Richmond Hill 2022


Date
Sep 24, 2022
City
Richmond Hill, Ontario, Canada
Venue

Langstaff Community Center

Address
155 Red Maple Rd, Richmond Hill, ON L4B 4P9
Details

Munshaw Gymnasium A & B

Contact

richmond-hill-2022@speedcubingcanada.org

Organizers
Brennen Lin, Ryan Wu, Sarah Strong, Speedcubing Canada, and Stanley Wang
WCA Delegates
Abdullah Gulab, Jonathan Esparaz, Liam Orovec, Michael Zheng, and Tarandeep Mittal
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Competitors must read the COVID-19 Safety Policy prior to registering.

This competition is recognized as an official World Cube Association competition. Therefore, all competitors should be familiar with the WCA regulations. If you are new to competing, you may want to look at the WCA Competition Tutorial.

For new competitors, this video may help with competing.
https://www.youtube.com/watch?v=dPL3eV-A0ww&t=2s

Please see tabs for more information about the competition.

Events
Main event
Competitors
147
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is $30 (Canadian Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
If your registration is cancelled before you will be refunded 95% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.


COVID-19 Safety

Competitors may bring at most one (1) guest. Competitors over the age of 18 are encouraged to come without a guest.

Competitors must read the COVID-19 Safety Policy prior to registering.

Waiting list

After the competitor list reaches the 150 competitor limit, registrants will be added to the waiting list if they register and pay the registration fee. If anyone on the competitor list deletes their registration, the person at the top of the waiting list will be moved to the competitors list. After the registration period closes, the competitor list will close and registrants who are still on the waiting list will be fully refunded their registration fee.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Bill Wang won with an average of 6.31 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ryan Wu finished second (6.86) and Jeriel James Thomas finished third (7.44).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Bill Wang 4.62 6.31 Canada 5.256.716.974.627.73
2x2x2 Cube Brennen Lin 1.03 1.46 Canada 1.031.431.691.253.19
5x5x5 Cube Bill Wang 46.45 49.45 Canada 49.7346.4551.8646.7752.41
3x3x3 One-Handed Matthew Lee 10.91 12.19 Canada 11.2311.9810.9113.3513.42
Megaminx Matthew Lee 42.13 43.36 Canada 42.1348.4344.1843.0942.82
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 72 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
5x5x5 Cube Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:45.00
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00

You are viewing the schedule for the venue Langstaff Community Center.
The schedule is displayed in the timezone America/Toronto.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 24, 2022)

From 08:30 AM
To 09:20 AM
Check-In
Munshaw Gymnasium
From 09:00 AM
To 09:10 AM
Tutorial for new competitors
Munshaw Gymnasium
From 09:10 AM
To 09:20 AM
Tutorial for new judges
Munshaw Gymnasium
From 09:20 AM
To 10:35 AM
2x2x2 Cube First round
Munshaw Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:35 AM
To 12:10 PM
3x3x3 Cube First round
Munshaw Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 72 advance to next round
From 12:10 PM
To 01:20 PM
Lunch
Munshaw Gymnasium
From 01:20 PM
To 02:20 PM
3x3x3 One-Handed First round
Munshaw Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:20 PM
To 03:05 PM
3x3x3 Cube Second round
Munshaw Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:05 PM
To 04:35 PM
5x5x5 Cube Final
Munshaw Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
From 04:35 PM
To 05:30 PM
Megaminx Final
Munshaw Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 05:30 PM
To 05:45 PM
3x3x3 One-Handed Final
Munshaw Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 05:45 PM
To 05:55 PM
2x2x2 Cube Final
Munshaw Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:55 PM
To 06:05 PM
3x3x3 Cube Final
Munshaw Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:15 PM
To 06:25 PM
Awards
Munshaw Gymnasium

By registered for this competition you agree that you and (if applicable) your guest understand and will follow the following policies:

  1. Masks are to be required at all times, and must cover your nose and mouth. If you refuse to wear a mask inside of the venue, you will be disqualified from the competition and be asked to leave the premises. There will be no non-medical exceptions to this policy. The Organizing Team will consider accommodations for documented medical exceptions. Please email the Organizing Team in advance if you have a medical exception that requires consideration.

  2. Competitors should not attend the competition if they test positive for COVID-19, if they are experiencing symptoms of COVID-19, or if they were in close contact to someone who tested positive for COVID-19.

  3. Competitors may bring at most one (1) guest. Competitors over the age of 18 are encouraged to come without a guest.

  4. Whenever possible, competitors and guests are encouraged to socially distance from others.

These policies are subject to change as deemed necessary by the organizers, the WCA Board, or municipal/provincial/federal government.

5% of the registration fees for this competition will be donated to the Alzheimer's Society of Canada.
There will also be an option of donation when registering (which will go directly towards the charity), so please take the time to consider doing so!


The Alzheimer's Society of Canada envisions "a world without Alzheimer's disease and other dementias". Their mission is to alleviate personal and social consequences of Alzheimer's and related diseases, and promote the search for causes, treatment and a cure.

The website to their organization can be accessed through this link:
https://alzheimer.ca/en

Private donations to the Alzheimer's Society of Canada can be made through this link:
https://support.alzheimer.ca/site/Donation2;jsessionid=00000000.app20047b?idb=1178666257&df_id=7061&7061.donation=landing&mfc_pref=T&NONCE_TOKEN=FC262C54FB6DBD832F775B28ECD7F61F&7061_donation=landing

For further information and inquiries, contact: info@alzheimer.ca

Thank you for your support!

Please fill out this application form if you would like to be a volunteer staff member at the competition: https://forms.gle/qczNRixhZoAdnd3b6.

All information is contained within the form.

Venue

We will be using the Munshaw Gym (A & B) inside the community center.

Parking

There are multiple free parking areas around the venue.

Wi-Fi

There is free public Wi-Fi at the venue. The network name is RHGuest.

Lunch

There are many food options that are within walking distance, or a short drive. This includes: Tim Horton's, Subway, Harvey's, McDonald's and more.

Find your name below to see the timeslots you are scheduled to compete in for the first round of each event. Please plan to arrive to each of your groups 5 minutes before it is scheduled to begin. Groups will be called up two at time. Showing up excessively late to your group may result in not being allowed to compete in that event.

Live results can be found on WCA Live

Aarav Sivakumar

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Abdullah Gulab

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Abishua James Thomas

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Adam Durand

Event Group Time
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Adam Kasmi

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM

Adam Lyne

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Adharsh Boopathiraj

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Adrian Eifert

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Aidan Xu

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM

Alex O'Halloran

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Alex Zhang

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Alexander Proulx

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Andres Le Calvez Sanchez

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM

Andrew Mao

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Andy Chen

Event Group Time
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM

Arhaan Sareen

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Aria Rodrigo

Event Group Time
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Arjun P

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Artai Shahrami

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM

Ayansh Rohra

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM

Baani Kundan Kaur

Event Group Time
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Ben Madison

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Ben Price

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM

Bill Wang

Event Group Time
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Brandon Chu

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Brennen Lin

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM

Breton MacDonald

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Brian Batchelar

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM

Cameron Chan

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Cayden Chung

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Chase Wallace

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM

Christian Eifert

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM

Colin Gawthroupe

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Daniel Lee

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

David Kalinichenko

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

David Shei

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Declan O'Leary

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Delano

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM

Derek Kong

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Derek Ruffolo

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Derrick Ha

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Dylan Matsui

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Eden Soref

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM

Edward Chang

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Edwin Yu

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Eesa Khokhar

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Eileen Cai

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Elaine Chi

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Elijah Andres

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Eric Peng

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Erica Lesser

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM

Erika Walker

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Ethan Greenberg

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM

Evan Iaboni

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM

Evan Wei

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM

Forsto Yu

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Gabriel Balas

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM

Geoffrey Stevens

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Harris Chan

Event Group Time
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Henry Thomas Sulowski

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM

Hugo Huang

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM

Ian Wei

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Isaac Pluim-Simon

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Ishan Saini

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM

Izaan Husain

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Jack Lee

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM

Jack Williams

Event Group Time
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM

Jaden Bongco

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM

Jai Gambhir

Event Group Time
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM

Jakub Balas

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM

Jason Murphy

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Jennifer Yu

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM

Jensen Belen-Brown

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Jeremy Anderson

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Jeriel James Thomas

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM

Jonathan Yung

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Jose Dela Cruz

Event Group Time
2x2x2 Cube 3 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Julian Henin

Event Group Time
2x2x2 Cube 4 of 10 9:35 – 9:50 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Kai Wen Yang

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM

Kevin Li

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM

Larry Shi

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM

Leo Stewart

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 4 of 6 1:40 – 2:00 PM

Liam O'Leary

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Lin Salvo

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Logan Ge

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM

Lucas Nieuwland

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Lucas Pogoryelovskyy

Event Group Time
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Luke Walhout

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM

Maaz Siddiqui

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Malik Somers

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM

Matteo Casas

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM

Matthew Last

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Matthew Lee

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Matthew Liu

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM

Melissa Zhang

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM

Micah William

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Michael Mao

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM

Monish Tharwani

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Morgan Yeh

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM

Musa Muhammad

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM

Nathan Chiem

Event Group Time
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM

Nicholas Patterson

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Nicholas Ray

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM

Nigel Longman

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Nolan Jeanneret

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Nolan Schulzke

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Nolan VanderLely

Event Group Time
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Ocean Lee

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM

Omar Ellabban

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Owen Kim

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM

Peter Charbonneau

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Rachel Wu

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Raghav Tulsian

Event Group Time
3x3x3 Cube 4 of 10 10:55 – 11:15 AM

Ray Vince Ong

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Rhylie Fediuk

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM

Rio Armstrong

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM

Rose Zheng

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Ruichen Wang

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Ryan Amernic

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM

Ryan Wu

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 5 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Sabrina Chu

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Samantha Campos-Zambrano

Event Group Time
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Samuel Lan

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 3 of 10 10:55 – 11:15 AM

Sanay Kothalkar

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM

Santino Cina

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Sascha Pugar

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Scott Peters

Event Group Time
2x2x2 Cube 8 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Seabstian Vargas Segovia

Event Group Time
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM

Serena Meng

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

Shayaan Khan

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Simon Chicoine

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Stanley Wang

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM

Sullivan Miller

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Tashfin Samir Hoque

Event Group Time
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 1 of 4 4:35 – 5:00 PM

Theodore Song

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM

Thomas Imada

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 8 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Tianze Qiu

Event Group Time
2x2x2 Cube 6 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 3 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Tin Huang

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 9 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 5 of 6 2:00 – 2:20 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM

Tom O'Toole

Event Group Time
2x2x2 Cube 10 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 7 of 10 11:35 – 11:55 PM
3x3x3 One-Handed 3 of 6 1:40 – 2:00 PM
5x5x5 Cube 4 of 6 3:35 – 4:05 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Tony An

Event Group Time
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 6 of 6 2:00 – 2:20 PM
Megaminx 4 of 4 5:00 – 5:25 PM

Triantafyllos Kassios

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Tristan Lei

Event Group Time
2x2x2 Cube 7 of 10 10:05 – 10:20 AM
3x3x3 Cube 6 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM

Tyler Hua

Event Group Time
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Varun Kotian

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

West Nicholson

Event Group Time
2x2x2 Cube 5 of 10 9:50 – 10:05 AM
3x3x3 Cube 5 of 10 11:15 – 11:35 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 2 of 6 3:05 – 3:35 PM

William Liu

Event Group Time
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Yagya Punjabi

Event Group Time
2x2x2 Cube 2 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM

Yash Aditya Malshe

Event Group Time
3x3x3 Cube 1 of 10 10:35 – 10:55 AM

Yiming Lu

Event Group Time
2x2x2 Cube 9 of 10 10:20 – 10:35 AM
3x3x3 Cube 10 of 10 11:55 AM – 12:10 PM
3x3x3 One-Handed 2 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 6 of 6 4:05 – 4:35 PM
Megaminx 3 of 4 5:00 – 5:25 PM

Yuji Takatsu

Event Group Time
2x2x2 Cube 1 of 10 9:20 – 9:35 AM
3x3x3 Cube 2 of 10 10:35 – 10:55 AM
3x3x3 One-Handed 1 of 6 1:20 – 1:40 PM
5x5x5 Cube 1 of 6 3:05 – 3:35 PM
Megaminx 2 of 4 4:35 – 5:00 PM

There are a number of food options within a 10-15 minute walk near the community center towards Hwy 7 and also along Youge Street.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.