Tårnby Cube Træf 2018
- Date
- Jun 15 - 17, 2018
- City
- Tårnby, Denmark
- Venue
Løjtegårdsskolens festsal
- Address
- Løjtegårdsvej 36, 2770 Kastrup, Danmark
- Contact
- Organizers
- Callum James Goodyear, Daniel Vædele Egdal, Dansk Speedcubing Forening, and Mikela Elleby Jørgensen
- WCA Delegates
- Henrik Buus Aagaard and Matias Rasmussen
- Download all the competition's details as PDF .
- Information
Tårnby Cube Træf er tilbage i 2018!
Der vil være alle decipliner pånær 2x2, skewb og pyraminx.
Deltagerprisen er inklusiv en T-shirt og generelle udgifter for konkurrencen. Det er muligt at sove på konkurrencestedet fredag- og lørdag nat. Der er en deltager grænse på 90.Siden registreringen endnu ikke er fuld, godtager vi registreringer på dagen, indtil vi når grænsen på 90 deltagere.
Se registrering og betalings fanen for mere info.
Tårnby Cube Træf is back for 2018!
We will be hosting all events apart from 2x2, skewb, and pyraminx.
Registration costs include a competition T-shirt and general costs toward the competition. It is possible to sleep at the venue on Friday and Saturday night. The competitor limit is 90.Since the registration has not been filled we will accept registrations on-site until we get to 90 competitors.
See the registration and payment tab.
- Events
- Main event
- Competitors
- 84
- Registration period
-
Online registration opened and closed .
- Registration requirements
-
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 90 competitors.
The base registration fee for this competition is 120 kr. (Danish Krone).
See the tab Registrering og betaling / Registration and payment
- Highlights
-
Click here to display the highlights of the competition.
Karl Taagaard Hansen won with an average of 8.20 seconds in the 3x3x3 Cube event. Jakob Gunnarsson finished second (8.20) and Martin Vædele Egdal finished third (8.46).
3x3x3 Cube
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Karl Taagaard Hansen | 7.61 | 8.20 | Denmark | 7.96 | 8.05 | 7.61 | 9.44 | 8.60 | |||
2 | Jakob Gunnarsson | 8.12 | 8.20 | Sweden | 8.31 | 9.71 | 8.12 | 8.16 | 8.13 | |||
3 | Martin Vædele Egdal | 6.38 | 8.46 | Denmark | 9.95 | 8.16 | 7.27 | 10.71 | 6.38 |
4x4x4 Cube
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Vædele Egdal | 26.54 | 32.18 | Denmark | 30.04 | 37.52 | 26.54 | 30.88 | 35.62 | |||
2 | Daniel Wallin | 31.53 | 32.80 | Sweden | 31.59 | 38.25 | 31.60 | 31.53 | 35.20 | |||
3 | Jakob Gunnarsson | 30.99 | 33.73 | Sweden | 30.99 | 34.26 | 34.01 | 34.57 | 32.92 |
5x5x5 Cube
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Vædele Egdal | 1:00.85 | 1:04.12 | Denmark | 1:03.34 | 1:10.61 | 1:04.92 | 1:00.85 | 1:04.11 | |||
2 | Jakob Gunnarsson | 1:02.06 | 1:04.72 | Sweden | 1:02.06 | 1:08.89 | 1:07.62 | 1:02.22 | 1:04.32 | |||
3 | Tobias Peter | 58.23 | 1:07.81 | Switzerland | 1:15.96 | 1:06.66 | 58.23 | 1:05.35 | 1:11.42 |
6x6x6 Cube
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Vædele Egdal | 1:47.34 | 1:53.67 | NR | Denmark | 1:47.34 | 1:52.68 | 2:00.99 | ||||
2 | Magnus Patrick Kanstrup | 1:58.75 | 2:04.86 | Denmark | 1:58.75 | 2:09.71 | 2:06.12 | |||||
3 | Daniel Wallin | 2:05.15 | 2:08.67 | Sweden | 2:08.79 | 2:12.08 | 2:05.15 |
7x7x7 Cube
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Vædele Egdal | 2:44.60 | 2:53.40 | Denmark | 2:44.60 | 2:53.73 | 3:01.86 | |||||
2 | Daniel Wallin | 3:08.91 | 3:15.72 | Sweden | 3:08.91 | 3:22.54 | 3:15.72 | |||||
3 | Jakob Gunnarsson | 3:06.48 | 3:19.24 | Sweden | 3:20.22 | 3:31.03 | 3:06.48 |
3x3x3 Blindfolded
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ben Ridley | 44.09 | DNF | United Kingdom | DNF | 53.10 | 44.09 | |||||
2 | Sukant Koul | 44.11 | DNF | India | DNF | 44.11 | 44.11 | |||||
3 | Daniel Anker Hermansen | 44.31 | NR | DNF | Denmark | 44.31 | DNF | DNF |
3x3x3 Fewest Moves
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Vædele Egdal | 26 | 26.00 | NR | Denmark | 26 | 26 | 26 | ||||
2 | Daniel Vædele Egdal | 26 | 28.67 | Denmark | 29 | 26 | 31 | |||||
3 | Rasmus Stub Detlefsen | 34 | 35.33 | Denmark | 34 | 34 | 38 |
3x3x3 One-Handed
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Vædele Egdal | 11.96 | 13.72 | Denmark | 12.61 | 14.27 | 14.28 | 11.96 | 14.91 | |||
2 | Jakob Gunnarsson | 11.55 | 13.85 | Sweden | 14.52 | 11.55 | 12.97 | 14.06 | 19.87 | |||
3 | Tobias Peter | 11.60 | 14.07 | Switzerland | 13.13 | 11.60 | 15.19 | 16.97 | 13.89 |
Clock
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Wallin | 6.10 | 6.74 | Sweden | 6.79 | 6.76 | 6.10 | 6.67 | DNF | |||
2 | Martin Vædele Egdal | 5.60 | NR | 7.33 | Denmark | 6.44 | 5.60 | 9.05 | 7.64 | 7.90 | ||
3 | Daniel Vædele Egdal | 6.20 | 7.74 | Denmark | 7.47 | 6.20 | 8.63 | 7.11 | DNF |
Megaminx
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oscar Roth Andersen | 39.35 | 45.80 | Denmark | 42.12 | 46.62 | 48.65 | 49.33 | 39.35 | |||
2 | Martin Vædele Egdal | 41.56 | 47.55 | Denmark | 41.56 | 47.64 | 48.95 | 50.53 | 46.05 | |||
3 | Jakob Gunnarsson | 51.69 | 54.41 | Sweden | 59.88 | 52.23 | 56.01 | 51.69 | 54.98 |
Square-1
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rasmus Stub Detlefsen | 6.52 | 7.81 | Denmark | 8.39 | 7.28 | 6.52 | 7.77 | DNF | |||
2 | Martin Vædele Egdal | 8.27 | 9.07 | Denmark | 8.27 | 8.75 | 9.73 | 11.79 | 8.74 | |||
3 | Helmer Ewert | 7.41 | 10.79 | Sweden | 12.46 | 7.41 | 10.58 | 16.47 | 9.34 |
4x4x4 Blindfolded
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bertie Longden | 3:54.35 | DNF | United Kingdom | DNF | DNF | 3:54.35 | |||||
2 | Daniel Anker Hermansen | 4:39.60 | NR | DNF | Denmark | DNF | 4:39.60 | DNF | ||||
3 | Sukant Koul | 4:43.66 | 6:17.33 | India | 4:59.01 | 9:09.33 | 4:43.66 |
5x5x5 Blindfolded
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Wallin | 11:40.00 | DNF | Sweden | 11:40.00 | DNF | DNF | |||||
2 | Sukant Koul | 13:04.00 | DNF | India | 21:21.00 | 13:04.00 | DNF | |||||
3 | Nevins Chan Pak Hoong (陈百鸿) | 13:50.00 | DNF | Malaysia | DNF | 13:50.00 | 14:34.00 |
3x3x3 Multi-Blind
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sukant Koul | 25/25 56:03 | India | 25/25 56:03 | ||||||||
2 | Bertie Longden | 20/27 54:17 | United Kingdom | 20/27 54:17 | ||||||||
3 | Bernhard Brodowsky | 16/20 1:00:00 | Germany | 16/20 1:00:00 |
3x3x3 With Feet
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Vædele Egdal | 28.02 | 30.43 | NR | Denmark | 31.89 | 28.02 | 31.68 | 31.14 | 28.48 | ||
2 | Ben Ridley | 33.47 | 34.83 | United Kingdom | 48.51 | 33.47 | 35.70 | 34.81 | 33.99 | |||
3 | Laurids Abelsen Holm | 38.07 | 39.58 | Denmark | 39.72 | 39.59 | 38.07 | 39.43 | 41.09 |