Israel Championship 2019


Date
Apr 14 - 15, 2019
City
Hod Hasharon, Israel
Venue

Mofet venue

Address
26 Ben Gamla Yehoshua, Hod HaSharon, Israel
Details

The venue that is used for movies, playsand shows.

Organizers
Amit Sheffer and Dror Vomberg
WCA Delegates
Amit Sheffer and Dror Vomberg
Contact
dvomberg@worldcubeassociation.org, asheffer@worldcubeassociation.org
Information
  • אם יש באפשרותכם להביא טיימרים רשמיים לתחרות, נודה לכם על העזרה
  • בעת ההרשמה, נא לציין האם יכול ומעוניין לשפוט/לערבב ונחלק מראש את האנשים
  • בלשונית "judge\scremble" יהיה לינק לרישום אם יכול לעזור בערבוב/שיפוט בתחרות

  • If you can provide an official timer, we will appreciate your help.

  • When you register, please mention if you can judge\scramble and in what events.

  • we will open a "judge\scremble" tab so you can fill how you can help.

Events
Competitors
158
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 300 competitors.
The base registration fee for this competition is ₪30 (Israeli New Sheqel).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of ₪30 (Israeli New Sheqel) if the competitor limit has not been reached by .
Spectators can attend for free.

  • על המתמודדים להירשם במקום לפני התחרות
  • All competitors need to register in the venue in the morning before they compete.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Ben Baron 7.15 8.28 Israel 9.077.608.697.158.55
2x2x2 Cube Ben Baron 1.83 2.59 Israel 2.831.832.772.183.71
4x4x4 Cube Ben Baron 32.56 34.03 Israel 41.6732.9234.4432.5634.73
5x5x5 Cube Ben Baron 1:02.28 NR 1:09.75 NR Israel 1:12.091:09.171:08.921:11.161:02.28
3x3x3 Blindfolded Yoni Strassberg 59.23 NR DNF Israel DNF59.23DNF
3x3x3 One-Handed Ben Baron 14.29 14.49 NR Israel 15.3814.4514.5914.2914.43
Pyraminx Tommy Tanaka 3.82 4.23 NR Israel 5.023.843.823.846.37
Skewb Roy Tamir 4.60 5.43 Israel 4.605.406.485.465.43
Event Round Format Time limit Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 15 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Final Ao5 5:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue Mofet venue .
The schedule is displayed in the timezone Asia/Jerusalem.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Sunday (April 14, 2019)

From 09:00 AM
To 09:55 AM
Registration
main
From 10:00 AM
To 10:15 AM
Tutorial for new competitors
main
From 10:15 AM
To 11:30 AM
Pyraminx First round
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:30 PM
Skewb Final
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 01:30 PM
To 02:45 PM
3x3x3 One-Handed Final
main
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 03:00 PM
To 05:00 PM
5x5x5 Cube Final
main
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 05:10 PM
To 05:40 PM
Pyraminx Final
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:50 PM
To 06:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
main
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 cumulative *

Schedule for Monday (April 15, 2019)

From 09:00 AM
To 09:55 AM
Registration
main
From 10:00 AM
To 10:15 AM
Tutorial for new competitors
main
From 10:15 AM
To 01:00 PM
3x3x3 Cube First round
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 01:30 PM
To 03:20 PM
2x2x2 Cube First round
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 15 advance to next round
From 03:25 PM
To 03:55 PM
3x3x3 Cube Second round
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:00 PM
To 05:40 PM
4x4x4 Cube Final
main
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 05:45 PM
To 06:05 PM
2x2x2 Cube Final
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:15 PM
To 06:35 PM
3x3x3 Cube Final
main
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00

להלן לינק לרישום להיות מערבב/שופט
here is the link for judge\scramble application:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGPyvH8VSpOtKrImfh4fk05msOpX__gAJemSPLdNAlb-YlGg/viewform?usp=sf_link

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.