Battle of Waterloo 2019


Date
Sep 14, 2019
City
Waterloo, Ontario, Canada
Venue

RIM Park

Address
2001 University Avenue East, Waterloo, ON
Details

The competition takes place at Forbes Hall, on the second floor of RIM Park.

Organizer
Sarah Strong
WCA Delegates
Abdullah Gulab and Sarah Strong
Contact

Sarah Strong

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Please see tabs for more information about the competition.

Free pizza and pop will be provided to all registered competitors and their guests.

Events
Competitors
163
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.
The base registration fee for this competition is $20 (Canadian Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of $25 (Canadian Dollar).
Spectators can attend for free.

After the competitors list reaches 200 competitors, competitors will be added to the waiting list if they register AND pay the registration fee. If anyone on the competitors list deletes their registration, the person at the top of the waiting list will be moved to the competitors list. After the online registration period closes, the competitors list will close and everyone who is still on the waiting list will be refunded 100% of their registration fee.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Bill Wang 6.35 7.05 Canada 6.357.267.34DNF6.55
5x5x5 Cube Bill Wang 41.60 NR 44.85 NR Canada 45.3441.6047.8842.5646.66
3x3x3 One-Handed Bill Wang 11.20 11.93 Canada 11.8012.7111.2811.2014.09
Megaminx Bill Wang 33.51 NR 41.18 NR Canada 48.0239.5942.0733.5141.87
Pyraminx Jacob Eoin Gipp 2.37 2.89 Canada 2.372.962.732.985.63
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 60 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 32 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue RIM Park.
The schedule is displayed in the timezone America/Dawson.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 14, 2019)

From 08:30 AM
To 09:30 AM
Name Tag Pick-up & On-site Registrations
Forbes Hall
From 08:45 AM
To 09:00 AM
Tutorial For New Competitors
Forbes Hall
From 09:00 AM
To 10:40 AM
3x3x3 Cube First round
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 60 advance to next round
From 10:40 AM
To 11:30 AM
Pyraminx Combined First round
Forbes Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:25 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Forbes Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:25 PM
To 12:40 PM
Lunch Break
Forbes Hall
From 12:40 PM
To 01:30 PM
Megaminx Combined First round
Forbes Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 32 advance to next round
From 01:30 PM
To 03:10 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Forbes Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:10 PM
To 03:40 PM
3x3x3 Cube Second round
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:40 PM
Megaminx Second round
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 04:40 PM
To 04:55 PM
3x3x3 One-Handed Final
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:55 PM
To 05:10 PM
Pyraminx Final
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:10 PM
To 05:40 PM
5x5x5 Cube Final
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:40 PM
To 06:10 PM
Megaminx Final
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:10 PM
To 06:20 PM
3x3x3 Cube Final
Forbes Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:30 PM
To 06:35 PM
Award Ceremony
Forbes Hall

About Groups

If you are competiting, you can find your group numbers for the first rounds on this page.

You will also recieve a copy of your group numbers on the back of your name tag.

The groups are called up in order, two at a time.

Number of Groups

3x3x3 Cube Round 1: 10 groups total
Pyraminx Combined Round 1: 6 groups total
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: 6 groups total
Megaminx Combined Round 1: 4 groups total
5x5x5 Cube Combined Round 1: 4 groups total

3x3x3 Cube Round 2: 4 groups total (Group 1-2: Ranks 31–60; Group 3-4: Ranks 1–30)
Megaminx Round 2: 4 groups total (Group 1-2: Ranks 17–32; Group 3-4: Ranks 1–16)

All final rounds are fixed-seating, meaning the finalists will remain seated at the timing station that matches their seed number (1 through 16) for the duration of the final round.

Individual Group Numbers

Aaron Elliott Kriss
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4

Aaron King
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4

Abdullah Gulab
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Adam Vanderwal
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6

Adi Gausman
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10

Adrian Panszczyk
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Ajeet Singh Chana
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Alan Jia
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Alex Chernish
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Alex Jung
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Alyssa Esparaz
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Amruth Arunkumar
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10

Andrew Song
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Andry Rakoto
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6

Anthony Nguyen
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6

Aris Efstathopoulos
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10

Arjun Soundar Hariram
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Arturo Pico
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Avner Bernstein
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Ayan Iqbal
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Bart Podhorski
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6

Ben Madison
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Ben Rockman
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Benjamin Kyle
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Benson Lau
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Bill Wang
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Blaeden Kohout
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Blaize Kohout
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10

Brady Metherall
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Braeden Klaehn
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6

Braeden Malda
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10

Brennen Lin
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Brody Oleksyn
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Bryce Oleksyn
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Carson Carrasco
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4

Charles Goertz
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10

Cheng Han Huo
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10

Christian Eifert
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6

Cole Woodcock
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Colin Gawthroupe
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6

Connor DeLuca
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Dave Campbell
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Dave Deriches
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Derek Kong
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Derek Walker
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6

Edmund Yong
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6

Elias Arovuo
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6

Emma Kennedy
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Erik Lee
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Ethan Campbell
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Ethan Erez
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Ethan Greenberg
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10

Ethan Honest
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10

Ethan Yeung
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4

Evan Gerber
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6

Fatima Gulab
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6

Flora Chan
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10

Fred Xiang
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10

Gavin Chen
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10

Geoffrey Stefanov
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10

Geoffrey Stevens
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6

Henry Hughes
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Henry Siebertz
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Henry Sun
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6

Hisham Ahmed Khan
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6

Hudson Tranmer
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Huy Nguyen
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10

Iain Holla
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Io McKay
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Ishan Saini
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6

Jack Costa
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6

Jack Engledow
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Jack Walsh
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4

Jacob Eoin Gipp
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

James Hocevar
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6

Jared Kiers
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Jensen Belen-Brown
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4

Jerry Guo
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4

Jim Wang
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Joaquin Abarca
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Joe Vander Veen
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10

Joey Saia
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

John Short
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Jonathan Esparaz
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Joon Song
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Joshua Sandifer
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Julien Aram
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Justin Tong
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10

Kabir Bedi
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6

Kairui Huang
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6

Katie Crouse
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Kendall Frey
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Kevin Jacob Rajesh
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Kevin Tang
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Kieran Savoy
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Koda Arthur Cobierski
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6

Kyle Keating
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Kyria Sztainbok
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4

Larry Shi
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6

Leo Min-Bedford
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6

LianCheng Guo
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Louis Cormier
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Lucas Jacobs
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Lucas Nieuwland
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Luke Byleveld
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Maheer Huq
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6

Marco Yang
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Mark Leistra
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Mathew Niznansky
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Matthew Krawczyk
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Matthew Lee
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Matthew Liu
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Matthew Yu
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6

Max Xiong
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Michael Bradley
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Michael Lit
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10

Michael Zheng
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6

Nate Bachynski
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Nathan Pedro
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Nathaniel Vernon
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4

Nestor Sokhan
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Newton Nguyen
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Nicholas Patterson
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6

Nicolas de Lottinville
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10

Nima Bolourchian
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Noah Bernstein
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Owain Buchnea
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10

Owen Guo
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Peter Ryland
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Philip Chiang
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6

Ranran Zhao
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6

Rares Bostan
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6

Ray Vince Ong
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Riley Brambell
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Roan Paone
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Ryan Minjun Cho
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Ryan Pin Harry
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Ryan Wu
3x3x3 Cube Round 1: Group 10 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Sami Mokatren
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Sarah Strong
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4

Sebastian Ciuperca
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Sebastian Virág
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Shameel Abdullah
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10

Shanglin Ye
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Shashwat Pratap
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 2 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Stanley Wang
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 6 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 3 of 4

Stefano Coulter
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 5 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4

Tarandeep Mittal
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Thomas van Leeuwen
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Thompson Clarke
3x3x3 Cube Round 1: Group 9 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 6 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 5 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 4 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Tin Huang
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 4 of 4

Tommy Madison
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4

Trystan Hem
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6

Vera Beal
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4

Vincent Ren
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Vladimir Fokow
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 3 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

William Deinzer
3x3x3 Cube Round 1: Group 7 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 2 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

William Fehr
3x3x3 Cube Round 1: Group 8 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 3 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

Xiangji Kong
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10

Yair Korokhov
3x3x3 Cube Round 1: Group 4 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6

Yibo Zhao
3x3x3 Cube Round 1: Group 3 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6

Yiming Lu
3x3x3 Cube Round 1: Group 5 of 10
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 1 of 4

Yu Fu
3x3x3 Cube Round 1: Group 1 of 10

Zachary Ludwig
3x3x3 Cube Round 1: Group 2 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 1 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 1 of 6

Zein Salloum
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 2 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 3 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4

Zhivko Radkov Dimitrov
3x3x3 Cube Round 1: Group 6 of 10
Pyraminx Combined Round 1: Group 4 of 6
3x3x3 One-Handed Combined Round 1: Group 4 of 6
Megaminx Combined Round 1: Group 1 of 4
5x5x5 Cube Combined Round 1: Group 2 of 4

On-Site Registrations

Since the number of registered competitors did not reach 200 by the end of the online registraion period, we will be accepting on-site registrations.

The on-site registration period will take place from 8:30 AM to 9:30 AM on the morning of the competition at the check-in desk. The registration fee for on-site registrtions is $25, payable by cash or credit (but not debit). Cash is the preferred method since the credit card reader is slow.

Vending & Prizes

Cubing Out Loud will be vending puzzles at the competition.

They will also supply prizes for the top three competitors in the final round of each event.
* First place: $15
* Second place: $10
* Third place: $5

Name Tag Pick-up

Competitors will be able to pick up their name tags at the check-in desk from 8:30 AM to 9:30 AM, and at the data entry desk after 9:30 AM. Competitors who register on site will receive a blank name tag for them to write in their name.

WiFi

There is free public wifi in the building. The network is called Waterloo Public Wifi.

Food

Fresh pizza and cold pop will be provided at the venue starting at 12:00.

The next nearest food option is the food court at Conestoga Mall, which is a 10-minute drive from RIM Park.

Parking

RIM Park has a large public parking lot with free parking. The recommended area to park is the west end of the lot, closest to University Avenue East.

Entering the Building

The entrance closest to Forbes hall is the main entrance "A" at the west end of the building (see Image 1 below).

Once you're in the building, you can take the stairs up to Forbes Hall (see Image 2 below). The check-in desk will be on the left side of the hallway.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.