Supreme South Open 2017


Date
Aug 26 - 27, 2017
City
Christchurch, New Zealand
Venue

https://www.stmartins.school.nz/

Address
24 Albert Terrace, St Martins, Christchurch 8022
Details

St Martins School Hall

Website
Supreme South Open 2017 website
Organizer
Oliver Jenks
WCA Delegate
Alex Asbery
Contact

alexasbery@gmail.com

Competitor Limit
120
Entry Fee
$15
Information

Supreme South Open 2017 is an official World Cube Association (WCA) sanctioned speedcubing competition. Speedcubing is solving the Rubik's Cube or other similar puzzles as quickly as possible. The competition is open to all competitors regardless of experience and skill, but certain event-based time limits will be in place so as to make sure we can stay on schedule and get through the days on time. No prior experience in WCA competitions is necessary, but competitors should be familiar with the WCA regulations.

Events
Event Name Best Average Citizen of Solves
Rubik's Cube Oliver Jenks 8.67 10.81 New Zealand 12.338.6711.159.6011.68
2x2x2 Cube Tim Xie 2.91 3.13 New Zealand 3.882.912.993.163.25
4x4x4 Cube Ivan Lew Yi Wen 33.86 39.59 Malaysia 34.4141.5342.8433.8657.31
5x5x5 Cube Ivan Lew Yi Wen 53.96 NR 58.00 NR Malaysia 56.4153.961:00.5557.041:01.52
6x6x6 Cube Ivan Lew Yi Wen 2:11.16 2:13.91 Malaysia 2:13.792:16.782:11.16
7x7x7 Cube Ivan Lew Yi Wen 3:09.99 3:24.12 Malaysia 3:44.983:17.393:09.99
3x3x3 Blindfolded Noel Kim 1:58.35 DNF New Zealand 1:58.35DNFDNF
3x3x3 One-Handed Nathan Chong 14.55 16.10 New Zealand 17.0415.2316.0320.1814.55
Megaminx James Macdiarmid 55.23 NR 1:01.01 NR New Zealand 1:14.1655.231:03.2457.491:02.29
Pyraminx Lucas O'Connell 2.85 3.86 New Zealand 3.642.853.984.753.97
Skewb Lucas O'Connell 4.58 4.85 New Zealand 4.664.795.534.585.10
Square-1 Lucas O'Connell 12.82 15.07 NR New Zealand 24.6514.1113.9617.1512.82
3x3x3 Multi-Blind James Macdiarmid 6/7 49:07 New Zealand 6/7 49:076/10 58:40

• Schedule is tentative and is subject to change based on final registration numbers
• All finals of events with multiple rounds are max number of competitors allowed by WCA Regulations
• Arrive at least 10 minutes before events are scheduled to start
• Cutoffs have been increased for events based on final registration numbers
• Winners of finals held on Saturday will be announced at the final prize giving on Sunday unless a competitor is unable to attend the second day

Saturday

Time Event Cutoff (Soft/Hard)
8:00 Registration Opens
8:45-10:00 3x3 Multiple Blindfolded WCA Limits
10:00-11:00 6x6 Final 6:00/7:00
11:00-11:45 5x5 Round 1 3:00/4:00
11:45-12:30 7x7 Final 7:00/8:00
Lunch
12:45-1:15 3BLD Final Combined Limit 30 Minutes
1:15-2:00 3x3 OH Round 1 2:00/2:30
2:00-2:45 4x4 Round 1 2:00/2:30
2:45-3:15 5x5 Final Max Allowed
3:15-3:30 3x3 OH Final Max Allowed
3:30-4:15 Megaminx Round 1 4:00/5:00
4:15-5:00 Square-1 Round 1 2:00/2:30

Sunday

Time Event Cutoff (Soft/Hard)
7:00 Registration Opens
7:30-8:45 3x3 Multiple Blindfolded WCA Limits
8:45-9:00 Introduction for new competitors
9:00-9:30 Skewb Round 1 1:00/1:30
9:30-10:15 2x2 Round 1 1:00/1:30
10:15-10:45 BLANK -
10:45-11:30 Pyraminx Round 1 1:00/1:30
11:30-12:30 3x3 Round 1 10:00/10:00
Lunch
1:30-2:00 Megaminx Final Max Allowed
2:00-2:30 2x2 Round 2 Max Allowed
2:30-2:45 Pyraminx Final Top 8
2:45-3:00 Skewb Final Top 8
3:00-3:45 3x3 Round 2 Max Allowed
3:45-4:00 4x4 Final Top 8
4:00-4:15 2x2 Final Top 8
4:15-4:45 3x3 Final Top 8
5:00-5:30 Awards