PSC Open 2018


Date
Jul 28 - 29, 2018
City
Taguig, Philippines
Venue

Acacia Estates

Address
Acacia Estates, Acacia Ave, Taguig, 1630 Metro Manila, Philippines
Details

Function Room, 2nd Floor, Cedar Crest Building

Organizers
Enika Aubrey Maninang, Hugh Delano Polidario, Jolo Endona, Kaidrich Keolo Pobre, Karla Gem Gapud Delavente, Lorenzo Layug, Maverick Sua, and Yuji Yoshida
WCA Delegates
Bille Janssen Lagarde, Jay Benedict Alfaras, and Rodolfo Jepte Lutrania Mabanta
Contact

dev.bille.lagarde@gmail.com, yujimyoshida@gmail.com

Information

Registration fee will be Php 350 for 4 events, and an additional Php 50 for each additional event. Competitor limit is set to 100 due to restrictions in the space of the function room.

Events
Competitors
98
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is ₱350 (Philippine Peso).

All registrants MUST read the instructions on the COMPETITOR'S GUIDE TAB. Payment instructions can be found on the PAYMENT METHODS TAB. Online registration and payment closes on July 20, 2018. STRICTLY NO WALK-IN PARTICIPANTS.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Jay Benedict Alfaras 7.57 8.93 Philippines 11.269.747.579.167.88
2x2x2 Cube Robbie Villarica 1.31 1.85 NR Philippines 1.961.311.943.091.65
4x4x4 Cube Jaden Lim 30.87 34.20 Philippines 31.9435.5340.6235.1230.87
5x5x5 Cube Jay Benedict Alfaras 54.68 59.38 Philippines 1:07.2057.611:01.1559.3854.68
6x6x6 Cube Ivan Lew Yi Wen (刘义文) 1:39.00 NR 1:50.12 NR Malaysia 1:58.581:39.001:52.77
7x7x7 Cube Ivan Lew Yi Wen (刘义文) 2:43.58 2:47.75 NR Malaysia 2:43.582:51.062:48.62
3x3x3 Blindfolded Jolo Endona 25.00 NR DNF Philippines DNF29.7825.00
3x3x3 One-Handed Jolo Endona 11.15 13.80 Philippines 13.6013.2416.8211.1514.56
3x3x3 With Feet Louie Jay Quibote 26.96 30.12 Philippines 30.2531.6626.9628.4532.61
Clock Robbie Villarica 6.40 7.02 Philippines 7.396.637.039.656.40
Megaminx Enika Aubrey Maninang 51.98 53.92 Philippines 51.9855.5752.4053.8058.66
Pyraminx Justin Andrew Dee 2.36 3.88 Philippines 4.332.364.362.945.91
Skewb Lorenzo Layug 1.81 3.84 Philippines 1.814.104.106.173.33
Square-1 Robbie Villarica 8.47 NR 12.28 Philippines 16.4411.3315.338.4710.18
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 20 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 5:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 4:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00

DAY 1

Time Event Round Format Cut-off Time Limit Remarks
7:00 AM - 7:30 AM Preparation
7:30 AM - 8:00 AM Competition orientation
8:00 AM - 9:30 AM 3x3x3 Cube First Round Average of 5 10 minutes Top 40 advances
9:30 AM - 10:30 AM 3x3x3 One-Handed Combined Final Best of 2 / Average of 5 1 minute 10 minutes
10:30 AM - 11:15 AM Square-1 Combined First Round Best of 2 / Average of 5 1 minute 10 minutes Top 8 advances
11:15 PM - 12:15 PM Skewb Combined First Round Best of 2 / Average of 5 30 seconds 10 minutes Top 12 advances
12:15 PM - 12:45 PM LUNCH / 3x3x3 Cube with Feet Combined Final Best of 2 / Average of 5 5 minutes 10 minutes
12:45 PM - 1:45 PM Pyraminx Combined First Round Best of 2 / Average of 5 30 seconds 10 minutes Top 12 advances
1:45 PM - 2:55 PM 7x7x7 Cube Combined Final Best of 1 / Mean of 3 6 minutes 10 minutes
2:55 PM - 4:05 PM 6x6x6 Cube Combined Final Best of 1 / Mean of 3 4 minutes 10 minutes
4:05 PM - 5:00 PM 5x5x5 Cube Combined First Round Best of 2 / Average of 5 2 minutes 30 seconds 10 minutes Top 8 advances
5:00 PM - 6:00 PM 4x4x4 Cube Combined First Round Best of 2 / Average of 5 1 minute 30 seconds 10 minutes Top 8 advances

DAY 2

Time Event Round Format Cut-off Time Limit Remarks
7:00 AM - 7:30AM Preparation
7:30 AM - 8:30 AM 2x2x2 Cube Combined First Round Best of 2 / Average of 5 1 minute 10 minutes Top 20 advances
8:30 AM - 9:45 AM Megaminx Combined First Round Best of 2 / Average of 5 2 minutes 30 seconds 10 minutes Top 12 advances
9:45 AM - 10:45 AM 3x3x3 Blindfolded Combined First Round Best of 3 10 minutes Top 6 advances
10:45 AM - 11:15 AM 5x5x5 Cube Final Average of 5 10 minutes
11:15 AM - 11:45 AM Square-1 Final Average of 5 10 minutes
11:45 AM - 12:30 PM LUNCH / Clock Combined Final Best of 2 / Average of 5 30 Seconds 10 minutes
12:30 PM - 1:00 PM Skewb Final Average of 5 10 minutes
1:00 PM - 1:30 PM Pyraminx Final Average of 5 10 minutes
1:30 PM - 2:15 PM 3x3x3 Cube Second Round Average of 5 10 minutes Top 12 advances
2:15 PM - 2:45 PM 3x3x3 Blindfolded Final Best of 3 10 minutes
2:45 PM - 3:15 PM Megaminx Final Average of 5 10 minutes
3:15 PM - 3:45 PM 4x4x4 Cube Final Average of 5 10 minutes
3:45 PM - 4:15 PM 2x2x2 Cube Final Average of 5 10 minutes
4:15 PM - 5:30 PM 3x3x3 Cube Final Average of 5 10 minutes
5:30 PM - 6:00 PM Awarding Ceremonies

Please see regulation A1a for the concept Time Limit.

Payment Details:
Bank Deposit

Bank: BPI (not family)
Account Number: 1729057963
Account Name: Kaidrich Keolo Pobre

Payment methods

Option1:
1. Go to a BPI Bank branch (not family).
2. Proceed to the transaction machine.
3. Fill in the necessary details (Info needed: account number and amount to be deposited). The machine will generate a transaction receipt number.
4. Wait for your number to be called.
5. When your number is called for the transaction, the teller will ask you the account name. (Answer: Kaidrich Keolo Pobre)
6. You will receive a deposit receipt.
7. Write the name of the competitor who paid for the registration on the deposit receipt.
8. Take a picture of the receipt with the competitor's name visible.

Option 2
1. You may also deposit through online fund transfer.
2. Deposit the registration fee to the account number stated above.
3. Put the name of competitor you paid for the registration at the remarks tab.
4. Take a screen shot of the deposit transaction receipt.
5. After payment has been done, kindly send an e-mail with the picture to (kaidrichkeolo@gmail.com)[mailto:kaidrichkeolo@gmail.com] and/or (yujimyoshida@gmail.com)[mailto:yujimyoshida@gmail.com].

All newcomers are required to read WCA First-time Competitor Guide document to familiarize yoruself of the popular WCA regulations used to govern WCA competitions. Additionally, please watch this competitor tutorial by WCA Senior Delegate Kit Clement of the USA.

ALL COMPETITORS

When you arrive at the competition venue, kindly follow the following steps:
1. Head to the registration table and sign on the competitor masterlist.
2. Get your Competitor Envelope which contains your Certificate of Participation, event schedule and grouping/officiating Team Assignment. You will be assigned to officiate at some point during the competition so be sure to take note of your assignement to avoid being disqualified. As per WCA Regulation 1e2, all competitors must be ready to officiate when called or assigned to. Declining such assginment merits disqualification at the discretion of the WCA Delegate.
3. Go inside the venue hall and wait for the competition to start.

For the latest updates and announcements regarding the event, please visit the official facebook page of the Philippine Cubers Association

You can also join the official facebook community group of PCA by clicking here.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.