Race the Clock 2018


Date
Dec 31, 2018
City
Shoreview, Minnesota, United States
Venue

Hilton Garden Inn - Shoreview

Address
1050 Gramsie Rd, Shoreview, MN 55126
Organizers
Tyler Patten and Walker Welch
WCA Delegate
Walker Welch
Contact
wwelch@worldcubeassociation.org, internova666@gmail.com
Download all the competition's details as PDF here.
Information

There will be 3 unofficial events at the competition. Please check out the "Unofficial Events" tab for information on those events and how to register.

Events
Competitors
39
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 60 competitors.
The base registration fee for this competition is $15 (United States Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
If your registration is cancelled before you will be refunded a 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Please be patient on accepting registrations since they are approved manually. Please wait 48 hours before emailing an organizer about your registration after paying.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Christopher Olson 7.79 8.04 United States 7.997.8911.257.798.25
4x4x4 Cube David Nguyen 28.29 33.15 United States 32.8135.0928.2931.5536.67
5x5x5 Cube David Nguyen 1:00.00 1:03.36 United States 1:01.141:00.001:02.091:08.021:06.85
3x3x3 Blindfolded Walker Welch 1:03.27 DNF United States 1:03.27DNF1:53.52
Megaminx Joshua Feran 50.96 58.08 United States 59.4657.6057.1750.961:01.79
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 32 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 2:30.00

You are viewing the schedule for the venue Hilton Garden Inn - Shoreview.
The schedule is displayed in the timezone America/Adak.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Monday (December 31, 2018)

From 08:40 AM
To 09:00 AM
Registration
Ballroom
From 09:00 AM
To 09:30 AM
3x3x3 Blindfolded Final
Ballroom
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 09:30 AM
To 09:40 AM
Tutorial for new competitors
Ballroom
From 09:40 AM
To 10:35 AM
3x3x3 Cube First round
Ballroom
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 32 advance to next round
From 10:35 AM
To 11:30 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:30 PM
Lunch Combined Final
Ballroom
From 12:30 PM
To 01:15 PM
Team Blind
Ballroom
From 01:15 PM
To 01:55 PM
3x3x3 Cube Second round
Ballroom
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:55 PM
To 02:45 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 02:45 PM
To 03:40 PM
Tournament Bracket
Ballroom
From 03:40 PM
To 04:25 PM
Megaminx Combined Final
Ballroom
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 04:25 PM
To 04:45 PM
4x4x4 Cube Final
Ballroom
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 04:45 PM
To 05:15 PM
MYSTERY EVENT?!?!?!?
Ballroom
From 05:15 PM
To 05:35 PM
3x3x3 Cube Final
Ballroom
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:35 PM
To 06:00 PM
Awards
Ballroom
From 06:00 PM
To 06:15 PM
Red Robin?
Ballroom
From 06:15 PM
To 06:30 PM
Yum!
Ballroom
From 06:30 PM
To 07:00 PM
Beat Chris in Smash
Ballroom

There will be 3 unofficial events at this competition.
- 3x3x3 Team Blind
- 3x3x3 Tournament
- MYSTERY EVENT!?!?!?!??!

Register for these events here: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSczsYQ8aeyDog1hpJ7GzLwzRRz8G80Ej121n8SOrSjbFa1_-Q/viewform?usp=sf_link

3x3x3 TEAM BLIND
3x3x3 Team Blind will consist of 2 partners who are working together to solve the puzzle. For each attempt, 1 person will be the "Solver" who is blindfolded and the other person is the "Caller" who will be telling that person what to do on the cube. The format will be Mean of 3 and consist of 3 attempts where after each attempt, the Solver and Caller switch positions. This ends up where 1 person will be the Solver twice.

3x3x3 Tournament
3x3x3 Tournament will consist of 32 people in a Big Tournament Bracket!
The 32 people will be all of the competitors who made the official 3x3x3 Round 2.
The first round of the tournament will be single elimination where 16 people will advance to the double elimination section of the bracket.
The format of each round will be First to 2 wins.
The 2nd section of the bracket will look like this. https://imgur.com/AHgLtNh

MYSTERY EVENT?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!!!?!?!??!?
https://bit.ly/2RuSAo2

Image description

This competition is being sponsored by TheCubicle.us and are providing the prizes for the competition for all Podiums for every event.

Please go to their website to see all of the products they provide! TheCubicle.us

Name 3x3 Helping 3x3 4x4 Helping 4x4 5x5 Helping 5x5 3BLD Megaminx Helping Mega
Allie Mckinney 1 J2
Andrew Tyberg 2 J3 1
Armaan Jain 3 J4 2 J3 1 J2
Ben Haberman 4 J1 2 J3 1 J2 1 J2
Bodie Zwank 1 J2 3 J1 3 J1 1 2 J1
Brody Meschke 2 J3 1 J2 1 J2 1 J2
Carter Kucala 1 S2 3 S1 2 S3 1 1 S2
Christopher Olson 2 S3 1 S2 3 S1 1
Clayton Solberg 3 J4 2 J3 2 J3 1 J2
David Nguyen 3 S4 2 S3 1 S2 1 2 S1
Derek LePage 4 J1 3 J1
Ethan Bockenhauer 4 S1 3 J1 2 J3 1 1 J2
Evan Klein 1 S2 1 J2 3 S1 1 2 S1
Jacob Nokes 1 J2 1 J2 3 J1 2 J1
Jedrick Remonde 2 S3 2 J3 1 J2 1 1 J2
Joe Eisenmenger 2 J3
Jonah Swanson 3 J4 2 J3 2 J3 2 J1
Joseph Ong 4 J1 3 J1 3 J1 2 J1
Joshua Feran 3 S4 3 S1 2 S3 1 2 S1
Julian Selly 1 J2
Krish Khurana 2 J3 2 J3
Kristin Wiley 4 S1 2 J3 3 J1 1 J2
Lexxel Silivan 3 J4 2 J3
Liam Florin 4 J1
Matthew Tokheim 1 J2 3 J1 3 J1 2 J1
Maxon Aasen 2 J3 1 J2
Nicholas Smith 3 J4
Nolan Kohn 4 J1 3 J1 1 J2 1 J2
Owen Hjerpe 1 J2 1 J2 2 J3 1 J2
Patrick Roeker 2 J3 1 J2 1 J2 2 J1
Rachel Feran 1 J2 1 J2 1 J2 2 J1
Sam Simmons 3 J4 2 J3 2 J3
Sarah Cook 2 J3 1 S2 2 J3 1 S2
Sarah Young 4 J1 3 J1 3 J1
Semira T. Kretz 1 J2 1 J2 1 J2
Seth Fregien 2 J3 1 J2 1 J2
Seth Nokes 3 J4 3 J1 2 J1
Spencer Hammersten 4 J1
Tyler Patten 3 J4 2 S3 3 J1 1 2 J1
Tyler Robinson 1 J2 3 J1 1 S2 1 1 S2
Walker Welch 4 2 2 1 2

1st Place
Carter Kucala and Tyler Robinson
1. 45.376
2. 51.645
3. 38.903

2nd Place
Christopher Olson and David Nguyen
1. 53.466
2. DNF
3. 53.859

3rd Place
Walker Welch and Joshua Feran
1. 55.134
2. 1:22.409
3. 1:06.982

4th Place
Tyler Patten and Evan Klein
1. 57.535
2. 1:39.956
3. 1:20.998

5th Place
Seth Fregien and Ben Haberman
1. 1:34.659
2. 1:51.628
3. 2:08.094

6th Place
Joseph Ong and Brody Meschke
1. 2:45.789
2. DNF
3. 1:35.469

7th Place
Seth Nokes and Jacob Nokes
1. 1:43.989
2. 1:39.478
3. 1:38.861

8th Place
Sam Simmons and Ethan Bockenhauer
1. 1:53.824
2. 2:11.496
3. 1:41.419

9th Place
Clayton Solberg and Nolan Kohn
1. 4:04.263
2. 5:12.155
3. 2:56.594

Here is the results from the Bracket Tournament!

https://challonge.com/1jbufh5c

Event 1 was 2 color cube with only opposites left.
Event 2 was solving Fidget Spinner puzzle (3x3x1) but you need to start with the Fidget Spinner spinning.
Bold competitors move onto the final.

Name Sum of Place Event 1 Event 1 Place Event 2 Event 2 Place
Tyler Robinson 3 13.662 2 6.486 1
Ethan Bockenhauer 5 12.632 1 11.085 4
David Nguyen 8 16.011 6 7.798 2
Sarah Cook 11 15.470 5 13.584 6
Joshua Feran 12 14.523 3 17.052 9
Andrew Tyberg 15 27.047 10 12.596 5
Carter Kucala 16 24.368 9 15.318 7
Jacob Nokes 18 19.797 8 18.571 10
Owen Hjerpe 18 18.383 7 23.791 11
Joseph Ong 20 2:05.596 17 10.480 3
Ben Haberman 20 34.122 12 16.506 8
Rachel Feran 20 15.242 4 1:19.348 16
Jonah Swanson 23 31.613 11 33.316 12
Evan Klein 27 1:23.331 14 33.345 13
Seth Fregien 29 1:33.992 15 43.883 14
Christopher Olson 30 1:18.474 13 1:19.660 17
Seth Nokes 31 1:59.904 16 56.320 15

The Final was solving a disassembled Cube underneath a cube cover.

Name Place
Joshua Feran 1
Sarah Cook 2
Ethan Bockenhauer 3
David Nguyen 4
Tyler Robinson 5
Carter Kucala 6

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.