Hessen Open 2019


Date
May 11 - 12, 2019
City
Lampertheim, Germany
Venue

Zehntscheune Lampertheim

Address
Römerstraße 51, Lampertheim, Hessen
Details

First floor

Website
Hessen Open 2019 website
Organizers
Fabian Simon, Fritz Löhr, Helmut Heilig, Julian Höfler, and Timo Ludwig
WCA Delegates
Laura Ohrndorf, Linus Frész, and Sébastien Auroux
Contact

hessen-open@gmx.de

Information

Registration for the competition is free!

Events
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
Registering for this competition is free.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

All registrations will be processed in the order in which they are received through this form. After filling out the form and sending the data by clicking 'Register me!' you will receive an e-mail asking you to confirm your e-mail address. Failure to confirm the e-mail address within 3 days will result in the registration being cancelled.

Registrations will only be listed on this page after we have verified your e-mail address.

We will send a newsletter e-mail 3 weeks before the competition (on 20th of April), asking you to, once more, confirm your participation in the competition within a certain timeframe. Competitors who don't respond to this before the set deadline will be removed from the list of participants. This process is intended to reduce the amount of invalid registrations and to remind registered competitors to deregister in due time, should they be unable to attend Hessen Open, passing on their spot in the competition to a successor from the waiting list.

Guests will not be asked to confirm their e-mail address or attendance and will only receive a message confirming their registration. Guests will not be listed on the list of competitors.

Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 4:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Best solve < 3:30.00 advances to next round
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Zehntscheune Lampertheim.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Berlin.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (May 11, 2019)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
First floor
From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
First floor
Format
Best of 1
Time limit
1 hour
From 10:00 AM
To 10:25 AM
Tutorial for new competitors
First floor
From 10:25 AM
To 11:15 AM
6x6x6 Cube Combined Final
First floor
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 11:15 AM
To 12:15 PM
7x7x7 Cube Combined Final
First floor
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
From 12:15 PM
To 12:55 PM
3x3x3 Blindfolded First round
First floor
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Best solve < 3:30.00 advances to next round
From 12:55 PM
To 01:40 PM
Lunch
First floor
From 01:40 PM
To 02:20 PM
Pyraminx First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:20 PM
To 03:00 PM
Square-1 Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:00 PM
To 03:35 PM
Skewb First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:35 PM
To 04:20 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:20 PM
To 05:30 PM
5x5x5 Cube Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 05:30 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Blindfolded Final
First floor
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00
From 05:45 PM
To 06:10 PM
Pyraminx Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 06:10 PM
To 06:40 PM
Square-1 Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 06:40 PM
To 07:05 PM
Skewb Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 07:05 PM
To 07:30 PM
3x3x3 One-Handed Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 07:30 PM
To 07:50 PM
5x5x5 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 07:30 PM
To 07:50 PM
MultiBld cube submission
First floor

Schedule for Sunday (May 12, 2019)

From 08:30 AM
To 08:50 AM
Registration
First floor
From 08:55 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
First floor
Format
Best of 1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:00 AM
To 10:20 AM
Tutorial for new competitors
First floor
From 10:20 AM
To 11:15 AM
Megaminx Combined Final
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 11:15 AM
To 12:00 PM
2x2x2 Cube First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
3x3x3 Cube First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
4:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:00 PM
To 01:40 PM
Lunch
First floor
From 01:40 PM
To 02:10 PM
2x2x2 Cube Second round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:10 PM
To 03:10 PM
4x4x4 Cube Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:10 PM
To 03:55 PM
3x3x3 Cube Second round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:55 PM
To 04:40 PM
Other
First floor
From 04:40 PM
To 04:55 PM
2x2x2 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:55 PM
To 05:35 PM
4x4x4 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 05:35 PM
To 06:20 PM
3x3x3 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 06:25 PM
To 06:45 PM
Awards
First floor

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.