6.25 Bay Area 2017


Date
Jun 24 - 25, 2017
City
Santa Clara, California, United States
Venue

Adrian Wilcox High School

Address
3250 Monroe Street, Santa Clara, CA 95051
Details

Competition in the cafeteria on both days!

Website
6.25 Bay Area 2017 website
Organizers
Brandon Harnish and Neel Gore
WCA Delegates
Brandon Harnish and Felix Lee
Contact

Bay Area Speedcubin'

Entry Fee
$18.75
Information

All competitors must read the Registration Policies prior to registering!

Registration cost is $18.75 for any combination of events. Initial competitor limit: 150 (possibility of being raised). Please check the Events/Schedule tabs for more details.

Tentative events: 4x4 BLD, 5x5 BLD if there is demand. If you wish to compete in these, then you may NOT compete in Rubik's Cube: Fewest Moves, as these events would be run concurrently. All 4x4 BLD and 5x5 BLD competitors must judge/scramble for 4x4 BLD and 5x5 BLD when they are not competing.

This competition is a CubingUSA Supported competition.

Events
Event Name Best Average Citizen of Solves
Rubik's Cube Kevin Hays 7.86 8.66 United States 8.659.117.8610.128.21
2x2x2 Cube Jacob Posner 3.08 United States 3.08
5x5x5 Cube Kevin Hays 52.56 55.18 United States 52.5655.1557.511:02.2252.87
6x6x6 Cube Kevin Hays 1:33.51 1:37.32 United States 1:36.641:33.511:41.81
3x3x3 Blindfolded Daniel Lin 25.44 DNF United States 25.44DNFDNF
3x3x3 Fewest Moves Brandon Harnish 23 28.33 United States 233329
Megaminx Richard Jay S. Apagar 50.45 NR 51.88 NR Philippines 50.451:06.9952.0151.7051.92
4x4x4 Blindfolded Neel Gore 4:19.70 United States DNF4:24.964:19.70
5x5x5 Blindfolded Graham Siggins 9:38.99 United States DNFDNF9:38.99
3x3x3 Multi-Blind Kevin Matthews 19/20 54:55 NR Canada 19/20 54:5517/19 56:0516/19 54:35

Saturday Events

Event Round # competitors Format Cutoff Time Limit
3x3x3 Blindfolded 1 - Best of 3 - 12:50 cumulative
Final 6 Best of 3 - 6:25 cumulative
3x3x3 Multi-Blind Final - Best of 3 - WCA limit
3x3x3 Fewest Moves Final - Mean of 3 - 1 hour per attempt
Tentative: 4x4x4 Blindfolded Final - Best of 3 - 90 minutes cumulative*
Tentative: 5x5x5 Blindfolded Final - Best of 3 - 90 minutes cumulative*

Notes:
* The 90-minute cumulative cutoff is enforced across all attempts for 4x4x4 Blindfolded and 5x5x5 Blindfolded. Times for DNF results are recorded to enforce this limit.
* All 4x4x4 Blindfolded/5x5x5 Blindfolded competitors must scramble/judge for 4x4x4 Blindfolded and 5x5x5 Blindfolded when they are not competing.
* All 4x4x4 Blindfolded/5x5x5 Blindfolded competitors must NOT compete in 3x3x3 Fewest Moves.
* The third attempt of 3x3x3 Multi-Blind is to be held at the end of the competition day on Sunday.

Sunday Events

Event Round # competitors Format Cutoff Time Limit
Rubik's Cube 1 - Average of 5 - 10 minutes per attempt
2 25 Average of 5 - 10 minutes per attempt
Final 8 Average of 5 - 10 minutes per attempt
2x2x2 Cube Final - Best of 1 - 6:25
5x5x5 Cube Combined Final - Average of 5 2:15 in 2 attempts 6:25 per attempt
6x6x6 Cube Combined Final - Mean of 3 4:00 in 1 attempt 6:25 per attempt
Megaminx Combined Final - Average of 5 2:15 in 2 attempts 6:25 per attempt

Notes:
* The format for 2x2x2 Cube is Best of 1. Competitors wishing to compete only in the 2x2x2 Cube event will have their registration fee waived.
* The number of competitors for Rubik's Cube Round 2 and Rubik's Cube Final may increase at the competition.

Saturday

Time Event
9:00 Setup/scramble Multi
9:45 3x3x3 Multi-Blind Attempt 1
11:15 3x3x3 Fewest Moves Attempt 1, 4x4x4 Blindfolded/5x5x5 Blindfolded
12:15 Lunch
1:00 3x3x3 Blindfolded Round 1
1:45 3x3x3 Fewest Moves Attempt 2, 4x4x4 Blindfolded/5x5x5 Blindfolded, scramble Multi
3:00 3x3x3 Blindfolded Final Round (Top 6)
3:30 3x3x3 Multi-Blind Attempt 2
5:00 3x3x3 Fewest Moves Attempt 3, 4x4x4 Blindfolded/5x5x5 Blindfolded
6:25 Finished

Sunday

Regarding Check-in and the tentative On-Site Regisration: Please see the Registration Policies tab for more information.

Note: All rounds after Lunch will start as soon as the preceding round is over.

Time Event
9:00 Setup
9:15 Check-in begins, Staff Rubik's Cube Round 1, Staff 5x5x5 Cube
10:00 Rubik's Cube Round 1
10:30 Check-in ends, On-Site Registration begins
11:00 On-Site Registration ends
11:30 Lunch
12:00 6x6x6 Cube Combined Final Round
1:00 2x2x2 Cube Final Round
1:30 5x5x5 Cube Combined Final Round
2:15 Rubik's Cube Round 2
3:00 Megaminx Combined Final Round
4:00 Rubik's Cube Final Round/Cleanup
4:30 Awards/scramble Multi
5:00 3x3x3 Multi-Blind Attempt 3
6:25 Finished

Competitors will be sorted into groups for this competition!
Groups are generated in order for competitors to have a better idea of when they will be competing during a round.
Groups will only be generated for the first rounds of events.

Events are listed in schedule order.

Saturday Events

3x3x3 Blindfolded Round 1

Group 1 Group 2 Group 3
Daniel Lin Alex Davani David Adams
Graham Siggins Alvin Vo Felix Lee
Ishaan Agrawal James Tran Jiazheng Zhao
Jacob Posner Manu (Abhimanyu Singhal) Kevin Matthews
Maxim Chechnev Roy Vivat Matthew Dickman
Neel Gore Ruben Alexander Moreira Paul Mahvi
Riley Woo Shane Grogan Ryan GJew
Weston Mizumoto Wilson Alvis

Sunday Events

Rubik's Cube Round 1

Group 0 (Staff) Group 0 (Staff) Group 1a Group 1b Group 1c
Alex Davani Mitchell Lane Aaron Paskow Anthony Dinh Brendan Subido
Ant Irizarry Nathaniel Knopf Aaron Wolff Antonio John Flores Brian Law
Brandon Harnish Neel Gore Aaron Zhang Arjun Ravendran Chandler Kakatin
Eric Zhao Neha Gore Aidan Costello Assaf Shaham Christian De Paola
Erik Cheng Nicholas Daneshvari Akshar Sarvesh Atharv Koratkar Christopher Lee
Ethan Littlejohn Paul Mahvi Alex Johnson Austin Chen Christopher Yen
Felix Lee Reuben San Luis Alvin Vo Beni Issler Connor Reid
Graham Siggins Riley Woo Amogh Upadhyaya Benny Guo Daniel Guzman
Jacob Posner Ryan GJew An Le Brandon Han David Adams
Jiazheng Zhao Shane Grogan Andrew Lin Daxtyn Phillips-Stock
Karen Tu Tacos (Daniel Jacobs)
Kevin Matthews Ty Marshall
Manu (Abhimanyu Singhal) Wilson Alvis
Matthew Dickman
Group 2a Group 2b Group 2c Group 3a Group 3b Group 3c
Derek Tat James Manguyen Kevin Hays Nathan Nakaguchi Ricky Xin Samuel Zhu
Derrick Than James Tran Levente Horvath Nathaniel Fong Rider Caplain Sean Li
Dhruv Bharadwaj Jamil Smith Levi Rubin Neil Johnson Ritvik Sinha Shanna Goldman
Efrem Blitz Jashan Pabla Lorenzo Wolczko Pablo Nava Roy Vivat Shawn Azman
Elias Guzman Javier Gomeztagle Mateus Lima Parker Long Ruben Alexander Moreira Tanay Biradar
Enzo Grats Kai Chan Maxim Chechnev Patitpavan Neel Ryan Lee Thao Nguyen
Ethan Garcia Keegan Wright Michael Chai Payton Eike Ryan Lian Tripp Lyons
Evan Mann Kehan Jin Miriam Law Richard Jay S. Apagar Saheb Sabharwal Weston Mizumoto
Ishaan Agrawal Kehau McCarthy Myles Qvale
Jaden Ahn Keshav Ramamurthy Nathan Gong

6x6x6 Cube Combined Final Round

Group 1a Group 1b Group 1c Group 2a Group 2b Group 2c
Ant Irizarry Alex Johnson An Le Daniel Guzman Alex Davani Graham Siggins
Jacob Posner Erik Cheng Christian De Paola Derek Tat Myles Qvale Richard Jay S. Apagar
Neel Gore Ethan Littlejohn Connor Reid Efrem Blitz Paul Mahvi Ty Marshall
Riley Woo Kevin Hays Matthew Dickman Eric Zhao Payton Eike Weston Mizumoto
Ruben Alexander Moreira Kevin Matthews Mitchell Lane Ryan GJew Reuben San Luis Wilson Alvis
Michael Chai Shane Grogan

2x2x2 Cube (Best of 1)

Group 1

Alex Johnson
Brandon Harnish
Christopher Yen
Kevin Hays
Mitchell Lane
Neel Gore
Neil Johnson
Nicholas Daneshvari
Riley Woo
Shane Grogan
Ty Marshall
Weston Mizumoto

Group 2

Everyone else

5x5x5 Cube Combined Final Round

Group 0 (Staff) Group 0 (Staff) Group 1a Group 1b Group 1c
Alex Davani Matthew Dickman Alex Johnson Elias Guzman Neil Johnson
Ant Irizarry Mitchell Lane An Le Jashan Pabla Paul Mahvi
Eric Zhao Neel Gore Anthony Dinh Keegan Wright Payton Eike
Erik Cheng Nicholas Daneshvari Brian Law Kevin Hays Richard Jay S. Apagar
Ethan Littlejohn Reuben San Luis Christian De Paola Mateus Lima Ricky Xin
Felix Lee Riley Woo Connor Reid Michael Chai Ruben Alexander Moreira
Graham Siggins Ryan GJew Daniel Guzman Myles Qvale Ryan Lian
Jacob Posner Shane Grogan David Adams Nathan Nakaguchi Tanay Biradar
Jiazheng Zhao Ty Marshall Derek Tat Nathaniel Knopf Weston Mizumoto
Kevin Matthews Wilson Alvis Efrem Blitz

Megaminx Combined Final Round

Group 1a Group 1b Group 1c Group 2a Group 2b Group 2c
Alex Davani Christian De Paola Efrem Blitz Evan Mann Karen Tu Graham Siggins
An Le Connor Reid Elias Guzman Jacob Posner Michael Chai Kevin Matthews
Ant Irizarry Daxtyn Phillips-Stock Eric Zhao James Manguyen Myles Qvale Reuben San Luis
Manu (Abhimanyu Singhal) Derek Tat Erik Cheng Jiazheng Zhao Neel Gore Richard Jay S. Apagar
Mitchell Lane Kevin Hays Ethan Littlejohn Paul Mahvi Neil Johnson Ruben Alexander Moreira
Ty Marshall Riley Woo Matthew Dickman Payton Eike Ryan GJew Weston Mizumoto

Image description
This competition is sponsored by CubeDepot!
They intend on selling puzzles as the competition. Check back here as the competitions draws nearer for more info!

All prizes except Rubik's Cube Fastest New Competitor are gift cards to CubeDepot!
The prize for Rubik's Cube Fastest New Competitor (FNC) is a black MoYu WeiLong GTS 2, donated graciously by Ant Irizarry.

Prize Structure

Event Placement Prize
Rubik's Cube 1st $25.00
2nd $12.50
3rd $6.25
FNC WeiLong GTS 2
2x2x2 Cube 1st $12.50
5x5x5 Cube 1st $12.50
6x6x6 Cube 1st $12.50
Megaminx 1st $12.50
Rubik's Cube: Blindfolded 1st $12.50
Rubik's Cube: Fewest Moves 1st $12.50
Rubik's Cube: Multi-Blind 1st $12.50

Registration Policies

All competitors must read this!

last revised 17 June 2017

Purpose

Registration for this competition will be very different from recent NorCal competitions.
This document is to provide all competitors and parents the information they need regarding online registration, online waitlisting, and the potential for on-site registration.

Before You Register

All prospective registrants need a WCA account. Competitors can create their own WCA account by clicking here and entering the required information. For returning competitors (i.e. have competed before), you will need to claim your WCA ID.
Brandon will assist competitors trying to connect their WCA account with their WCA ID.

How to Register Online

The initial competitor limit for this competition is 150. This limit may be raised; check this page for updates.
Prospective competitors register by:
1. Signing into their WCA account;
2. Clicking "Register" on the left side of this webpage, selecting the events they would like to compete in, and submitting their registration;
3. Paying the registration cost of $18.75. (The registration cost is the same, regardless of how many events are selected.)

How to Pay for Registration Online

Payment will be done through Stripe to CubingUSA!
Click on the "Register" tab on the left side of the webpage to register and pay all in one place!

How to Withdraw Registration with Refund

Registered competitors withdraw their registration by emailing the organisation team (bayareaspeedcubin@gmail.com) the following:
1. Statement of intent to withdraw registration with refund.
2. Name (and WCA ID, if applicable) of the competitor.
3. IMPORTANT: Confirmation of registration payment and name of payer.
Competitors who withdraw their registration will be refunded 100% of their registration payment. Attempts to issue chargebacks without emailing the organisation team will result in offending competitors being disqualified from competing in 6.25 Bay Area 2017, and barred from competing in future competitions.

Waitlist Policies

If online registration meets the competitor limit, online registration will immediately close, and a waitlist will open. At this time, all prospective competitors who did not pay will have their pending registrations deleted, and will have to sign up for the competition again to join the waitlist.
Prospective competitors sign up for the waitlist by:
1. Signing into their WCA account;
2. Clicking "Register" on the left side of this webpage, selecting the events they would like to compete in, and submitting their registration.
As spots open in registration, waitlist members will be given the opportunity to register for the competition. Waitlist members will be given this opportunity in the order that they signed up.
Waitlist members register by:
1. Receiving an email from the organisation team (subject line "[6.25 Bay Area 2017]: It's Your Turn to Register!");
2. Within 48 hours, paying the registration cost of $18.75, or beginning to arrange an alternative method of payment;
3. Emailing the organisation team confirmation of payment, the name of the payer, and the name of the competitor.
If a waitlist member receives a registration offer and fails to pay/arrange payment, they will be removed from the waitlist and notified.

No registration offers will be given after June 21, 2017.

Check-In (Required for ALL competitors)

On Sunday, June 25, all competitors MUST check in during the check-in period, as listed on the Schedule.
Failure to enter the line for check-in during this time period will result in withdrawal of registration without refund.
Competitors will receive a name badge, a schedule sheet, and a printout of their competing groups. (For more information on competing groups, see the "Groups" tab.)
Competitors who compete on Saturday will receive name badges and group info on Saturday. These competitors need not check in on Sunday.

On-Site Registration

If the competitor limit has not yet been reached at the time online registration closes, then prospective competitors are allowed to register on-site on Sunday for any combination of the following events: Rubik's Cube, 2x2x2 Cube (best of 1), 5x5x5 Cube, 6x6x6 Cube, Megaminx.
The registration cost for on-site registrants is $25.00, to be paid in cash at the competition.
On-site registration is open on a first-come, first-serve basis until the competitor limit is reached. On-site registrants will compete in the last group of each round.

Staff Member Registration

Competition staff members are hand-selected by the organisation team and will be offered registration free of charge in exchange for their service to the cubing community for the entire duration of the competition.