Shaastra Cube Open 2017


Date
Dec 31, 2016 - Jan 1, 2017
City
Chennai, India
Venue

Classroom Complex, Indian Institute of Technology, Madras

Address
Indian Institute of Technology, Madras
Details

Ground floor of Classroom Complex

Website
Shaastra Cube Open 2017 website
Organizer
Shaastra Cube Open 17
WCA Delegates
Akula Pavan Kumar and Hari Anirudh
Contact
shaastracubeopen2017@gmail.com, pavanakula21@gmail.com, harisv.1994@gmail.com
Information

For more information, go to shaastra.org and check under Events -> Involve -> Cube Open

Events
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Kesava Kirupa 7.10 8.89 India 9.598.7411.118.357.10
2x2x2 Cube Anish Rajesh 2.69 2.91 India 3.052.773.092.902.69
4x4x4 Cube Anish Rajesh 31.01 37.76 India 52.5232.1137.3231.0143.85
5x5x5 Cube Anish Rajesh 1:00.47 1:00.85 NR India 1:00.801:00.471:00.701:06.331:01.04
3x3x3 Blindfolded Abhijeet Ghodgaonkar 41.63 DNF India 41.6355.24DNF
3x3x3 One-Handed Kesava Kirupa 13.06 14.34 India 19.5013.1214.7815.1313.06
Megaminx Bhargav Narasimhan 51.64 1:00.27 India 56.411:20.881:06.0358.3751.64
Pyraminx Sachin Arvind 3.29 4.35 India 4.394.083.294.587.44
Skewb Anish Rajesh 3.57 5.47 India 6.047.394.585.793.57
Square-1 Karthikeyan Eswaran 14.07 18.35 India 14.0716.6621.9917.3021.10
4x4x4 Blindfolded Abhijeet Ghodgaonkar 3:33.44 India 3:33.444:20.22DNF

*Registration: All participants must produce their Shaastra ID and collect their Shaastra passports from the hospitality desk. Please do this before your first event starts.

DAY 1(31st Dec)

Time Room 1 Room 2
08:30-09:00 Registration* Registration*
09:00-10:00 3x3x3 BLD Round 1 Sq-1 Finals
10:00-11:30 2x2x2 Round 1 2x2x2 Round 1
11:30-12:30 5x5x5 Round 1 5x5x5 Round 1
12:30-13:00 Lunch Lunch
13:00-15:00 3x3x3 Round 1 3x3x3 Round 1
15:00-16:00 3x3x3 OH Round 1 3x3x3 OH Round 1
16:00-17:00 4x4x4 Round 1 4x4x4 Round 1
17:00-18:00 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
18:00-18:30 Skewb Round 1 Skewb Round 1

DAY 2(1st Jan)

Time Room 1 Room 2
09:00-10:00 4x4x4 BLD Finals Skewb Finals
10:00-11:00 5x5x5 Finals Megaminx Finals
11:00-12:30 3x3x3 Round 2 3x3x3 Round 2
12:30-13:00 Lunch Lunch
13:00-13:30 3x3x3 OH Round 2 3x3x3 OH Round 2
13:30-14:00 Pyraminx Round 2 Pyraminx Round 2
14:00-14:30 2x2x2 Round 2 2x2x2 Round 2
14:30-15:00 4x4x4 Finals 4x4x4 Finals
15:00-15:30 3x3x3 BLD Finals -
15:30-16:00 3x3x3 OH Finals -
16:00-16:30 Pyraminx Finals -
16:30-17:00 2x2x2 Finals -
17:00-17:30 3x3x3 Finals -
17:30-18:00 Awards -