Finnish Championship 2019


Date
Nov 22 - 24, 2019
City
Vantaa, Finland
Venue

Tikkurilan lukio

Address
Valkoisenlähteentie 53, 01370 Vantaa
Organizers
Niko Ronkainen, Samuli Laine, Santeri Laine, and Tomi Ronkainen
WCA Delegates
Niko Ronkainen, Olli Vikstedt, and Tomi Ronkainen
Contact

Niko Ronkainen, Tomi Ronkainen

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Please read through the regulations and arrive at the venue at least 30 minutes before your first event.

Lue säännöt (englanniksi, suomeksi) ja saavu paikalle ainakin 30 minuuttia ennen ensimmäistä lajiasi.

Events
Main event
Competitors
59
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 120 competitors.
The base registration fee for this competition is €15 (Euro).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Amos Nordman won with an average of 8.79 seconds in the 3x3x3 Cube event. Kari Hyttinen finished second (8.83) and Linus Laurén finished third (8.91).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Amos Nordman 6.76 8.79 Finland 9.168.009.219.856.76
2x2x2 Cube Amos Nordman 1.20 1.93 Finland 2.401.494.971.911.20
4x4x4 Cube Amos Nordman 28.04 32.42 Finland 34.5535.4630.5832.1328.04
5x5x5 Cube Amos Nordman 52.97 57.57 Finland 1:04.6158.6158.6155.4852.97
6x6x6 Cube Amos Nordman 1:59.04 2:03.28 Finland 2:01.032:09.761:59.04
7x7x7 Cube Amos Nordman 2:50.44 2:56.50 Finland 2:50.443:04.682:54.38
3x3x3 Blindfolded Timo Norrkniivilä 25.84 26.50 NR Finland 25.8426.9426.72
3x3x3 Fewest Moves Timo Norrkniivilä 26 28.33 Finland 262831
3x3x3 One-Handed Linus Laurén 11.33 12.75 Finland 15.9612.9211.3312.5412.80
Clock Niko Ronkainen 6.09 7.30 Finland 6.097.428.128.026.47
Megaminx Amos Nordman 33.37 36.44 Finland 40.5536.7133.3737.1935.41
Pyraminx Callum McArthur-Mortell 2.47 3.03 NR Finland 2.632.672.473.798.08
Skewb Urho Kinnunen 3.17 3.46 Finland 4.463.173.543.413.42
Square-1 Linus Laurén 7.92 10.82 Finland 9.947.9212.7610.8911.63
4x4x4 Blindfolded Timo Norrkniivilä 3:56.70 DNF Finland DNFDNF3:56.70
5x5x5 Blindfolded Timo Norrkniivilä 7:31.24 DNF Finland DNF7:31.24DNF
3x3x3 Multi-Blind Timo Norrkniivilä 28/33 59:04 Finland 28/33 59:04
3x3x3 With Feet Viljo Elo 26.99 35.46 Finland 35.2526.99DNF38.6532.48
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 16 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 16 advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 4:00.00 Top 10 advance to next round
Final Mo3 8:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00 Top 10 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5 2:00.00 Top 20 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 25.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
Pyraminx First round Ao5 2:00.00 Top 20 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Skewb First round Ao5 2:00.00 Top 20 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 25.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:15.00

You are viewing the schedule for the venue Tikkurilan lukio.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Helsinki.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (November 22, 2019)

From 02:00 PM
To 02:30 PM
Venue Opens
Roomy McRoomface
From 02:30 PM
To 03:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Roomy McRoomface
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 04:00 PM
To 05:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Roomy McRoomface
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 05:30 PM
To 06:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Roomy McRoomface
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 06:45 PM
To 07:15 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Roomy McRoomface
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
From 07:15 PM
To 07:50 PM
Square-1 Combined First round
Roomy McRoomface
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 25.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 07:50 PM
To 08:25 PM
Megaminx Combined First round
Roomy McRoomface
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 08:25 PM
To 09:00 PM
Clock Combined First round
Roomy McRoomface
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 25.00
Proceed
Top 8 advance to next round

Schedule for Saturday (November 23, 2019)

From 09:00 AM
To 09:20 AM
Registration
Roomy McRoomface
From 09:20 AM
To 09:35 AM
Tutorial for new competitors
Roomy McRoomface
From 09:35 AM
To 10:35 AM
3x3x3 Cube First round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 10:35 AM
To 11:05 AM
2x2x2 Cube First round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 11:05 AM
To 11:50 AM
Pyraminx First round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 11:50 AM
To 12:35 PM
Skewb First round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 12:35 PM
To 12:45 PM
4BLD & 5BLD Puzzle Submission
Roomy McRoomface
From 12:45 PM
To 01:20 PM
Lunch
Roomy McRoomface
From 01:20 PM
To 02:20 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Roomy McRoomface
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
From 01:20 PM
To 02:20 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Roomy McRoomface
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
From 02:20 PM
To 03:00 PM
3x3x3 One-Handed First round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 03:00 PM
To 03:40 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Roomy McRoomface
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:40 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Roomy McRoomface
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 04:40 PM
To 05:05 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Roomy McRoomface
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 05:05 PM
To 05:35 PM
7x7x7 Cube Combined First round
Roomy McRoomface
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 05:35 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Roomy McRoomface
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 06:00 PM
To 06:15 PM
Square-1 Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 06:15 PM
To 06:30 PM
Megaminx Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 06:30 PM
To 06:50 PM
Clock Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00

Schedule for Sunday (November 24, 2019)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
3x3x3 Cube Second round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:30 AM
To 09:55 AM
2x2x2 Cube Second round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:55 AM
To 10:20 AM
Pyraminx Second round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 10:20 AM
To 10:40 AM
Skewb Second round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 10:40 AM
To 11:00 AM
3x3x3 One-Handed Second round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:00 AM
To 11:35 AM
4x4x4 Cube Second round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:35 AM
To 12:15 PM
5x5x5 Cube Second round
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:15 PM
To 12:25 PM
3x3x3 Multi-Blind Puzzle Submission
Roomy McRoomface
From 12:25 PM
To 01:00 PM
Lunch
Roomy McRoomface
From 01:00 PM
To 02:10 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Roomy McRoomface
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 02:10 PM
To 02:30 PM
6x6x6 Cube Final
Roomy McRoomface
Format
Mo3
Time limit
8:00.00
From 02:30 PM
To 02:55 PM
7x7x7 Cube Final
Roomy McRoomface
Format
Mo3
Time limit
10:00.00
From 02:55 PM
To 03:15 PM
4x4x4 Cube Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 03:15 PM
To 03:45 PM
5x5x5 Cube Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Roomy McRoomface
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 04:00 PM
To 04:15 PM
3x3x3 One-Handed Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Skewb Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
2x2x2 Cube Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:00 PM
To 06:05 PM
3x3x3 Cube Final
Roomy McRoomface
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:05 PM
To 06:30 PM
Awards
Roomy McRoomface

Gift card codes to TheCubicle.com will be emailed to the winners after the competition.

3x3:
Winner - $50
2nd place - $35
3rd place - $25

Other events:
Winner - $10

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).
A cumulative time limit may be enforced across rounds (see Guideline A1a2++).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.