Medan Lunar New Year 2019


Date
Feb 9 - 10, 2019
City
Medan, North Sumatra, Indonesia
Venue

Education & Language Services

Address
Jl. HOS Cokroaminoto No.8-14, Pandau Hulu 1, Medan Kota, Kota Medan, Sumatera Utara 20211, Indonesia
Organizers
Angeline Wijaya (黃千儀), Giovanni Tanaka (陈华安), Michael (謝富亦), and Wilson Alvis (陈智胜)
WCA Delegate
Wilson Alvis (陈智胜)
Contact

Angeline Wijaya, Michael, Giovanni Tanaka

Information

IMPORTANT! In accordance with articles 2g, 2k, and 2l, competitors that fail to abide by the specified WCA regulations shall be disqualified, at the discretion of the WCA delegate.

Events
Competitors
22
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 35 competitors.
The base registration fee for this competition is Rp170,000 (Indonesian Rupiah).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Registration fee: 170,000 IDR for 3x3x3 and 15,000 IDR for each additional event, with a maximum fee of 350,000 IDR. This means that the registration fee for 12 to 17 events is the same.

Payment Method
* On the spot
* To be announced via Email

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Wilson Alvis (陈智胜) 8.75 9.87 Indonesia 11.268.759.9410.019.66
2x2x2 Cube Darren Siew Ee Yaang (蕭奕暘) 2.69 3.22 Malaysia 2.802.693.823.05DNF
4x4x4 Cube Wilson Alvis (陈智胜) 33.83 39.83 Indonesia 41.2233.8340.3037.98DNF
5x5x5 Cube Manfred Siew Ee Sheng (蕭奕晟) 58.68 1:01.69 Malaysia 1:11.041:00.6559.531:04.8958.68
6x6x6 Cube Manfred Siew Ee Sheng (蕭奕晟) 1:45.21 1:51.97 Malaysia 1:45.211:54.121:56.58
7x7x7 Cube Manfred Siew Ee Sheng (蕭奕晟) 2:32.05 2:34.36 Malaysia 2:32.052:37.772:33.26
3x3x3 Blindfolded Eason Siew Ee Son (蕭奕晨) 1:26.22 DNF Malaysia 1:45.94DNF1:26.22
3x3x3 One-Handed Darren Siew Ee Yaang (蕭奕暘) 14.71 16.19 Malaysia 17.3014.7116.2914.97DNF
3x3x3 With Feet Lim Hung 22.79 28.92 Malaysia 33.7434.3322.7925.2727.75
Clock Michael (謝富亦) 6.49 7.59 Indonesia 6.927.3310.386.498.53
Megaminx Darren Siew Ee Yaang (蕭奕暘) 42.30 45.30 Malaysia 48.8848.6144.5342.7742.30
Pyraminx Darren Siew Ee Yaang (蕭奕暘) 4.89 5.89 Malaysia 6.617.234.895.595.48
Skewb Lim Hung 4.30 5.81 Malaysia 10.084.306.915.584.95
Square-1 Darren Siew Ee Yaang (蕭奕暘) 9.72 12.62 Malaysia 9.7210.1414.3615.4013.36
4x4x4 Blindfolded Eason Siew Ee Son (蕭奕晨) 9:37.87 Malaysia 9:37.87DNFDNF
5x5x5 Blindfolded Eason Siew Ee Son (蕭奕晨) 28:29.00 Malaysia 28:29.00DNSDNS
3x3x3 Multi-Blind Eason Siew Ee Son (蕭奕晨) 9/10 47:01 Malaysia 9/10 48:529/10 52:349/10 47:01
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:30.00 Top 6 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00 Top 6 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 5:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 With Feet Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Clock First round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00
Skewb Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:30:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 2:30:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo3 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Education & Language Services.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Jakarta.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (February 09, 2019)

From 09:30 AM
To 09:45 AM
Registration
ELS Room
From 09:45 AM
To 12:15 PM
5x5x5 Blindfolded Final
ELS Room
Format
Best of 3
Time limit
2:30:00.00 cumulative *
From 12:15 PM
To 01:15 PM
Lunch, Round 1
ELS Room
From 01:15 PM
To 02:45 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
ELS Room
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 02:45 PM
To 03:15 PM
Pyraminx Combined Final
ELS Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
From 03:15 PM
To 04:30 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 2)
ELS Room
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 04:30 PM
To 05:15 PM
7x7x7 Cube Combined First round
ELS Room
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 05:15 PM
To 05:45 PM
Megaminx Combined First round
ELS Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 05:45 PM
To 06:30 PM
6x6x6 Cube Combined First round
ELS Room
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:30.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 06:30 PM
To 07:15 PM
Dinner
ELS Room
From 07:15 PM
To 07:45 PM
3x3x3 Blindfolded Final
ELS Room
Format
Best of 3
Time limit
5:00.00
From 07:45 PM
To 08:15 PM
Square-1 Combined First round
ELS Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 08:15 PM
To 08:55 PM
5x5x5 Cube Combined First round
ELS Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 08:55 PM
To 09:30 PM
Clock First round
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 09:30 PM
To 10:00 PM
Skewb Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00

Schedule for Sunday (February 10, 2019)

From 06:30 AM
To 06:50 AM
Registration
ELS Room
From 06:50 AM
To 08:20 AM
4x4x4 Blindfolded Final
ELS Room
Format
Best of 3
Time limit
1:30:00.00 cumulative *
From 08:20 AM
To 09:00 AM
3x3x3 With Feet Combined First round
ELS Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 09:00 AM
To 09:35 AM
7x7x7 Cube Final
ELS Room
Format
Mean of 3
Time limit
10:00.00
From 09:35 AM
To 10:15 AM
6x6x6 Cube Final
ELS Room
Format
Mean of 3
Time limit
10:00.00
From 10:15 AM
To 10:45 AM
2x2x2 Cube First round
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:45 AM
To 11:15 AM
3x3x3 One-Handed Combined First round
ELS Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:50 AM
4x4x4 Cube Combined First round
ELS Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:50 AM
To 12:35 PM
3x3x3 Cube First round
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:35 PM
To 01:25 PM
Lunch
ELS Room
From 01:25 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 3)
ELS Room
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 02:30 PM
To 03:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:00 PM
To 03:40 PM
3x3x3 Cube Second round
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:10 PM
Clock Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:10 PM
To 04:40 PM
Square-1 Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:40 PM
To 05:10 PM
5x5x5 Cube Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:10 PM
To 05:40 PM
Megaminx Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:40 PM
To 06:10 PM
3x3x3 With Feet Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:10 PM
To 06:30 PM
2x2x2 Cube Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:30 PM
To 07:00 PM
4x4x4 Cube Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 07:00 PM
To 07:30 PM
3x3x3 Cube Final
ELS Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 07:30 PM
To 08:00 PM
Awards
ELS Room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.