Reno Winter 2018


Date
Feb 17, 2018
City
Reno, Nevada, United States
Venue

University of Nevada, Reno

Address
Mathewson-IGT Knowledge Center, 1664 N Virginia St Reno, NV 89512
Details

Rotunda of the Mathewson-IGT Knowledge Center.

Organizers
Alex Chau, Ben Streeter, Brandon Harnish, and Mitchell Lane
WCA Delegate
Brandon Harnish
Contact

Reno Rubik's Cube Club

Information

THIS COMPETITION IS IN A DIFFERENT LOCATION THAN NORMAL!
The Rotunda is the big circular room on the entry-level floor of the Knowledge Center. Same building as previous competitions, but new spot in it.

Registration fees for UNR/Davidson Academy students, staff, and faculty are at a reduced price of $10. All registration payments are to be made in cash on the day of the competition. There will be a competitor limit of 50.

Events
Competitors
40
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 50 competitors.
The base registration fee for this competition is $15 (United States Dollar).
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Paul Mahvi 8.15 9.03 United States 10.228.358.769.978.15
2x2x2 Cube Tyler Howlett 2.14 2.56 United States 2.332.143.413.032.31
4x4x4 Cube Mitchell Lane 32.31 34.13 United States 32.3132.7633.8343.5335.79
3x3x3 Blindfolded Paul Mahvi 2:04.04 DNF United States 2:04.04DNFDNF
3x3x3 With Feet Mitchell Lane 54.65 1:22.97 United States 1:20.671:19.091:36.5254.651:29.16
Megaminx Mitchell Lane 59.52 1:05.98 United States 1:07.221:07.721:09.101:02.9959.52
Pyraminx Tyler Howlett 2.93 4.34 United States 4.592.934.793.648.22
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 50% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 45.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 6:25.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 20:00.00 cumulative * Top 6 advance to next round
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 With Feet Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 6:25.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 45.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 45.00

Final Schedule

Updated 12 February 2018

Note: All events/rounds after Lunch will begin as soon as the previous round ends.
This is so that we can increase the likelihood of holding the tentative events/rounds.

Time Event Format Cutoff Time Limit Advancing
9:30 Registration period begins!
9:30 3x3x3 Blindfolded Round 1 (tentative round 2) Best of 3 none 20 minutes cumulative Top 6 (tentative)
10:00 4x4x4 Cube Combined Final Round Average of 5 6:25 in 2 attempts 10:00 per solve
11:00 Pyraminx First Round Average of 5 none 0:45 per solve Top 12
11:45 Lunch/Staff 3x3x3
12:30 Registration period ends
12:30 3x3x3 Cube Round 1 Average of 5 none 10:00 per solve At least 50%
1:30 2x2x2 Cube First Round Average of 5 none 0:45 per solve Top 12
2:15 3x3x3 Cube Round 2 Average of 5 none 1:00 per solve Top 6
3:00 Megaminx Combined Final Round Average of 5 6:25 in 2 attempts 10:00 per solve
4:00 Pyraminx Final Round Average of 5 none 0:45 per solve
4:20 2x2x2 Cube Final Round Average of 5 none 0:45 per solve
4:40 3x3x3 Cube Final Round Average of 5 none 1:00 per solve
(Tentative) 3x3x3 Blindfolded Round 2
(Tentative) 3x3x3 With Feet Combined Final Round Average of 5 6:25 in 2 attempts 10:00 per solve
6:15 Awards

Location

Rotunda
Mathewson-IGT Knowledge Center
University of Nevada, Reno
1664 N Virginia St
Reno, NV 89512
The Rotunda is in the northwest corner of the second floor of the Knowledge Center, accessible from the front doors and from the northern entrance.
The usual entrances to the Knowledge Center are on the second floor.

Parking

Parking is available in the Brian J. Whalen Parking Complex.
More information about parking is available on the UNR website.

Food

The event is not providing food. Competitors and spectators are responsible for finding food as needed. There are various restaurants open in the Joe Crowley Student Union next door to the competition venue.
For a complete list of open restaurants, please consult the UNR website.
There are also restaurants around campus, such as:
* Jimmy John's (Center and 9th)
* Laughing Planet (Virginia and 10th)
* Roberto's (Virginia and 8th)
* Subway (Virginia and 16th)
* Raising Cane's (Virginia and 17th)
* Ike's Love and Sandwiches (Virginia and 17th)

All registration payments are to be made in cash at the venue, on the day of the competition.
Change will be available but limited, so please try to pay exactly.

The cost to compete is $15, which covers registration for any of our events.
The cost to compete is $10 for UNR/Davidson Academy students, staff, and faculty with ID.

Rounds are posted in schedule order.

3x3x3 Blindfolded Round 1

Everyone is in Group 1.

4x4x4 Cube Combined Final Round

Group 1 Group 2
Adam Noah Morals Caden Kroettinger
Alex Chau Derek Cooley
Austin Hayes Isaac Myers
Bradley Sampson Jaden Smith
Breanna LaGere Jaydon Jones
Calvin Nielson Jeremy Benik
Christian Martin Jesse Steele
Mitchell Lane Morgan Hollenbeak
Paul Mahvi Nitin Subramanian
Reuben San Luis Saharat Buntha
Samantha Tai Trevor Gladstone
Tyler Howlett

Pyraminx Round 1

Group 1 Group 2
Adam Noah Morals Brandon Lillaney
Alex Chau Breanna LaGere
Austin Haggerty Caden Kroettinger
Bradley Sampson Calvin Nielson
Isaac Myers Cash Miller
Jaden Smith Christian Martin
Jayden Steele Derek Cooley
Jeremy Benik Jesse Steele
Kanyon Penn Rehan Shaik
Mitchell Lane Reuben San Luis
Morgan Hollenbeak Tanay Bodducherla
Parker Rhinehart Terran Hood
Paul Mahvi Trevor Gladstone
Saharat Buntha
Samantha Tai
Tyler Howlett

3x3x3 Cube Round 1

Group 0 (Staff) Group 2 Group 3
Alex Chau Adam Noah Morals Joshua Gladstone
Ben Streeter Austin Haggerty Justin Laddy
Brandon Harnish Austin Hayes Kanyon Penn
Calvin Nielson Bradley Sampson Leslie Sampson
Christian Martin Breanna LaGere Morgan Hollenbeak
Hannah Massner Brian Rock Nate Salkoff
Isaac Myers Caden Kroettinger Parker Rhinehart
Jeremy Benik Chanikan Quinn McDonald
Mitchell Lane Derek Cooley Rehan Shaik
Nitin Subramanian Jack Alexander Putmann Saharat Buntha
Paul Mahvi Jaden Smith Samuel Tong
Reuben San Luis Jaydon Jones Tanay Bodducherla
Samantha Tai Jesse Steele Trevor Gladstone
Tyler Howlett

2x2x2 Cube Round 1

Group 0 (Staff) Group 1 Group 2
Alex Chau Adam Noah Morals Jesse Steele
Ben Streeter Austin Haggerty Joshua Gladstone
Calvin Nielson Austin Hayes Justin Laddy
Hannah Massner Bradley Sampson Kanyon Penn
Isaac Myers Breanna LaGere Morgan Hollenbeak
Jeremy Benik Caden Kroettinger Parker Rhinehart
Mitchell Lane Cash Miller Quinn McDonald
Paul Mahvi Chanikan Rehan Shaik
Reuben San Luis Christian Martin Saharat Buntha
Samantha Tai Derek Cooley Samuel Tong
Tyler Howlett Jaden Smith Tanay Bodducherla
Jayden Steele Terran Hood
Jaydon Jones Trevor Gladstone
Nitin Subramanian

Megaminx Combined Final Round

Group 1 Group 2
Alex Chau Bradley Sampson
Calvin Nielson Jaden Smith
Christian Martin Jaydon Jones
Isaac Myers Paul Mahvi
Jeremy Benik Reuben San Luis
Mitchell Lane Saharat Buntha
Tyler Howlett

3x3x3 With Feet Combined Final Round

Everyone is in Group 1.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.