BA Cube Fest 2018


Date
Feb 10, 2018
City
South Berwick, Maine, United States
Venue

Berwick Academy

Address
31 Academy St, South Berwick, ME 03908
Details

The Competition will be in the large commons area. This is straight up the main enterence.

Organizer
Joey Mait
WCA Delegate
Matthew McMillan
Contact

joeymait@icloud.com

Information

This competition will be held at Berwick Academy in the large commons area. The competitor limit will be 90 competitors. The entry fee will be $15. Pizza can be purchased for $1.00 a slice. If this is your first competition we recommend taking a look at the WCA regulations before coming to this competition. The WCA and competitors will not hold Berwick Academy responsible for any damage or injuries caused at the competition.

Events
Competitors
76
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 90 competitors.
The base registration fee for this competition is $15 (United States Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Roger Lightbody III 7.07 8.66 United States DNF7.078.018.649.32
2x2x2 Cube Roger Lightbody III 1.52 2.06 United States 1.522.212.12DNF1.86
4x4x4 Cube Samantha Raskind 34.81 36.73 United States 35.9945.4234.8135.5638.64
3x3x3 Blindfolded Paul Taylor 49.15 DNF United States 1:19.9749.15DNF
3x3x3 One-Handed Nipun Kisari 13.05 15.53 United States 16.0213.0513.4817.1018.39
Pyraminx Josh Blackman 2.96 3.39 United States 3.618.352.963.303.26
Skewb Joshua Broderick Phillips 4.09 4.34 United States 4.294.544.094.184.69
Square-1 Joshua Broderick Phillips 11.50 14.31 United States 19.8815.8011.5014.5212.61
Event Round Format Time limit Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Final Ao5 10:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Ao5 10:00.00

Registration has CLOSED

This page will be updated when registration opens and closes.

When registration opens, you should try to sign up as soon as possible, as these competitions fill up quickly. In addition to registering, you must also pay via Stripe when you complete your registration (a link will be provided at the end of the registration process). Until you pay, you are not considered registered. Please note that these payments have to be manually verified, so your registration may be marked "on the waiting list" for a short time while we do this. If you are marked "on the waiting list" for over 24 hours, please contact the organizer or Delegate using the contact link on the main page.

Once registration closes, we will allow 10 more people to register (but please DO NOT PAY) as part of the waiting list. If a spot becomes available, we will notify you by email, and you will have 24 hours to pay and claim your spot. Otherwise, it will go to the next person. This page will be updated when registration fills up, and again when the waiting list closes. At present, registration has not opened. If you have any questions, please use the contact link on the main page and we will be happy to get back to you.

Time Event Cutoff Time Limit Advancing
8:00-9:00 2x2 round 1 NA 5:00 Top 40
9:00-9:45 4x4 Combined Final 2:00 4:00
9:45-10:45 Pyraminx Combined Final 30 45
10:45-12:00 3x3 Round 1 NA 10:00 Top 40
12:00-1:00 Lunch NA NA
1:00-1:45 OH round 1 45 1:15 Top 20
1:45-2:45 Skewb round 1 30 1:30 Top 20
2:45-3:15 Square 1 Combined Final 1:15 3:00
3:15-3:45 3x3BLD Combined Final NA 20:00
3:45-4:15 2x2 round 2 NA 5:00 Top 20
4:15-4:45 3x3 round 2 NA 10:00 Top 20
4:45-5:00 OH Finals NA 5:00
5:00-5:15 Skewb Finals NA 1:30
5:15-5:30 2x2 Finals NA 5:00
5:30-5:45 3x3 Finals NA 10:00
5:45-6:15+ Awards/Cleanup NA NA

Berwick Academy is approximately 70 miles from Boston and is easily accessible from I-95 and is nearby to New Hampshire and Massachusetts!

We are sponsored by Cube Depot. They will be providing prizes to the winners, but are unfortunately not able to vend.
The prizes are as follows:

3x3

First Place - $25 Cube Depot Giftcard
Second Place - $20 Cube Depot Giftcard
Third Place - $15 Cube Depot Giftcard

All Other Events

First place - $10 Cube Depot Giftcard

A big thanks to Cube Depot for these prizes!

Cube Depot Logo

Groups are listed below. Please be sure to know your groups during the competition, as we will be calling groups and not individual names.

Name Groups
Adam Heilweil 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A, Square-1 Group 1A
Adriel Wiebe 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A, Square-1 Group 1A
Aidan Bell 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Skewb Speedsolve Group 3A, Square-1 Group 1A
Aidan Gorneau 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 1A
Aidan McKenzie 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 1A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 2A, Square-1 Group 1A
Alexander Cohen 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 3A, Square-1 Group 1A
Alexander Ettamarna 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 1A
Ambrose Maynes 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 1A
Ben Andrews 3x3 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 1A, Pyraminx Group 2A
Ben Vartabedian 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 2A, Square-1 Group 1A
Bryant Desautelle 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 1A
Caden Bickel 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 4x4 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 3A, Square-1 Group 1A
Caleb Haarman 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 4A, Pyraminx Group 3A
Caleb Mulcahy Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A
Chandler Pike 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 1A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A, Square-1 Group 1A
Charlie Reamer 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 3A
Che-Hao Saito 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 4x4 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A
Ciara Fasullo 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A
Daniel Giulianti 2x2 Speedsolve Group 1A, Skewb Speedsolve Group 3A
Dante Illanes 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 3A
Derek White 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 4x4 Speedsolve Group 3A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A, Square-1 Group 1A
Dillon Luke 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 1A, Pyraminx Group 2A
Drew Dickson 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 2A
Eben DeSilva 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 3A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 1A
Elijah M McGee 3x3 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 3A
Eric Sanford 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A
Evan McKenzie 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 1A, Square-1 Group 1A
Garrett Wiebe 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 2A
Gavin Filacchione 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 3A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 3A, Square-1 Group 1A
gavin martin 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 4x4 Speedsolve Group 3B
Graham Plourde 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 3A
Gray Compton 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A
Griffin Majer 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A
Gus Lipkin 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 3A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 3A, Square-1 Group 1A
Harvey Marston 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 4x4 Speedsolve Group 1A, Pyraminx Group 1A
Isaac Rajagopal 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 1A, Square-1 Group 1A
J.P. Noone 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 3A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 3A, Skewb Speedsolve Group 2A, Square-1 Group 1A
Jack Dawson 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 4A, 4x4 Speedsolve Group 2A, Pyraminx Group 2A
Jalene Blackman 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 3A
James Quinn 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 1A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 1A, Square-1 Group 1A
Jared Blackman 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, Pyraminx Group 2A, Skewb Speedsolve Group 2A
Jeffrey Lopriore 3x3 Speedsolve Group 1A, 2x2 Speedsolve Group 4A, Skewb Speedsolve Group 3A
Jeremy Blackman 3x3 Speedsolve Group 2A, 2x2 Speedsolve Group 1A, 4x4 Speedsolve Group 2A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 1A, Square-1 Group 1A
JJ Blackman 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A
Joey Mait 3x3 Speedsolve Group 3A, 2x2 Speedsolve Group 2A, 4x4 Speedsolve Group 3A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 2A, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B, Square-1 Group 1B
Jonah Kattau 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 4x4 Speedsolve Group 1B
Jonas Rajagopal 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 2B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B, Square-1 Group 1B
Josh Blackman 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 1B, Square-1 Group 1B
Joshua Broderick Phillips 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B, Square-1 Group 1B
Joshua Verdejo 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 4x4 Speedsolve Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B
JP Bulman 3x3 Speedsolve Group 4A, 2x2 Speedsolve Group 3A, 4x4 Speedsolve Group 1A, 3x3 Blindfolded Group 1A, 3x3 One-handed Group 1A, Pyraminx Group 1A, Skewb Speedsolve Group 3A, Square-1 Group 1A
Justin McLaughlin 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 4B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 1B
Kevin M Nowak 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, 3x3 Blindfolded Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B, Square-1 Group 1B
Kheenan Vivathana 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B
Kiron Das 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B, Pyraminx Group 2B
Louis Meunier 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Square-1 Group 1B
Lucien Hammond 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 3B
Luke Bodwell 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 4x4 Speedsolve Group 2B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 1B, Square-1 Group 1B
Mark Coleman III 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 4x4 Speedsolve Group 3B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 2B, Square-1 Group 1B
Matthew Alarcon 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 3B, Square-1 Group 1B
Matthew Fox 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 1B
Matthew Gibbons 3x3 Speedsolve Group 3B, Skewb Speedsolve Group 2B
Matthew McMillan 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B, Square-1 Group 1B
Max Davis 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 3B
Maxwell Freda 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 1B
Miles Buddenhagen 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B
Nelson Nnodim 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 3B, Square-1 Group 1B
Nestor Sokhan 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 1B, Square-1 Group 1B
Nicolas Zerbinopoulos 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B
Nipun Kisari 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 1B
Noah Ferguson 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 2B
Noah Rich 3x3 Speedsolve Group 1B
Owen Siege 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 4x4 Speedsolve Group 3B
Parth Garg 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 3B
Paul Taylor 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 3B, Square-1 Group 1B
Pedro Caceres 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 Blindfolded Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 1B, Square-1 Group 1B
Roger Lightbody III 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 2B, Square-1 Group 1B
Ryan McLaughlin 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 3B
Ryan Prendible 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 2B
Samantha Raskind 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 1B, Square-1 Group 1B
Sawyer Morgan 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 3B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 2B, Square-1 Group 1B
Sean Cheng 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 2B
Seiya Matsumoto 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 3B
Shayden Parent 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 2B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 1B
Teddy Nowak 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 4x4 Speedsolve Group 1B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 2B
Thaddeus Ciras 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 2B, 3x3 One-handed Group 1B
Tristan Leng 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 1B, Pyraminx Group 3B
Tyler Gula 3x3 Speedsolve Group 1B, 2x2 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 3B
William A. Sheerin 3x3 Speedsolve Group 2B, 2x2 Speedsolve Group 3B, 4x4 Speedsolve Group 3B, 3x3 One-handed Group 2B, Pyraminx Group 2B, Skewb Speedsolve Group 1B, Square-1 Group 1B
Wilson Martinez 3x3 Speedsolve Group 3B, 2x2 Speedsolve Group 4B, 4x4 Speedsolve Group 1B, 3x3 One-handed Group 1B, Pyraminx Group 3B, Skewb Speedsolve Group 2B
Zachary Burrow 3x3 Speedsolve Group 4B, 2x2 Speedsolve Group 1B, 4x4 Speedsolve Group 2B, Pyraminx Group 1B, Skewb Speedsolve Group 3B

Live results will not be on CubeComps. They can be found at tiny.cc/cuberesults

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.