WPI Winter Cube Day 2018


Date
Mar 18, 2018
City
Worcester, Massachusetts, United States
Venue

Odeum at WPI

Address
100 Institute Road, Worcester, Massachusetts, United States
Details

In the Odeum in the Campus Center (third floor)

Organizers
JP Bulman, James Andon, Johan Girgenrath, and Matthew McMillan
WCA Delegate
Matthew McMillan
Contact

wca@matthewmcmillan.me

Information

Please note that this competition takes place on a Sunday. There is a strict competitor cap of 110 competitors. Before registering, please review the "Registration and Payments" tab.

Events
Competitors
96
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 110 competitors.
The base registration fee for this competition is $12 (United States Dollar).
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Daniel Gutierrez 7.85 8.54 United States 8.758.178.7117.087.85
2x2x2 Cube Joshua Broderick Phillips 1.98 2.37 United States 2.402.082.646.271.98
3x3x3 Blindfolded Tianyu Zhao (赵天愉) 27.31 DNF China 27.3135.27DNF
3x3x3 One-Handed Andrew Bae 12.28 15.72 United States 20.3014.0819.2712.2813.80
Megaminx Sam Myung 47.96 51.71 United States 52.3747.9652.4750.3054.73
Pyraminx Saransh Grover 2.60 3.32 India 3.042.603.703.823.21
Skewb Will Russo 3.51 4.69 United States 4.254.886.244.953.51
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 60 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 25 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 45.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 50.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 3:15.00 2 attempts to get < 2:15.00
Pyraminx First round Ao5 45.00 Top 20 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb Final Ao5 45.00

Please do NOT purchase tickets from the WPI payment page if you are just spectating. Spectators may attend for free without any ticket or registration

REGISTRATION IS NOW CLOSED. Not all competitors are showing up on the WCA site yet, but we do in fact have 110 registrants.

You must register on this website (using the World Cube Association's registration system) AND pay at the university's payment page before you are considered registered. REGISTRATION IS NOW CLOSED Please note that the university system requires you to create an account, so this should be done before registration opens to ensure that you do not waste time once registration is open. Please direct any questions about this system to matt@cubingusa.org.

WPI Students and Faculty may compete for free, but still need to register at the university payment system.

Spectators may attend free of charge and without registration.

We are sponsored by Cube Depot. They will both be vending at the competition and giving prizes to the winners.

The prizes are as follows:

3x3

First Place - $25 Cube Depot Giftcard
Second Place - $20 Cube Depot Giftcard
Third Place - $15 Cube Depot Giftcard

All Other Events

First place - $10 Cube Depot Giftcard
Second place - $7 Cube Depot Giftcard
Third place - $5 Cube Depot Giftcard

A big thanks to Cube Depot for these prizes!

Cube Depot Logo

Please note that all cutoffs, time limits, and the schedule are subject to change.

Start End Event Cutoff/Time Limit
N/A 08:00 Doors Open
08:00 09:45 3x3 Round 1 None/10:00
09:45 11:00 2x2 Round 1 None/0:45
11:00 12:00 Pyraminx Round 1 None/0:45
12:00 12:30 Lunch
12:30 13:00 3x3 Blindfolded Final 15 minute cumulative time limit
13:00 14:00 Megaminx Combined Final 2:15/3:15
14:00 14:45 Skewb Final None/0:45
14:45 15:30 3x3 Round 2 Top 60
15:30 16:35 3x3 One-Handed Combined Final 0:50/10:00
16:35 17:05 2x2 Final Top 16
17:05 17:35 3x3 Round 3 Top 25
17:35 17:55 Pyraminx Final Top 20
17:55 18:20 Awards

Note that all rounds, excluding 3x3 Blindfolded Round 1, follow the format of average of 5.

All cutoffs follow the format best of 2, meaning you have two attempts to make the cutoff. If you do not make the cutoff in your first two attempts, you will not be able to complete the average.

A time limit means that exceeding this time will cause your solve to be stopped be given a DNF. This does not affect the cutoff (you still have two chances to make the cutoff).

3x3 Blindfolded Round 1 has a format of best of 3, and a cumulative time limit of 15 minutes. This means that all solves added together (including DNF solves) must be under 15 minutes.

Because of the proximity of various dining options, we will not be providing lunch. There are several restaurants on Highland Avenue (5 minutes from the venue), including a pizza place (Tech Pizza). There is also an on-campus dining option: buying food from the Campus Center (soups, sandwiches, burritos, etc), which is located in the same building as the competition.

Name Groups
Adam Heilweil 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A
Adam Lucas 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A
Aidan McKenzie 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 3A
Aiden H. Gafford 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 4A
Akshay Jana 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A
Alex Gracia 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A
Alex Rychlik 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 3A
Alexander Cohen 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 4A
Alexander Ettamarna 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A
Ambrose Maynes 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A, Pyraminx Group 2A
Andrew Bae 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A
Andrew Fitzgerald 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 3A
Andrew Herron 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 4A
Aneri Parikh 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, Pyraminx Group 1A
Anthoni Gonzalez 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A
Anton Machkasov 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A
Antonio Egidio 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 1A
Ben Vartabedian 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 2A
Benjamin Tuttle 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A
Billy Hessler 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A, Pyraminx Group 4A
Caleb Cappelli 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, Pyraminx Group 1A
canon moriarty 3x3 Speedsolve Group 1B
Carson Dean 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 3A
Charles Goertz 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A
Che-Hao Saito 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 4A
Chris Yeager 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 1A
Christopher Baldwin 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 2A
Connor Gray 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A
Connor Sachleben 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 3A
Cooper Dean 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 4A
Cormac Rohda 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 1A
Daniel Doherty 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 2A
Daniel Gutierrez 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 3A
Daniel Seeley 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A
David Fischer 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 4A
David Mayhew 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A, Skewb Speedsolve Group 1A
Derek White 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 2A
Dominic Olohan 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 3A
Eli Chen 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 4A
Elijah M McGee 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 1A
Evan McKenzie 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 5A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 2A
Evans Wood 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 3A
Griffin Majer 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 4A
Gus Lipkin 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 1A
Ian Rosevear 3x3 Speedsolve Group 4A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A
Isaac Rajagopal 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 2A
J.P. Noone 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 5A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 3A
Jack Ngo 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 2A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 1A
Jagan Mranal 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 4A, Skewb Speedsolve Group 2A
Jared Hebert 3x3 Speedsolve Group 5A, 2x2 Speedsolve Group 4A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 3A
Jason Bilgrei 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 5A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 4A
Jay Lewis 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 2B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 1B
Jeffrey Lopriore 2x2 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 4B
Jesse Mailloux 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3B, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B
Johan Girgenrath 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Jonas Rajagopal 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 5B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B
Joshua Broderick Phillips 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 1B
Joshua Moore 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B
JP Bulman 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Megaminx Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 4A
Kathir Meyyappan 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 3B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Kathleen Whitehead 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B
Kyle Olsen 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 5B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 1B
Livia Kleiner 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B
Luke Frommelt 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Luke Galioto 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 3B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B
Maggie Gaffney 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 4B
Marissa Lawton 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 5B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 1B
Matthew Iandoli 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 1B, Megaminx Group 1B
Matthew McMillan 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B
Maxim Boyan Lin 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Nathan Peck 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B
Neel Meyyur 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 5B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 1B
Nelson Nnodim 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B
Nicholas McKee 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Nicholas Sheehan 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 3B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B
Nicholas Tran 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 4B
Nicky Lee 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 5B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 4B
Owen Siege 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 1B
Rishi Krishnan 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 1B
Rocco Canniff 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 2B
Roger Lightbody III 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 3x3 One-handed Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Rohan Volety 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 5B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B
Rowan Miller 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 1B
Roy Lee 3x3 Speedsolve Group 2B, Megaminx Group 1B
Ryan Crossman 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 1B
Ryan Moro 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B
Ryan Morrison 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 1B
Sam Cooperman 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 5B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 2B
Sam Myung 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 3B
Samantha Raskind 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 4B
Samuel Brenner 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 1B
Sandy Aaron Jones 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 2B
Saransh Grover 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 5B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 2B
Sawyer Morgan 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 3B
Sean Finn 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 4B
Shuwei Carlson 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 1B
Spencer Tess 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 4B
Stuart Joun 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 5B, Pyraminx Group 3B
Sudar Meyyappan 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 2B
Tarun Ganeshkumar 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B
Teddy Nowak 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 4B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Tianyu Zhao (赵天愉) 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 5B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B
TJ Fisher 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 1B
Tyler Simmons 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, Pyraminx Group 4B, Skewb Speedsolve Group 1B
Will Russo 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B
Wilson Martinez 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
Zachary Colwell 3x3 Speedsolve Group 5B, 2x2 Speedsolve Group 4B, Megaminx Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 4B

Please click here for a campus map. The event takes place in the Rubin Campus Center (#7 on the map).

If you are driving, you will be able to park in the parking garage on Park Avenue. You will not need a parking placecard.

Live results for this competition can be found at https://tiny.cc/cleanresults. This page will be updated throughout the competition as we get more results.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.