Norwegian Championship 2019


Date
Mar 29 - 31, 2019
City
Trondheim, Norway
Venue

Tiller Videregående Skole

Address
Østre Rosten 47, 7075 Tiller
Details

The competition will be held in the gymnasium

Website
Norwegian Championship 2019 website
Organizer
Norges Kubeforbund
WCA Delegates
Daniel Wallin, Ulrik Bredland, and Vidar Norstein Klungre
Contact
kontakt@kubing.no, vklungre@worldcubeassociation.org, dwallin@worldcubeassociation.org, ubredland@worldcubeassociation.org
Information

Everyone who can solve a cube are welcome to participate in the Norwegian Championship 2019!


Alle som kan løse kube er velkomne til å delta i Norgesmesterskapet i kubing 2019!

Events
Competitors
102
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
Registering for this competition is free.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

English:
Each registered competitor has to be manually accepted by the organization team. After this is done, a confirmation email is sent to the competitor. This may take up to a few days. You can not register after the registration time is closed!
Bring some form of identification if you are new to competitions.

Norsk:
Hver registrerte deltaker må godkjennes manuelt av arrangørene. Etter at dette har blitt gjort, vil deltakeren motta en e-post med bekreftelse. Dette kan ta opp til noen dager. Du kan ikke registrere deg etter fristen!
Ta med identifikasjon hvis du er ny.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Morten Arborg 6.99 7.74 Norway 6.998.228.267.817.19
2x2x2 Cube Andreas Jensen Forsgren 1.61 2.09 Norway 1.762.531.981.617.08
4x4x4 Cube Daniel Wallin 30.94 33.60 Sweden 36.6333.3932.2530.9435.15
5x5x5 Cube Celine Tran 50.19 NR 58.10 Norway 1:02.3650.1955.4656.491:04.05
6x6x6 Cube Ivan Lew Yi Wen (刘义文) 1:45.46 1:50.98 Malaysia 1:54.961:52.511:45.46
7x7x7 Cube Ivan Lew Yi Wen (刘义文) 2:33.93 2:39.70 Malaysia 2:43.842:41.322:33.93
3x3x3 Blindfolded Daniel Wallin 32.23 DNF Sweden DNF32.23DNF
3x3x3 Fewest Moves Knut Skaug Haraldsen 31 32.00 Norway 313332
3x3x3 One-Handed Morten Arborg 13.36 14.68 Norway 14.2615.6213.3616.0414.15
3x3x3 With Feet Jacob Oliver Bruun 33.78 NR 46.82 NR Norway 53.4440.5733.7851.1548.73
Clock Daniel Wallin 5.86 6.82 Sweden 5.866.808.946.686.98
Megaminx Ivan Lew Yi Wen (刘义文) 43.90 47.29 Malaysia 48.6650.7647.1243.9046.08
Pyraminx Daniel Wallin 3.22 3.31 Sweden 3.253.224.483.363.32
Skewb Daniel Wallin 2.32 3.32 Sweden 4.283.042.323.992.93
Square-1 Andreas Jensen Forsgren 8.51 NR 14.49 Norway 8.5131.4416.2415.8811.34
4x4x4 Blindfolded Daniel Wallin 5:44.06 DNF Sweden 5:44.06DNFDNF
5x5x5 Blindfolded Kristian Holme 14:13.00 NR DNF Norway 14:13.00DNFDNF
3x3x3 Multi-Blind Vidar Norstein Klungre 17/18 57:36 Norway 17/18 57:36
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 30 advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 45:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Tiller Videregående Skole.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Oslo.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (March 29, 2019)

From 07:00 PM
To 08:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Gymnasium
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 08:00 PM
To 09:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Gymnasium
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 09:00 PM
To 10:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Gymnasium
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour

Schedule for Saturday (March 30, 2019)

From 08:45 AM
To 09:45 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Gymnasium
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 09:45 AM
To 10:30 AM
6x6x6 Cube Combined Final
Gymnasium
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
6:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:30.00
From 10:30 AM
To 11:15 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Gymnasium
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 11:15 AM
To 11:40 AM
Tutorial for new competitors/Information
Gymnasium
From 11:40 AM
To 12:30 PM
2x2x2 Cube First round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:30 PM
To 01:30 PM
3x3x3 Cube First round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:30 PM
To 02:15 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Gymnasium
Format
Best of 3
Time limit
45:00.00 cumulative *
From 01:30 PM
To 02:00 PM
Lunch
Gymnasium
From 02:00 PM
To 03:00 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Gymnasium
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:00 PM
To 03:50 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Gymnasium
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:50 PM
To 04:30 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Gymnasium
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 04:30 PM
To 05:10 PM
Megaminx Combined Final
Gymnasium
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 05:10 PM
To 05:50 PM
Pyraminx First round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 05:50 PM
To 06:30 PM
Skewb First round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 06:30 PM
To 07:30 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Gymnasium
Format
Best of 1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 07:30 PM
To 09:00 PM
Pizza & Fun
Gymnasium

Schedule for Sunday (March 31, 2019)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Square-1 Combined Final
Gymnasium
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 09:30 AM
To 10:00 AM
Clock Combined Final
Gymnasium
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 10:00 AM
To 10:30 AM
Skewb Second round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 10:30 AM
To 11:00 AM
Pyraminx Second round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:00 AM
To 11:40 AM
2x2x2 Cube Second round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:20 PM
3x3x3 Cube Second round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 12:20 PM
To 01:00 PM
4x4x4 Cube Second round
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:30 PM
Lunch
Gymnasium
From 01:30 PM
To 02:00 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Gymnasium
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 02:00 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Gymnasium
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 02:30 PM
To 03:00 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:00 PM
To 03:15 PM
Pyraminx Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 03:15 PM
To 03:30 PM
Skewb Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 03:30 PM
To 03:50 PM
5x5x5 Cube Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 03:50 PM
To 04:10 PM
4x4x4 Cube Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 04:10 PM
To 04:30 PM
3x3x3 One-Handed Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
2x2x2 Cube Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
Cleanup before final
Gymnasium
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Cube Final
Gymnasium
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Cleanup
Gymnasium

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.