Polish Speedcubing Tour Biłgoraj 2019


Date
Feb 2 - 3, 2019
City
Biłgoraj, Poland
Venue

SP nr 1 w Biłgoraju

Address
23-400 Biłgoraj, ul. 3 Maja 3
Website
Polish Speedcubing Tour Biłgoraj 2019 website
Organizers
Paweł Zygmunt and Piotr Tokarski
WCA Delegate
Grzegorz Łuczyna
Contact
minecraftkxorath@gmail.com, pawelzygmunt79@wp.pl, gluczyna@worldcubeassociation.org
Information
Events
Competitors
53
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is 50 zł (Polish Złoty).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Rejestracja uznawana jest za dokonaną po wypenieniu formularza rejestracyjnego na stronie internetowej zawodów i opłaceniu uczestnictwa w zawodach.

Dane do przelewu:
Numer konta: 20 1140 2004 0000 3102 7666 9950
Nazwa: Strefa Kostek s.c.
Tytuł: PST Biłgoraj 2019 - Imię i nazwisko

Registration is considered completed after filling out the registration form on the competition's website and paying the registration fee.

Data for payment:
Account number: 20 1140 2004 0000 3102 7666 9950
Name: Strefa Kostek s.c.
Title: PST Bilgoraj 2019 - Name and surname
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Łukasz Burliga 6.22 7.91 Poland 7.798.768.266.227.69
2x2x2 Cube Wojciech Weremczuk 2.12 2.67 Poland 2.123.112.705.472.21
4x4x4 Cube Tymon Kolasiński 29.10 31.39 Poland 31.5031.7832.6829.1030.89
5x5x5 Cube Michał Halczuk 52.02 57.04 Poland 57.1657.7652.0256.191:03.53
6x6x6 Cube Michał Halczuk 1:33.87 1:45.50 Poland 1:33.871:56.171:46.45
7x7x7 Cube Michał Halczuk 2:19.54 2:25.41 Poland 2:33.992:19.542:22.70
3x3x3 Blindfolded Witali Bułatow 50.11 1:00.69 Poland 1:10.861:01.1150.11
3x3x3 Fewest Moves Przemysław Rogalski 29 Poland 29
Karol Zakrzewski 29 Poland 29
3x3x3 One-Handed Karol Zakrzewski 11.48 13.76 Poland 14.4014.7712.1015.4711.48
3x3x3 With Feet Wojciech Knott 34.06 35.74 Poland 34.4334.0651.3538.6834.11
Clock Przemysław Rogalski 6.29 6.87 Poland 6.886.966.296.768.59
Megaminx Łukasz Burliga 44.25 49.63 Poland 57.6948.0750.8749.9444.25
Pyraminx Tymon Kolasiński 2.00 3.00 Poland 3.782.894.522.002.33
Skewb Łukasz Burliga 2.66 2.99 Poland 3.152.663.572.862.96
Square-1 Michał Krasowski 7.99 10.10 Poland 11.5510.517.999.2310.55
4x4x4 Blindfolded Witali Bułatow 5:46.47 DNF Poland 5:46.47DNSDNS
5x5x5 Blindfolded Witali Bułatow 13:51.00 DNF Poland 13:51.00DNSDNS
3x3x3 Multi-Blind Witali Bułatow 20/21 54:31 Poland 20/21 54:31
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 9:00.00 1 attempt to get < 4:30.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 With Feet Final Ao5 4:00.00
Clock First round Ao5 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 35.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue SP nr 1 w Biłgoraju.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (February 02, 2019)

From 07:00 AM
To 08:10 AM
Registration
Sala gimnastyczna
From 07:00 AM
To 08:10 AM
Tutorial for new competitors
Sala gimnastyczna
From 07:00 AM
To 08:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Sala boczna
Format
Best of 1
Time limit
1 hour
From 08:10 AM
To 08:20 AM
Opening
Sala gimnastyczna
From 08:20 AM
To 09:05 AM
2x2x2 Cube First round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 08:40 AM
To 09:55 AM
4x4x4 Blindfolded Final
Sala boczna
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 09:05 AM
To 09:50 AM
Pyraminx First round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 09:50 AM
To 10:30 AM
2x2x2 Cube Second round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:30 AM
To 11:10 AM
Pyraminx Second round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:10 AM
To 11:25 AM
2x2x2 Cube Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 11:25 AM
To 11:40 AM
Pyraminx Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 11:40 AM
To 12:30 PM
Square-1 Combined First round
Sala gimnastyczna
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Sala gimnastyczna
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 12:30 PM
To 01:20 PM
Megaminx Combined First round
Sala gimnastyczna
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:20 PM
To 02:05 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Sala gimnastyczna
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:45 PM
To 02:35 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Sala gimnastyczna
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
9:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:30.00
From 02:05 PM
To 02:35 PM
Lunch
Sala gimnastyczna
From 02:35 PM
To 02:55 PM
Square-1 Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 02:55 PM
To 03:15 PM
Megaminx Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:15 PM
To 03:50 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Sala gimnastyczna
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:50 PM
To 04:30 PM
3x3x3 With Feet Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
4:00.00
From 04:30 PM
To 05:20 PM
Clock First round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 05:20 PM
To 05:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:40 PM
To 06:35 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Sala gimnastyczna
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 06:40 PM
To 07:00 PM
Awards
Sala gimnastyczna

Schedule for Sunday (February 03, 2019)

From 08:55 AM
To 09:55 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Sala boczna
Format
Best of 1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 09:45 AM
To 10:35 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Sala gimnastyczna
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:35 AM
To 11:40 AM
3x3x3 Cube First round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 11:40 AM
To 12:25 PM
Skewb First round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 12:25 PM
To 01:05 PM
3x3x3 Cube Second round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:05 PM
To 01:45 PM
Skewb Second round
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:45 PM
To 02:15 PM
Lunch
Sala gimnastyczna
From 01:45 PM
To 03:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Sala boczna
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 02:15 PM
To 02:40 PM
5x5x5 Cube Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 02:40 PM
To 02:55 PM
Skewb Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 02:55 PM
To 03:20 PM
Clock Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:20 PM
To 03:40 PM
4x4x4 Cube Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:40 PM
To 04:05 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Sala gimnastyczna
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00
From 04:10 PM
To 05:05 PM
3x3x3 Cube Final
Sala gimnastyczna
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:10 PM
To 05:30 PM
Awards
Sala gimnastyczna

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.