Polish Speedcubing Tour Rzeszów 2019


Date
Oct 5 - 6, 2019
City
Rzeszów, Poland
Venue

II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

Address
Księdza Józefa Jałowego 22, 35-010 Rzeszów
Details

Sport hall

Website
Polish Speedcubing Tour Rzeszów 2019 website
Organizers
Amadeusz Mik and Piotr Tokarski
WCA Delegate
Przemysław Rogalski
Contact

kontakt@zawody4event.pl

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
49
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is 50 zł (Polish Złoty).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 50 zł (Polish Złoty).
Spectators can attend for free.

Rejestracja możliwa poprzez formularz na stronie internetowej oraz na miejscu zawodów (jeśli limit nie zostanie wcześniej zapełniony).
Wpisowe płatne na miejscu zawodów, podczas odbioru identyfikatora.

Registration is possible via the form on the website and at the competition site (if the limit is not previously filled).
The entry fee is payable at the competition venue when receiving an ID.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Jan Zych 7.03 8.34 Poland 7.509.068.747.038.79
2x2x2 Cube Łukasz Burliga 1.61 2.42 Poland 1.612.942.292.862.12
4x4x4 Cube Łukasz Burliga 27.73 30.44 Poland 32.1233.7831.3627.8327.73
5x5x5 Cube Karol Zakrzewski 49.90 53.86 Poland 51.3258.2149.9052.041:04.75
6x6x6 Cube Michał Halczuk 1:31.77 1:41.87 Poland 1:55.441:38.391:31.77
7x7x7 Cube Michał Halczuk 2:21.55 2:31.46 Poland 2:43.502:29.322:21.55
3x3x3 Blindfolded Witali Bułatow 56.38 1:21.51 Poland 56.381:22.951:45.20
3x3x3 One-Handed Karol Zakrzewski 12.30 13.70 Poland 13.5614.7814.4512.3013.08
3x3x3 With Feet Michał Mlostek 25.94 31.88 Poland 28.5340.1337.6829.4425.94
Clock Przemysław Rogalski 6.85 7.25 Poland 6.9214.466.857.717.11
Megaminx Jan Zych 36.63 40.34 Poland 36.6339.8640.0442.2941.12
Pyraminx Magdalena Pabisz 2.47 2.77 Poland 2.862.642.814.622.47
Skewb Łukasz Burliga 2.51 3.07 Poland 2.613.373.703.242.51
Square-1 Michał Krasowski 7.07 8.65 Poland 9.648.777.078.548.65
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 25 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 20 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 10 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 10 advance to next round
Second round Ao5 4:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 3:15.00 Top 6 advance to next round
Final Mo3 7:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 9:00.00 1 attempt to get < 4:15.00 Top 6 advance to next round
Final Mo3 9:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
3x3x3 With Feet Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 4 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 20 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 20 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 35.00 Top 10 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 2:00.00

You are viewing the schedule for the venue [II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie](https://www.2lo.rz.pl/).
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (October 05, 2019)

From 09:00 AM
To 09:25 AM
Registration
Sport hall
From 09:00 AM
To 09:25 AM
Tutorial for new competitors
Sport hall
From 09:25 AM
To 09:35 AM
Opening
Sport hall
From 09:35 AM
To 10:15 AM
2x2x2 Cube First round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 10:15 AM
To 10:55 AM
Pyraminx First round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 10:55 AM
To 11:40 AM
Megaminx Combined First round
Sport hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:20 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Sport hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:20 PM
To 01:00 PM
Square-1 Combined First round
Sport hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:20 PM
Pyraminx Second round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:20 PM
To 01:40 PM
2x2x2 Cube Second round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:40 PM
To 02:00 PM
Square-1 Second round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:30 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Sport hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:15.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 02:30 PM
To 02:50 PM
3x3x3 With Feet Combined First round
Sport hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 4 advance to next round
From 02:45 PM
To 03:15 PM
Lunch
Sport hall
From 03:15 PM
To 04:00 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Sport hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:15 PM
To 03:35 PM
3x3x3 With Feet Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 04:00 PM
To 04:30 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Sport hall
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:30 PM
To 04:45 PM
2x2x2 Cube Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 04:55 PM
Pyraminx Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:55 PM
To 05:15 PM
Square-1 Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:15 PM
To 05:35 PM
Megaminx Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 05:35 PM
To 05:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:50 PM
To 06:10 PM
4x4x4 Cube Second round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 06:10 PM
To 06:30 PM
6x6x6 Cube Final
Sport hall
Format
Mo3
Time limit
7:00.00
From 06:30 PM
To 06:50 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Sport hall
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 06:50 PM
To 07:15 PM
4x4x4 Cube Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00

Schedule for Sunday (October 06, 2019)

From 08:00 AM
To 08:45 AM
3x3x3 Cube First round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 25 advance to next round
From 08:45 AM
To 09:35 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Sport hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 09:35 AM
To 10:15 AM
Skewb First round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 10:15 AM
To 10:35 AM
3x3x3 Cube Second round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 10:35 AM
To 10:55 AM
Skewb Second round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 10:55 AM
To 11:20 AM
5x5x5 Cube Second round
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:20 AM
To 11:30 AM
Skewb Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 11:30 AM
To 12:10 PM
Clock Combined First round
Sport hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:10 PM
To 12:40 PM
7x7x7 Cube Combined First round
Sport hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
9:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:15.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:40 PM
To 01:00 PM
5x5x5 Cube Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 01:00 PM
To 01:20 PM
Clock Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 01:20 PM
To 01:45 PM
7x7x7 Cube Final
Sport hall
Format
Mo3
Time limit
9:00.00
From 01:50 PM
To 02:20 PM
3x3x3 Cube Final
Sport hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 02:30 PM
To 02:50 PM
Awards
Sport hall

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.