September Speedcubing Tour Naprawa 2021


Date
Sep 4 - 5, 2021
City
Naprawa, Poland
Venue

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Naprawie

Address
Naprawa 378, 34-240 Naprawa
Details

Sport hall

Website
September Speedcubing Tour Naprawa 2021 website
Contact

4Event Team

Organizers
Hubert Hanusiak and Piotr Tokarski
WCA Delegate
Piotr Trząski
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Prosimy o zapoznanie się z zakładką COVID-19.


Please check out COVID-19 tab.

Events
Main event
Competitors
68
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 75 competitors.
The base registration fee for this competition is 50 zł (Polish Złoty).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
We encourage everyone to register for the events they want to compete in via your online registration, however you may add events to your registration up until the event has started.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend paying an entry fee of 10 zł (Polish Złoty).

Opłata wpisowa oraz opłata dla gości na te zawody będą opłacane na miejscu zawodów.

Dodawanie konkurencji do swojej rejestracji będzie możliwe aż do początku pierwszej rundy danej konkurencji.

Lista rezerwowa zostanie opróżniona w momencie zakończenia rejestracji.


Registration fee and guest fee will be both payed at the competition venue.

Adding new events to your registration will be possible until begining of the first round of each event.

Waiting list will be cleared at the end of registration period.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Tymon Kolasiński won with an average of 5.87 seconds in the 3x3x3 Cube event. Łukasz Burliga finished second (8.05) and Jan Zych finished third (8.11).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Tymon Kolasiński 4.93 5.87 Poland 5.234.936.545.846.69
2x2x2 Cube Magdalena Pabisz 1.61 2.21 Poland 1.613.902.222.431.98
4x4x4 Cube Tymon Kolasiński 22.36 24.61 Poland 24.6625.1522.3624.3424.83
3x3x3 Blindfolded Karol Piskorek 37.19 40.80 Poland 37.1939.0246.18
Clock Jacob Chambers 4.62 5.09 NR United Kingdom 4.628.624.744.845.69
Megaminx Magdalena Pabisz 32.46 35.42 NR Poland 32.4635.6333.7944.0036.85
Pyraminx Dominik Górny 2.32 2.47 Poland 2.702.382.552.322.48
Skewb Magdalena Pabisz 2.67 3.32 Poland 3.083.563.322.674.83
Square-1 Oliver Sherlock 8.54 10.10 Poland 11.4114.648.549.629.27
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
Clock First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 35.00

You are viewing the schedule for the venue Zespół Szkolno-Przedszkolny w Naprawie.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 04, 2021)

From 11:00 AM
To 12:00 PM
Registration
Room's name
From 11:15 AM
To 12:00 PM
Tutorial for new competitors
Room's name
From 12:00 PM
To 12:15 PM
Opening
Room's name
From 12:15 PM
To 01:20 PM
2x2x2 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 01:20 PM
To 02:20 PM
Pyraminx First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:20 PM
To 03:00 PM
Square-1 Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
From 03:00 PM
To 03:30 PM
Break
Room's name
From 03:30 PM
To 03:45 PM
2x2x2 Cube Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:45 PM
To 04:00 PM
Pyraminx Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:15 PM
2x2x2 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 05:20 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Room's name
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 05:20 PM
To 06:10 PM
Clock First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 06:10 PM
To 07:15 PM
4x4x4 Cube First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 07:15 PM
To 07:35 PM
Clock Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round

Schedule for Sunday (September 05, 2021)

From 10:00 AM
To 11:00 AM
Skewb First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:00 AM
To 11:50 AM
Megaminx First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:50 AM
To 01:05 PM
3x3x3 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 01:05 PM
To 01:20 PM
4x4x4 Cube Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:20 PM
To 02:00 PM
3x3x3 Cube Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:30 PM
Break
Room's name
From 02:30 PM
To 02:45 PM
4x4x4 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:45 PM
To 03:00 PM
Skewb Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:00 PM
To 03:20 PM
Clock Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:20 PM
To 03:40 PM
Megaminx Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:10 PM
To 04:35 PM
Awards
Room's name

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.