CubingUSA Southeast Championship 2018


Date
Apr 13 - 15, 2018
City
Athens, Georgia, United States
Venue

Classic Center

Address
300 N Thomas Street, Athens, Georgia 30601
Details

Grand Hall 1-5, Cypress 1

Contact

SE Champ Organizers

Organizers
Aussie Greene, Carson Claud, Jacob Ambrose, Katie Hull, and Nancy Hartman
WCA Delegates
Cady Shields, Chris Hardwick, Jacob Ambrose, James LaChance, and Katie Hull
Information

This competition is supported by CubingUSA as the Southeast Regional Championship of 2018
The following states are eligible for the title of Southeast Champion: Alabama, Florida, Georgia, North Carolina, Puerto Rico, South Carolina, Tennessee, and United States Virgin Islands

All competitors must read the "Competitor Information" tab prior to registering.

Events
Main event
Competitors
114
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.
The base registration fee for this competition is $50 (United States Dollar).

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Nicolás Sánchez won with an average of 8.64 seconds in the 3x3x3 Cube event. Daniel Rose-Levine finished second (8.66) and Yi-Fan Wu (吳亦凡) finished third (8.90).

World records: Daniel Rose-Levine‎ 3x3x3 With Feet 23.69 (average); Tommy Cherry‎ 3x3x3 With Feet 26.13 (average).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nicolás Sánchez 7.73 8.64 United States 8.128.0910.889.717.73
2 Daniel Rose-Levine 6.81 8.66 United States 11.156.818.978.748.27
3 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 7.83 8.90 Taiwan 7.838.839.529.618.35

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Cherry 1.49 1.79 United States 1.861.551.952.681.49
2 Nicolás Sánchez 1.51 1.92 United States 1.512.361.822.101.83
3 Daniel Rose-Levine 1.32 2.04 United States 1.322.571.601.967.02

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 28.03 28.37 Taiwan 28.4328.1229.7928.5628.03
2 Daniel Wannamaker 28.38 32.72 United States 28.3832.6235.5634.0631.48
3 Katie Hull 29.79 33.18 United States 36.1529.9029.7933.4936.74

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 54.56 56.34 Taiwan 58.7054.5655.5955.4757.97
2 Daniel Wannamaker 54.76 1:00.11 United States 55.3654.761:08.091:04.341:00.64
3 Jared Stinson 1:00.14 1:06.64 United States 1:00.141:16.941:08.721:09.291:01.91

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jared Stinson 1:56.65 2:01.38 United States 2:04.311:56.652:03.19
2 Tommy Cherry 2:01.95 2:09.76 United States 2:07.862:19.472:01.95
3 Daniel Wannamaker 1:59.74 2:10.41 United States 2:08.732:22.771:59.74

7x7x7 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 2:42.90 2:58.03 Taiwan 2:59.492:42.903:11.70
2 Daniel Wannamaker 2:56.88 3:01.99 United States 3:06.292:56.883:02.79
3 Daniel Rose-Levine 3:01.11 3:07.39 United States 3:09.143:01.113:11.92

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Cherry 29.96 DNF United States DNFDNF29.96
2 Raymond Goslow 54.84 1:02.22 United States 54.841:08.451:03.38
3 Noah Feld 1:04.73 DNF United States DNF1:04.731:06.07

3x3x3 Fewest Moves

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jacob Ambrose 29 31.67 United States 353129
2 Daniel Rose-Levine 27 32.33 United States 342736
3 Chad Batten 30 33.00 United States 333036

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Kieran Dizon 11.49 12.42 United States 12.8912.3514.9611.4912.02
2 Daniel Rose-Levine 11.94 14.61 United States 13.2016.8419.0911.9413.79
3 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 14.05 15.00 Taiwan 18.6714.9214.7015.3814.05

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Carson Claud 6.36 7.28 United States 7.856.36DNF7.296.70
2 Noah Joiner 6.47 7.32 United States 7.326.477.527.13DNF
3 Silas Starling 6.47 7.34 United States 7.577.206.477.757.26

Megaminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jared Stinson 41.46 47.48 United States 48.9051.3441.4658.9342.19
2 Daniel Wannamaker 52.37 55.97 United States 1:00.991:00.6053.2354.0852.37
3 Katie Hull 54.49 56.72 United States 57.2254.491:10.6157.5355.42

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zachary Ochs 2.47 3.35 United States 3.542.762.474.503.74
2 Daniel Rose-Levine 2.61 3.48 United States 4.363.382.70DNF2.61
3 Raymond Goslow 2.72 3.83 United States 5.282.762.725.703.46

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Kevin Min 3.40 3.93 Republic of Korea 3.403.713.545.944.53
2 Daniel Rose-Levine 3.18 4.13 United States 3.753.186.953.754.89
3 Tommy Cherry 2.98 4.57 United States 2.984.014.595.705.10

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Cherry 8.51 10.18 United States 10.0610.559.948.5114.14
2 Daniel Rose-Levine 7.91 11.44 United States 12.3011.4510.5612.727.91
3 Zachary Ochs 9.93 11.49 United States 12.6911.029.9312.1511.31

4x4x4 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Cherry 4:31.26 DNF United States 4:31.26DNFDNF
2 Noah Joiner 4:41.89 DNF United States 8:52.644:41.89DNF
3 Raymond Goslow 6:57.89 DNF United States DNFDNF6:57.89

5x5x5 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Cherry 12:54.00 DNF United States DNFDNF12:54.00
2 Raymond Goslow 14:23.00 DNF United States DNF14:23.00DNF
3 Chris Hardwick 16:45.00 DNF United States 21:13.0016:45.00DNF

3x3x3 Multi-Blind

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Raymond Goslow 13/15 57:36 United States 13/15 57:36
2 Tommy Cherry 18/25 58:42 United States 18/25 58:42
3 Noah Joiner 11/12 57:00 United States 11/12 57:00

3x3x3 With Feet

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Daniel Rose-Levine 21.11 23.69 WR United States 24.3821.1122.4828.0624.21
2 Kevin Min 26.86 29.49 Republic of Korea 29.4932.9329.9226.8629.07
3 Tommy Cherry 24.16 31.05 United States 31.4533.8924.1637.5527.82