Rankings


By region
# Name Result Citizen of Competition
1 Daniel Rose-Levine 16.96 United States CubingUSA Heartland Championship 2018
2 Lim Hung (林弘) 17.10 Malaysia WCA World Championship 2019
3 Henri Gerber 18.55 Germany Awesome Bruchsal Cubing 2018
4 Louie Jay Quibote 19.19 Philippines Baguio City Open 2018
5 Tommy Cherry 19.59 United States CubingUSA Southeast Championship 2019
6 Kieran Dizon 19.84 United States CubingUSA Southeast Championship 2019
7 Jakob Schöley 20.50 Germany German Nationals 2019
8 Jakub Kipa 20.57 Poland Radomsko Cube Theory 2015
9 Mohammed Aiman Koli 21.19 India HLC Cube Challenge 2019
10 Adam Swaine 21.47 United Kingdom Fontwell Open 2019
11 Christian König 21.67 Germany Awesome Bruchsal Cubing 2018
12 Chengming Su (苏成明) 21.88 China Beijing Summer 2018
13 Adithyaa Anand 22.08 India Sri Ramachandra Cube Open 2019
14 Kevin Min 22.42 Republic of Korea Windsor Classic 2018
15 Luke Garrett 22.63 United States Wyoming Summer 2019
16 Daniel Vædele Egdal 22.78 Denmark WCA World Championship 2019
17 Harry Savage 22.86 United Kingdom UK Championship 2019
18 Ben Ridley 22.87 United Kingdom UK Championship 2019
19 Mahith Bandi 23.32 United States 3x3x3 Cube Frisco 2019
20 Yuhei Takagi (高木佑平) 23.72 Japan Kansai Open 2019
21 Daniel Yakhkind 24.24 Ukraine Kharkiv Open 2019
22 Gabriel Pereira Campanha 24.37 Brazil II Barueri Open 2018
23 Ruohan Qiu (邱若寒) 24.53 China China's 10th Anniversary Championship 2017
24 Jimin Byeon (변지민) 24.62 Republic of Korea Korean Championship 2018
25 Edgar Elevado Jr. 24.65 Philippines Mindanao Championship 2019
25 Raymond Goslow 24.65 United States Rocky Top 2018
27 Weisheng Chen (陈伟胜) 25.11 China WCA Asian Championship 2018
28 Wojciech Knott 25.31 Poland WCA European Championship 2018
29 Firstian Fushada (符逢城) 25.33 Indonesia Indonesian Championship 2019
30 Stanley Chapel 25.53 United States OSU Blind Weekend 2019
31 Laurids Abelsen Holm 25.78 Denmark Gislev Side Events 2019
32 Ivan Krueger 25.89 United States CubingUSA Nationals 2019
33 Michał Mlostek 25.94 Poland Polish Speedcubing Tour Rzeszów 2019
34 Joel Cetra 26.02 Germany German Nationals 2019
35 Ying Lin (林颖) 26.31 China Maoming Open 2019
36 Daniel Gutierrez 26.34 United States Brooklyn Fall 2019
37 Kim Min (김민) 26.37 Republic of Korea Korean Championship 2019
38 Jinseo Hong 26.44 Republic of Korea Brooklyn Fall 2019
39 Liudi Sun (孙柳笛) 26.49 China China Championship 2017
40 Viljo Elo 26.68 Finland Ark 2018
41 Bhargav Narasimhan 26.70 India Cubing ATMOSphere 2019
42 Gabriel Bergue Campos Borges 26.80 Brazil Poções 2019
43 Nicolas Gertner 26.81 France French Championship 2019
44 Choi Hyo-jin (최효진) 26.82 Republic of Korea Cubing Operating System Summer 2019
45 Alexei Sinyavin 27.08 United States Branchburg Open 2019
46 Daniel Goodman 27.22 United States Brooklyn Fall 2019
47 Ng Jia Quan 27.31 Malaysia Medan Farewell 2019
48 Rasmus Stub Detlefsen 27.55 Denmark Nordic Championship 2018
49 Yunsu Nam (남윤수) 27.70 Republic of Korea Odd Cubing Day 2018
50 Harsh Maheshwari 27.78 India Phoenix Marketcity Cube Challenge 2019
51 Fakhri Raihaan 27.93 Indonesia Celebes Cube Competition 2012
52 Yong Hyeon Jo (조용현) 27.96 Republic of Korea CWR Winter 2018
53 Dhruv Arora 28.36 India Five Rivers Cube Open 2019
54 Callum Hales-Jepp 28.38 United Kingdom Fontwell Open 2019
54 Nolan Wood 28.38 United States Bulldog Qualifier 2019
56 Vicenzo Guerino Cecchini 28.46 Brazil Forgotten O'Clocks SBC 2019
57 Zijia Feng (冯子甲) 28.50 China China Championship 2017
58 Przemysław Kaleta 28.69 Poland Polish Championship 2015
59 Rafał Waryszak 28.73 Poland Polish Speedcubing Tour LLS Lublin 2019
60 Benjamin Gottschalk 29.10 United States Gaston Toe Twiddling 2019
61 Haichuan Du (杜海川) 29.11 China Wuxi Open 2017
62 Carter Kucala 29.19 United States Wiscube 2018
63 Elvin Thorsen 29.23 Sweden SSL 1 Åkers Styckebruk 2019
64 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 29.65 China China Championship 2017
65 Henrik Buus Aagaard 29.77 Denmark Ballerup Open 2012
66 Zongwen Mu (牟宗文) 30.01 China Beijing Summer 2018
67 Erdenemandah Erdenekhuu (Эрдэнэхүү Эрдэнэмандах) 30.04 Mongolia Beijing Summer 2018
68 Julen Simón Iriarte 30.17 Spain Euskadi Open Portugalete 2019
69 Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак) 30.21 Ukraine Mariupol Open 2018
70 Jacob Oliver Bruun 30.38 Norway Nordic Championship 2019
70 Luke Van Laningham 30.38 United States CubingUSA Nationals 2019
72 Elian Beguec 30.40 France French Championship 2019
72 Weijie Fang (方伟杰) 30.40 China Hangzhou Open 2018
74 Milo Black 30.48 United States SnoCo Feet Fest 2019
75 Atharva R. Bhat 30.55 India Sri Ramachandra Cube Open 2019
76 Rafael Werneck Cinoto 30.96 Brazil Faria Brito Open 2014
77 Renhard Julindra 31.08 Indonesia Rubikku Championship 2013
78 Maxim Ilin 31.21 Russia YJ Moscow Special 2019
79 Doyul Kim (김도율) 31.54 Republic of Korea WCA Asian Championship 2018
80 Anssi Vanhala 31.56 Finland Helsinki Open 2011
81 John Meador 31.63 United States CubingUSA Great Lakes Championship 2019
82 Antoine Cantin 31.71 Canada China Championship 2018
83 Chenhao Ma (马晨皓) 31.86 China China Championship 2019
84 Tommy Kiprillis 31.91 Australia Koalafication Canberra 2019
85 Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) 31.96 Ukraine Ukrainian Nationals 2018
86 Alwin Rölz 32.18 Switzerland German Nationals 2018
86 Fahmi Aulia Rachman 32.18 Indonesia Bogor Comeback 2019
88 Max Siauw 32.41 United States Gaston Toe Twiddling 2019
89 Kaemen Te Dengjian 32.43 Malaysia Merdeka Mind Games 2019
90 Cale Schoon 32.57 United States CubingUSA Great Lakes Championship 2019
91 Louis Cormier 32.61 Canada Canadian Championship 2019
92 Parker Trager 32.80 United States Brooklyn Fall 2019
93 Tomáš Novotný 32.82 Czech Republic Polish Open 2015
94 Yu Nakajima (中島悠) 32.90 Japan Tachikawa 3x3 Fest 2013
95 Jakub Drobný 32.93 Slovakia Slovakian Open 2019
96 Roy Lee 33.01 United States CubingUSA Nationals 2019
97 Bence Kovács 33.03 Hungary Hungarian Open 2017
98 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 33.11 Thailand Bangkok 2012
99 Ray Bai 33.13 United States CubingUSA Nationals 2019
100 Jayden McNeill 33.17 Australia Canberra Autumn 2018