Richmond Hill Summer 2019


Date
Jun 29, 2019
City
Richmond Hill, Ontario, Canada
Venue

Richvale Community Centre

Address
160 Avenue Road Richmond Hill, ON L4C 5L8
Details

The competition is being held in the gymnasium.

Organizers
Ryan Wu and Sarah Strong
WCA Delegates
Abdullah Gulab and Sarah Strong
Contact
sstrong@worldcubeassociation.org, ryan.wu.trw@gmail.com, agulab@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information

This is the first official competition in the town of Richmond Hill!

Events
Competitors
59
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is $25 (Canadian Dollar).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

After the competitors list reaches 100 competitors, competitors will be added to the waiting list if they register AND pay the registration fee. If anyone on the competitors list deletes their registration, the person at the top of the waiting list will be moved to the competitors list. After the online registration period closes, the competitors list will close and everyone who is still on the waiting list will be refunded 100% of their registration fee.

Event Name Best Average Citizen of Solves
4x4x4 Cube Ryan Wu 27.10 31.51 Canada 34.1332.8632.1927.1029.47
5x5x5 Cube Jonathan Esparaz 59.62 1:04.70 Canada 1:04.121:07.451:02.531:09.7059.62
6x6x6 Cube Ryan Wu 1:51.45 1:58.43 Canada 1:51.452:02.482:01.35
7x7x7 Cube Ryan Wu 2:46.06 3:06.78 Canada 2:46.063:04.423:29.87
3x3x3 Blindfolded Chen-Pin Sun (孫振斌) 1:21.65 DNF Taiwan 1:37.211:21.65DNF
Megaminx Ryan Wu 43.58 49.95 Canada 51.5149.7359.1843.5848.62
Square-1 Ethan Erez 5.55 NR 9.09 Canada 8.475.5512.1810.058.75
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 18:00.00 cumulative *
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00

You are viewing the schedule for the venue Richvale Community Center.
The schedule is displayed in the timezone America/Toronto.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Saturday (June 29, 2019)

From 08:45 AM
To 09:10 AM
Check-In
Gymnasium
From 09:10 AM
To 09:20 AM
Tutorial for new competitors
Gymnasium
From 09:20 AM
To 10:20 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:20 AM
To 11:15 AM
Megaminx Combined First round
Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:15 AM
To 12:25 PM
Lunch
Not in Gymnasium
From 12:25 PM
To 01:05 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Gymnasium
Format
Bo3
Time limit
18:00.00 cumulative *
From 01:05 PM
To 02:25 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:25 PM
To 03:05 PM
Square-1 Combined First round
Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:05 PM
To 04:00 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Gymnasium
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
From 04:00 PM
To 04:50 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Gymnasium
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 04:50 PM
To 04:55 PM
Break
Gymnasium
From 04:55 PM
To 05:10 PM
Square-1 Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:10 PM
To 05:45 PM
5x5x5 Cube Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 05:45 PM
To 06:05 PM
Megaminx Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 06:05 PM
To 06:25 PM
4x4x4 Cube Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 06:40 PM
To 06:45 PM
Awards
Gymnasium

There are many local restraunts near the area that are within a 5-10 min drive or a 20 min walk approximately.

Please do not bring outside food into the Gymnasium.

There is a parking lot beside the Richvale Atheltic Park and the Community Centre.

Please keep in mind that there are also other people using the facilities in the centre, so parking spaces are limited.

You can also park in the surrounding neighbourhoods.

Cubing Out Loud is sponsoring this competition and will provide $30.00 gift cards to all first place winners for use at their online store.

Due to venue constraints, Cubing Out Loud will not have an on-site merchandise booth.

If you are competiting, you can find your group numbers here alongside the total number of groups in each event.

You will also recieve a copy of your group numbers on the back of your name tag.

The groups are called up in order, two at a time.

Abdullah Gulab
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Alan Jia
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4

Alyssa Esparaz
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4

Anthony Huang
Square-1 Final: Group 2 of 4

Arhaan Sareen
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4

Arturo Pico
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4

Benson Lau
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4

Brady Metherall
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Brant Holbein
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Brendan Chan
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Square-1 Final: Group 2 of 4

Brennen Lin
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Briar Barron
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Chen-Pin Sun
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Craig Bouchard
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4

Darren Tang
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2

Dave Campbell
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

David Shei
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4

Derek Kong
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Docité Oren Schandry
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4

Emma Kennedy
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4

Ethan Campbell
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4

Ethan Erez
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4

Ethan Yeung
Megaminx Round 1: Group 1 of 4

Fred Quong
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Hudson Tranmer
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4

Ian Yeh
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4

Isaac Lau
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4

Ivan Tang
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Jensen Belen-Brown
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4

Jihoon Kwon
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Joaquin Abarca
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4

Jonathan Esparaz
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Jonathan Tan Wei Xiat
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Kairui Huang
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Square-1 Final: Group 4 of 4

Leo Min-Bedford
Square-1 Final: Group 3 of 4

Leon Kalish
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
Square-1 Final: Group 1 of 4

LianCheng Guo
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Linus Kunath
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Lucas Jacobs
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Lucas Nieuwland
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Marco Yang
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Matthew Lee
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Maxen Morrison
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Michael MacDonald Bradley
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Nazar Sushkov
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2

Nicholas Leyesa
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4

Nicholas Patterson
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2

Nicholas Seto
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4

Nicole Wang
4x4x4 Cube Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4

Nima Bolourchian
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4

Omar Ellabban
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Roan Paone
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Robert Chan
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4

Ryan Minjun Cho
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Ryan Pin Harry
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 1 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Ryan Wu
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 4 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Sarah Strong
Megaminx Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Sascha Pugar
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4

Sebastian Desaulniers
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Round 1: Group 1 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 2 of 2

Spencer Anderson
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 Blindfolded Final: Group 1 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4

Stanley Wang
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2

Thompson Clarke
4x4x4 Cube Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Round 1: Group 3 of 4
3x3x3 Blindfolded Final: Group 2 of 2
5x5x5 Cube Round 1: Group 4 of 4
Square-1 Final: Group 3 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Tin Huang
4x4x4 Cube Round 1: Group 3 of 6
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4

Vivian Kay
4x4x4 Cube Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 1 of 4
Square-1 Final: Group 1 of 4

Wenda Jiang
4x4x4 Cube Round 1: Group 5 of 6

William Scully
4x4x4 Cube Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Round 1: Group 2 of 4
Square-1 Final: Group 2 of 4
6x6x6 Cube Final: Group 2 of 2
7x7x7 Cube Final: Group 1 of 2

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.