Medan Farewell 2019


Date
Jun 22 - 24, 2019
City
Medan, North Sumatra, Indonesia
Venue

The Eagle Building(Behind Alfamidi)

Address
Jl. Jamin Ginting No 99J, Pasar VI, Beringin, Medan Selayang, Kota Medan, 20131
Details

Level 3, Upper Room

Organizers
Giovanni Tanaka (陈华安), Michael (謝富亦), and Wilson Alvis (陈智胜)
WCA Delegate
Wilson Alvis (陈智胜)
Contact

Michael, Giovanni Tanaka, Wilson Alvis

Download all the competition's details as PDF here.
Information

There is a different venue on the third day of the competition

Venue for Day 3:
Education & Language Services
Jl. HOS Cokroaminoto No.8 / 6 E, Pandau Hulu I, Medan Kota, Kota Medan, Sumatera Utara 20211

Important
In accordance with articles 2g, 2k, and 2l, competitors that fail to abide by the specified WCA Regulations shall be disqualified, at the discretion of the WCA delegate.

Events
Competitors
31
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 40 competitors.
Registering for this competition is free.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend paying an entry fee of Rp20,000 (Indonesian Rupiah).

Registration is free and open to all. However, we accept on-site donations if you wish to reduce our expenses.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Tee Kai Yang 7.03 7.87 Malaysia 8.927.037.787.887.96
2x2x2 Cube Ng Jia Quan 1.77 2.30 Malaysia 3.142.481.791.772.63
4x4x4 Cube Tee Kai Yang 31.75 32.12 Malaysia 33.2231.9731.7532.5931.79
5x5x5 Cube Firstian Fushada (符逢城) 47.21 NR 58.23 Indonesia 56.2059.6159.6558.8847.21
6x6x6 Cube Wong Chong Wen (黄崇文) 1:52.75 1:56.43 Singapore 1:52.751:59.261:57.28
7x7x7 Cube Manfred Siew Ee Sheng (蕭奕晟) 2:23.31 2:24.92 NR Malaysia 2:23.312:25.612:25.84
3x3x3 Blindfolded Ng Jia Quan 53.58 57.18 Malaysia 58.5653.5859.39
3x3x3 Fewest Moves Wong Chong Wen (黄崇文) 23 24.33 NR Singapore 252523
3x3x3 One-Handed Tee Kai Yang 11.37 12.96 Malaysia 12.8214.6013.2711.3712.78
3x3x3 With Feet Lim Hung (林弘) 22.70 24.86 AsR Malaysia DNF23.7226.5324.3322.70
Clock Wong Chong Wen (黄崇文) 6.32 6.95 NR Singapore 7.806.396.666.327.99
Megaminx Darren Siew Ee Yaang (蕭奕暘) 36.06 NR 42.50 Malaysia 44.1138.8136.0644.5746.03
Pyraminx Firstian Fushada (符逢城) 2.47 3.65 Indonesia 2.475.293.743.683.52
Skewb Ng Jia Quan 2.35 3.39 Malaysia 4.083.693.732.352.75
Square-1 Firstian Fushada (符逢城) 7.20 9.74 Indonesia 8.9912.277.2011.219.01
4x4x4 Blindfolded Ng Jia Quan 5:52.73 DNF Malaysia DNF5:52.73DNF
5x5x5 Blindfolded Ng Jia Quan 18:19.00 20:03.00 Malaysia 18:19.0020:12.0021:38.00
3x3x3 Multi-Blind Eason Siew Ee Son (蕭奕晨) 8/9 47:22 Malaysia 8/9 47:22
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo2 / Mo3 10:00.00 2 attempts to get < 7:00.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo2 / Mo3 10:00.00 2 attempts to get < 7:00.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 4:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 With Feet Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 4:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:30:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 2:30:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue The Eagle Building.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Jakarta.
This competition has multiple venues, make sure to check out the schedule for the other venues as well!

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (June 22, 2019)

From 11:00 AM
To 11:40 AM
3x3x3 With Feet Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 4:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:20 PM
7x7x7 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 7:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:20 PM
To 01:00 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 7:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:35 PM
Megaminx Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:35 PM
To 02:05 PM
Pyraminx First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:05 PM
To 02:40 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:20 PM
Square-1 Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:20 PM
To 03:55 PM
Clock Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:55 PM
To 04:25 PM
Skewb First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:25 PM
To 04:55 PM
2x2x2 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:55 PM
To 05:30 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round

Schedule for Sunday (June 23, 2019)

From 11:00 AM
To 11:30 AM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
4:00.00
From 11:30 AM
To 11:45 AM
2x2x2 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 11:45 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:05 PM
Lunch
Main Room
From 12:30 PM
To 12:50 PM
Clock Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 12:50 PM
To 01:05 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 01:05 PM
To 01:50 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:50 PM
To 02:10 PM
Megaminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 02:10 PM
To 02:35 PM
7x7x7 Cube Final
Main Room
Format
Mo3
Time limit
10:00.00
From 02:35 PM
To 03:00 PM
6x6x6 Cube Final
Main Room
Format
Mo3
Time limit
10:00.00
From 03:00 PM
To 03:20 PM
Pyraminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 03:20 PM
To 03:35 PM
Skewb Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 03:35 PM
To 04:00 PM
Square-1 Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:00 PM
To 04:30 PM
3x3x3 With Feet Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:30 PM
To 04:50 PM
5x5x5 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:50 PM
To 05:10 PM
4x4x4 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:10 PM
To 05:35 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:35 PM
To 05:50 PM
Awards
Main Room

You are viewing the schedule for the venue Education Language & Services.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Jakarta.
This competition has multiple venues, make sure to check out the schedule for the other venues as well!

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Monday (June 24, 2019)

From 08:00 AM
To 11:00 AM
5x5x5 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
2:30:00.00 cumulative *
From 11:00 AM
To 12:05 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 12:05 PM
To 01:00 PM
Lunch & MBLD Cube Submission
Main Room
From 01:00 PM
To 02:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 02:00 PM
To 03:10 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 03:10 PM
To 05:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
1:30:00.00 cumulative *
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Awards
Main Room

23 May 2019

Hi, Cubers! We would like to announce that the participation for Medan Farewell 2019 is full. To all participants who have been approved, you may add or reduce events that you are going to compete before 15th June by contacting our organizers. Additionally, We are going to send emails on May 24, June 7, and June 16 to all participants regarding confirmation of attendance. Please confirm your attendance before June 19. Otherwise, your registration will be deleted.

22 May 2019

All competitors who have registered for Medan Farewell 2019 will receive Complimentary Gift on the competition day.

21 May 2019

Prizes in the form of cubes in this competition will be sponsored by Qiyi Mofangge.

18 May 2019

We are proud to announce that King Market will be sponsoring medals for this competition.

Image description

Image descriptionImage description

Image description

Since all of the new competitors are Indonesian, this tutorial will be delivered in Bahasa Indonesia.

Tutorial untuk Peserta Baru
1. Sebelum Kompetisi
-Baca peraturan kompetisi WCA dan pahami isinya.
-Pastikan Anda sudah tahu jadwal cabang yang diikuti dan hadir minimal 30 menit sebelum cabang yang dipertandingkan dimulai.

2. Kompetisi
-Perlu diketahui bahwa setiap peserta yang mendaftar akan mendapatkan amplop yang berisi sertifikat, tag nama, pin, stiker, gantungan kunci, dan scorecard. Scorecard menjadi bagian penting dalam kompetisi karena setiap waktu yang diperoleh peserta akan dicatat ke dalam scorecard. Scorecard
Panitia tidak akan bertanggung jawab apabila peserta kehilangan scorecard. Catatan: peserta yang kehilangan scorecard tidak akan mendapatkan giliran untuk bertanding di cabang yang diikuti.
-Ketika panitia memanggil grup yang akan bertanding, peserta yang namanya tertera di grup menaruh cube dan scorecard ke dalam cube cover yang tersedia Image description kemudian peserta duduk di area kompetisi. Catatan: Grup dapat dilihat di sini.
-Setelah cube teracak, judge akan membawanya lalu menuju meja peserta kemudian meletakkannya dalam posisi tertutup.

2.1 Ketika Solving
-Judge akan menanyakan kesiapan peserta dengan 'Are you ready?' Setelah merasa siap, peserta dapat menjawab 'yes' atau kode lainnya seperti menganggukkan kepala.
-Setelah cube cover dibuka, peserta mendapatkan waktu 15 detik untuk inspeksi. Judge akan memberikan peringatan dengan menyebutkan '8 seconds' ketika sudah 8 detik dan '12 seconds' ketika sudah 12 detik. (peserta boleh meletakkan tangan pada sensor timer sebelum 8 atau 12 detik).
-Apabila peserta mulai solving di detik ke 15-17, peserta akan mendapatkan penalti +2, dan apabila melewati 17 detik, peserta akan mendapatkan DNF.
Catatan:
(+2) apabila peserta mendapatkan waktu 10 detik dan mendapatkan penalti +2, maka di scorecard akan tertera 12 detik.
(DNF) apabila peserta mendapatkan waktu 10 detik dan mendapatkan penalti DNF, maka di scorecard akan tertera DNF (Did Not Finish).

-Pastikan posisi tangan sudah menempati sensor timer hingga lampu hijau pada timer menyala.
Image description
Berikut adalah posisi tangan pada timer yang benar:
Image description
Berikut adalah posisi tangan pada timer yang salah:
Image description
Catatan: peserta yang meletakkan tangan pada timer pada posisi salah akan mendapatkan penalti +2.
-Ketika lampu hijau pada timer sudah menyala, peserta dapat melakukan solving pada cube.
-Setelah cube terselesaikan, peserta meletakkan kembali tangannya ke sensor timer dengan benar.
Catatan: peserta yang meletakkan tangan pada timer pada posisi salah akan mendapatkan penalti +2.
-Apabila cube terselesaikan dengan sempurna setelah timer diberhentikan oleh peserta maka peserta tidak akan diberikan penalti.
Catatan:
jika kondisi cube hanya kurang dari 1 gerakan atau melewati 45 derajat untuk terselesaikan dengan sempurna, maka peserta akan mendapatkan penalti +2.

Image description
jika kondisi cube kurang dari 2 gerakan atau lebih untuk terselesaikan dengan sempurna, maka peserta akan mendapatkan penalti DNF.
Image description
-Sebelum judge menulis catatan waktu ke scorecard, peserta tidak boleh menyentuh apalagi memutar cube.
Catatan:
peserta yang menyentuh cube akan diberikan penalti +2.
peserta yang memutar cube akan diberikan penalti DNF.

-Setelah waktu yang dicatat judge ke scorecard sudah benar, peserta dapat menandatangani pada kolom yang tersedia.
Catatan: ketika judge melakukan kesalahan dalam penulisan angka tetapi sudah ditandatangani peserta, catatan waktu sudah tidak dapat dilaporkan oleh peserta untuk menggantinya.

2.2 Setelah Solving
-Peserta yang sudah selesai dapat membawa kembali cube dan meninggalkan area kompetisi.
-Cek hasil kompetisi untuk mengetahui apakah peserta masuk ke ronde berikutnya.
Catatan: link untuk akses hasil kompetisi bisa dicek di sini.

Untuk demo kompetisi bisa ditonton di sini.

We are going to upload live results of the competition for each event through Cubecomps. The link can be found here.

The Venue is located behind Alfamidi. To get to the venue, you may enter through the gate which is circled with green color.
Image description

Once you enter the gate, you can see the building which has a name 'THE EAGLE'
Image description

To be Announced.

1. Aali, Bahrain

On the spot

2. Guangzhou, China

On the spot

3. Nanjing, China

On the spot

4. Wuhan, China

On the spot

5. Wuxi, China

On the spot

6. Delhi, India

On the spot

7. Mumbai, India

On the spot

8. Tangerang, Indonesia

Bank transfer
Bank : CIMB Niaga
Account No : 759999882900
Account Holder : Wilson Alvis

9. Tokyo, Japan

On the spot

10. Seoul, Republic of Korea

On the spot

11. Ulaanbaatar, Mongolia

On the spot

12. Singapore, Singapore

On the spot

13. Taipei, Taiwan

On the spot

14. Bangkok, Thailand

On the spot

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.