Anaheim Fall 2018


Date
Sep 15 - 16, 2018
City
Anaheim, California, United States
Venue

Canyon High School

Address
220 S Imperial Hwy, Anaheim, CA 92807
Details

Cafeteria

Organizers
Andrew Nathenson, Carter Audet Marrero, and Christian De Paola
WCA Delegates
Kevin Matthews and Michael Young
Contact
colorfulpockets01@gmail.com, cubed3cubes@gmail.com, comps@diamondcubing.com, not.kevin.888@gmail.com, kevinmatthews12@hotmail.com
Information
  • This is a two day competition. The first day will be quiet events and the second day will be loud events.
  • Please do not register for blindfolded events if you cannot solve cubes blindfolded.
  • If you choose to compete in clock, please familiarize yourself with the regulations regarding clock so we do not run into problems on the day of the competition.
  • All donations will be given to the Canyon High School Band & Colorguard.
  • Spectators may attend free of charge.
Events
Competitors
106
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 110 competitors.
The base registration fee for this competition is $16.25 (United States Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Please follow all instructions

  • In 48 hours after payment, if you do NOT see your name on the competitors list (the tab on the left side of the screen that says "Competitors") then please send an email to the contact on the General Info tab.
  • Failure to do any of these steps may result in a delay in registration.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Danny SungIn Park 6.62 7.19 Korea 6.627.708.056.667.21
2x2x2 Cube Christopher Lai 1.79 2.43 United States 3.642.462.661.792.17
3x3x3 Blindfolded Danny SungIn Park 1:13.12 1:38.91 Korea 2:20.161:13.121:23.45
3x3x3 Fewest Moves Andrew Nathenson 23 25.67 United States 272327
Clock Robbie Villarica 6.94 8.74 Philippines 6.948.19DNF9.738.31
Pyraminx Scott Weston 2.28 3.39 United States 10.182.283.153.813.22
Skewb Jungwoo Kim 3.55 4.34 Korea 5.664.114.314.593.55
Square-1 Michael Young 9.71 10.27 United States 11.989.7110.1510.4910.16
3x3x3 Multi-Blind Nick Moreno 4/4 31:10 United States 4/4 31:10DNF
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 40.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 45.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo2 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

Schedule is tentative and subject to change.

Day 1: PBQ

Time Event Notes
7:00-8:00 Setup (Staff) Submit Multi-Blind Cubes
8:00-9:15 3x3x3 Multi-Blind Attempt 1 -
9:15-10:30 3x3x3 Fewest Moves Attempt 1 -
10:30-12:00 3x3x3 Blindfolded -
12:00-12:45 Lunch Submit Multi-Blind Cubes
12:45-2:00 3x3x3 Multi-Blind Attempt 2 -
2:00-3:15 3x3x3 Fewest Moves Attempt 2 -
3:15-4:30 4x4x4 Blindfolded -
4:30-5:45 3x3x3 Fewest Moves Attempt 3 -
5:45-6:15 Clean up & Awards -

Note: Before anyone can submit their cubes for multi-blind, all competitors must first submit the number of cubes that they will be attempting. For the first attempt, the number should be emailed to cubed3cubes@gmail.com before puzzles are submitted. For the second attempt, competitors should submit the number during the beginning of lunch. Competitors can change their number up until the time that cubes are submitted.

Day 2: Loud

Time Event
7:30-8:00 Setup
8:00-9:10 Square-1 Round 1
9:10-10:05 Clock Round 1
10:05-10:50 Pyraminx Round 1
10:50-11:40 Skewb Round 1
11:40-12:00 Square-1 Finals
12:00-12:30 Lunch
12:30-2:25 3x3x3 Cube Round 1
2:25-3:35 2x2x2 Cube Round 1
3:35-4:15 3x3x3 Cube Round 2
4:15-4:35 Skewb Finals
4:35-4:55 Pyraminx Finals
4:55-5:10 2x2x2 Cube Finals
5:10-5:25 3x3x3 Cube Finals
5:25-6:00 Clean up & Awards

Events

Event Format Cutoff Time Limit R2 Person Limit Final Person Limit
3x3x3 Fewest Moves Mean of 3 - 1 hour - -
3x3x3 Blindfolded Best of 3 - 10:00 per attempt - -
4x4x4 Blindfolded Best of 3 - 1:00:00 cumulative - -
3x3x3 Multi-Blind Best of 2 - 10:00 per cube, up to 60:00 - -
3x3x3 Cube Avg of 5 - 3:00 24 10
2x2x2 Cube Avg of 5 30s 2:00 - 10
Pyraminx Avg of 5 30s 1:00 - 10
Square-1 Avg of 5 45s 1:30 - 10
Skewb Avg of 5 30s 1:00 - 10
Clock Avg of 5 40s 2:00 - -

You must get a single time under the cutoff in one of your first two solves in order to complete the average.
If you reach the time limit, your solve will be stopped.

If you'd like to help setup, scramble, or judge, please leave a comment during registration or contact an organizer.

Important Note: Due to an event at a nearby church, the venue will have limited parking after 4:00pm on Sunday.

Parking
The school has two parking lots, one is at the signal at Imperial Hwy & Avenida Bernardo. The other is off of Imperial Hwy further up the street between the school and Canyon Hills.

Travel
Go on the 91 and exit on Imperial Hwy. If you are heading North, take a right. If you are heading South, take a left. Once you pass Santa Ana Canyon Rd, the school will be on the left. If you want to park in the lower lot, turn left at Avenida Bernardo. If you want to park in the upper lot, head up to Nohl Ranch Rd and make a U-turn or turn left on the way there.

At the School
From the Upper lot: Go towards Canyon High School and look for the music building. The building with the stage outside of it is the cafeteria. Go to the other side of the cafeteria and the door will be right there.
From the Lower lot: Go past the basketball courts and the pool. Keep walking straight and the cafeteria will be on the right.
Note: There will be signs put up directing you to the cafeteria.

SpeedCubeShop will be vending at the competition and sponsoring prizes for our winners!
SpeedCubeShop will be vending at the competition and sponsoring prizes for our winners!

Live results are available on CubeComps.

Groups:

BLD Groups

Group 1 Group 2
Alex Davani Andrew Nathenson
Carter Audet Marrero Dan Nguyen
Erick Amaro Hernandez Danny SungIn Park
Jonathan Sun Dominic Morton
Josh Humpherys Elias Valle
Jungwoo Kim Elijah Brown
Nick Moreno Henry Helmuth
Nipun Das Kevin Matthews
Scott Weston Luke Haunert
Shane Grogan Michael Young
Will Do Thomas Valles

2x2x2 Cube Groups

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5
Aiden Burkholder Aiden Park Andrew Mitchell Alex Davani Aaron Du
Anish Shanmugam Andrew Nathenson Carter Audet Marrero Chandler Kim Albert Poghosyan
Arian Rezaee Christian De Paola Azra Cetinel Charlie Heffernan Alfred Wang
Chase Steenerson Christopher Lai Christian Pena Christian James Del Rosario Aryaman Jain
Davin T. Chaffin Drake Denton Richard Dawson Lam Dan Nguyen Braden Smith
Ian Ishak Evan Serrano Derek Hsieh David Tu Breckin Hamilton
Josh Humpherys Graham Johnson Edward Xie Devan Okimoto Danny SungIn Park
Kade Shigekawa Jack Stewart Elias Valle Evan Ha Dominic Morton
Kyle Miwa Jaden Gerstein Elijah Brown Gage Tan-Torres Ender Stanford
Kyrstn Hall Jenna Gain Evan Szentgyorgyi Jack Essex Ethan Ollins
Lincoln Jordan Herman Henry Helmuth Jake Hansen Jonathan Sun
Matthew Carlson Kyle Nguyen Jacob Ramirez Jonny Katz Joshua Kwon
Michael T. Zalameda Michael Gillespie Kevin Matthews Kirk Lindbeck Jungwoo Kim
Nick Moreno Riki Osawa Kimon Haramis Matthew Solio Luke Haunert
Robbie Villarica Terry Feng Logan R. White Michael Young Matteo Beretta
Ryan Woytowitz Thomas Elliott Rogers Matthew Harris Nathan Stanmer Nathaniel Watson
Simon Berger Thomas Oltman Scott Weston Thomas Valles Shane Grogan
Tyler Vo William D. Li Sihan Tao Vishnu Rajasekhar Thomas Nguyen
Will Do Zane Schulz Will Mathewson William Li Will Hamilton

3x3x3 Cube Groups

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5
Aiden Burkholder Aaron Du Aiden Park Carter Audet Marrero Azra Cetinel
Amogh Adluri Alfred Wang Albert Poghosyan David Tu Danny SungIn Park
Anish Shanmugam Andrew Mitchell Alex Davani Evan Szentgyorgyi Elijah Brown
Arian Rezaee Breckin Hamilton Andrew Nathenson Henry Helmuth Ethan Arakaki
Aryaman Jain Carter Chen Chandler Kim Jack Stewart Evan Ha
Ashish Konda Christian De Paola Christian James Del Rosario Jaden Gerstein Gage Tan-Torres
Braden Smith Christopher Lai Davin T. Chaffin Jenna Gain Ian Ishak
Charlie Heffernan Dan Nguyen Evan Serrano Kade Shigekawa Joshua Kwon
Christian Pena Devan Okimoto Fatma Nil Sanli Kevin Kuida Jungwoo Kim
Dawson Lam Drake Denton Richard Ivan Duran Kyrstn Hall Kevin Matthews
Derek Hsieh Edward Xie Jack Essex Laura Armenian Logan R. White
Dominic Morton Elias Valle Jacob Ramirez Lincoln Luke Haunert
Ender Stanford Graham Johnson Jonathan Sun Matthew Solio Matthew Carlson
Ethan Ollins Jonny Katz Jordan Herman Michael Young Michael T. Zalameda
Jake Hansen Kyle Miwa Josh Humpherys Nate Minkevich Nathan Yee
Kimon Haramis Matthew Harris Kyle Nguyen Nathan Phan Robbie Villarica
Kirk Lindbeck Nathan Stanmer Matteo Beretta Ryan Woytowitz Sarkis Kassabian
Riki Osawa Nathaniel Watson Michael Gillespie Scott Weston Sasha DeVillier
Sihan Tao Terry Feng Thomas Elliott Rogers Simon Berger Shane Grogan
Thomas Nguyen Tyler Vo Vishnu Rajasekhar Thomas Valles Thomas Oltman
Will Mathewson Will Do William D. Li William Li Will Hamilton
Zane Schulz

Clock Groups

Group 1 Group 2
Andrew Nathenson Aiden Burkholder
Alex Davani Andrew Mitchell
Elias Valle Carter Audet Marrero
Elijah Brown Christian De Paola
Dominic Morton Gage Tan-Torres
Henry Helmuth Jake Hansen
Logan R. White Jenna Gain
Nathaniel Watson Jordan Herman
Nick Moreno Jungwoo Kim
Michael Young Robbie Villarica
Terry Feng Scott Weston
Thomas Nguyen Shane Grogan
Will Do Sihan Tao
Zane Schulz Thomas Valles

Pyraminx Groups

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Aiden Burkholder Aaron Du Alex Davani Alfred Wang
Anish Shanmugam Andrew Nathenson Amogh Adluri Andrew Mitchell
Azra Cetinel Charlie Heffernan Arian Rezaee Aryaman Jain
Carter Audet Marrero Christian De Paola Davin T. Chaffin Braden Smith
Elijah Brown Ethan Arakaki Dawson Lam Breckin Hamilton
Evan Ha Evan Szentgyorgyi Drake Denton Richard Chase Steenerson
Jack Stewart Gage Tan-Torres Elias Valle Christopher Lai
Jenna Gain Jacob Ramirez Ender Stanford Dan Nguyen
Jonathan Sun Jaden Gerstein Ethan Ollins Dominic Morton
Kyrstn Hall Jungwoo Kim Jonny Katz Edward Xie
Lincoln Kyle Nguyen Jordan Herman Evan Serrano
Matteo Beretta Logan R. White Joshua Kwon Henry Helmuth
Matthew Harris Matthew Solio Michael Young Jake Hansen
Michael T. Zalameda Nate Minkevich Nathan Stanmer Kevin Matthews
Nick Moreno Nipun Das Robbie Villarica Kimon Haramis
Nathaniel Watson Thomas Nguyen Ryan Woytowitz Nathan Phan
Vishnu Rajasekhar Tyler Vo Scott Weston Riki Osawa
Will Do William Li Terry Feng Sihan Tao
Zane Schulz Thomas Elliott Rogers Thomas Oltman

Skewb Groups

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Alfred Wang Andrew Nathenson Alex Davani Aaron Du
Anish Shanmugam Arian Rezaee Amogh Adluri Aiden Burkholder
Christian Pena Chase Steenerson Andrew Mitchell Azra Cetinel
Dominic Morton Dawson Lam Christopher Lai Carter Audet Marrero
Elijah Brown Ethan Ollins Derek Hsieh Charlie Heffernan
Matthew Harris Evan Serrano Elias Valle Christian De Paola
Michael Young Jack Stewart Henry Helmuth Dan Nguyen
Nate Minkevich Jordan Herman Jack Essex Danny SungIn Park
Nathan Yee Joshua Kwon Jake Hansen Drake Denton Richard
Nick Moreno Jungwoo Kim Jenna Gain Edward Xie
Riki Osawa Kyle Miwa Jonathan Sun Ender Stanford
Robbie Villarica Lincoln Jonny Katz Ethan Arakaki
Ryan Woytowitz Logan R. White Kade Shigekawa Gage Tan-Torres
Sihan Tao Matthew Solio Kimon Haramis Ian Ishak
Simon Berger Michael T. Zalameda Kyle Nguyen Kevin Matthews
Terry Feng Nathan Stanmer Nathan Phan Michael Gillespie
Thomas Elliott Rogers Scott Weston Shane Grogan Nathaniel Watson
Vishnu Rajasekhar Thomas Nguyen Thomas Oltman Thomas Valles
Zane Schulz Will Do

Square-1 Groups

Group 1 Group 2
Aaron Du Aiden Burkholder
Andrew Mitchell Alex Davani
Christian De Paola Andrew Nathenson
Drake Denton Richard Carter Audet Marrero
Edward Xie Christopher Lai
Elijah Brown Dominic Morton
Ethan Ollins Evan Serrano
Henry Helmuth Gage Tan-Torres
Jake Hansen Ian Ishak
Jordan Herman Jack Stewart
Joshua Kwon Jonathan Sun
Jungwoo Kim Kirk Lindbeck
Kyle Miwa Matteo Beretta
Logan R. White Michael Young
Michael Gillespie Riki Osawa
Nathaniel Watson Robbie Villarica
Ryan Woytowitz Scott Weston
Thomas Nguyen Shane Grogan
Thomas Valles Terry Feng
Tyler Vo Thomas Oltman
Will Do Zane Schulz

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.