Idaho Megacomp 2019


Note: This competition is ongoing. Come back after April 20, 2019 to see the results!
Date
Apr 20, 2019
City
Idaho Falls, Idaho, United States
Venue

Shilo Inn Convention Center

Address
780 Lindsay Blvd
Details

Yellowstone Room

Organizers
Clarke Hawkinson and Rustin Haderlie
WCA Delegate
Calvin Nielson
Contact
provojuggler@gmail.com, tetoncuber@gmail.com, cnielson@worldcubeassociation.org
Information

Please make sure you know all of the WCA regulations.
If you haven't attended a competition before or even would just like a refresher on how they work, please show up for the competitor tutorial.
We would also recommend that you watch this video.

Events
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 75 competitors.
The base registration fee for this competition is $20 (United States Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
If your registration is cancelled before you will be refunded a 75% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:30.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 7:45.00 1 attempt to get < 5:45.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 20:00.00 cumulative *
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 5:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 45.00 Top 5 advance to next round
Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue Shilo Inn Convention Center.
The schedule is displayed in the timezone America/Adak.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (April 20, 2019)

From 08:00 AM
To 08:30 AM
Tutorial for new competitors
Yellowstone Room
From 08:30 AM
To 09:30 AM
5x5x5 Cube Combined Final
Yellowstone Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 09:30 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Cube First round
Yellowstone Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 10:15 AM
To 11:00 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Yellowstone Room
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
7:45.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:45.00
From 11:00 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube First round
Yellowstone Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:00 PM
Pyraminx Combined First round
Yellowstone Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Yellowstone Room
From 01:00 PM
To 01:30 PM
3x3x3 Cube Second round
Yellowstone Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:00 PM
Square-1 Combined First round
Yellowstone Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 5 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:45 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Yellowstone Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 02:45 PM
To 03:30 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Yellowstone Room
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
6:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
From 03:30 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Yellowstone Room
Format
Best of 3
Time limit
20:00.00 cumulative *
From 04:15 PM
To 04:30 PM
2x2x2 Cube Final
Yellowstone Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Square-1 Final
Yellowstone Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
Pyraminx Final
Yellowstone Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:00 PM
To 05:15 PM
3x3x3 Cube Final
Yellowstone Room
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:15 PM
To 06:15 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Yellowstone Room
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 5:00.00
From 06:15 PM
To 06:45 PM
Awards
Yellowstone Room

This competition will be held in the Shilo Inn Convention Center. Close to Idaho Falls Airport and just off of I-15. We will be in the Yellowstone Room of the Convention Center.
To reserve a hotel room click here

Sponsor will be announced shortly

Competitor 3x3 Group 2x2 Group 4x4 Group 5x5 Group 6x6 Group 7x7 Group 3x3 Blindfolded Group 3x3 With Feet Group Pyraminx Group Square 1 Group
Alex Cheistensen 1 1
Alex Golub 1 1 1
Alex Kuyper 1 1 1
Benjamin Clark 1 1 1 1 1
Bradley Sampson 1 1 1 1 1 1 1 1 1
*Brendan Robinson 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1
Bryon Clark 1 1
Caden Rogers 1 1 1 1
*Calvin Nielson 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Carden Cucuel 1 1
Casey Duncan 1
Chris Arvas 2 1 1 1
*Clarke Hawkinson 2 1 1 1 1
Coen Rogers 2 2 1
Colby Christianson 2 2
Dalton Dunn 2 2 3 1
Darren Mitchell 2 2 1
Elliot Burleigh 2
*Eric Zhao 1 2 1 1 2 2 1 2 1
George Cecil 2 2 1 1 1 3 2
Ian Hennis 2
Isaac Buck 2 2 2
*Isaac Myers 2 2 1 1 2 1 1 1 2 2
Jackson Felushko 2 2
Jackson Fowers 2 2 2 2
Jandell Ko 3 2 2 1 1 1 1 1 2 1
*Joseph Sale 2 2 1 1 1 2 2
Josh DaBell 3 2 2 1 1
Kelby Kramer 3 3 2 1 1 1 1 2
Kemen Freeman 3 3 2
Landon Lowe 3 3 2
Leslie Sampson 3 1 2
Logan Hunt 3 3 2 2 1 2 2
Luke Lambson 3 3 2 2 2
Maddox Clapp 3 3 2
Mitch Smoot 3 3 3 2 1 1 3
Nathan Henrie 3 3 3 1 3 2
*Rustin Haderlie 3 3 2 2 2 2 1 2 3 2
Ryan Young 4 3
Samuel Porter 4 3 3 2 1 1 2 3
Seth Versluis 4 4 3 3 2
*Takeshi Yanagita 4 4 3 2 2 2 3 2
Tate Rupp 4 4 3 2 2 1 1 2 3 2
Torrence Duenas 4 3 2 2 2
*Thomas Kohann 4 4 2 2 2 1 1 1
Tom Wuthrich 4 4
*Travis Burkett 4 4 3 2 2 2 1 3 1
Ty Porter 4 4 1 2 3
Tye Gorder 4 4 3 2 3 2
William Miller 4 4 3 2
Zach Vickery 4 4 3 2 2 2 3

* You are a scrambler for at least one event. Look at scramblers tab to see.

Event/ Group Scrambler 1 Scrambler 2
3x3/1 Rustin Haderlie Joseph Sale
3x3/2 Takeshi Yanagita Eric Zhao
3x3/3 Isaac Myers Joseph Sale
3x3/4 Rustin Haderlie Brendan Robinson
2x2/1 Rustin Haderlie Thomas Kohann
2x2/2 Takeshi Yanagita Travis Burkett
2x2/3 Isaac Myers Eric Zhao
2x2/4 Isaac Myers Brendan Robinson
4x4/1 Rustin Haderlie Travis Burkett
4x4/2 Takeshi Yanagita Joseph Sale
4x4/3 Isaac Myers Thomas Kohann
5x5/1 Travis Burkett Thomas Kohann
5x5/2 Isaac Myers Eric Zhao
6x6/1 Isaac Myers Travis Burkett
6x6/2 Thomas Kohann Eric Zhao
7x7/1 Eric Zhao Travis Burkett
7x7/2 Thomas Kohann Isaac Myers
3x3 BLD Clarke Hawkinson Takeshi Yanagita
3x3 With Feet/1 Brendan Robinson Rustin Haderlie
3x3 With Feet/2 Isaac Myers Eric Zhao
Pyraminx/1 Rustin Haderlie Eric Zhao
Pyraminx/2 Rustin Haderlie Thomas Kohann
Pyraminx/3 Thomas Kohann Brendan Robinson
Square 1/1 Rustin Haderlie Isaac Myers
Square 1/2 Travis Burkett Calvin Nielson

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.