Cube Factory League Final 2019


Date
Jun 22 - 23, 2019
City
Łódź, Poland
Venue

Łódzki Dom Kultury

Address
ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź
Details

Sala kolumnowa na parterze.

Website
Cube Factory League Final 2019 website
Organizers
Franciszek Fidos, Krzysztof Bober, Mateusz Szwugier, and Szymon Jeziorski
WCA Delegate
Przemysław Rogalski
Contact

Cube Factory League Organization Team

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Cube Factory League zaprasza na finałowe zawody sezonu 2018/2019!


Cube Factory League invites you for final competition of 2018/2019 season!

Events
Competitors
41
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 60 competitors.
The base registration fee for this competition is 40 zł (Polish Złoty).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Competition fee is paid by transfer to following account:
Name: Franciszek Fidos
Account number: PL 18 1090 1304 0000 0001 3531 9812
Title: CFL Final 2019 - name and surname

Cube Factory League members have discounted 35 PLN registration fee.

Opłata wpisowa jest płatna na następujące konto:
Adresat: Franciszek Fidos
Numer konta: PL 18 1090 1304 0000 0001 3531 9812
Tytułem: CFL Final 2019 - imię i nazwisko

Ligowcy Cube Factory League płacą obniżone wpisowe w wysokości 35 PLN.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Tymon Kolasiński 5.97 6.42 NR Poland 6.476.665.976.346.45
2x2x2 Cube Michał Wojcieszek 2.34 2.55 Poland 2.442.342.822.383.36
4x4x4 Cube Tymon Kolasiński 28.02 30.23 Poland 29.8129.8931.0028.0231.73
5x5x5 Cube Tymon Kolasiński 55.74 59.03 Poland 1:00.6856.801:13.6855.7459.61
3x3x3 Blindfolded Krzysztof Bober 41.80 DNF Poland DNFDNF41.80
3x3x3 One-Handed Łukasz Burliga 12.37 14.46 Poland 12.3718.5313.9215.5613.91
Clock Przemysław Rogalski 5.86 7.07 Poland 6.987.619.055.866.62
Pyraminx Tymon Kolasiński 1.68 2.12 Poland 1.682.432.191.743.15
Skewb Łukasz Burliga 1.93 2.58 Poland 2.942.382.423.161.93
Square-1 Michał Krasowski 7.52 11.15 Poland 11.2811.7210.4613.057.52
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:40.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 12:00.00 cumulative * Top 6 advance to next round
Final Bo3 12:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 35.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Skewb First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 35.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 3:00.00

You are viewing the schedule for the venue Łódzki Dom Kultury.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (June 22, 2019)

From 08:45 AM
To 09:30 AM
Registration
Sala kolumnowa [main hall]
From 09:30 AM
To 09:40 AM
Opening
Sala kolumnowa [main hall]
From 09:40 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
Sala kolumnowa [main hall]
From 10:00 AM
To 11:10 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:10 AM
To 12:10 PM
2x2x2 Cube First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:10 PM
To 01:00 PM
Square-1 Combined First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Clock Combined First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:45 PM
To 02:00 PM
Square-1 Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:00 PM
To 02:15 PM
Clock Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:15 PM
To 02:45 PM
Lunch
Sala kolumnowa [main hall]
From 02:45 PM
To 03:45 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:40.00
From 03:45 PM
To 04:30 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Bo3
Time limit
12:00.00 cumulative *
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:30 PM
To 05:30 PM
Skewb First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 05:30 PM
To 06:30 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 06:30 PM
To 06:40 PM
Awards
Sala kolumnowa [main hall]

Schedule for Sunday (June 23, 2019)

From 08:30 AM
To 08:45 AM
Registration
Sala kolumnowa [main hall]
From 08:45 AM
To 08:55 AM
Opening
Sala kolumnowa [main hall]
From 08:55 AM
To 10:00 AM
Pyraminx First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:00 AM
To 10:50 AM
2x2x2 Cube Second round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:50 AM
To 11:40 AM
Skewb Second round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:30 PM
Pyraminx Second round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:15 PM
Lunch
Sala kolumnowa [main hall]
From 01:15 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Cube First round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:30 PM
To 02:45 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Bo3
Time limit
12:00.00 cumulative *
From 02:45 PM
To 03:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:00 PM
To 03:15 PM
4x4x4 Cube Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 03:15 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Cube Second round
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Skewb Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Pyraminx Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
2x2x2 Cube Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:00 PM
To 05:10 PM
Technical Break
Sala kolumnowa [main hall]
From 05:10 PM
To 06:15 PM
3x3x3 Cube Final
Sala kolumnowa [main hall]
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:15 PM
To 06:30 PM
Technical Break
Sala kolumnowa [main hall]
From 06:30 PM
To 07:00 PM
Awards
Sala kolumnowa [main hall]

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.