Rankings


By region
# Name Result Citizen of Competition
1 Tymon Kolasiński 4.74 Poland Berlin Winter Cubing 2020
2 Max Park 4.76 United States UCSD Winter 2020
3 Patrick Ponce 4.78 United States Canandaigua Winter 2020
4 Matty Hiroto Inaba 5.01 United States Hawaii Big Island 2020
5 Philipp Weyer 5.20 Germany Berlin Winter Cubing 2020
6 Mats Valk 5.70 Netherlands Happy New Year Cubing Hoorn 2020
7 Heidi Chan 5.85 United States Bay Area Speedcubin' 23 2020
8 Will Callan 5.87 United States Scranton Scramble 2020
9 Brenton Angelo Lo Wong 5.98 Philippines Parity at Charis 2020
9 Keaton Ellis 5.98 United States Scranton Scramble 2020
9 Pessi Ansaranta 5.98 Finland Elisa Kulma Open 2020
12 Phạm Đức Phước 6.00 Vietnam Ha Noi Cube Day 2020
13 Paris Dorn 6.13 Canada Alberta 5th Anniversary 2020
14 Max Siauw 6.19 United States UBC Open 2020
15 Zibo Xu (徐子博) 6.20 China Jieyang Winter 2020
15 Zijian Cai (蔡子健) 6.20 China Jieyang Winter 2020
17 Sebastian Weyer 6.25 Germany Berlin Winter Cubing 2020
18 Luke Garrett 6.26 United States Imagination Station 2020
19 Arnav Arora 6.28 India Bennett University Cube Open 2020
20 Ivan Lew Yi Wen (刘义文) 6.29 Malaysia Minx C-Open-hagen 2020
21 Tommy Cherry 6.30 United States Cubing with Manatees 2020
22 Christopher Yen 6.31 United States Bay Area Speedcubin' 23 2020
22 Yusheng Du (杜宇生) 6.31 China Xi'an New Year 2020
24 Zayn Khanani 6.33 United States Northern Neck Winter 2020
25 Danny SungIn Park 6.34 Republic of Korea UCSD Winter 2020
26 Michał Krasowski 6.38 Poland Polish Speedcubing Tour LLS Lublin 2020
27 Jonah Crosby 6.44 United States MIT Winter 2020
28 Ray Bai 6.46 United States Northern Neck Winter 2020
29 Andy Huang 6.47 United States Northern Neck Winter 2020
29 Kyle Santucci 6.47 Canada Alberta 5th Anniversary 2020
31 Daniel Vædele Egdal 6.50 Denmark Minx C-Open-hagen 2020
31 Fabio Schwandt 6.50 United Kingdom Guildford Open 2020
31 Mahith Bandi 6.50 United States DFW NxN Winter 2020
34 George Scholey 6.52 United Kingdom Guildford Open 2020
35 Ujjawal Pabreja 6.57 India Bennett University Cube Open 2020
36 Daniel Gutierrez 6.58 United States MIT Winter 2020
36 Simon Geertsema 6.58 New Zealand Bay Area Speedcubin' 23 2020
38 Jules Desjardin 6.59 France Berlin Winter Cubing 2020
38 Mika Smulders 6.59 Netherlands Happy New Year Cubing Hoorn 2020
40 Sumanth Chandrupatla 6.64 United States Cubing with Manatees 2020
41 Bauyrzhan Zhandossuly (Бауыржан Жандосұлы) 6.66 Kazakhstan NIS Aktobe Cube Days 2020
42 Leon Schmidtchen 6.71 Germany Berlin Winter Cubing 2020
42 Rasmus Stub Detlefsen 6.71 Denmark Minx C-Open-hagen 2020
44 Zixuan Yang (杨子轩) 6.72 China Jieyang Winter 2020
45 Asher Kim-Magierek 6.73 United States UBC Open 2020
45 John Staley 6.73 United States MLWGS Winter 2020
47 Alexey Zharikov 6.74 Russia CCC Qualification Kazan 2020
48 Martin Vædele Egdal 6.76 Denmark Minx C-Open-hagen 2020
49 Lir Ukaj 6.81 Kosovo Swisscubing Cup I 2020
50 Mattia Galentino 6.82 Italy Salento Cubing Open 2020
51 Amos Nordman 6.83 Finland Minx C-Open-hagen 2020
51 Mulun Yin (阴目仑) 6.83 China Xi'an New Year 2020
51 Will Newhoff 6.83 United States Bay Area Speedcubin' 23 2020
51 Yan Jin (金岩) 6.83 China Xi'an New Year 2020
55 Eli Jay 6.84 United Kingdom Guildford Open 2020
56 Mathias Søndergaard Byrne 6.86 Denmark Minx C-Open-hagen 2020
57 Azhar Virani 6.87 United States DFW NxN Winter 2020
58 Eva Kato 6.90 United States Scranton Scramble 2020
58 Joaquin Abarca 6.90 Canada Canandaigua Winter 2020
60 Daniel Karnaukh 6.93 United States Scranton Scramble 2020
60 Varun Mohanraj 6.93 United States Bay Area Speedcubin' 23 2020
62 Magdalena Pabisz 6.94 Poland Polish Speedcubing Tour LLS Lublin 2020
63 Harry Savage 6.95 United Kingdom Guildford Open 2020
63 Michael Nielsen 6.95 United States Northern Neck Winter 2020
63 Zhouheng Sun (孙舟横) 6.95 China UCSD Winter 2020
66 Ryan Wu 6.97 Canada Canandaigua Winter 2020
67 Paul Mahvi 6.98 United States UCSD Winter 2020
68 Maciej Czapiewski 7.00 Poland GLS Gdynia 2020
69 Luke Jankowiak 7.01 Canada UBC Open 2020
70 Alexander Tosting 7.03 Sweden Södertälje New Year 2020
70 Brody Lassner 7.03 United States North Star Cubing Challenge 2020
70 Dante Wallin Arvidsson 7.03 Sweden Södertälje New Year 2020
73 Aiden Dajun Kim 7.04 Canada Alberta 5th Anniversary 2020
74 Derek Hsieh 7.05 United States UCSD Winter 2020
74 Katie Hull 7.05 United States Cubing with Manatees 2020
74 Mitchell Lane 7.05 United States Colorado Springs Winter 2020
77 Jack Ryan 7.06 United States Colorado Springs Winter 2020
78 Hsiang-Kuang Zhuang (莊翔光) 7.07 Taiwan UCSD Winter 2020
79 Tristan Hastings 7.09 United States North Star Cubing Challenge 2020
80 Andreas Lambropoulos 7.10 United States Charlotte Winter 2020
81 Michał Halczuk 7.11 Poland Polish Speedcubing Tour LLS Lublin 2020
82 Aamir Saifee 7.12 India DY Patil Cube Open 2020
82 Vincent Hartanto Utomo 7.12 Indonesia Jakarta Open 2020
82 Zeke Mackay 7.12 United States North Star Cubing Challenge 2020
85 Taoran Chen (陈陶然) 7.13 China Jieyang Winter 2020
86 Sameer Aggarwal 7.14 United States UBC Open 2020
86 Toby Litiatco 7.14 Philippines Parity at Charis 2020
88 Igor Ośmiałowski 7.17 Poland GLS Gdynia 2020
88 Will Hamilton 7.17 United States UCSD Winter 2020
90 Alexander Bashutkin 7.18 Russia CCC Qualification Kazan 2020
90 Chengyang Song (宋成阳) 7.18 China DFW NxN Winter 2020
90 Mikus Lembergs 7.18 Latvia Berlin Winter Cubing 2020
90 Trần Quang Mạnh 7.18 Vietnam Ha Noi Cube Day 2020
94 Brennen Lin 7.19 Canada Canandaigua Winter 2020
95 Chris Mills 7.20 United Kingdom Guildford Open 2020
95 Đỗ Quang Hưng 7.20 Vietnam Ha Noi Cube Day 2020
95 Fangrui Zeng (曾方锐) 7.20 China Ordos Winter 2020
98 Carter Kucala 7.21 United States North Star Cubing Challenge 2020
98 Hunor Mogyorósi 7.21 Hungary Berlin Winter Cubing 2020
100 Sandy Aaron Jones 7.22 France MIT Winter 2020