Copa Rubik Simon I. Patiño 2017


Date
Apr 30 - May 1, 2017
City
Cochabamba, Bolivia
Venue

Instituto de Educación Integral y Formación Artística "Franklin Anaya Arze"

Address
Av. Blanco Galindo km 12
Details

Auditorio Principal

Organizers
Cristian Challgua and Joseph Daniel Blas Sanchez
WCA Delegates
Cristian Franco Terrazas Flores and Rodrigo Ugarte
Contact
josephblas@outlook.com, cry7sys@gmail.com, rugarte@worldcubeassociation.org, cflores@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Image description

Events
Competitors
58
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
The base registration fee for this competition is Bs.40 (Bolivian Boliviano).
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Juan Pablo Huanqui 7.92 9.38 Peru 7.9210.897.949.3110.92
2x2x2 Cube Adhemar Mizushima 3.10 3.57 Bolivia 3.105.203.324.243.14
4x4x4 Cube Rodrigo Paz Vaca 40.86 42.70 Bolivia 40.8641.4345.3745.3441.33
5x5x5 Cube Rodrigo Paz Vaca 1:24.72 1:27.99 Bolivia 1:47.371:27.561:27.071:29.331:24.72
6x6x6 Cube Rodrigo Ugarte 2:36.19 2:43.59 Bolivia 2:45.402:49.172:36.19
7x7x7 Cube Rodrigo Ugarte 3:31.94 NR 3:46.04 NR Bolivia 4:04.213:31.943:41.96
3x3x3 Blindfolded Daniel Tarifa 2:15.71 DNF Bolivia DNFDNF2:15.71
3x3x3 One-Handed Rodrigo Paz Vaca 14.88 17.18 Bolivia 17.5914.8817.4016.5417.86
Clock Diego Iglesias Godoy 8.48 NR 10.64 NR Bolivia 11.178.4811.808.94DNF
Megaminx Juan Pablo Huanqui 33.42 SAR 37.69 SAR Peru 41.7038.9838.2933.4235.81
Pyraminx Rodrigo Ugarte 3.35 4.62 Bolivia 5.254.295.004.573.35
Skewb Moisés Marco Quispe Arellano 4.04 4.30 NR Bolivia 4.074.044.994.734.09
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Final Mo3 5:00.00
7x7x7 Cube Final Mo3 7:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00 Top 6 advance to next round
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 40.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 20.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:50.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 12.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 12.00

You are viewing the schedule for the venue Instituto de Educación Integral y Formación Artística "Franklin Anaya Arze".
The schedule is displayed in the timezone America/La_Paz.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Sunday (April 30, 2017)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Auditorio Principal
From 09:00 AM
To 10:00 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Auditorio Principal
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 10:00 AM
To 10:50 AM
6x6x6 Cube Final
Auditorio Principal
Format
Mo3
Time limit
5:00.00
From 10:50 AM
To 12:00 PM
7x7x7 Cube Final
Auditorio Principal
Format
Mo3
Time limit
7:00.00
From 12:00 PM
To 12:30 PM
Pyraminx Combined First round
Auditorio Principal
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 12.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:30 PM
Lunch
Auditorio Principal
From 01:30 PM
To 02:00 PM
Clock Combined Final
Auditorio Principal
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
From 02:00 PM
To 02:30 PM
Skewb Combined Final
Auditorio Principal
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 12.00
From 02:30 PM
To 03:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Auditorio Principal
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:00 PM
To 04:00 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Auditorio Principal
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:20 PM
5x5x5 Cube Final
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:20 PM
To 04:35 PM
Pyraminx Final
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:35 PM
To 05:00 PM
4x4x4 Cube Final
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:00 PM
To 05:25 PM
3x3x3 One-Handed Final
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:25 PM
To 05:55 PM
cierre
Auditorio Principal

Schedule for Monday (May 01, 2017)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Auditorio Principal
From 09:00 AM
To 09:40 AM
2x2x2 Cube First round
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:40 AM
To 10:30 AM
Megaminx Combined First round
Auditorio Principal
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:50.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 10:30 AM
To 10:50 AM
2x2x2 Cube Final
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 10:50 AM
To 11:30 AM
3x3x3 Blindfolded First round
Auditorio Principal
Format
Bo3
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube First round
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:30 PM
Lunch
Auditorio Principal
From 01:30 PM
To 01:50 PM
Megaminx Final
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 01:50 PM
To 02:20 PM
3x3x3 Cube Second round
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:20 PM
To 02:50 PM
3x3x3 Cube Final
Auditorio Principal
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 02:50 PM
To 03:20 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Auditorio Principal
Format
Bo3
Time limit
10:00.00
From 03:20 PM
To 04:00 PM
Awards
Auditorio Principal

El costo de inscripción es de Bs. 40 de base y Bs. 5 por categoria.
El pago puede realizarse de las siguientes formas:

  • Deposito Bancario en la cuenta del Banco FIE 70140016460 a nombre de Joseph Daniel Blas Sanchez
  • Tigo Money al numero 69441066 (mas 4bs por la comisión del Servicio)

Una vez realizado el pago mandar captura del comprobante al numero 69441066 para confirmar su registro.

Esta competicion contara con el auspicio de Qiyi Mofangge
Image description

Image description

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.