Novosibirsk Tech Library 2019


Date
Oct 11 - 12, 2019
City
Novosibirsk, Russia
Venue

State Public Scientific Technical Library

Address
Street Voshod 15 (630200)
Details

Conference hall, fourth floor

Website
Novosibirsk Tech Library 2019 website
Organizers
Danila Lebedev (Данила Лебедев) and Leonid Zakharov (Леонид Захаров)
WCA Delegate
Artem Kuminov
Contact
cubomir@yandex.ru, leontech238@gmail.com, akuminov@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Please see the website for more details.

Пожалуйста, смотрите группу ВКонтакте для важных новостей.

Events
Competitors
37
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is 400 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Оплата происходит на карту Сбербанка ( 5469440029673283 ) или ВТБ ( 5368 2901 5692 0185 )
При оплате нужно написать комментарий за какого участника происходит оплата.

Пожалуйста, перед оплатой убедитесь, что Вы зарегистрировались на чемпионат.

После оплаты в течении двух дней ваша фамилия должна появиться в списке участников, если это не случилось , обратитесь к организаторам.

Payment takes place on the Sberbank ( 5469440029673283 ) card or VTB (5368 2901 5692 0185).
When paying you need to write a comment for which participant the payment takes place.

Please make sure you register for the championship before paying.

After payment for two days, your surname should appear in the list of participants, if this does not happen, contact the organizers.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 8.90 9.48 Russia 8.909.9010.679.179.36
2x2x2 Cube Dmitriy Shevchenko 1.49 2.64 Russia 2.954.882.391.492.58
3x3x3 Blindfolded Nikita Razzamazov (Никита Раззама́зов) 1:18.87 DNF Russia DNF1:28.671:18.87
3x3x3 Fewest Moves Nikita Razzamazov (Никита Раззама́зов) 25 35.33 Russia 392542
3x3x3 One-Handed Danila Lebedev (Данила Лебедев) 14.12 15.13 Russia 14.6316.4718.9814.1214.29
Clock Maxim Brednev (Максим Бреднев) 5.32 6.52 Russia 6.917.185.327.785.48
Pyraminx Maxim Brednev (Максим Бреднев) 2.80 3.64 Russia 3.963.843.952.803.13
Skewb Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 3.35 4.74 Russia 5.323.825.603.355.08
Square-1 Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 12.20 15.70 Russia 12.2018.3718.0315.1213.96
3x3x3 Multi-Blind Svetlana Baskakova (Светлана Баскакова) 2/2 10:43 Russia 2/2 10:43
Event Round Format Time limit Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Clock First round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 4 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 4 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 First round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue State Public Scientific Technical Library.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Novosibirsk.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (October 11, 2019)

From 11:00 AM
To 01:25 PM
Registration
Conference hall, fourth floor
From 11:20 AM
To 11:40 AM
Tutorial for new competitors
Conference hall, fourth floor
From 11:40 AM
To 12:10 PM
Clock First round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:10 PM
To 12:50 PM
Square-1 First round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:50 PM
To 02:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Conference hall, fourth floor
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 02:00 PM
To 02:50 PM
Lunch
Conference hall, fourth floor
From 02:50 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Conference hall, fourth floor
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 04:00 PM
To 04:15 PM
Clock Second round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 4 advance to next round
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Square-1 Final
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Conference hall, fourth floor
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 05:40 PM
To 05:50 PM
Clock Final
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:50 PM
To 07:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Conference hall, fourth floor
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00

Schedule for Saturday (October 12, 2019)

From 09:30 AM
To 01:00 PM
Registration
Conference hall, fourth floor
From 09:50 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
Conference hall, fourth floor
From 10:00 AM
To 11:00 AM
3x3x3 Cube First round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:00 AM
To 11:50 AM
2x2x2 Cube First round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:50 AM
To 12:30 PM
Pyraminx First round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:00 PM
3x3x3 One-Handed First round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:00 PM
To 02:05 PM
Lunch
Conference hall, fourth floor
From 02:05 PM
To 02:35 PM
3х3х3 Rescrambling
Conference hall, fourth floor
From 02:35 PM
To 02:55 PM
Ivy Cube
Conference hall, fourth floor
From 02:55 PM
To 03:10 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Conference hall, fourth floor
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 03:10 PM
To 03:35 PM
Skewb First round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:35 PM
To 03:50 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 03:50 PM
To 04:05 PM
3x3x3 Cube Second round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:05 PM
To 04:20 PM
2x2x2 Cube Second round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:20 PM
To 04:35 PM
Pyraminx Second round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:35 PM
To 04:50 PM
Skewb Second round
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 4 advance to next round
From 04:50 PM
To 05:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:00 PM
To 05:10 PM
2x2x2 Cube Final
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:10 PM
To 05:20 PM
Pyraminx Final
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:20 PM
To 05:30 PM
Skewb Final
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:30 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Cube Final
Conference hall, fourth floor
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:00 PM
To 06:40 PM
Awards
Conference hall, fourth floor

Спонсор нашего чемпионата - крупнейший интернет магазин головоломок в России CCCSTORE

CCC

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.