BSTU Open 2015


Information

Registration will be closed on April, 26 or when we reach 200 competitors. Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
106
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 9.90 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) finished second (10.16) and Kirill Mamonov finished third (10.44).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 8.43 9.90 Russia 12.998.4310.089.5910.04
2 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 9.15 10.16 Ukraine 10.559.1510.1611.939.77
3 Kirill Mamonov 9.41 10.44 Belarus 9.559.4113.4610.7711.00

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 1.99 3.05 Russia 2.461.992.933.765.24
2 Ivan Zabrodin 2.65 3.24 Russia 2.652.963.333.435.71
3 Vladislav Kaminskiy 2.63 3.30 Belarus 5.403.253.452.633.20

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 34.13 35.60 Russia 35.2238.9337.4334.1534.13
2 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 38.67 39.84 Ukraine 38.8650.8339.6538.6741.02
3 Pavel Galaktionov 40.41 41.56 Russia 40.4148.8040.6041.8042.28

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 1:15.84 1:18.57 Russia 1:16.831:23.531:21.011:15.841:17.87
2 Pavel Galaktionov 1:12.61 1:26.60 Russia 1:37.681:19.741:27.891:32.181:12.61
3 Ivan Zabrodin 1:24.55 1:31.71 Russia 1:33.271:24.551:31.081:34.551:30.79

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 2:16.11 NR 2:30.15 NR Belarus 2:33.482:40.862:16.11
2 Pavel Yushkevich 2:28.36 2:40.51 Belarus 2:28.362:58.102:35.06
3 Pavel Galaktionov 2:42.26 2:50.80 Russia 2:53.692:56.452:42.26

7x7x7 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Galaktionov 3:53.19 4:07.00 Russia 4:14.354:13.453:53.19
2 Pavel Yushkevich 4:07.19 4:08.97 Belarus 4:07.744:11.984:07.19
3 Andrey Molchan 4:03.84 4:10.04 Belarus 4:03.844:19.304:06.99

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Ivanov 56.80 DNF Russia 1:13.34DNF56.80
2 Artem Savosik 1:04.08 1:10.96 NR Belarus 1:13.891:14.911:04.08
3 Rustam Valeev 1:06.26 DNF Russia 1:06.26DNFDNF

3x3x3 Fewest Moves

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Anishchenko 29 NR 31.33 NR Belarus 362929
2 Dmitry Dobrjakov 28 32.33 NR Russia 282940
3 Pavel Yushkevich 30 33.00 Belarus 373032

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Galaktionov 14.62 15.67 Russia 15.6314.6215.7915.5919.78
2 Dmitry Dobrjakov 14.45 16.04 Russia 19.6614.4516.3715.3616.38
3 Pavel Yushkevich 15.90 18.60 Belarus 19.0917.5524.0119.1515.90

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 7.26 8.02 Russia 7.748.988.587.267.75
2 Ilya Tsiareshka 6.41 8.20 Belarus 7.369.816.419.917.44
3 Nikita Loika 7.22 8.53 Belarus 10.327.857.228.309.45

Megaminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 1:25.50 1:32.31 Russia 1:34.141:25.501:37.191:25.611:37.97
2 Anatoly Kim 1:23.27 1:37.34 Belarus 1:30.951:23.271:42.311:59.091:38.77
3 Vladislav Kaminskiy 1:30.37 1:45.11 Belarus 1:32.531:47.351:59.671:55.461:30.37

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Novik 3.15 4.26 Belarus 3.154.225.023.954.61
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.90 5.01 Belarus 5.226.195.104.703.90
3 Ilya Anishchenko 3.86 5.88 Belarus 8.165.756.815.083.86

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Igor Mamutkin 4.98 5.66 NR Belarus 4.985.235.246.516.67
2 Ivan Zabrodin 5.05 6.32 Russia 6.985.716.285.056.99
3 Pavel Yushkevich 6.24 6.81 Belarus 10.996.246.686.816.95

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 15.99 19.08 NR Belarus 23.3619.4115.9919.8617.98
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 17.20 23.45 Belarus 24.0324.2022.1317.2026.58
3 Ivan Zabrodin 29.56 32.69 Russia 34.5130.6429.5632.9244.30

4x4x4 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Savosik 8:44.41 NR DNF Belarus DNFDNF8:44.41
2 Maxim Chechnev 11:37.00 DNF Russia DNF11:58.0011:37.00
3 Nikita Loika 11:48.00 DNF Belarus 11:48.00DNSDNS

5x5x5 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Chechnev 44:28.00 DNF Russia 44:28.00DNSDNS

3x3x3 Multi-Blind

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Rustam Valeev 14/14 52:02 Russia DNF14/14 52:02
2 Andrey Ivanov 9/9 32:29 Russia 7/10 41:309/9 32:29
3 Maxim Chechnev 9/10 58:11 Russia 8/9 52:309/10 58:11

3x3x3 With Feet

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 1:14.58 NR 1:26.73 NR Belarus 1:48.131:14.581:17.48
2 Viktor Danilov 1:16.28 1:28.60 Belarus 1:30.361:39.171:16.28
3 Maxim Chechnev 1:17.72 1:38.62 Russia 1:17.721:33.232:04.90