Return to Toronto 2019


Date
Feb 2, 2019
City
Toronto, Ontario, Canada
Venue

University of Toronto - Ontario Institute for Studies in Education

Address
252 Bloor St W, Toronto, ON M5S 1V6
Details

The competition will be held in OIG162 (main auditorium)

Organizers
Abdullah Gulab, Jonathan Esparaz, and Sarah Strong
WCA Delegate
Sarah Strong
Contact

bullahg@gmail.com, jon.esparaz@gmail.com, sstrong@worldcubeassociation.org

Download all the competition's details as PDF here.
Information

See tabs for more information about the competition.

Events
Competitors
142
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is $20 (Canadian Dollar).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

The registration fee is a $20 flat rate for all competitors except for University of Toronto students, who may compete for free. Please add a note to your registration if you are a U of T student, and do not pay the fee. The organization team may contact you for proof of enrollment.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Bill Wang 6.43 6.66 Canada 6.608.536.866.436.53
2x2x2 Cube Bill Wang 1.60 1.96 Canada 2.031.601.931.922.26
4x4x4 Cube Bill Wang 26.30 27.29 Canada 27.2926.3027.6128.3026.97
6x6x6 Cube Bill Wang 1:49.35 1:53.33 Canada 1:49.351:54.511:56.13
Megaminx Phillip Lewicki 40.88 42.46 United States 42.1146.2140.8843.2142.07
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 48 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 24 advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 24 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:30.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:00.00

You are viewing the schedule for the venue University of Toronto - [Ontario Institute for Studies in Education].
The schedule is displayed in the timezone America/Toronto.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (February 02, 2019)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Check-In
Main Room OIG162
From 09:30 AM
To 10:40 AM
2x2x2 Cube Combined First round
Main Room OIG162
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 10:40 AM
To 12:35 PM
3x3x3 Cube First round
Main Room OIG162
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 48 advance to next round
From 12:35 PM
To 01:05 PM
Lunch
Main Room OIG162
From 01:05 PM
To 02:55 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Room OIG162
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:55 PM
To 03:35 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Room OIG162
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 03:35 PM
To 04:30 PM
Megaminx Combined Final
Main Room OIG162
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
From 04:30 PM
To 05:10 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Main Room OIG162
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
6:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
From 05:10 PM
To 05:35 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Main Room OIG162
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:35 PM
To 05:55 PM
4x4x4 Cube Final
Main Room OIG162
Format
Ao5
Time limit
2:30.00
From 05:55 PM
To 06:10 PM
2x2x2 Cube Final
Main Room OIG162
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:10 PM
To 06:30 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room OIG162
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:40 PM
To 06:45 PM
Awards
Main Room OIG162

Pubic Transit: St. George subway station gives direct acess to the competition venue. The TTC starts serivce at approximately 6 AM.

Driving: The OISE parking garage is located at 71 Prince Arthur Avenue. There are a number of other parking garages and street parking options available on the University of Toronto campus.

There won't be any vendors at the competition. In lieu of this, first place winners will receive a $20.00 Amazon Gift Card.

There are plenty of food options a 5-10 minute walk from the venue including: Second Cup, The Burger's Priest, Tim Hortons, Fresh on Bloor, Starbucks and many more.

The organization team asks that competitors and their guests avoid bringing food into the venue.

Here are the groups for each competitor in each event. The groups are called up in order, two at a time.

You will recieve a copy of your group numbers on the back of your name tag.

Name 2x2x2 3x3x3 4x4x4 6x6x6 Megaminx
Last Group → 10 12 8 4 4
Aadi Chopra 3 3 - - -
Abdullah Gulab 8 9 5 1 4
Alex Jung 6 6 4 - 1
Alyssa Esparaz - 5 6 - -
Anda Su - 9 3 - -
Andrea Mitchell 4 4 3 - -
Anne Bradford - 4 - - -
Ansh Maru 4 6 - - -
Anthony Nguyen 6 5 - - -
Austin Jordan Eng 8 10 - - -
Ben Madison 9 10 5 1 4
Ben Rockman 7 10 - - -
Benson Lau - 3 - - -
Bernard Jia - 3 - - -
Bill Wang 10 12 8 4 3
Brady McNicol 4 4 3 1 2
Brady Metherall 8 9 7 4 3
Brady Walintschek 3 4 - - -
Brandon Chu 5 7 4 - -
Brennen Lin 10 11 8 1 3
Brian Jin - 3 - - -
Briar Barron 9 9 6 1 3
Brice Lan 5 7 3 - -
Caleb Lee 4 9 - - -
Calvin Dang 5 7 4 - 1
Charles Gao - 4 3 - -
Charles Goertz 7 9 4 - -
Chen-Pin Sun 7 7 5 2 2
Clement Huang 3 3 3 - -
Colleen Geerlinks - 5 - - -
2x2x2 3x3x3 4x4x4 6x6x6 Megaminx
Last Group → 10 12 8 4 4
Daniel Phan 4 4 4 - -
Darren Tang 5 7 6 2 1
Dave Campbell - 10 6 4 -
Dave Deriches 8 7 3 - 1
David De Martin - 3 - - -
David Drobner 4 5 2 - -
David Shei 9 11 8 - 3
David Tang 3 4 1 - -
Devin Russell MacInnis 3 5 4 - -
Dwayne Almeida 4 3 3 - -
Emile Compion - 10 6 - -
Ethan Erez 9 12 5 - 1
Ethan Tang - 4 2 - -
Ethan Yeung - 3 - - -
Evin Park - 4 - - -
Fabien Raphaël Rakotonirina 6 10 - - 2
Fatima Gulab 4 3 - - -
Flora Chan - 2 - - -
Franklin Bai 2 1 1 - -
Fred Quong 9 11 7 3 3
Gabriel Austin 1 2 - - -
Gavin Cole 6 6 5 - -
Geoffrey Stevens 7 8 2 - -
Glenn Salvador 3 6 - - 1
Harris Chan - 12 8 1 2
Henry Hughes 7 12 8 4 4
Humza Faraz Qureshi - 6 - - 1
Ian Yeh 10 12 6 - -
Ibrahim Quraishi 5 6 3 - -
Ivan Krueger 7 9 8 3 4
2x2x2 3x3x3 4x4x4 6x6x6 Megaminx
Last Group → 10 12 8 4 4
Izaak VanSoelen 2 1 - - -
Jack Boos 6 8 3 - -
Jaden Travis Soliven 7 9 5 - -
Jakub Balas 1 2 1 - -
Jennifer Yu 5 7 6 - -
Jensen Belen-Brown 9 10 - - -
Jess Mitchell 8 8 6 3 3
Joanne Zhou - 4 - - -
Joaquin Abarca 10 12 7 - 3
Jonathan Chen 2 1 - - -
Jonathan Esparaz - 11 7 4 -
Jonathan Tan Wei Xiat 9 11 7 3 4
Josh Bent 1 2 - - -
Joshua Graham 5 7 6 - 2
Josiah Smits 3 3 2 - 1
Julian Favell 10 12 8 - -
Justus Danielsen 8 10 7 4 4
Kairui Huang 9 11 5 - -
Kevin Tang - 11 1 2 -
Kevin Trinh - 10 2 1 -
Kevin Xu 6 6 4 2 2
Kyria Sztainbok 6 8 - - 4
Leo Min-Bedford 10 12 7 - 4
Leo Stewart 5 8 3 1 1
Liam Savarino 3 5 1 - -
LianCheng Guo 7 7 6 2 2
Louis Cormier 9 12 7 3 4
Marco Yang 10 9 6 3 4
Margaret Zhang 2 1 - - -
Mark Anthony Antao 1 2 2 - -
2x2x2 3x3x3 4x4x4 6x6x6 Megaminx
Last Group → 10 12 8 4 4
Mason James Day 2 1 1 - -
Matan Erez Keren 5 6 - - -
Matthew Krawczyk 7 8 4 - 4
Matthew Lee 10 12 8 4 3
Matthew Simpson 4 8 4 - -
Max Sun 7 12 7 3 4
Michael Colbert 1 2 - - -
Michael MacDonald Bradley 6 7 5 2 2
Michael Rose 6 9 5 4 1
Michael Zheng 10 9 1 - -
Nahaeli Brunder - 9 2 - -
Neel Shah 10 9 7 - 3
Nickolas Sweetland 2 1 - - -
Nicole Wang 8 7 5 - 1
Nima Bolourchian 7 11 4 - 1
Omar Ellabban 6 5 1 - 2
Ori Kaplan 1 1 - - -
Owen Berg 8 8 6 - 2
Palmer Berry - 8 - - -
Peter Douthwright 3 4 4 - -
Phillip Lewicki 10 11 8 4 4
Pramathaditya Pathak - 8 - - -
Prosper Huang 8 7 5 - 2
Quade Post 1 2 - - -
Rachel Jin 2 - - - -
Ranran Zhao 8 10 - - -
Ray Vince Ong 9 11 8 - -
Richelle Bobadilla 1 1 - - -
Rishith Shyamkumar Nellippillil 8 10 6 1 3
Roan Paone 8 12 8 3 3
2x2x2 3x3x3 4x4x4 6x6x6 Megaminx
Last Group → 10 12 8 4 4
Ronniel Ambat 3 5 - - -
Ryan Minjun Cho 9 11 8 3 -
Ryan Wu 10 12 8 3 3
Sam Mogil 6 5 3 - 1
Sameer Kumar - 2 - - -
Santiago Latino 2 1 - - -
Sarah Strong - 10 - - 4
Saro Vanayan 1 2 2 2 2
Sebastian Desaulniers 6 5 4 - -
Serena Hao - 1 - - -
Shanglin Ye 9 10 7 - 3
Stanley Wang 10 11 7 1 -
Susan Krueger - 3 - - -
Taha Ben Salah 5 8 5 2 2
Tarandeep Singh Mehta 2 3 - - -
Taylor Ellis 5 5 1 - -
Thaddeus Krueger 4 8 4 - -
Thomas Imada 7 8 5 2 3
Thompson Clarke 9 11 7 4 4
Tommy Madison 4 4 - - 1
Tony Wang 4 5 - - -
Toyo Witzmann 5 6 2 - -
Tsz Yeung Guan 3 6 1 - -
Vera Beal 3 6 2 - 2
Vivian Kay 1 2 1 - -
William Scully 2 1 2 2 2
Yazan Al-Shawaqfeh 1 2 1 - -
Yonatan Jungreis 2 6 - - -
Yuxuan Li 1 1 - - -
Zonghan Qiao 2 2 2 - -
2x2x2 3x3x3 4x4x4 6x6x6 Megaminx
Last Group → 10 12 8 4 4

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.