Ken-Ton Cubing 2019


Date
Oct 12, 2019
City
Tonawanda, New York, United States
Venue

Kenmore East High School

Address
350 Fries Road, Tonawanda, New York 14150
Details

Cafeteria

Organizer
Jess Mitchell
WCA Delegate
Zachary Garber
Contact

Contact

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
30
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is $20 (United States Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Anthony Brooks 7.09 7.76 United States 7.797.458.218.047.09
4x4x4 Cube Joaquin Abarca 31.15 34.53 Canada 37.4833.4933.3136.7831.15
5x5x5 Cube Ryan Wu 1:03.57 1:08.41 Canada 1:05.831:14.81DNF1:04.581:03.57
3x3x3 With Feet Jess Mitchell 46.96 1:03.26 United States 1:20.7451.731:05.471:12.5846.96
Clock Lucas Nieuwland 6.13 6.60 Canada 6.628.606.136.356.83
Megaminx Ryan Wu 47.00 53.51 Canada 47.0054.9556.1359.9749.45
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:10.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 1:45.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 45.00 2 attempts to get < 20.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue Kenmore East High School.
The schedule is displayed in the timezone America/New_York.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (October 12, 2019)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Cafeteria
From 09:00 AM
To 09:45 AM
Clock Combined First round
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
45.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 09:45 AM
To 10:45 AM
3x3x3 With Feet Combined Final
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 10:45 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Cube First round
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
From 01:00 PM
To 02:00 PM
Lunch
Cafeteria
From 02:00 PM
To 03:00 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
From 03:00 PM
To 03:45 PM
3x3x3 Cube Second round
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:45 PM
To 04:15 PM
Megaminx Combined First round
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Clock Final
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Megaminx Final
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:45 PM
To 05:15 PM
3x3x3 Cube Final
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:15 PM
To 06:00 PM
Awards
Cafeteria

Lunch will be provided for competitors. Lunch will include 2 slices of cheese or pepperoni pizza and a drink of your choice(sprite, coke or water).

For guests, many lunch options within close proximity would be
Johns Pizza and Sub, Moe's, DiBellos, Ginos, LaHacinda,Tim Horton, McDonalds, Checkers, Andersons, Ted's Hot dogs, Blaze Pizza, Panera, Five Guys, etc

The Cubicle will be sponsering this comp! There will be gift card prizes for the winners

Name 333 333ft 444 555 clock minx
Albert G. Tahan 2 3 1
Aleister Cox 3
Alex Maass 1 1 1 1 1 1
Andrea Mitchell 1 2 1 2 1 1
Andrew Shattuck 2 2 2 2 2
Andrew Strickland 2 1 2 3 2
Anthony Brooks 3
Caleb Kearney 3 2 3 2 3
Emma Kennedy 1 1 1 1
Eyan Greenfield 2
Hannah Krupitzer 3 1 2 3
Hari D. Kiruban 1
Holden Lester 2 3 2 2
Jacob koteras 3 3 3
Jayson Rivera 1
Jess Mitchell 1 2 3 3 3 3
Joaquin Abarca 2 1 1 1 1 1
Joey Saia 2 1 1 1
Joshua Feran 3 2 2 2 2 2
LianCheng Guo 3 2 2 1 2 2
Lucas Nieuwland 1 1 3 2 3 3
Michael Vanner 2 1 3 1
Phillip Monteiro 3 2 2 1
Richard Foxe 1 3
Robert Chan 2 1
Ryan Pin Harry 3 2 2 1 3 2
Ryan Wu 1 1 3 3 3 3
Sarah Strong 2 1 1 1
Spencer Anderson 1 3 2
Stephen Griggs 3 2 1 2 2 2
Zachary Garber 1 1 2 3 3 3

When parking for the competition, you can park in back parking lot of Kenmore East and enter through door 22. From there, you can follow signs to the cafiteria.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.