İzmir Spring 2019


Date
May 11 - 12, 2019
City
İzmir, Turkey
Venue

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

Address
Kazımdirik Mahallesi, Kazım Dirik Mah. Üniversite Cad, 374/1. Sk. No:1, 35100 Bornova/İzmir
Organizers
Acar Gök, Can Gücüyener, and Mustafa Çamlıca
WCA Delegate
İskender Aznavur
Contact

İskender Aznavur

Information

[TR]
Kayıt sırasında adınızı ve soyadınızı lütfen kimlikte yazıldığı gibi hatasız giriniz. İlk harfleri büyük yazınız.
Yarışmaya gelirken yanınızda kimlik bulundurmayı unutmayınız.

[EN]
Please enter your name and surname during registration as it is writter on your ID.
The First letters are capital letters.
Dont forget to have an ID card with you when you come to the competition.

Events
Competitors
28
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is ₺70 (Turkish Lira).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of ₺100 (Turkish Lira) if the competitor limit has not been reached by .
Spectators can attend for free.

[TR]
Katılım ücreti için internet üzerinden başvuru yapıldıktan sonra iaznavur@worldcubeassociation.org adresine mail atarak belirtiniz.
Katılımcı limiti dolmadan önce ödemeyi yapmanız gerekmektedir.
Gerekli bilgiler mailde verilecektir.

[EN]
Please send an e-mail to iaznavur@worldcubeassociation.org for the registration fee on the internet, after registered on WCA.
Pay as soon as possible after you register, otherwise the limit can be reached and you will not be able to compete.
The necessary information will be given in the mail.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Mehmet Barın Erturan 8.94 9.49 Turkey 10.0111.559.049.428.94
2x2x2 Cube Acar Gök 1.28 NR 2.85 Turkey 1.811.282.704.05DNF
4x4x4 Cube Ahmet Güzel 36.69 38.47 Turkey 38.4536.6939.6737.3042.23
5x5x5 Cube Ahmet Güzel 1:11.53 1:15.71 NR Turkey 1:13.181:11.531:15.591:23.951:18.35
6x6x6 Cube Can Gücüyener 2:30.68 2:36.16 NR Turkey 2:30.682:40.072:37.72
7x7x7 Cube Can Gücüyener 4:06.60 4:11.85 NR Turkey 4:10.914:18.054:06.60
3x3x3 Blindfolded Ahmet Çınar Ablak 7:16.91 DNF Turkey DNF7:16.91DNS
3x3x3 Fewest Moves Eyüp Erbeyin 44 Turkey 44
3x3x3 One-Handed Eyüp Erbeyin 12.05 14.05 Turkey 13.0012.0515.1715.8313.98
Megaminx Can Gücüyener 1:01.74 NR 1:08.42 Turkey 1:11.381:01.741:09.681:09.761:05.81
Pyraminx Ahmet Çınar Ablak 5.51 5.95 Turkey 5.515.565.887.406.42
Skewb Ahmet Çınar Ablak 4.62 5.43 Turkey 8.455.445.815.054.62
Square-1 Ahmet Çınar Ablak 10.98 12.34 NR Turkey 16.2711.1112.5413.3710.98
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:15.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:15.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:15.00
6x6x6 Cube Final Mo3 9:00.00 cumulative *
7x7x7 Cube Final Mo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 13:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 3:15.00 2 attempts to get < 2:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Istanbul.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (May 11, 2019)

From 09:00 AM
To 09:45 AM
Registration
Main room
From 09:45 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
Main room
From 10:00 AM
To 11:00 AM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:15 PM
3x3x3 Cube First round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:15 PM
To 01:15 PM
2x2x2 Cube First round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Main room
From 02:00 PM
To 03:00 PM
3x3x3 Cube Second round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:00 PM
To 03:40 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main room
Format
Best of 3
Time limit
13:00.00 cumulative *
From 03:40 PM
To 04:20 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
From 04:20 PM
To 05:00 PM
6x6x6 Cube Final
Main room
Format
Mean of 3
Time limit
9:00.00 cumulative *
From 05:00 PM
To 05:45 PM
7x7x7 Cube Final
Main room
Format
Mean of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 05:45 PM
To 06:00 PM
FMC Hazırlık
Main room
From 06:00 PM
To 07:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main room
Format
Best of 1
Time limit
1 hour

Schedule for Sunday (May 12, 2019)

From 09:00 AM
To 09:45 AM
Registration
Main room
From 09:45 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
Main room
From 10:00 AM
To 11:00 AM
Pyraminx First round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:00 PM
Megaminx Combined Final
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:15.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Square-1 Combined Final
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Lunch
Main room
From 01:45 PM
To 02:30 PM
Skewb Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 02:30 PM
To 03:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 03:30 PM
To 04:10 PM
2x2x2 Cube Second round
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:10 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 04:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:50 PM
To 05:20 PM
4x4x4 Cube Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:15.00
From 05:20 PM
To 05:40 PM
2x2x2 Cube Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:40 PM
To 06:30 PM
3x3x3 Cube Final
Main room
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 06:30 PM
To 07:00 PM
Awards
Main room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.