Home is not DNF 2017


Date
Oct 14 - 15, 2017
City
Tolyatti, Russia
Venue

Shopping Сenter "Akvarel"

Address
Yuzhnoe Shosse, 6
Details

On the food court on the first floor

Website
Home is not DNF 2017 website
Organizer
Sergey Wolferts
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact
viktorovich.serega2017@yandex.ru, itsiareshka@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on October, 8 or when we reach 50 competitors. Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
29
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 50 competitors.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Vladislav Markov won with an average of 11.93 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ilya Tsiareshka finished second (12.13) and Maxim Semykin finished third (12.54).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Markov 10.30 11.93 Russia 12.2112.5412.3811.2010.30
2 Ilya Tsiareshka 10.55 12.13 Belarus 11.2013.2112.3012.9010.55
3 Maxim Semykin 11.73 12.54 Russia 12.7412.6412.2513.4811.73
4 Semen Salmin 11.58 13.65 Russia 11.5815.9814.7114.3011.94
5 Alexey Kislovskiy 11.33 13.67 Russia 11.3313.0916.5015.1812.73
6 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 10.86 14.68 Russia 13.1515.8717.8515.0310.86
7 Artyom Romasov 12.24 15.76 Russia 15.6012.2416.0319.0615.66
8 Mikhail Arkhipov 13.77 16.51 Russia 16.0217.6216.8116.7013.77
9 Sergey Wolferts 15.47 17.55 Russia 20.9415.9615.4715.7621.72
10 Alexey Modenov 15.97 19.01 Russia 19.0018.3915.9719.6419.77
11 Eduard Chichyan 16.95 19.04 Armenia 16.9519.0018.8219.5919.31
12 Alexey Yarygin 16.85 20.53 Russia 22.8619.9616.8521.3120.33
13 Nikolay Aristov 17.69 21.28 Russia 24.9022.9520.2717.6920.62
14 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 19.35 21.53 Russia 19.3538.5823.4819.9621.15
15 Nikita Gamolin 17.89 22.06 Russia 20.6221.9617.8923.9523.60

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 9.84 10.70 Belarus 13.8311.069.8410.9110.12
2 Vladislav Markov 11.34 11.73 Russia 11.6512.9411.7511.7911.34
3 Maxim Semykin 11.40 12.57 Russia 18.2711.4011.9013.5212.29
4 Alexey Kislovskiy 11.92 13.50 Russia 15.9313.0513.0914.3611.92
5 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 12.21 13.94 Russia 13.9613.7414.1317.6612.21
6 Artyom Romasov 12.23 14.37 Russia 39.6412.2313.7814.9914.35
7 Alexey Modenov 13.57 15.13 Russia 15.3813.7213.5716.2916.58
8 Semen Salmin 14.16 16.80 Russia 14.1616.8716.9216.6119.21
9 Nikolay Aristov 14.38 16.96 Russia 14.3816.5918.8617.2717.02
10 Sergey Wolferts 13.59 18.43 Russia 24.2913.5914.6618.3222.30
11 Eduard Chichyan 17.47 19.04 Armenia 17.4719.4919.2818.7819.07
12 Alexey Yarygin 18.18 19.17 Russia 19.7918.9920.2018.7418.18
13 Mikhail Arkhipov 11.29 19.18 Russia 20.1026.2719.2518.2011.29
14 Nikita Gamolin 15.87 19.83 Russia 15.8720.5420.5619.6519.30
15 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 20.49 20.89 Russia 20.8820.4920.5228.4721.27
16 Anton Abrosimov 18.18 20.94 Russia 26.3420.6820.8321.3018.18
17 Semen Murzin (Семён Мурзин) 22.43 27.42 Russia 22.4326.2530.0637.4925.94
18 Valentina Hanina 25.23 28.98 Russia 26.9631.8225.2328.1749.57
19 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 31.24 38.55 Russia 41.1548.5338.4236.0931.24
20 Pavel Mesyatsev 32.27 40.39 Russia 39.6433.9557.7447.5732.27
21 Egor Nikolaev 38.90 46.31 Russia 51.8357.9238.9047.4539.66

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Semykin 10.86 11.81 Russia 12.4912.0314.6010.9210.86
2 Ilya Tsiareshka 10.87 12.37 Belarus 12.5411.5213.0613.1210.87
3 Vladislav Markov 12.43 13.89 Russia 12.4317.0115.0213.0813.58
4 Artyom Romasov 13.55 13.93 Russia 14.3013.5613.9317.9413.55
5 Alexey Kislovskiy 12.12 14.09 Russia 14.9312.1214.3018.8613.04
6 Mikhail Arkhipov 13.77 14.74 Russia 14.7715.4713.9813.7732.12
7 Semen Salmin 13.69 16.45 Russia 20.0713.6916.0219.2814.04
8 Sergey Wolferts 14.99 16.65 Russia 17.6315.8822.6814.9916.43
9 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 14.20 16.75 Russia 18.7814.2019.2716.4815.00
10 Alexey Modenov 13.79 16.95 Russia 13.7918.1816.2216.4620.02
11 Nikita Gamolin 15.63 17.83 Russia 17.5820.2015.7015.6320.71
12 Eduard Chichyan 18.07 19.03 Armenia 18.0719.8018.7220.4618.57
13 Alexey Yarygin 17.90 19.09 Russia 18.5819.7921.4017.9018.89
14 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 16.57 19.31 Russia 17.7321.2716.5721.4418.94
15 Nikolay Aristov 17.82 19.40 Russia 17.8218.0721.0319.1023.50
16 Anton Abrosimov 22.14 24.24 Russia 22.1424.8222.4625.4429.48
17 Semen Murzin (Семён Мурзин) 24.84 30.72 Russia 32.8727.6624.8433.7031.64
18 Valentina Hanina 19.48 30.77 Russia 36.6219.4824.3551.0831.33
19 Pavel Mesyatsev 30.94 38.21 Russia 39.5838.6937.7638.1730.94
20 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 36.48 39.40 Russia 38.4441.8439.1636.4840.60
21 Egor Nikolaev 41.55 46.77 Russia 54.7241.5544.4744.6251.21
22 Maria Prokofieva 46.49 49.12 Russia 49.5346.4948.2754.9649.57
23 Stepan Patrin 43.95 50.59 Russia 50.8047.6753.2958.7643.95
24 Karim Aisin 42.34 52.62 Russia 42.3446.651:01.9956.9454.28
25 Irina Yarygina 48.80 54.12 Russia 1:04.3348.801:01.1650.0651.13
26 Alexey Baranov 1:00.56 1:03.01 Russia 1:37.361:00.691:00.561:00.771:07.57
27 Vasiliy Kalinov 1:26.85 1:37.22 Russia 1:33.281:26.851:48.521:45.191:33.19
28 Stanislav Baranov 2:09.93 2:23.98 Russia 3:35.552:09.932:12.052:13.702:46.18

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semen Salmin 3.90 4.39 Russia 4.404.783.904.004.87
2 Vladislav Markov 4.56 5.35 Russia 4.566.384.775.935.35
3 Ilya Tsiareshka 4.47 5.46 Belarus 4.926.395.665.814.47
4 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 4.28 5.57 Russia 6.485.074.286.675.16
5 Sergey Wolferts 4.02 6.01 Russia 4.026.436.265.347.46
6 Alexey Modenov 4.98 6.19 Russia 7.525.994.986.266.31
7 Maxim Semykin 5.22 6.28 Russia 5.225.736.2410.466.87
8 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 4.54 6.78 Russia 4.5412.098.726.555.08
9 Alexey Kislovskiy 4.07 7.17 Russia 6.384.076.1710.658.96
10 Eduard Chichyan 4.47 7.20 Armenia 4.478.807.976.846.79
11 Mikhail Arkhipov 4.88 7.71 Russia 4.889.777.518.766.87
12 Nikita Gamolin 7.26 9.50 Russia 11.087.2610.449.758.31

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semen Salmin 2.79 3.72 Russia 2.952.794.364.233.98
2 Vladislav Markov 2.74 4.01 Russia 2.749.303.493.904.64
3 Alexey Kislovskiy 3.15 4.42 Russia 5.853.863.153.547.40
4 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 3.44 4.51 Russia 5.463.444.024.574.93
5 Ilya Tsiareshka 4.09 4.51 Belarus 4.094.584.174.775.88
6 Alexey Modenov 4.88 5.50 Russia 5.815.685.025.944.88
7 Sergey Wolferts 4.97 6.04 Russia 9.655.486.506.154.97
8 Maxim Semykin 5.33 6.06 Russia 6.465.336.656.125.60
9 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 5.78 6.99 Russia 9.037.496.417.075.78
10 Eduard Chichyan 7.36 7.74 Armenia 7.408.177.367.648.80
11 Mikhail Arkhipov 5.81 8.52 Russia 10.105.816.9310.648.53
12 Nikita Gamolin 6.81 8.65 Russia 6.818.608.738.629.43
13 Alexey Yarygin 8.02 9.15 Russia 9.789.058.029.678.73
14 Semen Murzin (Семён Мурзин) 5.69 10.33 Russia 9.3210.4612.625.6911.22
15 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 8.61 11.21 Russia 12.7520.0510.5210.368.61
16 Valentina Hanina 8.59 12.94 Russia 11.538.599.8617.4717.42

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 3.09 3.73 Russia 3.693.094.314.593.18
2 Semen Salmin 2.10 4.86 Russia 4.524.645.822.105.41
3 Ilya Tsiareshka 3.33 5.33 Belarus 4.677.145.643.335.68
4 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 3.44 5.58 Russia 5.893.44DNF6.674.17
5 Maxim Semykin 3.78 5.66 Russia 5.667.733.785.296.02
6 Alexey Modenov 5.86 6.47 Russia 7.386.195.866.816.40
7 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 5.05 6.67 Russia 5.056.427.4813.916.11
8 Sergey Wolferts 4.75 6.70 Russia 7.584.7511.026.855.68
9 Vladislav Markov 4.55 7.86 Russia 10.689.836.627.124.55
10 Alexey Yarygin 6.43 8.28 Russia 10.4314.896.437.886.54
11 Nikita Gamolin 6.44 8.35 Russia 13.359.127.708.246.44
12 Mikhail Arkhipov 6.79 8.85 Russia 18.6710.238.866.797.46
13 Eduard Chichyan 7.25 8.99 Armenia 10.498.179.439.377.25
14 Valentina Hanina 9.01 9.61 Russia 9.449.0911.679.0110.29
15 Semen Murzin (Семён Мурзин) 8.42 11.07 Russia 11.019.46DNF8.4212.75
16 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 9.67 12.11 Russia DNF9.6713.8812.709.74
17 Karim Aisin 7.60 13.49 Russia 7.6040.2410.6012.3917.48
18 Stepan Patrin 11.33 13.91 Russia 19.6712.7414.9314.0711.33
19 Alexey Baranov 9.52 15.49 Russia 11.9018.7215.859.5223.39
20 Irina Yarygina 13.78 19.95 Russia 18.5221.6828.0413.7819.66
21 Maria Prokofieva 12.92 21.94 Russia 29.7613.1622.9034.5212.92
22 Stanislav Baranov 20.07 31.88 Russia 1:13.7030.3121.5243.8220.07

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 43.48 47.51 Russia 47.4758.4945.4143.4849.66
2 Ilya Tsiareshka 51.61 52.00 Belarus 51.6152.7451.6351.6255.72
3 Vladislav Markov 55.35 1:04.53 Russia 1:06.181:02.951:08.461:04.4655.35
4 Maxim Semykin 1:02.57 1:08.76 Russia 1:30.901:09.561:02.661:02.571:14.07
5 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 1:05.78 1:11.09 Russia 1:18.461:15.141:07.431:10.691:05.78
6 Semen Salmin 1:15.68 1:18.59 Russia 1:21.601:20.681:17.181:17.901:15.68
7 Mikhail Arkhipov 1:07.05 1:19.01 Russia 1:22.781:26.361:14.021:20.241:07.05
8 Alexey Yarygin 1:14.16 1:20.56 Russia 1:26.041:14.161:18.431:24.171:19.09
9 Alexey Modenov 1:26.07 1:34.43 Russia 1:26.211:32.381:26.07DNF1:44.71
10 Eduard Chichyan 1:55.19 2:14.87 Armenia 2:05.471:55.192:12.753:44.712:26.38
11 Sergey Wolferts 1:23.12 DNF Russia DNF1:37.781:46.80DNF1:23.12
12 Nikolay Aristov 1:24.37 DNF Russia 1:27.951:24.37DNFDNF1:42.90

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 40.62 43.39 Russia 42.9845.2648.1641.9340.62
2 Ilya Tsiareshka 48.16 53.02 Belarus 52.321:03.9155.9048.1650.84
3 Vladislav Markov 54.07 1:05.84 Russia DNF1:06.951:02.121:08.4454.07
4 Maxim Semykin 58.25 1:06.32 Russia 1:04.2258.251:18.241:01.691:13.04
5 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 1:06.88 1:11.41 Russia 1:07.491:20.221:06.881:10.121:16.63
6 Mikhail Arkhipov 1:15.06 1:18.73 Russia 1:16.431:27.771:22.871:16.881:15.06
7 Nikolay Aristov 1:25.83 1:27.25 Russia 1:26.481:47.381:28.621:25.831:26.64
8 Alexey Yarygin 1:13.39 1:28.25 Russia 1:36.131:23.881:32.831:13.391:28.04
9 Semen Salmin 1:20.37 1:31.85 Russia 1:24.541:20.371:44.751:26.272:49.18
10 Sergey Wolferts 1:28.55 1:33.43 Russia 1:39.641:34.301:31.431:28.551:34.56
11 Alexey Modenov 1:27.59 1:35.33 Russia 1:40.931:40.931:27.591:31.161:33.89
12 Eduard Chichyan 1:55.15 2:08.75 Armenia 2:27.332:10.642:11.341:55.152:04.28
13 Nikita Gamolin 1:56.12 2:13.23 Russia 2:08.582:36.531:56.122:24.872:06.25
14 Stepan Patrin 2:44.61 3:18.91 Russia 3:11.463:49.032:44.613:42.213:03.07
15 Semen Murzin (Семён Мурзин) 2:31.64 3:36.45 Russia 2:31.645:27.412:35.762:46.175:51.39
16 Irina Yarygina 3:23.78 3:56.07 Russia 5:52.164:09.463:23.783:34.844:03.91

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 1:28.83 1:33.21 Russia 1:39.471:29.841:35.851:28.831:33.93
2 Ilya Tsiareshka 1:51.09 2:01.78 Belarus 2:03.312:05.902:06.011:56.141:51.09
3 Mikhail Arkhipov 2:11.70 2:20.94 Russia 2:11.702:38.642:13.472:20.232:29.13
4 Alexey Yarygin 2:21.80 2:33.12 Russia 2:36.512:36.982:21.802:40.102:25.88
5 Sergey Wolferts 2:38.71 2:57.38 Russia 2:56.31DNF2:38.713:07.462:48.36
6 Alexey Modenov 2:42.85 2:58.55 Russia 2:42.853:08.492:49.573:17.142:57.60
7 Vladislav Markov 2:49.67 3:08.54 Russia 2:49.672:56.933:13.583:15.103:52.81
8 Nikita Gamolin 4:54.60 5:09.52 Russia 4:54.604:56.185:04.916:44.255:27.46

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 3:31.91 3:39.25 Russia 3:39.653:46.183:31.91
2 Mikhail Arkhipov 4:15.01 4:30.20 Russia 4:18.134:15.014:57.45
3 Alexey Yarygin 4:34.94 4:51.73 Russia 4:34.945:13.184:47.06
4 Ilya Tsiareshka 5:18.24 5:52.32 Belarus 6:42.495:36.245:18.24

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 5:10.01 5:28.32 Russia 5:56.205:18.745:10.01
2 Mikhail Arkhipov 6:38.06 6:52.05 Russia 6:52.607:05.506:38.06
3 Alexey Yarygin 7:11.53 7:32.81 Russia 8:02.697:24.227:11.53
4 Ilya Tsiareshka DNF DNF Belarus DNFDNSDNS
4 Sergey Wolferts DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semen Salmin 3:28.09 DNF Russia 3:28.09DNFDNF
2 Sergey Wolferts 4:49.60 DNF Russia DNFDNF4:49.60
3 Alexey Kislovskiy DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Markov 15.80 18.35 Russia 17.8615.8018.5018.7019.45
2 Semen Salmin 20.17 21.72 Russia 23.3126.6020.8421.0120.17
3 Sergey Wolferts 19.46 21.94 Russia 21.7730.8919.4621.4522.59
4 Alexey Kislovskiy 18.69 22.59 Russia 26.2821.1318.6921.0325.62
5 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 21.78 22.74 Russia 26.2624.0221.8922.3221.78
6 Maxim Semykin 18.44 24.16 Russia 25.9418.4427.0223.7422.81
7 Mikhail Arkhipov 31.54 33.64 Russia 32.8032.2738.9535.8531.54
8 Alexey Modenov 29.36 35.77 Russia 42.2229.3637.4034.6135.30
9 Nikita Gamolin 25.16 39.52 Russia 40.0554.0235.9042.6025.16
10 Ilya Tsiareshka 33.56 40.62 Belarus 51.7733.5645.7840.0336.04
11 Alexey Yarygin 27.35 52.53 Russia 50.1727.351:12.3658.8548.57

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Markov 17.16 19.06 Russia 31.3519.2417.1619.7318.21
2 Sergey Wolferts 17.55 22.72 Russia 24.1620.6517.5532.1123.36
3 Semen Salmin 18.57 23.44 Russia 25.4534.6018.5725.5519.31
4 Alexey Kislovskiy 21.40 24.37 Russia 21.4027.8537.2821.6923.58
5 Timofey Bannov (Тимофей Баннов) 20.69 25.44 Russia 20.6926.1625.6524.5028.23
6 Maxim Semykin 20.66 26.37 Russia 20.6620.7232.8146.1325.59
7 Mikhail Arkhipov 21.84 30.03 Russia 21.8429.4040.2226.1934.50
8 Alexey Modenov 32.97 36.27 Russia 32.9735.5538.5538.3834.87
9 Nikita Gamolin 34.10 40.39 Russia 1:12.2436.0542.6842.4534.10
10 Ilya Tsiareshka 29.03 43.20 Belarus 29.0355.361:43.6533.6440.59
11 Alexey Yarygin 44.54 49.31 Russia 44.5452.1356.7948.1047.71
12 Eduard Chichyan 49.24 53.23 Armenia 56.3049.2459.8753.0550.34
13 Darya Urgalkina 52.09 55.87 Russia 52.0955.7453.401:15.4558.47
14 Valentina Hanina 42.99 56.07 Russia 45.921:05.591:04.2742.9958.01
15 Karim Aisin 2:05.06 2:49.12 Russia 3:50.092:05.063:15.082:39.492:32.79

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 5.86 9.24 Belarus 15.678.549.915.869.26
2 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 26.78 41.46 Russia 26.7849.3333.5541.511:22.85
3 Irina Yarygina 37.98 46.09 Russia 53.9551.9543.7642.5637.98
4 Mikhail Arkhipov 20.01 58.37 Russia 20.011:27.83DNF51.4435.85
5 Alexey Modenov 1:22.23 1:50.20 Russia 1:22.231:32.702:03.752:00.591:57.31
6 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 11.33 DNF Russia 12.95DNFDNF11.33DNF
7 Alexey Kislovskiy 12.43 DNF Russia DNF18.33DNF12.4314.28
8 Alexey Yarygin 28.16 DNF Russia DNFDNFDNFDNF28.16

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 1:14.61 1:18.32 Russia 1:17.711:18.821:18.431:14.611:25.69
2 Alexey Yarygin 1:37.34 1:53.14 Russia 1:54.742:14.231:46.341:58.351:37.34
3 Ilya Tsiareshka 2:17.78 2:25.76 Belarus 2:39.212:17.782:36.082:21.882:19.31
4 Alexey Modenov 3:02.45 3:33.77 Russia 3:43.273:22.183:57.693:02.453:35.86
5 Eduard Chichyan 3:16.54 3:34.12 Armenia 3:46.573:36.753:53.863:16.543:19.03
6 Irina Yarygina 3:30.84 3:49.39 Russia 3:31.454:10.86DNF3:30.843:45.85
7 Semen Murzin (Семён Мурзин) 3:46.56 3:59.70 Russia 4:19.413:46.563:52.833:46.864:20.36
8 Stepan Patrin 4:11.27 4:47.65 Russia 5:10.244:39.074:45.864:11.274:58.02
9 Karim Aisin 4:42.04 5:00.36 Russia 8:05.644:51.324:42.045:09.305:00.47

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 5.69 6.08 Russia 13.226.295.875.696.08
2 Pavel Mesyatsev 3.62 6.11 Russia 5.836.863.627.325.64
3 Alexey Kislovskiy 5.96 6.34 Russia 5.965.986.416.638.40
4 Semen Salmin 4.23 7.55 Russia 6.717.649.988.294.23
5 Maxim Semykin 4.60 8.58 Russia 11.915.518.3212.904.60
6 Nikita Gamolin 7.89 10.72 Russia 7.8911.4710.869.8219.24
7 Sergey Wolferts 8.07 11.65 Russia 8.0710.8012.6312.5311.62
8 Alexey Modenov 10.09 12.61 Russia 15.52DNF11.6510.0910.66
9 Vladislav Markov 9.32 13.08 Russia 15.2913.489.3210.4815.59
10 Maria Prokofieva 8.43 13.19 Russia 10.148.4334.2013.5615.87
11 Alexey Yarygin 11.19 14.12 Russia 14.3516.2413.7614.2511.19
12 Irina Yarygina 12.22 14.81 Russia 12.2213.5538.9115.4415.43
13 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 11.11 16.87 Russia 11.1114.5417.2518.8129.70
14 Eduard Chichyan 9.27 18.23 Armenia 20.9216.3420.4917.869.27
15 Mikhail Arkhipov 11.63 21.12 Russia 18.5431.3911.6317.1627.66

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Mesyatsev 3.79 4.99 Russia 3.946.197.093.794.85
2 Alexey Kislovskiy 2.38 5.48 Russia 4.027.2310.142.385.20
3 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 5.99 6.17 Russia 6.0915.475.996.336.10
4 Semen Salmin 6.29 7.33 Russia 6.297.626.807.667.58
5 Alexey Modenov 8.13 9.30 Russia 8.138.2510.499.1610.76
6 Maxim Semykin 7.71 9.49 Russia 8.4310.5410.429.637.71
7 Vladislav Markov 6.68 11.34 Russia 6.6811.16DNF11.7211.13
8 Mikhail Arkhipov 6.43 11.55 Russia 14.6234.6812.147.896.43
9 Eduard Chichyan 8.93 11.87 Armenia 8.9314.1512.029.45DNF
10 Sergey Wolferts 9.55 11.87 Russia 10.5013.7811.329.5518.18
11 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 7.45 12.40 Russia 12.0215.9115.347.459.85
12 Alexey Yarygin 7.63 13.03 Russia 14.0119.1111.327.6313.77
13 Irina Yarygina 9.07 14.21 Russia 12.8715.699.0716.5914.06
14 Nikita Gamolin 7.82 14.24 Russia 7.82DNF9.2417.2316.25
15 Maria Prokofieva 8.61 15.12 Russia 15.4815.9013.978.6118.28
16 Karim Aisin 7.86 15.48 Russia 15.3516.0815.487.8615.62
17 Stepan Patrin 15.40 18.89 Russia 17.5815.4021.3824.9717.71
18 Vasiliy Kalinov 20.83 25.77 Russia 22.9827.7320.8326.5936.57
19 Stanislav Baranov 24.91 57.69 Russia 46.421:14.361:05.6924.911:00.95
20 Alexey Baranov 16.62 1:04.18 Russia 16.6231.61DNF1:52.3348.59

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 4.19 6.20 Russia 5.366.586.656.664.19
2 Alexey Kislovskiy 5.28 6.27 Russia 5.288.417.715.515.59
3 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 8.95 11.55 Russia 12.1310.578.9511.9417.94
4 Alexey Modenov 11.02 11.60 Russia 11.6211.0211.9411.2414.38
5 Ilya Tsiareshka 9.94 13.59 Belarus 13.8414.0113.849.9413.10
6 Mikhail Arkhipov 11.64 15.38 Russia 21.0114.0611.6412.5519.52
7 Nikita Gamolin 14.58 17.87 Russia 14.5820.2616.5217.1119.98
8 Alexey Yarygin 11.21 18.99 Russia 21.2119.9011.2118.5518.51
9 Sergey Wolferts 15.78 25.95 Russia DNF15.7820.4322.2235.19

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 4.54 5.29 Russia 4.545.204.546.127.48
2 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 4.28 6.31 Russia 8.106.086.734.286.11
3 Alexey Modenov 5.35 10.04 Russia 13.3515.958.565.358.20
4 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 10.58 12.93 Russia 10.5813.2914.3713.7511.75
5 Ilya Tsiareshka 10.98 13.48 Belarus 21.8412.6615.5012.2810.98
6 Mikhail Arkhipov 9.17 14.21 Russia 15.5519.2012.519.1714.56
7 Alexey Yarygin 7.26 16.08 Russia 15.4715.6817.107.2620.10
8 Nikita Gamolin 15.07 17.69 Russia 15.0725.5115.8121.3115.95
9 Sergey Wolferts 13.72 19.52 Russia 15.2319.4413.7223.8926.83
10 Semen Murzin (Семён Мурзин) 14.62 20.86 Russia 25.2221.7926.3315.5814.62
11 Irina Yarygina 27.13 33.27 Russia 36.5531.1832.0741.6827.13
12 Alexey Baranov 30.65 34.30 Russia 31.6239.1830.6538.1833.10
13 Stanislav Baranov 46.74 1:14.89 Russia 1:20.0759.8646.741:24.752:04.66

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Kislovskiy 12.55 17.98 Russia 12.5520.3318.3418.6616.95
2 Mikhail Arkhipov 21.37 26.85 Russia 23.1434.6336.5521.3722.79
3 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 16.95 28.42 Russia 16.9546.2126.1326.5932.53
4 Eduard Chichyan 32.18 NR 33.39 NR Armenia 32.1833.4033.0333.7344.37
5 Maxim Semykin 43.61 53.63 Russia 1:05.1158.7143.6145.2056.97
6 Alexey Modenov 51.94 1:12.83 Russia 51.941:24.491:03.381:31.801:10.61
7 Alexey Yarygin 1:15.57 1:26.56 Russia 1:32.691:15.571:27.93DNF1:19.06