WCA European Championship 2020


Date
Jul 16 - 19, 2020
City
Almere - Amsterdam, Netherlands
Venue

Topsportcentrum Almere

Address
Pierre de Coubertinplein 4, Almere
Website
WCA European Championship 2020 website
Organizers
Hans Bennis, Heleen van der Ree, Henrik Buus Aagaard, Philippe Virouleau, Ron van Bruchem, Ronald Mansveld, and Sandra de Geeter
WCA Delegates
Alberto Masó Molina, Daniel Vædele Egdal, Laura Ohrndorf, Manu Vereecken, Oleg Gritsenko, Philippe Virouleau, Radu Făciu, Ron van Bruchem, and Sébastien Auroux
Contact

Speedcubing Nederland

Download all the competition's details as PDF here.
Information

The competition has been cancelled due to the COVID-19 outbreak.

For all information about registration, qualification requirements, side program, volunteering, travel and much more, visit www.wcaeuro2020.com.

Follow us on Facebook and Instagram!

Events
Main event
Number of times bookmarked
237
Registration period

Online registration opened and will close .

Registration requirements
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 900 competitors.
The base registration fee for this competition is €50 (Euro).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend paying an entry fee of €6 (Euro).

Registration is automatic after having completed the payment through MyEuro.

The base fee includes 3x3x3 Cube. There will be an additional fee of 5€ per event with exception of 3x3x3 Fewest Moves, 4x4x4 Blindfolded, 5x5x5 Blindfolded, and 3x3x3 Multi-Blind where the additional fee is 10€ per event.

From February 15th, the base fee will be raised to €60.
From March 15, the base fee will be raised to €70.

Refund policies are available on the website.

This competition will use qualification requirements. You can see them here.

Event Round Format Time limit Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 320 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 80 advance to next round
Semi Final Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 180 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 80 advance to next round
Semi Final Ao5 1:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube First round Mo3 5:00.00 Top 18 advance to next round
Final Mo3 5:00.00
7x7x7 Cube First round Mo3 6:00.00 Top 18 advance to next round
Final Mo3 6:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 5:00.00 cumulative * Top 80 advance to next round
Second round Bo3 5:00.00 cumulative * Top 18 advance to next round
Final Bo3 5:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5 1:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Clock First round Ao5 1:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx First round Ao5 3:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 First round Ao5 1:00.00 Top 18 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 20:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 40:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo2 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Hall.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Amsterdam.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Thursday (July 16, 2020)

From 08:45 AM
To 09:45 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Side rooms
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 09:55 AM
To 11:10 AM
6x6x6 Cube First round
Main hall
Format
Mo3
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 11:20 AM
To 12:20 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Side rooms
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 12:20 PM
To 12:35 PM
Multi #1 - Puzzle submission
Side rooms
From 12:35 PM
To 01:35 PM
Lunch
Main hall
From 01:35 PM
To 02:50 PM
7x7x7 Cube First round
Main hall
Format
Mo3
Time limit
6:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 02:15 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Side rooms
Format
Bo2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 02:50 PM
To 04:05 PM
Megaminx First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Side rooms
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 05:25 PM
To 06:25 PM
Clock First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 05:55 PM
To 06:55 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Side rooms
Format
Bo3
Time limit
20:00.00 cumulative *

Schedule for Friday (July 17, 2020)

From 08:45 AM
To 09:00 AM
Multi #2 - Puzzle submission
Side rooms
From 09:00 AM
To 09:50 AM
Square-1 First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 09:50 AM
To 11:20 AM
5x5x5 Cube First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 10:35 AM
To 11:50 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 2)
Side rooms
Format
Bo2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 11:20 AM
To 12:20 PM
4x4x4 Cube First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 12:20 PM
To 12:45 PM
7x7x7 Cube Final
Main hall
Format
Mo3
Time limit
6:00.00
From 12:45 PM
To 01:45 PM
Lunch
Main hall
From 01:45 PM
To 02:05 PM
6x6x6 Cube Final
Main hall
Format
Mo3
Time limit
5:00.00
From 02:05 PM
To 03:15 PM
Skewb First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 02:45 PM
To 04:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Side rooms
Format
Bo3
Time limit
40:00.00 cumulative *
From 03:15 PM
To 04:45 PM
3x3x3 One-Handed First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 04:45 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Main hall
Format
Bo3
Time limit
5:00.00 cumulative *
Proceed
Top 80 advance to next round
From 05:45 PM
To 06:05 PM
Square-1 Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:05 PM
To 06:25 PM
Clock Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:30 PM
To 07:00 PM
Opening ceremony
Main hall
From 07:00 PM
To 08:00 PM
Evening program
Main hall

Schedule for Saturday (July 18, 2020)

From 09:00 AM
To 09:40 AM
5x5x5 Cube Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 09:40 AM
To 12:40 PM
3x3x3 Cube First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 320 advance to next round
From 12:40 PM
To 01:40 PM
Lunch
Main hall
From 01:40 PM
To 03:10 PM
Pyraminx First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 03:10 PM
To 04:40 PM
2x2x2 Cube First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 180 advance to next round
From 04:40 PM
To 05:20 PM
Skewb Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 05:20 PM
To 06:00 PM
Pyraminx Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 06:00 PM
To 06:30 PM
4x4x4 Cube Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round

Schedule for Sunday (July 19, 2020)

From 09:10 AM
To 10:30 AM
3x3x3 Cube Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 10:30 AM
To 11:10 AM
2x2x2 Cube Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 11:10 AM
To 11:30 AM
3x3x3 One-Handed Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 11:30 AM
To 11:50 AM
3x3x3 Blindfolded Second round
Main hall
Format
Bo3
Time limit
5:00.00 cumulative *
Proceed
Top 18 advance to next round
From 11:50 AM
To 12:10 PM
2x2x2 Cube Semi Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 18 advance to next round
From 12:10 PM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:30 PM
Lunch
Main hall
From 01:30 PM
To 01:45 PM
Pyraminx Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 01:45 PM
To 02:05 PM
Megaminx Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:05 PM
To 02:20 PM
Skewb Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:20 PM
To 02:40 PM
5x5x5 Cube Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:40 PM
To 03:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:00 PM
To 03:20 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main hall
Format
Bo3
Time limit
5:00.00 cumulative *
From 03:20 PM
To 03:40 PM
4x4x4 Cube Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:40 PM
To 03:55 PM
2x2x2 Cube Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:55 PM
To 04:10 PM
Setup final
Main hall
From 04:10 PM
To 05:20 PM
3x3x3 Cube Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:20 PM
To 06:20 PM
Awards
Main hall

Before or on June 9, 2020, you must have met your requirements. More information on https://www.wcaeuro2020.com/the-event/the-competition/qualification/

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.