CaMaNaVa Open 2018


Date
Aug 18 - 19, 2018
City
Valenzuela City, Metro Manila, Philippines
Venue

Valenzuela National High School

Address
R. Valenzuela St., Valenzuela, 1440 Metro Manila
Details

Activity Center

Organizers
Cel Adriane Lalo, Nelson Yu, and Timothy A. Acana
WCA Delegates
Bille Janssen Lagarde and John Edison Ubaldo
Contact
celadrianelalo@yahoo.com, nelson.yu1@yahoo.com, noemimay0503@gmail.com, jtubaldo@up.edu.ph, dev.bille.lagarde@gmail.com
Competitor Limit
150
Entry Fee
₱350 (Philippine Peso)
Information

This competition is organized by officers from CaMaNaVa cubers representing the cities of Caloocan, Malabon, Navotas and Valenzuela in the National Capital Region.

Events
Competitors
66
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.

Registration fee is 350 good for 4 events. 50 pesos shall be added for additional event(s). Payment is needed before registrations via the WCA website are approved. Here are the steps to secure your slots for the competition:

  1. Register via the WCA website.
  2. Wait for an email regarding payment details.
  3. Settle the registration fee as instructed on the email.
  4. Submit the payment receipt as instructed via email.

Only the first 150 receipt submissions will be accepted and allowed to compete on event day. Payment deadline and online registration may close earlier if the competitor limit is reached quickly. Registration payment is non-refundable.

WE WILL BE ACCEPTING WALK IN REGISTRANTS.

Walk in registration is 350php (good for 1 event). Additional 50php shall be added for additional events. Walk-in registrants will be eligible to competitor giveaway except the official competition lanyard.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Jolo Endona 7.43 8.67 Philippines 8.679.697.437.969.39
2x2x2 Cube Nathaniel Ortega 3.01 3.31 Philippines 3.903.343.213.393.01
4x4x4 Cube Nathaniel Ortega 33.25 34.81 Philippines 35.3134.1334.9933.2537.44
5x5x5 Cube Stephen Christopher Suba 58.81 1:02.01 Philippines 1:06.101:01.191:05.5858.8159.26
6x6x6 Cube Nathaniel Ortega 1:58.06 2:04.47 Philippines 2:15.531:58.061:59.83
7x7x7 Cube Stephen Christopher Suba 2:56.62 2:59.62 Philippines 2:56.622:59.333:02.90
3x3x3 One-Handed Nathaniel Ortega 12.93 14.48 Philippines 12.9314.5714.8315.8314.04
Megaminx Richard Espinosa 50.50 53.50 Philippines 50.5056.5251.9852.2156.30
Pyraminx Jolo Endona 3.20 3.60 Philippines 3.203.913.513.394.66
Skewb Lorenzo Layug 2.54 3.72 Philippines 3.652.544.234.003.52
Square-1 Lorenzo Franco Kasilag 12.99 13.93 Philippines 12.9915.0413.4013.3615.81
3x3x3 Multi-Blind Jolo Endona 17/21 59:21 Philippines 17/21 59:21
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 30 advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:45.00
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo2 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Day 1

Time Event Round Format Cut-off Time Limit
7:00 - 8:00 AM Registration & Newcomer Orientation
8:00 - 8:45 AM Square-1 Combined Final Best of 2 / Average of 5 1 minute 10 minutes
8:45 - 9:45 AM Megaminx Combined Final Best of 2 / Average of 5 1 minute 45 seconds 10 minutes
9:45 - 10:45 AM 5x5x5 Cube Combined Final Best of 2 / Average of 5 2 minutes 10 minutes
10:45 - 11:45 AM 3x3x3 One-Handed Combined First Best of 2 / Average of 5 1 minute 10 minutes
11:45 - 12:45 PM LUNCH
12:45 - 1:45 PM Pyraminx First Round Average of 5 10 minutes
1:45 - 3:15 PM 3x3x3 Cube First Round Average of 5 10 minutes
3:15 - 4:30 PM 4x4x4 Cube Combined First Best of 2 / Average of 5 1 minute 10 seconds 10 minutes
4:30 - 5:30 PM 6x6x6 Cube Combined Final Best of 1 / Mean of 3 4 minutes 10 minutes
5:30 - 6:30 PM 7x7x7 Cube Combined Final Best of 1 / Mean of 3 5 minutes 10 minutes

Day 2

Time Event Round Format Cut-off Time Limit
8:00 - 9:15 AM 2x2x2 Cube First Round Average of 5 10 minutes
9:15 - 9:45 AM Pyraminx Final Average of 5 10 minutes
9:45 - 10:45 AM Skewb First Round Average of 5 10 minutes
10:45 - 11:45 AM 3x3x3 Cube Second Round Average of 5 10 minutes
11:45 - 12:45 PM LUNCH/Multi-Blind Final Best of 1 60 minutes / 10 minutes per cube
12:45 - 1:30 PM 2x2x2 Second Round Average of 5 10 minutes
1:30 - 2:00 PM 4x4x4 Cube Final Average of 5 10 minutes
2:00 - 2:45 PM 3x3x3 Cube Semi - Final Average of 5 10 minutes
2:45 - 3:15 PM Skewb Final Average of 5 10 minutes
3:15 - 3:30 PM 2x2x2 Cube Final Average of 5 10 minutes
3:30 - 4:00 PM 3x3x3 One-Handed Final Average of 5 10 minutes
4:00 - 5:00 PM 3x3x3 Cube Head-To-Head Final Average of 5 10 minutes
5:00 - 6:00 PM Awarding of Winners

Please see regulation A1a for the concept Time Limit.
Please see regulation 9g for the concept of Combined Rounds and Cut-off

NOTE: 2nd round and Final of some events maybe canceled if the event gets behind as scheduled.

FIRST TIME COMPETITORS

All newcomers are required to read WCA First-time Competitor Guide document to familiarize yoruself of the popular WCA regulations used to govern WCA competitions. Additionally, please watch this competitor tutorial by WCA Senior Delegate Kit Clement of the USA.

ALL COMPETITORS

When you arrive at the competition venue, kindly follow the following steps:
1. Head to the registration table and sign on the competitor masterlist.
2. Get your Competitor Envelope which contains your Certificate of Participation, Event Schedule and grouping/officiating Team Assignment. You will be assigned to officiate at some point during the competition so be sure to take note of your assignement to avoid being disqualified. As per WCA Regulation 1e2, all competitors must be ready to officiate when called or assigned to. Declining such assginment merits disqualification at the discretion of the WCA Delegate.
3. Go inside the venue hall and wait for the competition to start.

For the latest updates and announcements regarding the event, please visit the official facebook page of the Philippine Cubers Association.

You can also join the official facebook community group of PCA by clicking here.

LOCATION MAP

TRAVEL GUIDE

From Rizal
1. Ride a jeep headed for LRT Katipunan
2. Ride LRT line 2 heading to Recto station.
3. Transfer from LRT line 2 to LRT line 1 D. Jose station.
4. Ride LRT line 1 D. Jose station headed to Monumento station.
5. Ride a jeep from Monumento station to Malinta/BBB then tell to the driver to drop you at San miguel corporation.
6. Walk towards to A.Fernando St. (front of San Miguel corportion)
7. From A. Fernando st. Ride a tricycle going to Valenzuela National High school

From Baclaran station LRT line 1
1. Ride LRT line 1 Baclaran station headed to Monumento station
2. Ride a jeep from Monumento station to Malinta/BBB then tell to the driver to drop you at San miguel corporation.
3. Walk towards to A.Fernando St. (front of San Miguel corportion)
4. From A. Fernando st. Ride a tricycle going to Valenzuela National High school

From Bulacan
1. Ride a jeep heading to Monumento then tell to the driver to drop you at San miguel corporation.
2. Walk towards to A.Fernando St. (front of San Miguel corportion)
3. From A. Fernando st. Ride a tricycle going to Valenzuela National High school

Image description

This competition is lucky to be sponsored by MoYu - Cube Company. All podium finishers will be awarded with puzzles courtesy of MoYu.

Rank Prize
3x3x3 Cube
Champion MOYU GTS 3M
1st Runner-Up MOYU AOFU GT
2nd Runner-Up MOYU WEICHUANG GTS
3x3x3 One-Handed
Champion Moyu GTS 2
1st Runner-Up Moyu GTS
2nd Runner-Up Guo Guan Yuexiao
2x2x2 Cube
Champion Moyu GTS 2
1st Runner-Up Moyu Magnetic Pyraminx
2nd Runner-Up Moyu Zhanlang
4x4x4 Cube
Champion Moyu Weichuang GTS
1st Runner-Up Moyu GTS
2nd Runner-Up Cong's Design MeiYu
5x5x5 Cube
Champion Moyu Weichuang GTS
1st Runner-Up Moyu GTS
2nd Runner-Up Cong's Design MeiYu
6x6x6 Cube
Champion Moyu Aofu GT
1st Runner-Up Moyu Weichuang GTS
2nd Runner-Up Cong's Design MeiYu 4x4
7x7x7 Cube
Champion Moyu Aofu GT
1st Runner-Up Weichuang GTS
2nd Runner-Up Cong's Design MeiYu 4x4
Megaminx
Champion Moyu Aofu GT
1st Runner-Up Guo Guan Yuexiao
2nd Runner-Up Moyu Zhanlang
Pyraminx
Champion Guo Guan Yuexiao
1st Runner-Up Moyu Magnetic Pyraminx
2nd Runner-Up Moyu Zhanlang
Skewb
Champion Guo Guan Yuexiao
1st Runner-Up Moyu Magnetic Pyraminx
2nd Runner-Up Moyu Zhanlang
Square-1
Champion Moyu GTS 2
1st Runner-Up Guo Guan Yuexiao
2nd Runner-Up Moyu Magnetic Pyraminx
Multi-Blind
Champion Moyu Aofu GT
1st Runner-Up Moyu GTS
2nd Runner-Up Cong's Design MeiYu