Hessen Open 2016


Date
May 7 - 8, 2016
City
Lampertheim, Germany
Venue

Zehntscheune Lampertheim

Address
Römerstraße 51, Lampertheim, Hessen
Details

First floor

Website
Hessen Open 2016 website
Organizer
Fabian Simon
WCA Delegates
Linus Frész and Sébastien Auroux
Contact

hessen-open@gmx.de

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Entrance to the competition is free!

Events
Competitors
97
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Cornelius Dieckmann 7.31 7.80 Germany 8.247.318.007.947.45
2x2x2 Cube Oliver Fritz 1.69 2.04 Germany 2.721.901.691.912.31
4x4x4 Cube Kevin Gerhardt 30.85 33.55 Germany 30.8539.8832.5032.5635.59
5x5x5 Cube Lucas Wesche 58.17 1:02.57 Germany 1:04.6258.171:11.951:02.481:00.62
6x6x6 Cube Lucas Wesche 1:47.96 NR 1:59.35 NR Germany 1:47.961:58.722:11.36
7x7x7 Cube Lucas Wesche 2:32.77 NR 2:45.52 NR Germany 2:50.032:32.772:53.75
3x3x3 Blindfolded Sebastian Werb 51.97 1:07.30 Germany 51.971:28.211:01.71
3x3x3 Fewest Moves Moritz Karl 24 Germany 24
3x3x3 One-Handed Cornelius Dieckmann 12.13 15.14 Germany 16.6115.8615.2014.3612.13
Megaminx Lucas Wesche 45.98 49.76 NR Germany 51.7648.8345.9853.5348.68
Pyraminx Markus Wolf 3.76 4.11 Germany 4.535.333.963.853.76
Skewb Carsten Matheus 3.76 4.59 Germany 4.385.513.873.768.90
Square-1 Tobias Droste 11.52 14.20 Germany 18.0017.0212.3111.5213.27
4x4x4 Blindfolded Jan Bentlage 5:41.11 DNF Germany 6:01.285:41.11DNF
3x3x3 Multi-Blind Jan Bentlage 16/17 1:00:00 Germany 16/17 1:00:00
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 4:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 4:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 20:00.00 cumulative * Best result < 4:00.00 advances to next round
Final Bo3 4:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 30:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Zehntscheune Lampertheim.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Berlin.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (May 07, 2016)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Main Room
From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Bo1
Time limit
1 hour
From 10:05 AM
To 10:20 AM
Competition & Judging Tutorial
Main Room
From 10:20 AM
To 11:10 AM
6x6x6 Cube Combined Final
Main Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 10:45 AM
To 12:45 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
30:00.00
From 11:10 AM
To 12:10 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Main Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
From 12:10 PM
To 01:05 PM
Megaminx Combined Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 01:05 PM
To 01:55 PM
Lunch
Main Room
From 01:55 PM
To 02:45 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Main Room
Format
Bo3
Time limit
20:00.00 cumulative *
Proceed
Best result < 4:00.00 advances to next round
From 02:00 PM
To 06:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00
From 02:45 PM
To 03:50 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:50 PM
To 04:35 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:35 PM
To 05:10 PM
Skewb First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 05:10 PM
To 05:40 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 05:40 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
4:00.00
From 06:00 PM
To 06:35 PM
Square-1 Combined Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 06:35 PM
To 07:00 PM
5x5x5 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 07:00 PM
To 07:20 PM
Skewb Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 07:20 PM
To 07:35 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00

Schedule for Sunday (May 08, 2016)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Main Room
From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:05 AM
To 10:20 AM
Competition & Judging Tutorial
Main Room
From 10:20 AM
To 10:50 AM
Pyraminx First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:50 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:30 AM
To 12:25 PM
3x3x3 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:25 PM
To 01:05 PM
Lunch
Main Room
From 01:05 PM
To 01:30 PM
2x2x2 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:30 PM
To 02:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:30 PM
To 03:05 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:05 PM
To 03:30 PM
Pyraminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:30 PM
To 04:00 PM
Supergeheime Ultradisziplin
Main Room
From 04:00 PM
To 04:20 PM
2x2x2 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:20 PM
To 05:00 PM
4x4x4 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 05:05 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:50 PM
To 06:20 PM
Awards
Main Room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.