U.R.A. Funky Cubes 2020


Date
Mar 14 - 15, 2020
City
Bucuresti, Romania
Venue

Universitatea Romano Americana

Address
Bulevardul Expoziției 1B, Sector 1, București 012101, România
Details

Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor

Organizers
Alexandru Dima and Mihai Căpăţinescu
WCA Delegate
Mihai Căpăţinescu
Contact

Asociatia Romana de Speedcubing

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Saturday, will order pizza for lunch. The fee collector will ask you about pizza and you can give him the order. The pizza will be payed separated.

At the registration you can support the association "Asociatia Romana de Speedcubing" with a contribution and you will get a cubing prize. More details on http://www.speedcubing.ro

Prizes
Certificates and medals for top 3 of each event.

Events
Main event
Number of times bookmarked
9
Registration period

Online registration opened and will close .

Registration requirements
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is €3 (Euro).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of €11 (Euro).
Spectators can attend for free.

Entry fee
3 euro / 15 lei for 2x2x2 and 3x3x3
7 euro / 35 lei for all the events, if you are registered online at the competition and confirmed your spot.
10 euro / 50 lei for all the events, if you register on the spot.

To complete your online registration you have to answer in 48 hours at the confirmation email that will be sent one week before the competition.
If you do not answer the confirmation email you will be deleted from the registration list. The first competitor from the waiting list will take your spot.
If you show up at the competition you will have to register on the spot, only if there are available spots.

Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Clock First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Skewb First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue Universitatea Romano Americana.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Bucharest.

Schedule for Saturday (March 14, 2020)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 08:30 AM
To 09:00 AM
Tutorial for new competitors
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Cube First round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:00 AM
To 10:45 AM
2x2x2 Cube First round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:45 AM
To 11:30 AM
Pyraminx First round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:30 AM
To 12:15 PM
Skewb First round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:15 PM
To 01:00 PM
Non-WCA event-TBA
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Lunch
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 01:45 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Cube Second round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 02:30 PM
To 03:00 PM
2x2x2 Cube Final
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:00 PM
To 03:30 PM
Pyraminx Final
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:30 PM
To 04:00 PM
Skewb Final
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:00 PM
To 04:45 PM
3x3x3 Cube Final
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 04:45 PM
To 05:15 PM
Awards
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 05:15 PM
To 06:00 PM
Clean the venue
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 06:00 PM
To 08:00 PM
Dinner
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor

Schedule for Sunday (March 15, 2020)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 09:00 AM
To 10:00 AM
Megaminx Combined First round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:00 AM
To 11:00 AM
Clock First round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:00 AM
To 12:00 PM
Square-1 Combined First round
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Megaminx Final
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 01:45 PM
To 02:30 PM
Clock Final
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 02:30 PM
To 03:15 PM
Square-1 Final
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 03:15 PM
To 03:45 PM
Awards
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor
From 03:45 PM
To 05:00 PM
Clean the venue
Saturday-Main hall, Sunday-Two classrooms at the third floor

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.