Oceania 10th Anniversary 2019


Date
Jun 28 - 30, 2019
City
Wellington, New Zealand
Venue

Wellington College

Address
15 Dufferin St, Mount Victoria, Wellington 6021, New Zealand
Details

Alan Gibbs Centre

Website
Oceania 10th Anniversary 2019 website
Organizers
Alex Asbery, James Macdiarmid, and Joshua Brungar
WCA Delegates
Alex Asbery, James Macdiarmid, and James Molloy
Contact

https://www.speedcubing.nz/event/oceania-10th-anniversary-2019/contact

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Following the first competition in Oceania (New Zealand Championships 2009), speedcubing exploded in popularity across the continent. Now, ten years later, we're holding a competition to celebrate the growth of the community, and everything we've achieved over that period. Oceania 10th Anniversary 2019 returns to Wellington, the site of that first competition, and marks almost exactly ten years since then.
Additionally, this is the first competition of the "Cubing Down Under Tour" - a tightly scheduled series of competitions across Oceania, leading up to WCA World Championship 2019, in Melbourne. This should build hype for the World Championship, and, (especially for foreign competitors) provide an excellent opportunity to experience more of the continent. For more information, visit the travel page of the World Championship website.

Events
Competitors
77
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.
The base registration fee for this competition is $60 (New Zealand Dollar).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Breandan Vallance 6.50 8.93 United Kingdom 10.518.609.476.508.71
2x2x2 Cube Tim Xie 1.82 2.51 New Zealand 1.826.193.192.451.88
4x4x4 Cube Robert Yau 27.45 29.19 United Kingdom 28.1927.4535.6229.3829.99
5x5x5 Cube Robert Yau 52.38 1:00.78 United Kingdom 1:07.401:00.961:02.4652.3858.91
6x6x6 Cube Robert Yau 1:48.52 1:54.33 United Kingdom 1:48.521:55.661:58.82
7x7x7 Cube Robert Yau 2:42.53 2:45.73 United Kingdom 2:46.422:48.242:42.53
3x3x3 Blindfolded Jake Klassen 20.31 DNF Canada 20.31DNFDNF
3x3x3 One-Handed Robert Yau 11.95 15.15 United Kingdom 20.0611.9514.0513.9117.50
3x3x3 With Feet Lucas O'Connell 51.96 59.45 New Zealand 51.961:01.951:00.761:06.9455.63
Megaminx James Macdiarmid 43.41 46.80 New Zealand 48.3949.2745.5146.5043.41
Pyraminx Jasper Murray 2.52 3.42 New Zealand 3.963.146.772.523.15
4x4x4 Blindfolded Tom Nelson 2:01.42 DNF New Zealand 2:06.852:01.42DNF
5x5x5 Blindfolded Tom Nelson 3:59.68 DNF New Zealand DNF3:59.68DNF
3x3x3 Multi-Blind Mengfei Shen (沈梦非) 19/21 55:48 China 19/21 55:4816/25 1:00:00
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 100 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 3:30.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 5:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:30.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 6:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:30.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 30:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 30:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo2 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Wellington College.
The schedule is displayed in the timezone Pacific/Auckland.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (June 28, 2019)

From 04:00 PM
To 05:00 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 04:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Side Room
Format
Bo2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 05:00 PM
To 06:30 PM
Megaminx Combined First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 06:00 PM
To 07:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Side Room
Format
Bo3
Time limit
30:00.00 cumulative *

Schedule for Saturday (June 29, 2019)

From 08:00 AM
To 10:00 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 10:00 AM
To 12:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Side Room
Format
Bo3
Time limit
30:00.00 cumulative *
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
From 01:00 PM
To 01:30 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:30 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
5:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:00 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 2)
Side Room
Format
Bo2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 02:30 PM
To 03:30 PM
7x7x7 Cube Combined First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
6:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:30 PM
To 05:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:00 PM
To 06:00 PM
2x2x2 Cube First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round

Schedule for Sunday (June 30, 2019)

From 08:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Cube First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 100 advance to next round
From 10:00 AM
To 11:30 AM
Pyraminx First round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:00 PM
2x2x2 Cube Second round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:00 PM
To 12:30 PM
Lunch
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
From 12:30 PM
To 01:00 PM
4x4x4 Cube Second round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:30 PM
Pyraminx Second round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Cube Second round
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:30 PM
To 02:50 PM
Megaminx Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:50 PM
To 03:10 PM
7x7x7 Cube Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Mo3
Time limit
6:00.00
From 03:10 PM
To 03:30 PM
6x6x6 Cube Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Mo3
Time limit
5:00.00
From 03:30 PM
To 03:50 PM
5x5x5 Cube Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 03:50 PM
To 04:10 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 04:10 PM
To 04:30 PM
4x4x4 Cube Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Pyraminx Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
1:30.00
From 05:00 PM
To 05:15 PM
2x2x2 Cube Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:15 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Cube Final
Alan Gibbs Centre (Main Hall)
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Awards
Alan Gibbs Centre (Main Hall)

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.