Banja Luka Open 2019


Date
May 25 - 26, 2019
City
Banja Luka, Bosnia & Herzegovina
Venue

Dom Omladine (Youth Center)

Address
Đure Daničića 1, Banja Luka 78000
Details

Follow the signs

Organizers
Janko Gašić, Jernej Omulec, and Marko Vukadinović
WCA Delegates
Dominik Vidaković and Jernej Omulec
Contact

jomulec@worldcubeassociation.org, rubikovakockabanjaluka@gmail.com, jankogasic@yahoo.com, markowolf42@gmail.com

Information

Banja Luka Open 2019 is a speedcubing competition. Anyone can participate, who is familiar with the WCA Regulation, accepts it and meet the competition’s criterias.

Banja Luka Open 2019 je speedcubing takmičenje (takmičenje u slaganju Rubikove kocke). Svako ko poznaje WCA pravila i ispunjava WCA zahtjeve može da učestvuje na takmičenju.

Events
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 55 competitors.
The base registration fee for this competition is КМ10 (Bosnia and Herzegovina Convertible Mark).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of КМ10 (Bosnia and Herzegovina Convertible Mark) if the competitor limit has not been reached by .
Spectators can attend for free.

Entrance fee (paid on site): 10KM/day or 5EUR/day.
Make sure to check e-mail regularly, because registrations might needed to be confirmed via e-mail 2-3 weeks before competition. You might also receive some more information about competition on e-mail.

Kotizacija za takmičenje (plaća se na dan takmičenja na licu mjesta): 10 KM/DAN ILI 5 EUR/DAN
Molimo Vas da obavezno provjeravajte Vašu e-mail adresu jer se registracija za takmičenje potvrđuje putem e-mail adrese 2-3 sedmice prije takmičenja. Takođe bi mogli dobiti više informacija o takmičenju na Vašu e-mail adresu.

Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:50.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:30.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 12:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 40.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 40.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 2:00.00

You are viewing the schedule for the venue Dom Omladine (Youth Center).
The schedule is displayed in the timezone Europe/Sarajevo.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (May 25, 2019)

From 09:15 AM
To 09:30 AM
Registration
Main room
From 09:30 AM
To 10:20 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Main room
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:30.00
From 10:20 AM
To 11:10 AM
6x6x6 Cube Combined Final
Main room
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 11:10 AM
To 12:10 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:50.00
From 12:10 PM
To 12:20 PM
Tutorial for new competitors
Main room
From 12:20 PM
To 12:50 PM
Skewb First round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:50 PM
To 01:20 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:20 PM
To 02:20 PM
Lunch
Main room
From 02:20 PM
To 03:05 PM
Square-1 Combined First round
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 03:05 PM
To 03:45 PM
Megaminx Combined Final
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:00 PM
To 04:15 PM
Skewb Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:15 PM
To 04:35 PM
Square-1 Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 04:35 PM
To 05:35 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main room
Format
Best of 1
Time limit
1 hour

Schedule for Sunday (May 26, 2019)

From 09:15 AM
To 09:30 AM
Registration
Main room
From 09:30 AM
To 09:45 AM
Tutorial for new competitors
Main room
From 09:45 AM
To 10:45 AM
3x3x3 Cube First round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:45 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube First round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:30 AM
To 12:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:00 PM
Pyraminx First round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:45 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main room
Format
Best of 3
Time limit
12:00.00 cumulative *
From 01:45 PM
To 02:45 PM
Lunch
Main room
From 02:45 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Cube Second round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:30 PM
To 04:00 PM
2x2x2 Cube Second round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:15 PM
4x4x4 Cube Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 04:40 PM
2x2x2 Cube Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:40 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Cube Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:40 PM
To 06:10 PM
Awards
Main room

The most important criteria of the participation in the competition is the knowledge of the WCA Regulation.

If it's your first competition or you did not read it yet, please make sure to read it!

You can find it on the link below:
https://www.worldcubeassociation.org/regulations/


Važan kriterijum učešća na takmičenju jeste da znate pravila WCA asocijacije

Ako je ovo vaše prvo takmičenje ili još niste pročitali WCA pravila molimo da ih pročitate!

Pravila možete pronaći na linku:
https://www.worldcubeassociation.org/regulations/

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.