Aarhus Diverse 2024
- Date
- May 5, 2024
- City
- Aarhus, Denmark
- Venue
Fjordsgade forenings- og fritidshus
- Address
- N. J. Fjords Gade 2, 8000 Aarhus
- Details
lokale 2.4
- Contact
- Organization team
- Organizers
- Andreas Friis Thorkildsen, Dansk Speedcubing Forening, Maica Neri Birch Sjøstrand, and Thor Muto Asmund
- WCA Delegate
- Daniel Anker Hermansen
- Download all the competition's details as PDF .
- Information
- Events
- Main event
- Competitors
- 13
- Registration period
-
Online registration opened and closed .
- Registration requirements
-
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 30 competitors.
The base registration fee for this competition is 40 kr. (Danish Krone).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
If your registration is cancelled before you will be refunded 50% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend paying an entry fee of 20 kr. (Danish Krone).
- Highlights
-
Click here to display the highlights of the competition.
Rasmus Stub Detlefsen won with an average of 5.79 seconds in the Square-1 event. Hjalte Frederiksen finished second (18.97) and Silas Kampp Richter Lassen finished third (23.67).
3x3x3 Blindfolded
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Anker Hermansen | 41.32 | DNF | Denmark | DNF | DNF | 41.32 | |||||
2 | Thor Muto Asmund | 1:20.23 | DNF | Denmark | 1:20.23 | DNF | DNF | |||||
3 | Rasmus Stub Detlefsen | 1:53.18 | DNF | Denmark | 1:53.18 | DNF | DNF |
Clock
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andreas Friis Thorkildsen | 3.71 | 4.72 | Denmark | 4.72 | 3.71 | 5.03 | 7.31 | 4.41 | |||
2 | Silas Kampp Richter Lassen | 4.92 | 5.37 | Denmark | 4.97 | 4.92 | 5.63 | 6.06 | 5.52 | |||
3 | Rasmus Stub Detlefsen | 6.81 | 8.80 | Denmark | 8.52 | 8.29 | 6.81 | 9.59 | DNF |
Megaminx
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frederik Perto Pagh | 41.29 | 42.86 | Denmark | 45.69 | 44.53 | 41.29 | 41.82 | 42.22 | |||
2 | Rasmus Stub Detlefsen | 56.21 | 1:01.55 | Denmark | 1:03.41 | 1:03.91 | 56.21 | 1:02.23 | 59.02 | |||
3 | Sarah Haag | 53.12 | 1:05.50 | Germany | 57.61 | 1:05.67 | 53.12 | 1:13.21 | 1:16.00 |
Square-1
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rasmus Stub Detlefsen | 4.83 | 5.79 | Denmark | 5.40 | 5.55 | 4.83 | 6.42 | 8.34 | |||
2 | Hjalte Frederiksen | 13.58 | 18.97 | Denmark | 19.26 | 23.37 | 22.78 | 13.58 | 14.87 | |||
3 | Silas Kampp Richter Lassen | 19.65 | 23.67 | Denmark | 22.25 | 31.48 | 26.35 | 22.40 | 19.65 |
4x4x4 Blindfolded
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Anker Hermansen | 1:51.88 | DNF | Denmark | 1:51.88 | DNF | DNF |
3x3x3 Multi-Blind
# | Name | Best | Average | Representing | Solves | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Anker Hermansen | 23/26 59:08 | Denmark | 23/26 59:08 | ||||||||
2 | Thor Muto Asmund | 15/18 56:24 | Denmark | 15/18 56:24 |