Rankings


By region
Region Result Name Competition
World 16.96 Daniel Rose-Levine CubingUSA Heartland Championship 2018

North America 16.96 Daniel Rose-Levine CubingUSA Heartland Championship 2018
Asia 17.10 Lim Hung (林弘) WCA World Championship 2019
Europe 18.55 Henri Gerber Awesome Bruchsal Cubing 2018
South America 24.37 Gabriel Pereira Campanha II Barueri Open 2018
Oceania 31.91 Tommy Kiprillis Koalafication Canberra 2019
Africa 50.88 Ruben Grobler Arnold Classic Africa 2018

United States 16.96 Daniel Rose-Levine CubingUSA Heartland Championship 2018
Malaysia 17.10 Lim Hung (林弘) WCA World Championship 2019
Germany 18.55 Henri Gerber Awesome Bruchsal Cubing 2018
Philippines 19.19 Louie Jay Quibote Baguio City Open 2018
Poland 20.57 Jakub Kipa Radomsko Cube Theory 2015
India 21.19 Mohammed Aiman Koli HLC Cube Challenge 2019
United Kingdom 21.47 Adam Swaine Fontwell Open 2019
China 21.88 Chengming Su (苏成明) Beijing Summer 2018
Republic of Korea 22.42 Kevin Min Windsor Classic 2018
Denmark 22.78 Daniel Vædele Egdal WCA World Championship 2019
Japan 23.72 Yuhei Takagi (高木佑平) Kansai Open 2019
Ukraine 24.24 Daniel Yakhkind Kharkiv Open 2019
Brazil 24.37 Gabriel Pereira Campanha II Barueri Open 2018
Indonesia 25.33 Firstian Fushada (符逢城) Indonesian Championship 2019
Finland 26.68 Viljo Elo Ark 2018
France 26.81 Nicolas Gertner French Championship 2019
Israel 27.19 Daniel Yakhkind Kharkiv Special 2018
Sweden 29.23 Elvin Thorsen SSL 1 Åkers Styckebruk 2019
Mongolia 30.04 Erdenemandah Erdenekhuu (Эрдэнэхүү Эрдэнэмандах) Beijing Summer 2018
Spain 30.17 Julen Simón Iriarte Euskadi Open Portugalete 2019
Norway 30.38 Jacob Oliver Bruun Nordic Championship 2019
Russia 31.21 Maxim Ilin YJ Moscow Special 2019
Canada 31.71 Antoine Cantin China Championship 2018
Australia 31.91 Tommy Kiprillis Koalafication Canberra 2019
Switzerland 32.18 Alwin Rölz German Nationals 2018
Czech Republic 32.82 Tomáš Novotný Polish Open 2015
Slovakia 32.93 Jakub Drobný Slovakian Open 2019
Hungary 33.03 Bence Kovács Hungarian Open 2017
Thailand 33.11 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) Bangkok 2012
Singapore 33.75 Wong Chong Wen (黄崇文) Singapore Cube Championship 2019
Hong Kong 34.52 Lam Yu Ching (林雨晴) Melbourne Mental Mania 2019
Taiwan 35.02 Hua-Ting Lee (李華庭) Maru Cube Day 2019
Colombia 35.47 Anderson Ortegón Gómez Prenacionales Calima Cube 2018
Mexico 36.24 Stephano Saucedo Reyes Beyond Zacatecas 2019
Netherlands 37.37 Erik Akkersdijk Nordic Championship 2019
Italy 37.61 Matteo Dummar German Nationals 2019
Argentina 39.03 Marcos Masini Baires Centro Open 2018
Latvia 39.68 Jānis Zirnis Mentallinn 2019
Kazakhstan 43.47 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) Tajikistan Open 2019
Romania 43.65 Sorin Turculeț U.R.A. Spring of Colors 2018
Belarus 43.98 Nikita Loika Belarus Nationals 2019
Ecuador 45.60 Ivan Alexander Bonilla Morales Ecuador Nationals 2019
Ireland 46.20 Ciarán Beahan UK Championship 2018
New Zealand 47.58 Lucas O'Connell Kansai Open 2019
Guatemala 48.07 Ronald Josué Sicá Alvarado Speedcubing Academy Xelajú 2019
South Africa 50.88 Ruben Grobler Arnold Classic Africa 2018
Vietnam 51.16 Nguyễn Việt Hoàng Ha Noi Open 2013
Iran 51.20 Arian Geravandi (آرین گراوندی) Alborz Green Cup 2019
Chile 51.58 Emilio Eleodoro Ramírez Lahsen SCU Open 2017
Venezuela 51.92 José Miguel Lanz Mendoza Mérida Summer 2016
Croatia 53.18 David Vujasić Croatian Nationals 2019
Slovenia 53.46 Lan Fabjan Slovenian Nationals 2019
Nepal 54.54 Raman Shakya Pokhara Cube Open 2019
Belgium 54.57 Jessica Moens Belgian Open 2019
Bulgaria 55.61 Velin Krasimirov Kozhuharov Bucharest Blind and Stuff 2019
Peru 56.07 Rodrigo Aguilar Juan Manuel Zafra Open 2019
Bolivia 57.16 Mateo Guillen Speed Challenge Santa Cruz 2019
Panama 58.56 Egdar Castillo Florida 2019
Lithuania 1:01.54 Tomas Jankauskas Polish Championship 2015
Honduras 1:02.26 Sara Abigail Cubas Cálix Copa Inframundo HN 2019
Greece 1:05.81 Ioannis Polyzos Greece Winter Open 2016
Serbia 1:07.22 Matej Marčok Croatian Nationals 2019
Uruguay 1:08.59 Bruno Lezama Nacionales Uruguayas UCHI 2018
Estonia 1:15.73 Andrei Solntsev Myyrmäki Summer Challenge 2019
North Macedonia 1:18.05 Gjorgji Cheshmedjievski Croatian Nationals 2019
Austria 1:18.56 Dieter Amberger Brno Open 2019
Dominican Republic 1:19.67 Mark Alexander Benítez Kernogo Santo Domingo Fall 2016
Bangladesh 1:22.50 Farrah Abdallah Dhaka Spring Open 2018
El Salvador 1:25.38 Gerardo Antonio Perez Ramirez Copa Lamatepec 2019
Uzbekistan 1:28.40 Evgeniy Lee Uzbekistan All Events 2019
Paraguay 1:29.58 Santiago Nicolas Martinez Avalos CSC ODD Edition 2018
Luxembourg 1:37.36 Andrea Thull Annuntia Open 2019
Saint Kitts and Nevis 1:42.48 Lucas Jacobs Canadian Championship 2019
Tunisia 2:00.82 Moez Boussarsar Chachya Open 2017
Portugal 2:07.22 Leandro Baltazar German Open 2013
Pakistan 2:10.32 Muhammad Saleh Imtiaz Jönköping Side Events 2019
Bosnia and Herzegovina 2:27.80 Ammar Draganović Banja Luka Open 2018
Tajikistan 2:51.07 Shukrullo Ibragimov Tajikistan Open 2019
Azerbaijan 3:07.80 Uzeyir Elivasli Southern Azerbaijan Decathlon 2018
Iceland 3:16.79 Rúnar Gauti Gunnarsson Heimaey Open 2018
Lebanon 3:31.16 Ali Bassam Sunmarke Dubai Open 2018
Georgia 3:42.07 Giorgi Tarielashvili Cuthberts Open 2014
Moldova 4:35.13 Ionel Bălteanu Hendersonville Fall 2017
Algeria 4:36.61 Tarek Bazizi Chachya Open 2017
Morocco 9:59.18 Mohamed Ben Driss Chokri Cubéate Weekend 2016