San Rafael 50 Aniversario 2018


Date
Sep 8 - 9, 2018
City
Cochabamba, Bolivia
Venue

Unidad Educativa San Rafael

Address
Calle Hans Greter esquina R. Torrico
Details

Salón de Actos

Organizer
Joseph Daniel Blas Sanchez
WCA Delegate
Rodrigo Ugarte
Contact
josephblas@outlook.com, rodri50go@gmail.com
Information

La inscripción está abierta a cualquier persona, de cualquier lugar o edad.
Las inscripciones serán aceptadas hasta el día 5 de septiembre de 2018.

Events
Competitors
58
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 60 competitors.
The base registration fee for this competition is Bs.35 (Bolivian Boliviano).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

English
Make the payment of the registration: Base Bs.35 + Bs 5 per category
- Bank deposit: Banco FIE: 40007100691, Joseph Daniel Blas Sánchez
- Tigo money: 69441066, Joseph Blas, plus the commission
- In Cubolivia Store
Send the voucher by whatsapp to 69441066.
Wait for the electronic registry to be approved.

Español
Realiza el pago del registro: Base Bs.35 + Bs 5 por categoría
- Depósito bancario: Banco FIE: 40007100691, Joseph Daniel Blas Sánchez
- Tigo Money: 69441066, Joseph Blas, más la comisión
- En la tienda Cubolivia
Envíe el comprobante por whatsapp al 69441066.
Espere a que se apruebe el registro electrónico.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Diego Iglesias Godoy 7.96 10.03 Bolivia 7.9612.0210.109.7510.25
2x2x2 Cube Nicolas Cardenas Claros 3.38 3.60 Bolivia 3.424.253.623.763.38
4x4x4 Cube Rodrigo Ugarte 35.40 39.16 Bolivia 42.1338.8735.4044.1336.49
5x5x5 Cube Rodrigo Ugarte 1:09.72 1:14.57 Bolivia 1:09.721:14.001:17.091:26.201:12.62
6x6x6 Cube Rodrigo Ugarte 2:27.75 2:30.96 Bolivia 2:28.502:27.752:36.64
3x3x3 One-Handed Diego Iglesias Godoy 13.94 17.98 Bolivia 18.6318.5013.9416.8021.34
3x3x3 With Feet Josias Milan Sirpa Pinto 1:26.46 2:05.14 Bolivia 2:19.091:26.461:42.012:21.862:14.32
Clock Diego Iglesias Godoy 8.29 9.21 Bolivia 8.29DNF8.479.959.20
Megaminx Iver Bascope 46.71 NR 54.47 Bolivia 53.3555.1954.8746.71DNF
Pyraminx Rodrigo Ugarte 4.17 4.93 Bolivia 4.775.436.394.604.17
Skewb Nicolas Cardenas Claros 3.54 4.50 Bolivia 4.924.453.545.284.14
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 36 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 3:20.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 20.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 11.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 11.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 5:00.00

You are viewing the schedule for the venue Unidad Educativa San Rafael.
The schedule is displayed in the timezone America/La_Paz.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 08, 2018)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Salón de Actos
From 09:00 AM
To 09:50 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Salón de Actos
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 09:50 AM
To 10:40 AM
Pyraminx Combined First round
Salón de Actos
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 11.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 10:40 AM
To 11:30 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Salón de Actos
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:10 PM
Skewb Combined First round
Salón de Actos
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 11.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:10 PM
To 01:10 PM
Lunch
Salón de Actos
From 01:10 PM
To 02:00 PM
Megaminx Combined First round
Salón de Actos
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:40 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Salón de Actos
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:10 PM
5x5x5 Cube Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
From 03:10 PM
To 03:40 PM
4x4x4 Cube Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 03:40 PM
To 04:10 PM
Skewb Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 04:10 PM
To 04:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 04:40 PM
To 05:10 PM
Pyraminx Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 05:10 PM
To 05:40 PM
Megaminx Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00

Schedule for Sunday (September 09, 2018)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Salón de Actos
From 09:00 AM
To 09:40 AM
3x3x3 Feet, Combined Round 1 (Tentative)
Salón de Actos
From 09:40 AM
To 10:30 AM
2x2x2 Cube First round
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:30 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Cube First round
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 36 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Salón de Actos
From 01:00 PM
To 01:50 PM
Clock Combined Final
Salón de Actos
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
From 01:50 PM
To 02:40 PM
3x3x3 Cube Second round
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:20 PM
6x6x6 Cube, Combined Round 1 (Tentative)
Salón de Actos
From 03:20 PM
To 03:50 PM
2x2x2 Cube Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:50 PM
To 04:20 PM
3x3x3 Cube Final
Salón de Actos
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:20 PM
To 05:20 PM
Awards
Salón de Actos

En este torneo contaremos con el apoyo de la tienda: Cubolivia
visita su Facebook novedades
Image description
Tambien contaremos con el apoyo de la  mejor marca de cubos del mundo
## We also have the support of the best brand of cubes in the world
qiyi mofange
Image description
Facebook qiyi

Thank you very much to the company qiyi mofange for this support thanks to Mr Leslie and Mr Leo

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.