Uzbekistan All Events 2019


Date
Jun 14 - 16, 2019
City
Tashkent, Uzbekistan
Venue

Tashkent Academic Liceum #2 (UzGUMYa)

Address
55 Babur Street, Tashkent
Organizers
Albert Makhmudov, Clément Cherblanc, and Igor Aipkin
WCA Delegate
Igor Aipkin
Contact
ccherblanc@worldcubeassociation.org, albert.makhmudov99@yandex.ru, iaipkin@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Перед подачей заявки ознакомьтесь с информацией о регистрации.
Регистрация с неправильно введенным именем, фамилией и датой рожения не будут приняты, пожалуйста внимательно проверьте внесенные данные.
Подача заявки и оплата взноса за участие означает, что Вы ознакомлены и согласны с правилами проведения соревнований.
Если вы ознакомились с условиями регистрации и условиями оплаты взноса, то вы можете перейти к регистрации.

После регистрации на сайте вам нужно оплатить участие.


Before submitting the application, read the registration information.
Registration with incorrect first and last name, as well as date of birth will not be accepted, please carefully check the entered data.
Submitting an application and paying a participation fee means that you acquainted and agree with the rules of the competition.
If you have read the terms of registration and the terms of payment of the fee, then you can proceed to registration.

After registering on website you need to pay for the participation.

Events
Competitors
53
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is 50,000 (Uzbekistan Som).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 90% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 50,000 (Uzbekistan Som).
Spectators can attend for free.

Участники из Узбекистана оплачивают взносы посредством перевода суммы взноса на пластиковую карту №8600 1402 0688 9058. После оплаты отправьте подтверждение платежа (скриншот) на iaipkin@worldcubeassociation.org. В течение суток после этого ваша заявка будет одобрена.
Участники из других стран оплачивают взносы на месте.
Регулярно проверяйте свой почтовый ящик, чтобы не пропустить сообщений от организаторов.


Participants from Uzbekistan pay their fees by transfering the amount of fee to plastic card #8600 1402 0688 9058. After paying send confirmation of the payment (screenshot) to iaipkin@worldcubeassociation.org. Within 1 day your registration will be approved.
Participants from abroad pay their fees on site.
Check your email on regular basis in order not to miss messsages from organizers.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Clément Cherblanc 8.95 9.67 France 9.9610.139.448.959.62
2x2x2 Cube Clément Cherblanc 2.58 3.56 France 2.583.045.923.494.15
4x4x4 Cube Clément Cherblanc 30.61 37.21 France 36.0051.9137.5838.0530.61
5x5x5 Cube Clément Cherblanc 1:05.03 1:07.60 France 1:08.651:06.831:07.331:05.031:08.82
6x6x6 Cube Clément Cherblanc 2:02.37 2:04.63 France 2:02.872:08.652:02.37
7x7x7 Cube Clément Cherblanc 2:56.67 3:04.89 France 2:56.673:14.513:03.49
3x3x3 Blindfolded Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 1:24.47 DNF Kazakhstan 1:24.47DNFDNF
3x3x3 Fewest Moves Clément Cherblanc 35 France 35
3x3x3 One-Handed Clément Cherblanc 15.04 17.80 France 16.9720.4119.5216.9215.04
3x3x3 With Feet Clément Cherblanc 1:13.60 1:17.93 France 1:19.121:29.191:13.601:15.041:19.64
Clock Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 7.19 7.82 NR Kazakhstan 9.727.518.297.657.19
Megaminx Igor Semyonov 45.29 NR 57.23 NR Uzbekistan 1:01.7952.4345.2959.9759.29
Pyraminx Shakhzod Takhirov 2.83 NR 3.58 NR Uzbekistan 3.343.196.732.834.22
Skewb Timur Mavlyanov 4.11 4.96 Uzbekistan 4.714.558.754.115.63
Square-1 Clément Cherblanc 11.13 13.47 France 11.1315.3611.4015.4513.65
4x4x4 Blindfolded Clément Cherblanc 8:41.54 DNF France 8:41.54DNFDNF
3x3x3 Multi-Blind Davron Takhirov 4/4 36:45 NR Uzbekistan 4/4 36:45
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 20:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 7:00.00 2 attempts to get < 3:30.00
Clock Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 30:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Tashkent Academic Liceum #2 (UzGUMYa).
The schedule is displayed in the timezone Asia/Tashkent.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (June 14, 2019)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Acting hall
From 09:00 AM
To 09:40 AM
3x3x3 With Feet Combined Final
Acting hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
7:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:30.00
From 09:40 AM
To 09:55 AM
Tutorial for new competitors
Acting hall
From 09:55 AM
To 10:55 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Acting hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
From 10:55 AM
To 11:45 AM
6x6x6 Cube Combined Final
Acting hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 11:45 AM
To 12:15 PM
Clock Final
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 12:15 PM
To 12:45 PM
Lunch
Acting hall
From 12:45 PM
To 01:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Acting hall
Format
Bo1
Time limit
1 hour
From 01:45 PM
To 02:45 PM
Megaminx Combined Final
Acting hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:30.00
From 02:30 PM
To 03:00 PM
Cube submission for multiblind
Acting hall
From 02:45 PM
To 03:30 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Acting hall
Format
Bo3
Time limit
30:00.00 cumulative *
From 03:30 PM
To 04:30 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Acting hall
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
Square-1 Combined Final
Acting hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00

Schedule for Saturday (June 15, 2019)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Acting hall
From 09:00 AM
To 09:15 AM
Tutorial for new competitors
Acting hall
From 09:15 AM
To 10:35 AM
3x3x3 Cube First round
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 10:35 AM
To 11:50 AM
2x2x2 Cube First round
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 11:50 AM
To 12:50 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Acting hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:50 PM
To 01:30 PM
Lunch
Acting hall
From 01:30 PM
To 02:30 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Acting hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:30 PM
To 03:30 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Acting hall
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 03:30 PM
To 04:30 PM
Skewb First round
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:30 PM
To 05:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Acting hall
Format
Bo3
Time limit
20:00.00 cumulative *

Schedule for Sunday (June 16, 2019)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Acting hall
From 09:00 AM
To 09:15 AM
Tutorial for new competitors
Acting hall
From 09:15 AM
To 10:15 AM
Pyraminx First round
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 10:15 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube Second round
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:15 AM
To 12:00 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Acting hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 12:00 PM
To 12:30 PM
2x2x2 Cube Second round
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 01:00 PM
To 01:35 PM
Lunch
Acting hall
From 01:35 PM
To 02:05 PM
Pyraminx Second round
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:05 PM
To 02:35 PM
Skewb Final
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:35 PM
To 03:05 PM
4x4x4 Cube Final
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 03:05 PM
To 03:25 PM
Pyraminx Final
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:25 PM
To 03:45 PM
2x2x2 Cube Final
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:45 PM
To 04:30 PM
3x3x3 Cube Final
Acting hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
Awards
Acting hall

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.