Sina International 2019


Date
Apr 18 - 19, 2019
City
Tehran, Iran
Venue

Islamic Azad University, Science and Research Branch

Address
Science and Research Branch, Daneshgah Blvd, Simon Bulivar Blvd, Tehran
Organizer
Shayan Forouzandehdel(شایان فروزنده دل)
WCA Delegate
Mehdi Pourmotalleb (مهدی پورمطلب)
Contact

Shayan Forouzandehdel

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
34
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is ﷼800,000 (Iranian Rial).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

After registration, please pay the fees based on below:

Base payment:
80000 Tomans for entrance fee for each competitor.

Event fee:
3x3 and 2x2 are free.
Please pay 15000 Tomans for each events(except 3x3 and 2x2)

After calculating your fees, please go to the link below to pay online.

https://evand.com/events/مسابقه-بین-المللی-روبیک-سینا-30767

If you need any more help, please contact the organizers.

پس از ثبت نام در سایت انجمن جهانی، لطفا بر مبنای اطلاعات زیر، هزینه خود را محاسبه کنید :

هزینه ورودی:
80 هزار تومان

هزینه هر آیتم:
آیتم های 3x3 و 2x2 هزینه آیتم ندارند.
برای سایر آیتم ها، مبلغ 15 هزارتومان به ازای هر آیتم به مبلغ هزینه ورودی اضافه می گردد.

پس از محاسبه هزینه پرداختی، لطفا به لینک زیر رفته و به صورت آنلاین پرداخت کنید.

https://evand.com/events/مسابقه-بین-المللی-روبیک-سینا-30767

در صورت سوال یا هرگونه مشکل، با برگزارکننده مسابقه در ارتباط باشید.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Mohammad Soroush Hoseini (محمد سروش حسینی) 8.97 9.66 Iran 8.979.739.9212.239.32
2x2x2 Cube Sam Mehmani (سام مهمانی) 1.75 2.14 Iran 2.151.752.272.002.66
4x4x4 Cube Farid Fhakhrian (فرید فخریان) 41.21 47.74 Iran 52.0641.2154.3045.1645.99
3x3x3 Blindfolded Mehrzad Goli (مهرزاد گلی) 1:53.56 DNF Iran DNF1:53.56DNF
3x3x3 Fewest Moves Farid Fhakhrian (فرید فخریان) 26 35.33 Iran 264337
3x3x3 One-Handed Mohammad Reza Karimi (محمد رضا کریمی) 13.25 16.14 Iran 14.6213.2519.0220.3614.79
Clock Sepehr Lotfi (سپهر لطفی) 9.81 12.16 Iran 9.8111.8312.5022.3912.14
Pyraminx Mohammad Soroush Hoseini (محمد سروش حسینی) 2.76 3.87 Iran 4.383.126.492.764.11
Skewb Kasra Sarebanha (کسری ساربانها) 2.87 3.62 NR Iran 4.933.762.873.573.54
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 4:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
3x3x3 Blindfolded Combined Final Bo2 / Bo3 10:00.00 2 attempts to get < 5:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Pyraminx First round Ao5 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Skewb Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Hall.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Tehran.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Thursday (April 18, 2019)

From 01:00 PM
To 01:45 PM
3x3x3 Blindfolded Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Bo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 5:00.00
From 01:45 PM
To 02:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Room's name
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 02:55 PM
To 03:55 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Room's name
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 04:15 PM
To 05:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Room's name
Format
Mo3
Time limit
1 hour

Schedule for Friday (April 19, 2019)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Registration
Room's name
From 09:30 AM
To 11:00 AM
3x3x3 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:15 PM
2x2x2 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:15 PM
To 01:00 PM
Pyraminx First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:35 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 01:35 PM
To 02:15 PM
Clock Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 02:15 PM
To 03:00 PM
Lunch
Room's name
From 03:00 PM
To 03:45 PM
Skewb Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 03:45 PM
To 04:45 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 04:45 PM
To 05:15 PM
Pyraminx Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:15 PM
To 05:45 PM
2x2x2 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:45 PM
To 06:30 PM
3x3x3 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.