Austrian Open 2019


Date
Feb 9 - 10, 2019
City
Vienna, Austria
Venue

Technische Universität Wien Freihaus

Address
Wiedner Hauptstraße 8-10, 1040 Vienna
Details

1st floor, red department, old mensa

Organizer
Sanio Kasumovic
WCA Delegate
Jernej Omulec
Contact

Sanio Kasumovic

Information

Autrian Open 2019 is an official World Cube Association (WCA) sanctioned speedcubing competition. Speedcubing is solving the 3x3x3 Cube or other related puzzles as quickly as possible. The competition is open to all competitors regardless of experience and skill, but certain event-based time limits will be in place so as to make sure we can stay on schedule and get through the days on time. No prior experience in WCA competitions is necessary, but competitors should be familiar with the WCA regulations.

This competition is NOT a national championship for Austria.

Events
Competitors
80
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is €10 (Euro).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of €10 (Euro) if the competitor limit has not been reached by .
Spectators can attend for free.

The entrance fee will be 10 euro per person per day (attention, if you participate both days you have to pay a total entrance fee of 20,- euros for this competition).
The total entrance fee has to be payed on the spot, which means directly after your arrival in the venue at the registration desk of the competition.

Your WCA preregistration/online registration is finished when you receive an approved email from the orga team.
If the competitor limit is reached an email will be sent out which will require you to reply in order to confirm attendance to the competition

  • Remember to check your email address for confirmation message which will be likely sent 1-2 weeks before the competition.
  • If you can't participate for any reason, please let us know as soon as possible.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Matěj Grohmann 7.03 7.22 NR Czech Republic 7.037.147.067.457.99
2x2x2 Cube Bence Barát 2.18 2.60 Hungary 2.282.6510.682.882.18
4x4x4 Cube Matěj Grohmann 30.16 30.77 Czech Republic 30.5130.1630.5634.1831.25
5x5x5 Cube János Bereczki 58.13 59.00 Romania 58.8359.621:03.0758.5558.13
6x6x6 Cube Bence Barát 1:46.81 1:54.81 Hungary 2:03.091:54.531:46.81
7x7x7 Cube Matěj Grohmann 2:33.46 2:40.17 NR Czech Republic 2:33.462:49.722:37.33
3x3x3 Blindfolded Mihály Horváth 48.59 DNF Hungary 1:01.8648.59DNF
3x3x3 One-Handed Matěj Grohmann 13.34 14.63 Czech Republic 13.3414.7315.5217.2113.65
Megaminx Jakub Drobný 49.07 NR 55.88 NR Slovakia 54.6956.9749.0759.6155.98
Pyraminx Jakub Drobný 3.21 4.00 Slovakia 6.333.383.215.353.28
Skewb Vojtěch Kundera 2.69 3.31 Czech Republic 3.073.622.693.233.87
Square-1 Clément Cherblanc 8.99 11.66 France 8.9915.3412.0210.2812.67
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 7:30.00 1 attempt to get < 4:30.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 5:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 8:30.00 1 attempt to get < 6:30.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:15.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 45.00

You are viewing the schedule for the venue Technische Universität Wien Freihaus.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Vienna.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (February 09, 2019)

From 08:45 AM
To 02:50 PM
Registration
1st floor, red department, old mensa
From 09:00 AM
To 09:50 AM
6x6x6 Cube Combined First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
7:30.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 09:50 AM
To 10:50 AM
7x7x7 Cube Combined First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
8:30.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:50 AM
To 11:35 AM
3x3x3 Blindfolded Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 11:35 AM
To 12:25 PM
Lunch
1st floor, red department, old mensa
From 12:25 PM
To 12:45 PM
Competition & Judging Tutorial
1st floor, red department, old mensa
From 12:45 PM
To 01:35 PM
Megaminx Combined Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
From 01:35 PM
To 02:15 PM
Pyraminx First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:15 PM
To 02:55 PM
Skewb First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:55 PM
To 03:40 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:30 PM
Square-1 Combined Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
6x6x6 Cube Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Mean of 3
Time limit
5:00.00
From 05:00 PM
To 05:40 PM
7x7x7 Cube Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Mean of 3
Time limit
6:00.00
From 05:40 PM
To 05:55 PM
Skewb Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:55 PM
To 06:10 PM
Pyraminx Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 06:10 PM
To 06:30 PM
3x3x3 One-Handed Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00

Schedule for Sunday (February 10, 2019)

From 08:45 AM
To 12:50 PM
Registration
1st floor, red department, old mensa
From 09:00 AM
To 09:20 AM
Competition & Judging Tutorial
1st floor, red department, old mensa
From 09:20 AM
To 10:10 AM
2x2x2 Cube First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:10 AM
To 11:05 AM
3x3x3 Cube First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:05 AM
To 11:55 AM
Lunch
1st floor, red department, old mensa
From 11:55 AM
To 12:55 PM
4x4x4 Cube Combined First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:55 PM
To 02:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
1st floor, red department, old mensa
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:35 PM
2x2x2 Cube Second round
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:35 PM
To 03:20 PM
3x3x3 Cube Second round
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:20 PM
To 03:55 PM
4x4x4 Cube Second round
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:55 PM
To 04:20 PM
5x5x5 Cube Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 04:20 PM
To 04:40 PM
4x4x4 Cube Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00
From 04:40 PM
To 04:55 PM
2x2x2 Cube Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:55 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Cube Final
1st floor, red department, old mensa
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:45 PM
To 06:10 PM
Winner's Ceremony | Lucky Draw
1st floor, red department, old mensa

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.