulfer 3 H1 3 H1 1 H2 2 H1 2 H1 2 H1
Edwin Yazbec 2 H3 1 H2 2 H1 2 H1 1 1 H2 1 H2
Ella Newlin 3 H1 2 H3 1 H2 1 1 H2 2 H1 1 H2
Emily Marchek 1 H2 1 H2 1 H2
Ethan Potinsky 1 H2 1 S2 1 H2
Finn X. Gotcher 3 H1 2 H3 2 H1 1 1 H2 2 H1 2 H1
Graydon Corns 2 H3 2 H3 2 H1 2 H1 1 H2
Isaac Blomberg 1 H2 1 H2 1 1 H2 1 H2 1 H2
Isak Danke 2 H3 2 H3 2 H1 1 H2 2 H1 2 H1
Jason Van Horn 1 H2 1 H2 1 H2 1 H2
John Brubaker 2 H3 2 H3 1 2 H1 2 H1
John Hornacek 3 H1 3 H1 1 2 H1 2 H2 2 H1
Name 333 Helping 333 222 Helping 222 777 Helping 777 333bf Helping 333bf 333fm 333oh Helping 333oh Pyraminx Helping Pyraminx Skewb Helping Skewb
Joshua Feran 3 D 3 D 2 D 2 D 1 2 D 2 D 2 D
Justin Erkkila 1 H2 1 H2 2 H1 1 H2 1 H2
Kolson Theodore Kytta 2 H3 2 H3 2 H1 1 H2
Lewis Garthwaite 2 H3 2 H3 1 H2 1 H2 1 H2
Lucas London 2 H3 3 H1 2 H1
Luke Pearson 2 H3 3 H3 1 H2 1 H2 2 H1 2 H1
Mack Ruby 1 H2 1 H2 1 H2
Marcus Kamen 3 H1 3 H1 1 H2 1 H2 1 2 H1 2 S1 2 S1
Mark Boyanowski 3 S1 3 S1 2 S1 2 H1 1 2 S1 2 H1 2 H1
Meghan Hemmer 2 H3 1 H2 1 H2 1 2 H1 1 H2 1 H2
Michael Conard 3 S2 3 S2 1 S2 1 S2 1 1 S2 1 S2 1 S2
Nick Schiavo 1 H2 H2
Name 333 Helping 333 222 Helping 222 777 Helping 777 333bf Helping 333bf 333fm 333oh Helping 333oh Pyraminx Helping Pyraminx Skewb Helping Skewb
Patrick Nowakowski 2 H3 2 H3 1 H2 2 H1 1 H2
Philip Cuthbertson 3 H1 3 H1 1 H2 1 H2 1 2 H1 1 H2 2 H1
Rachel Feran 2 S3 2 S3 1 S2 1 H2 1 1 S2 1 S2 1 H2
Rhett Plummer 2 H3 2 H3 1 H2 1 H2
Samuel Martinez 1 H2 1 H2 1 H2 1 H2 1 H2
Silas D. Breault 3 H1 3 H1 1 1 H2
Sofia Chehab 3 H1 2 H3
Steven Ott 2 H3 1 H2 2 H1
Tanner Sains 3 H1 3 H1 2 H1 2 H1 2 H1 2 H1
Timothy Lawrance 2 H3 3 H1 2 H1 2 H1 1 2 H1 2 H1 2 H1
Walker Welch 3 S1 3 S1 2 S1 2 S1 1 2 S1 2 S1 2 S1
Wes Palmer 1 H2 2 H3 1 1 H2 1 H2 2 H1
Name 333 Helping 333 222 Helping 222 777 Helping 777 333bf Helping 333bf 333fm 333oh Helping 333oh Pyraminx Helping Pyraminx Skewb Helping Skewb
William Grooms 2 H3 3 H1 1 1 H2 2 H1 2 H1
Zach Richards 1 H2 1 H2 1 H2
Name 444 Helping 444 555 Helping 555 666 Helping 666 Clock Helping Clock Megaminx Helping Megaminx sq1 Helping sq1
Adam Dums 2 H3 1 H2 1 H2 1 H2
Aidan Doyle 1 H2 1 H2 1 H2 2 H1
Andrew Shattuck 1 S3 2 H1 2 S1 1 S2 2 S1 2 H1
Bailey Loukinen 2 H3 1 H2 1 1 H2 2 H1 1 H2
Beau Wilson 1 H2 1 H2
Carter Carson 2 H3 2 H1 2 H1
Christian Peters 2 H3 2 H1
David Madigan 3 H1
Desmond Christopher Jasurda 1 H2 1 H2 1 H2 1 H2
Destin Shulfer 3 H1 2 H1 2 H1 2 H1 1 H2 2 H1
Edwin Yazbec 3 H1 2 H1 2 H1 1 H2 2 H1
Ella Newlin 3 H1 2 H1 1 H2 1 H2 2 H1 2 H1
Name 444 Helping 444 555 Helping 555 666 Helping 666 Clock Helping Clock Megaminx Helping Megaminx sq1 Helping sq1
Emily Marchek 1 H2 1 H2
Ethan Potinsky 1 H2 1 H2 1 H2
Finn X. Gotcher 3 H1 2 H1 1 H2 1 H2 1 H2 1 H2
Graydon Corns 2 H3 2 H1 1 H2 1 H2
Isaac Blomberg 1 H2 2 H1 1 H2
Isak Danke 2 H3 2 H1 2 H1 2 H1 2 H1 2 H1
Jason Van Horn 1 H2 1 H2 1 H2
John Brubaker 2 H3 1 H2
John Hornacek 2 H3
Joshua Feran 3 D 2 D 2 D 2 D 2 D 2 D
Justin Erkkila 1 H2
Kolson Theodore Kytta 2 H3 1 H2 2 H1
Name 444 Helping 444 555 Helping 555 666 Helping 666 Clock Helping Clock Megaminx Helping Megaminx sq1 Helping sq1
Lewis Garthwaite 2 H3 1 H2 1 H2
Lucas London 2 H3 1 H2 2 H1
Luke Pearson 3 H1 2 H1 2 H1 2 H1 2 H1
Mack Ruby 1 H2
Marcus Kamen 3 H1 2 H1 1 H2 2 H1 1 H2 1 S2
Mark Boyanowski 3 S1 2 S1 2 H1 1 S2 2 H1 2 S1
Meghan Hemmer 2 H3 1 H2 1 H2 1 1 H2 1 H2
Michael Conard 1 S2/S3 1 S2 1 S2 2 S1 1 S2 1 S2
Patrick Nowakowski 2 H3 2 H1 1 H2
Philip Cuthbertson 3 H1 2 H1 1 H2 1 2 H1 2 H1
Rachel Feran 1 S2 1 S2 1 S2 2 H1 1 S2
Rhett Plummer 2 H1
Name 444 Helping 444 555 Helping 555 666 Helping 666 Clock Helping Clock Megaminx Helping Megaminx sq1 Helping sq1
Samuel Martinez 2 H3 2 H1 1 H2
Silas D. Breault 1 H2 2 H1
Sofia Chehab 3 H1 2 H1 1 H2 2 H1
Tanner Sains 3 H1 1 H2 1 H2 2 H1 2 H1
Timothy Lawrance 3 H1 2 H1 2 H1 2 H1 2 H1
Walker Welch 3 S1 2 S1 2 S1 2 S1/H1 2 S1 2 S1
Wes Palmer 1 H2 1 H2 2 H1 1 H2
William Grooms 1 H2 1 H2 2 H1 1 H2 1 H2

Sponsored by TheCubicle! TheCubicle will provide gift cards for those who podium at this competition. Make sure to check out their store for all your cubing needs! Cube With Us :)

We are also sponsored by Events By Anasie, LLC, who is providing several items for us at the competition! Thanks to them for helping out with sponsored concessions and souvenirs, and for doing a lot of the orchestration behind all that!

Every podium in each event will also be receiving a 3D printed custom cube stand displaying the competition name, event name, and placement. These will be gold, silver, and bronze as you'd expect for each medal.

TheCubicle

Houghton can only be flown to from O’hare in Chicago, so any flights must connect through there. The airport is a 15 minute drive from campus.
Uber and Lyft are not heavily supported in the area, but there are taxi services:

-Copper Country Limo & Taxi (906-370-4761)
-Mak's Taxi (906-523-7477)

For driving, there are two roads that lead into Houghton:

-41 from the east (the Mackinac bridge aka Michigan LP or Ontario, Canada)
-26 from the South-West (aka Wisconsin and beyond)

Both of these will bring you straight to the Michigan Tech campus, which is on the Easternmost side of the city of Houghton.

We won't be reserving a block of hotel rooms for this event, but there are several hotels/motels to choose from. There are two that are in walking distance and several more in Houghton. Here are some, listed by distance to campus:

-Super 8: 1200 E Lakeshore Dr, Houghton, MI 49931
-Magnuson Square Inn: 820 Shelden Ave, Houghton, MI 49931
-Downtowner Motel: 110 Shelden Ave, Houghton, MI 49931
-Radisson: 919 Razorback Dr, Houghton, MI 49931
-Holiday Inn: 1110 Century Way, Houghton, MI 49931

Campus parking is free and not enforced on weekends or evenings, however, parking fees will be enforced on Fridays until 4pm.

For parking before 4pm on Friday you can use quarters or the Parkmobile app at a meter on campus or in Visitor Lot (27).

For Friday evening as well as Satuday and Sunday, you can park in any lot or at any meter for free except for lots 15E, 15W, 7W, 16, and dormitory parking. Lots are clearly labeled with large permanent signs.

The closest parking is the space by the J. Robert Van Pelt Library, but that will fill up especially since it’s used frequently by the rest of campus as well.

There is, however, nearly limitless parking by the Rosza Center on the far East of campus, which is less than a 6 minute walk to the MUB (on the sidewalk paths through the beautiful campus).

If you would like to eat on campus, you can purchase an all-you-can-eat buffet-style dining hall pass at the Wadsworth front desk, which is also the dining hall entrance. Full meal service is only available between 11am-1pm for lunch and 4-6pm for dinner (4-7pm on weekends). It's open between this, but will be sandwiches and cereal type stuff only. The passes are $12.95 (plus tax if you're not a student).

Less than a 5 minute walk from campus is a small strip mall (200 Pearl St, Houghton, MI 49931) containing:

-Dominoes
-Subway
-JJ’s Wok N Grill
-Rodeo Mexican Kitchen
-Jims Foodmart

Heading into downtown, which is still walkable but more like 15-20 minutes, provides plenty of other options, such as:

-Jimmy Johns
-The Ambassador
-Joey’s Seafood & Grill
-Victoria’s Kitchen
-Hunan Garden
-Armando's Restaurant
-etc

Food will not be allowed in the Ballroom or Alumni Lounge, and please only bring drinks with twist on or sealable lids. The Keweenaw Commons is a food court so you may have food there, but please be respectful of the venue.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.